POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [27.09.2010, 01:23:51] • Świnoujście

Tablica Theodora Fontane

Tablica Theodora Fontane

Tablica upamiętniająca pobyt Theodora Fontane w Świnoujściu.(fot. Sławomir Ryfczyński )

Na ścianie narożnego budynku wznoszącego się na rogu Placu Wolności i ulicy Marynarzy, znajduje się skromna tablica głosząca w języku polskim i niemieckim, że w tym miejscu stał dom, w którym zamieszkiwał niegdyś niemiecki pisarz Theodor Fontane.

Tekst zwieńcza odlany w metalu medalion przedstawiający profil głowy pisarza. Tablica została wykonana przez szczecińskiego artystę plastyka Zdzisława Sobierajskiego, na zlecenie miejscowego Muzeum, z okazji 100 rocznicy śmierci pisarza. Odsłonięto ją uroczyście, z udziałem władz miasta i przedstawicieli niemieckich sąsiadów, w początkach października 1998 r. Słów parę o pisarzu i jego twórczości. Przez krytyków i historyków literatury określony on został jako twórca kierunku nazywanego realizmem mieszczańskim. Jego najgłośniejszą powieścią była Effi Briest którą trzykrotnie filmowano. Pisarz akcję tej powieści umieścił w realiach naszego miasta, zmieniając tylko jego nazwę. Poza wymienioną, był on też autorem kilkunastu innych powieści, wielkiej liczby krytyk teatralnych, reportaży wojennych i felietonów.

Tablica Theodora Fontane

Znakomity pisarz Theodor Fontane ( 1819 – 1898 ).(fot. internet )

Dzięki T.Fontane, nasze miasto w mniejszym stopniu kojarzy się przeciętnemu Niemcowi z dawną niemiecką bazą marynarki wojennej i fortecą morską, a bardziej z europejskim kurortem, oraz miejscem, gdzie żył jeden z wybitniejszych XIX wiecznych niemieckich pisarzy. Opinia ta wydaje się być chyba największym osiągnięciem promocyjnym i propagandowym dawnych gospodarzy miasta. Pisarz zamieszkiwał tu bowiem stosunkowo krótko i to na dobitkę jako dzieciak, między 8 a 13 rokiem życia. Co jednak ciekawe, lata pobytu w mieście nad Świną, zostały przezeń opisane w powieści Meine Kinderjahre ( Lata mego dzieciństwa ), która powstała prawie 40 lat po wyjeździe stąd pisarza. Mimo takiej rozpiętości w czasie, opisy miasta cechuje niezwykła wręcz dokładność, pozwalająca na traktowanie powieści, niemal jak przewodnika po mieście i obyczajach jego mieszkańców, w pierwszej połowie XIX wieku.

Tablica Theodora Fontane

Jedno z kilkudziesięciu wydań książki Effi Briest.(fot. internet )

Podobna dokładność opisu cechuje także powieść Effi Briest. Może już za to, warto było utrwalić pamięć pisarza. Do 1945 r. jego imię nosiła jedna z ulic, a nadto ówczesne liceum żeńskie, mieszczące się w obecnej Szkole Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej.

Wyjaśnienia jeszcze wymaga sama lokalizacja tablicy. Nie jest ona przypadkową. Na tym narożniku, gdzie obecnie znajduje się niezbyt piękny betonowy „galeriowiec”, stała niegdyś apteka miejska, którą to w ziemie 1828 roku objął w pięcioletnią dzierżawę ojciec pisarza Ludwik Fontane.

Tablica Theodora Fontane

Ojciec pisarza, świnoujski aptekarz Ludwik Fontane.(fot. internet )

Przybył on tu z miasteczka Neuruppin, gdzie prowadził własną aptekę. Niestety zamiłowanie do hazardu, zmusiło go do sprzedania jej i poszukiwania nowego miejsca pracy i życia na Pomorzu. Niestety, również w Świnoujściu hazardowi oddawał się tak samo namiętnie i po pięciu latach musiał i stąd wraz z rodziną poszukiwać nowego miejsca pracy i życia. Nawiasem mówiąc, w świnoujskiej aptece rozpoczął też naukę w zawodzie, sam Theodor Fontane, który z czasem uzyskał pełne kwalifikacje zawodowe jako farmaceuta. Po zakończeniu nauki, pracy w tym zawodzie jednakowoż nie podjął, z pożytkiem zresztą dla europejskiej literatury.

Tablica Theodora Fontane

Dawna apteka miejska prowadzona przez ojca Theodora Fontane.(fot. Archiwum autora )

Budynek w którym była niegdyś apteka, zmienił w późniejszych latach swoje przeznaczenie. Powstał tam sklep, w którym nowi właściciele, rodzina Ossig, prowadziła sprzedaż win i tzw. artykułów kolonialnych. Po II wojnie światowej dom ten stał w tym miejscu jeszcze do 1946 r. Opuszczony i niezamieszkały, zwolna popadł w ruinę i gdzieś w końcu lat 50-tych został rozebrany. Przez szereg lat na placu tym mieściła się świnoujska Straż Pożarna. Jeśli ktoś z Czytelników ma bardziej szczegółowe informacje o tym budynku i miejscu w okresie powojennym i zachce się nimi podzielić, będę bardzo wdzięczny.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Niedziela [03.10.2010, 18:24:50] • [IP: 88.156.235.***]

szkoda, ze tablicy nie odkręcono przed ociepleniem budynku. Teraz w tym miejscu po drugiej stronie może tworzyć się grzyb. Lepiej było ją odkręcić, położyć w tym miejscu twardą. wełnę mineralną i z powrotem przykręcić.

J.Pluciński • Sobota [02.10.2010, 14:24:08] • [IP: 80.245.191.***]

Dziękuję za uważną lekturę materiału. Panu z IP 246 przyznaję rację, ale tylko częściowo. Napis głosi mianowicie że" Tutaj" a nie " w tym domu". Ze względu na rozmiary tablicy i trudności z jej zakomponowaniem, jak to artysta powiadał, wybraliśmy taki, faktycznie niezbyt precyzyjny tekst. Pozdrawiam serdecznie. J.P.

Gość • Piątek [01.10.2010, 15:08:19] • [IP: 188.146.246.***]

Tak naprawdę, to tablica zawiera pewną nieścisłość... informuje ona, że w tym domu (galeriowiec) mieszkał... Pan Fontane. Nie mówi nic o miejscu, w którym stał dom...

J.Pluciński • Piątek [01.10.2010, 12:30:03] • [IP: 80.245.191.***]

Bardzo dziękuje za uwagi i opinie. Panu IP 156 chcę tylko przypomnieć że dla współczesnych, tych z XIX wieku powieści Fontane nie były ckliwymi czytadłami dla panienek. Zarzucano mu wręcz treści niemoralne i nieobyczajne. To były XIX - wieczne Prusy. Nie jest wykluczone, że dzisiejsi nosiciele nowych idei, przez przyszłe pokolenia zostaną również osądzeni jako nudni i ckliwi. Dziękuje za ciekawą wypowiedź. Pozdrawiam. J.P.

Gość • Czwartek [30.09.2010, 21:53:41] • [IP: 195.117.222.***]

Kompensum wiedzy, zawsze boję się że nie doceniamy takich ludzi.

Gość • Czwartek [30.09.2010, 17:37:39] • [IP: 83.21.72.***]

Jak zawsze super !

Gość • Czwartek [30.09.2010, 08:51:07] • [IP: 80.245.189.**]

Interesuje to ludzi" otwartego umysłu", chętnych zapoznawania sie z informacjami z każdej dziedziny, a tym bardziej informacji dotyczących historii Naszego Miasteczka. Pozdrawiam.

Gość • Środa [29.09.2010, 20:15:46] • [IP: 83.21.156.**]

IXX wieczne ckliwe romansidła, mieszczańskie życie, czy kogo z wyjątkiem podleciwych czytelniczek harlekina może to interesować i to znających język niemiecki.W naszym kraju popularność Fontane jest znikoma.Nowe pokolenie Niemców - podobnie.Miał szczęście że się wcześniej urodził nie dożył wojny i nie widział jej okropności.Tablica ładna z medalionem, laurowymi liśćmi w stylu odpowiadającym Jego czasom.

mjj • Poniedziałek [27.09.2010, 18:56:17] • [IP: 92.42.118.**]

To dzisiejsza ul.Bogusławskiego nosiła przed wojną imię Theodora Fontane. Pozdrawiam autora :)

Gość • Poniedziałek [27.09.2010, 10:09:41] • [IP: 90.130.234.**]

CUDOWNIE ZE MOZEMY OCIERAC SIE O HISTORJE CHODZAC PO NASZYM MIESCIE POZDRAWIAM

Gość • Poniedziałek [27.09.2010, 09:45:07] • [IP: 88.156.235.***]

no właśnie jest a nikit o niej nie wie

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W dniu 1 sierpnia 2024 r, o godzinie 17.00, w mieście, w ramach treningu uruchamiania syren alarmowych i ich pracy, rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Podobnie będzie w innych polskich miastach. Sygnał ciągły trwać będzie minutę. Syreny włączone zostaną również na statkach cumujących w świnoujskim porcie oraz promach Żeglugi Świnoujskiej. Trening systemów alarmowych będzie jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i formą uczczenia Powstańców oraz wszystkich zamordowanych w czasie Powstania przez hitlerowskich okupantów. ■ Wtorek: Z inicjatywy prezydent Joanny Agatowskiej od godz. 14.30 w sali hotelu Interferie rozpoczęły się obrady V nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Sesja poświęcona jest wypracowaniu stanowiska w sprawie budowy portu kontenerowego w Świnoujściu ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Agresja w biały dzień: Młody mężczyznapobity przy MDK ■ Votum zaufania dla prezydent Joanny Agatowskiej ! Z nadzieją na pozytywne zmiany w mieście Rada Miasta jednogłośnie zaaprobowała plany przedstawione przez obecną władzę miasta ■ 9 lipca odbędzie się nadzwyczajna sesja rady Miasta poświęcona specjalnie planom budowy terminala kontenerowego po odwołaniu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego ■ Zwrot w sprawie budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Prezydentka Miasta Joanna Agatowska odwołała się od decyzji Wojewody stwierdzającej lokalizację tej bazy w Świnoujściu ■ Decyzja Straży Granicznej uniemożliwia w rozpoczynającym się sezonie dojazd Komunikacją Autobusową do plaży na Warszowie ■ Rada Nadzorcza Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu powierzyła funkcję prezesa Iwonie Andrzejczyk-Szawerdo. W środę (26.06.) podpisano kontrakt ■ Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego z urzędników działu inwestycji, a także przeszukali jego mieszkanie, zabezpieczając materiały dowodowe. Wczoraj z urzędu wyniesiono dwa worki wypełnione dokumentami. Według wstępnych informacji, sprawa dotyczy działań związanych z inwestycjami miejskimi, które miały miejsce za kadencji poprzedniego prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz jego zastępczyni, Barbary Michalskiej ■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■