iswinoujscie.pl • Poniedziałek [24.08.2015, 10:56:10] • Świnoujście

Fama ósmego dnia

Fama ósmego dnia

Marcin Masecki_foto_Joanna Kurdziel-Morytko( fot. Organizator )

Artystyczny maraton FAMY minął półmetek, ale przed nami jeszcze szereg festiwalowych dni pełnych sztuki i kultury, bo… kultura ma być! I jest!

Startujemy o 11.00 na placu Wolności, w ramach cyklu Fama dzieciom odbędą się tutaj warsztaty plastyczne. Od 15.00 na przeprawiających się promem świnoujścian i turystów czekać będzie… kakało, a dokładnie członkowie artystycznej Grupy Kakało, którzy porwą widzów w wir happeningów „Opłaty” oraz „Kontrola”. Godzinę później, o 16.00 warto zjawić się w Drink Barze „Sito”, który opanują aktorzy Inicjatywy Scenicznej Fruuu czyli ludzie którym przyjemność sprawia zabawianie siebie i innych… Spotkanie w „Sito” to kolejna odsłona projektu „Zaproś Famę do siebie” czyli prezentacji artystycznych w miejscach wskazanych przez świnoujścian.

Fama ósmego dnia

miejsca literatury_Krzysztof Środa_fot. Piotr Morytko( fot. Organizator )

Kolejny poniedziałkowy punkt programu (godzina 17.00) to spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej ms44, ale w roli głównej będzie literatura. Gościem Darka Foksa – moderatora cyklu miejsca literatury, będzie Ewa Winnicka, autorka książek: „Londyńczycy”, „Nowy Jork zbuntowany” i „Angole” (nominacja do Nagrody Nike 2015).

Przenosimy się do sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury, tutaj o 18.30 rozpocznie się nietuzinkowy, fascynujący, wyjątkowy wieczór kabaretowo – muzyczny. Jako pierwszy zaprezentuje się Kabaret Trzecia Strona Medalu z programem „Cały żartem i pół serio” ukazującym, zgodnie z nazwą zespołu, trzecią stronę medalu pozornie zwykłych sytuacji. Całość przy akompaniamencie gitary elektrycznej. O 20.30 „Sam przeciwko Polsce” i świnoujskiej publiczności stanie Szymon Łątkowski, który podobno obdarzony jest humorem ambitnym i inteligentnym. Program wielokrotnie chwaliła Maria Czubaszek, Jacek Fedorowicz określił go jako „momentami dotykający geniuszu”, Rafał Kmita przyznał, że „tak wyrazistego spojrzenia nie było na naszej scenie od lat 70tych i 80tych”.

O 21.00 rozpocznie się niezwykłe widowisko, zapowiadane jako jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu – „Bardzo zdolni szansoniści” czyli koncert z piosenkami z repertuaru Renaty Przemyk. Przewrotny tytuł koncertu jest zainspirowany jednym z pierwszych przebojów Renaty Przemyk – „Mało zdolna szansonistka” – artystki występującej na Famie w latach 90., która w czasach transformacji w Polsce była jedną z najważniejszych postaci sceny alternatywnej. Wśród wykonawców m.in. Sauté, Suzia, Paweł Izdebski, Ralph Kaminski oraz Olandra.

Fama ósmego dnia

pełna powaga_fot. Piotr Morytko( fot. Organizator )

Dzień ósmy 45. Famy (nomen omen aktorzy Teatru Ósmego Dnia już są w Świnoujściu i intensywnie pracują nad środowym widowiskiem “Matka Odra. Factory”) zakończy się tradycyjnie w Klubie Scena, a tam na początek, od 23.00 – Livemix Project – Chile. & Dj Lovedrum, a później Ralph Kaminski i My Best Band in The World. Wieczór zakończy wspólne muzykowanie czyli jam session.

Na wszystkie wydarzenia FAMY – wstęp wolny!

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/38603/