POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [24.08.2015, 10:56:10] • Świnoujście

Fama ósmego dnia

Fama ósmego dnia

Marcin Masecki_foto_Joanna Kurdziel-Morytko(fot. Organizator )

Artystyczny maraton FAMY minął półmetek, ale przed nami jeszcze szereg festiwalowych dni pełnych sztuki i kultury, bo… kultura ma być! I jest!

Startujemy o 11.00 na placu Wolności, w ramach cyklu Fama dzieciom odbędą się tutaj warsztaty plastyczne. Od 15.00 na przeprawiających się promem świnoujścian i turystów czekać będzie… kakało, a dokładnie członkowie artystycznej Grupy Kakało, którzy porwą widzów w wir happeningów „Opłaty” oraz „Kontrola”. Godzinę później, o 16.00 warto zjawić się w Drink Barze „Sito”, który opanują aktorzy Inicjatywy Scenicznej Fruuu czyli ludzie którym przyjemność sprawia zabawianie siebie i innych… Spotkanie w „Sito” to kolejna odsłona projektu „Zaproś Famę do siebie” czyli prezentacji artystycznych w miejscach wskazanych przez świnoujścian.

Fama ósmego dnia

miejsca literatury_Krzysztof Środa_fot. Piotr Morytko(fot. Organizator )

Kolejny poniedziałkowy punkt programu (godzina 17.00) to spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej ms44, ale w roli głównej będzie literatura. Gościem Darka Foksa – moderatora cyklu miejsca literatury, będzie Ewa Winnicka, autorka książek: „Londyńczycy”, „Nowy Jork zbuntowany” i „Angole” (nominacja do Nagrody Nike 2015).

Przenosimy się do sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury, tutaj o 18.30 rozpocznie się nietuzinkowy, fascynujący, wyjątkowy wieczór kabaretowo – muzyczny. Jako pierwszy zaprezentuje się Kabaret Trzecia Strona Medalu z programem „Cały żartem i pół serio” ukazującym, zgodnie z nazwą zespołu, trzecią stronę medalu pozornie zwykłych sytuacji. Całość przy akompaniamencie gitary elektrycznej. O 20.30 „Sam przeciwko Polsce” i świnoujskiej publiczności stanie Szymon Łątkowski, który podobno obdarzony jest humorem ambitnym i inteligentnym. Program wielokrotnie chwaliła Maria Czubaszek, Jacek Fedorowicz określił go jako „momentami dotykający geniuszu”, Rafał Kmita przyznał, że „tak wyrazistego spojrzenia nie było na naszej scenie od lat 70tych i 80tych”.

O 21.00 rozpocznie się niezwykłe widowisko, zapowiadane jako jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu – „Bardzo zdolni szansoniści” czyli koncert z piosenkami z repertuaru Renaty Przemyk. Przewrotny tytuł koncertu jest zainspirowany jednym z pierwszych przebojów Renaty Przemyk – „Mało zdolna szansonistka” – artystki występującej na Famie w latach 90., która w czasach transformacji w Polsce była jedną z najważniejszych postaci sceny alternatywnej. Wśród wykonawców m.in. Sauté, Suzia, Paweł Izdebski, Ralph Kaminski oraz Olandra.

Fama ósmego dnia

pełna powaga_fot. Piotr Morytko(fot. Organizator )

Dzień ósmy 45. Famy (nomen omen aktorzy Teatru Ósmego Dnia już są w Świnoujściu i intensywnie pracują nad środowym widowiskiem “Matka Odra. Factory”) zakończy się tradycyjnie w Klubie Scena, a tam na początek, od 23.00 – Livemix Project – Chile. & Dj Lovedrum, a później Ralph Kaminski i My Best Band in The World. Wieczór zakończy wspólne muzykowanie czyli jam session.

Na wszystkie wydarzenia FAMY – wstęp wolny!


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Seniorzy, możecie się zaszczepić przeciwko grypie Każdy, kto ukończył 60. rok życia, może skorzystać z akcji szczepienia przeciwko grypie, organizowanej przez Szpital Mieski im. Jana Garduły. Szczepienia dla seniorów rozpoczynają się 17.09.2021r. i będą dostępne do końca października 2021 r. Akcja jest finansowana przez Miasto, informację przekazał Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście. ■
■ Prezydent Miasta Świnoujście zaprasza w sobotę 18 września na wielkie otwarcie Parku Zdrojowego po rewitalizacji. Od godziny 19 w rozświetlonych, parkowych alejach zabrzmi doskonała, nie tylko jazzowa muzyka. O godz. 20.30 w historycznej altanie wystąpi gwiazda ze Stanów Zjednoczonych, pianista Konrad Paszkudzki z zespołem. Na miejscu będzie można przyjąć jednodawkową szczepionkę przeciw COVID-19, pod okiem specjalistów ze Szpitala Miejskiego. ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■