POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [20.09.2010, 00:35:46] • Świnoujście

Sybirackie pomniki i tablice

Sybirackie pomniki i tablice

Agresja sowiecka przeciw Polsce, 17 września 1939 r. (fot. Autor )

Tekst ten w pewnym sensie związany jest z kolejną rocznicą radzieckiej agresji przeciw Polsce, do której doszło w konsekwencji zbrodniczego układu między hitlerowskim Niemcami a ZSRR, nazywanego paktem Ribbentrop – Mołotow.

Wśród polskich osadników, zasiedlających w latach powojennych Świnoujście i najbliższą okolicę, większość stanowili przybysze, którzy innego miejsca na życie nie posiadali, zabrano im bowiem „małe ojczyzny”, miejsca gdzie żyli oni i ich przodkowie. Wojenne losy przygnały tu dawnych mieszkańców spalonej Warszawy, spacyfikowanych wsi kieleckich czy zamojskich. Bardzo poważną grupę ludności, stanowili wreszcie przybysze określani mianem „sybiraków”. To byli ci, którzy mieli szczęście wrócić do Polski po kilkuletniej przymusowej deportacji. W bezkresne rejony Syberii i stepów Kazachstanu trafili w wyniku wielkich deportacji, jakie nastąpiły na terenach zajętych po zdradzieckim ataku wojsk radzieckich na wschodnie tereny polskie, 17 września 1939 r.

Podjęte przez agresorów, antypolskie represje skutkowały nie tylko powszechnie już znanymi morderstwami polskich jeńców w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku, ale także aresztowaniami i prześladowaniem polskiej inteligencji, funkcjonariuszy państwowych i duchowieństwa, niszczeniem wszystkiego co polskie. Równolegle, już od grudnia 1939 r. rozpoczęły się masowe deportacje cywilnej, polskiej ludności do dalekich rejonów ZSRR, głównie zaś na Syberię i Kazachstan. Deportacje prowadzone w nieludzkich wręcz warunkach w latach 1939 – 41, w czterech rzutach objęły liczbę 880 tyś – 1080 tyś. osób. Już w drodze do miejsc przymusowego osiedlenia, dużo osób, szczególnie dzieci i starszych, zaawansowanych wiekiem zmarło. W ciągu kolejnych lat pobytu w niezwykle trudnych warunkach klimatycznych głód, choroby i mordercza praca, zdziesiątkowały wygnańców.

Sybirackie pomniki i tablice

W bydlęcych wagonach wywożono na mordercze pustkowia Syberii i Kazachstanu, setki tysięcy Polaków, tak dorosłych, jak i dzieci.(fot. Autor )

Powroty do Polski nastąpiły głownie w 1945 i 1946 r. i nie objęły one wszystkich wysiedleńców. Część z pominiętych wówczas, powróciła w ramach drugiego rzutu repatriacyjnego w latach 1957 – 58. Spora jednakowoż liczba nie powróciła nigdy. Ich szczątki rozsiane są na bezkresnych przestrzeniach sowieckiego „imperium zła”.

W Świnoujściu i okolicy osiedliło się po wojnie kilkaset rodzin, łącznie w pierwszej jak i drugiej repatriacji. Ówczesne statystyki ze względów natury politycznej, nie wyszczególniały tej kategorii osiedlonych, stąd też przytaczane dane są orientacyjne. Od 1989 r. część z nich jest zaewidencjonowana i zorganizowana w reaktywowanym w 1988 r. Związku Sybiraków, posiadającym już ponad 80-letnią historię. Liczba członków świnoujskiego Związku jest zmienna, tak jak ich skład. Ze zrozumiałych względów najstarsi członkowie, ci którzy przeżyli piekło sowieckich zsyłek umierają. Bardzo często w ich miejsce wchodzą ci, którzy trafili tam jako dzieci a nawet tam urodzeni.

Sybirackie pomniki i tablice

Odznaka Związku Sybiraków, założonego w 1928 r.(fot. Autor )

Tu pewna uwaga. Słowo „Sybir” nie jest w tym wypadku pojęciem geograficznym, to symbol carskich a następnie stalinowskich represji i zsyłek jakie dotknęły Polaków. Sybiracy zatem, to także aresztanci i jeńcy bezprawnie więzieni w obozach morderczej pracy i zagłady, za to tylko, że należeli do Armii Krajowej czy też do innych organizacji polskiego podziemia w czasie II wojny.

Sybirackie pomniki i tablice

Tablica – pomnik ustawiony na cmentarzu przez członków Związku Sybiraków dla upamiętnienia ofiar deportacji.(fot. Autor )

Świnoujskie środowisko sybirackie, z upływem czasu coraz mniejsze, swoją obecność dokumentuje udziałem w patriotycznych przedsięwzięciach, upowszechnianiem, szczególnie w środowisku młodzieży szkolnej, nieznanej, bolesnej karty polskich dziejów. O tragedii i męczeństwie ofiar polityki sowieckiej, przypominają też mieszkańcom dwa bardzo różne monumenty. Na cmentarzu komunalnym przed kilku laty, wzniesiona została spontanicznie, charakterystyczna budowla z tablicą upamiętniającą tragedię pomordowanych i deportowanych Polaków, oraz tabliczkami z nazwiskami osób, które utraciły życie w wyniku sowieckich represji. Kolejne miejsce pamięci o Sybirakach, zostało wzniesione na Skwerze Zesłańców Sybiru w Świnoujściu, jest to bardziej pomnik niż tablica pamiątkowa. Zbudowano ten monument, przy finansowym udziale miasta, które na ten cel, poza zgodą na lokalizację, zadysponowało też pewna kwotę pieniędzy. Prace związane ze zgromadzeniem niezbędnych środków, załatwianiem rozlicznych formalności prowadził Społeczny Komitet Budowy Pomnika, kierowany przez pana Jerzego Jańca, również Sybiraka. Ogólny projekt jest autorstwa pana inż. Rachuty, zaś wykonawstwo zapewnił miejscowy znakomity rzemieślnik, pan Andrzej Góra. Elementy metalowe pochodzą ze współpracującą z nim firmy z Rybnika. Głównym motywem pomnika jest Krzyż Sybiraków i tablica, na której umieszczony został tekst w brzmieniu ustalonym przez świnoujski Zarząd Koła Związku.

Sybirackie pomniki i tablice

Pomnik na Placu Zesłańców Sybiru.(fot. Autor )

Odsłonięcia, dokonano 21 września 2006 r. przy udziale duchownych, władz miejskich, kompanii honorowej miejscowego garnizonu Marynarki Wojennej i wielu, wielu mieszkańców. Pomnik – tablica Sybiraków jest w nocy starannie podświetlona, co z jednej strony eksponuje monument, z drugiej zaś, skutecznie chroni jego metalowe części przed „zbieraczami” metali kolorowych. Niestety, w takiej rzeczywistości przyszło nam się żyć.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 16, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-16 z 16

Gość • Niedziela [26.09.2010, 13:40:51] • [IP: 83.21.151.***]

Jeśli" ZAPOMNIEMY O NICH NIECH BÓG ZAPOMNI O NAS"

R.P. • Sobota [25.09.2010, 21:18:24] • [IP: 178.238.251.***]

To się nazywa relatywizm.

Gość • Sobota [25.09.2010, 15:40:43] • [IP: 83.21.138.***]

W celach propagandowych chcą ściągnąć potomków zesłańców i łagernikow czasów stalinowskich.Tylko kto im zapewni. ...Mieszkanie, emerytury, prace, opiekę zdrowotną (jak nie masz środków na leczenie to umierasz) - jednym słowem BYT. ...Czy myślą że to załatwią tablice pamiątkowe ?.W kraju nędza, podwyżki, emigracja, bezdomność, bezrobocie. ..ile ludzi zamarznie tej zimy.Ci ludzie myślą o Polsce" szklanych domów"a co ich spotka po przybyciu do OJCZYZNY z której wyrwano siłą na" nie ludzką ziemię" ilu tam złożyło swoje kości.

Gość • Czwartek [23.09.2010, 23:14:25] • [IP: 88.156.233.**]

Jeńcy obozów hitlerowskich nic nie dostają Dlaczego taki dodatek mają ci, którzy urodzili się na Syberii. Może w Oświęcimiu mieli leprze życie?Podobnie sprawiedliwie rozdają Rodzinom odszkodowania. Elita jest traktowana po pańsku.Za co? Władza nie ma problemu z patrzeniem w oczy Rodzinom Marynarzy z Heweliusza, Górnikom z kopalni Halemba, Wystawcom z Hali.Oni mogą żyć w totalnej biedzie.

Wiciu • Czwartek [23.09.2010, 18:14:11] • [IP: 80.245.184.***]

Witam Pana Dr Plucińskiego i was gości. Mam pytanie do was i pilnie potrzebuje odpowiedzi. Pytanie brzmi następująco : Czy w Świnoujściu była kiedyś fabryka porcelany " Nie raz znahdywałem na tak zwany ruskim stadionie talerze ze napisem świnoujście. Bardzo proszę o odp i pozdraiwam :)

Stary człowiek • Czwartek [23.09.2010, 11:48:13] • [IP: 83.21.154.***]

Jestem kresowiakiem. ..jeśli chodzi o tereny wiejskie to Ukraińcem czy Białorusinem był ten który był prawosławnym na rzymsko katolików mówiono lachy. Językiem którym się posługiwano to gwara ani polska ani ukraińska tak było na głębokiej prowincji analfabetyzm sięgał 80%, nazwiska były podobne.Nienawiść wzniecali nacjonaliści.Zarówno ukraińscy jak polscy.Ale mordów nie było.Niemcy uzbrajali ukraińskich nacjonalistów SS Galizjen, Hałyczyna, Nachtigal.Ukraińska policja, Niemcy podsycali nacjonalizm ukraiński i zaczęły się mordy -czystki etniczne. .."po San lasze bo to nasze".Odpowiedzią na to była akcja" Odwet i Samoobrona".Paradoksalnie tam gdzie działała partyzantka sowietów był większy spokój.Podole, Pokucie, Zachodnia Ukraina to tereny gdzie grasowały bandy UPA.Na tych terenach do 48 roku (np.Bieszczady).W miastach było spokojniej.Nasi zachodni sojusznicy po wojnie wyznaczyli linię Lorda Curzona (chyba nie był Rosjaninem).Po 45 roku jesteśmy państwem gdzie mniejszości są marginalne, dzięki temu spokój.

Gość • Czwartek [23.09.2010, 02:03:32] • [IP: 87.205.247.***]

Gdyby Anglicy nie uśmiercili Sikorskiego, to Stalin zgodziłby się na polski Lwów i Grodno, tak jak początkowo na Brześć, a armia Sikorskiego zamiast Monte Cassino wyzwalałaby Warszawę bez krwawego Powstania...

Gość • Czwartek [23.09.2010, 01:06:14] • [IP: 80.62.25.**]

Polska bedzie wolna dopiero wtedy kiedy z UE wystapi, ale i to nie jest pewne bo tak czy siak połknie nas zachodnia finansjera.

Gość • Środa [22.09.2010, 21:20:49] • [IP: 90.130.237.**]

PYTANIE MAM ::pisze pan ze :::: po zdradzieckim ataku wojsk radzieckich NA WSCHODNIE TERENY P O L S K IE, 17 września 1939 r. a czy to byly polskie. .polacy tez te tereny okupowali przez 300 lat UKRAINA BIALORUS I INNE CZY TO BYLO ****POLSKIE ?? dzisiaj sa narescie na swoim

herkules 40 • Środa [22.09.2010, 21:06:06] • [IP: 217.97.193.***]

Wielki szacunek dla was wszystkich za to ze my zyjemy teraz godnie i w nareszcie wolnej POLSCE

Gość • Wtorek [21.09.2010, 06:22:25] • [IP: 80.245.179.***]

w katyniu

Gość • Poniedziałek [20.09.2010, 19:15:14] • [IP: 83.20.15.**]

W1920 Polacy również napadli na Rosje

Gość • Poniedziałek [20.09.2010, 13:23:43] • [IP: 77.254.168.***]

Z ziem utraconych przyjechali na ziemie uzyskane... Teraz jeszcze zebrano podpisy pod projektem ustawy repatriacyjnej z Kazachstanu. Tylko pomóżmy im po przyjeździe! To będzie najlepszy pomnik, jeśli osiądą w ojczystym kraju.

Gość • Poniedziałek [20.09.2010, 11:38:11] • [IP: 83.21.151.**]

Pod koniec roku 56 wracałem z urlopu w Przemyślu weszła kobieta z małym dzieckiem i brodaty mężczyzna ubrani w waciaki i buty gumowe.Dziecko było owinięte w kożuszek ich dobytek to parę tobołków które wnieśli i usiedli na nich.Jeden z podróżnych zapytał skąd jadą i dokąd...Odpowiedzieli śpiewnym akcentem że z Sybiru.Na to jeden z podróżnych zdjął mi z głowy marynarską czapkę i mówi żołnierzyku idziemy zbierać dla tych co przyjechali z" raju.."Dwa razy musieliśmy obchodzić przedział bo czapka była pełna. Jak wręczaliśmy to oni i my mieliśmy łzy w oczach.Jechali do jakiegoś miejsca gdzie po odkarmieniu przygotowywali do normalnego życia. zesłańców (mieli obiecaną ziemie).Ciekawym jak teraz wygląda przyjęcie Sybiriaków (jak przyjadą) czy zapewnią im warunki bytowania...bo tablica pamiątkowa tego nie załatwi.A u nas w kraju nie jest" wesoło".

Gość • Poniedziałek [20.09.2010, 09:17:30] • [IP: 95.51.38.***]

Szanujmy pamięć o tych, którzy zginęli za nas, naszą tożsamość, język, wolność Polski i przyszłych pokoleń Polaków. Cześć ich pamięci.

Gość • Poniedziałek [20.09.2010, 08:57:20] • [IP: 80.245.188.**]

A gdzie słowo o inicjatorze wspomnianego właśnie tej budowli na cmentarzu który był szykanowany przez esbecję, leży pochowany obok tej budowli. Jest nim P. Michał Janowicz. To Informacja dla tych którzy nie są doinformowani!

Oglądasz 1-16 z 16
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W dniu 1 sierpnia 2024 r, o godzinie 17.00, w mieście, w ramach treningu uruchamiania syren alarmowych i ich pracy, rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Podobnie będzie w innych polskich miastach. Sygnał ciągły trwać będzie minutę. Syreny włączone zostaną również na statkach cumujących w świnoujskim porcie oraz promach Żeglugi Świnoujskiej. Trening systemów alarmowych będzie jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i formą uczczenia Powstańców oraz wszystkich zamordowanych w czasie Powstania przez hitlerowskich okupantów. ■ Wtorek: Z inicjatywy prezydent Joanny Agatowskiej od godz. 14.30 w sali hotelu Interferie rozpoczęły się obrady V nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Sesja poświęcona jest wypracowaniu stanowiska w sprawie budowy portu kontenerowego w Świnoujściu ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Agresja w biały dzień: Młody mężczyznapobity przy MDK ■ Votum zaufania dla prezydent Joanny Agatowskiej ! Z nadzieją na pozytywne zmiany w mieście Rada Miasta jednogłośnie zaaprobowała plany przedstawione przez obecną władzę miasta ■ 9 lipca odbędzie się nadzwyczajna sesja rady Miasta poświęcona specjalnie planom budowy terminala kontenerowego po odwołaniu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego ■ Zwrot w sprawie budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Prezydentka Miasta Joanna Agatowska odwołała się od decyzji Wojewody stwierdzającej lokalizację tej bazy w Świnoujściu ■ Decyzja Straży Granicznej uniemożliwia w rozpoczynającym się sezonie dojazd Komunikacją Autobusową do plaży na Warszowie ■ Rada Nadzorcza Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu powierzyła funkcję prezesa Iwonie Andrzejczyk-Szawerdo. W środę (26.06.) podpisano kontrakt ■ Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego z urzędników działu inwestycji, a także przeszukali jego mieszkanie, zabezpieczając materiały dowodowe. Wczoraj z urzędu wyniesiono dwa worki wypełnione dokumentami. Według wstępnych informacji, sprawa dotyczy działań związanych z inwestycjami miejskimi, które miały miejsce za kadencji poprzedniego prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz jego zastępczyni, Barbary Michalskiej ■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■