POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [13.09.2010, 07:20:13] • Świnoujście

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Wejście do budynku Archiwum Państwowego na Białej Górze. Fot. D. Pawlicka.(fot. Archiwum autora )

Z upływem lat, wzrasta dostrzegalnie społeczne zainteresowanie dziejami najbliższego nam regionu. Ma to oczywisty związek z tym, że dla młodego pokolenia tu znajduje się ich „mała ojczyzna”, zaś dla pokolenia starszego, tych którzy przed z góra półwieczem przywędrowali tu po wojennej tułaczce, przestała to być obca ziemia, na której czuli się tymczasowymi przybyszami. Przekonanie to wynoszę z moich osobistych spostrzeżeń historyka - popularyzatora dziejów regionalnych. Publikacje dotyczące dziejów miasta i regionu na łamach pism, książek, czy stron internetowych, budzą żywe zainteresowanie, są przedmiotem dyskusji i sympatycznych, twórczych nieraz uwag i uzupełnień.

Wszystkim, którzy pasjonują się historią regionu i miasta, chcę przekazać nieco informacji o niezmiernie ważnej placówce, od pewnego czasu znajdującej się niemal w zasięgu ręki – mianowicie o Archiwum Państwowym w Białej Górze koło Międzyzdrojów.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Biała Góra dawny ośrodek szkolenia niemieckiej marynarki wojennej. (fot. wikipedia.pl )

Uruchomienie placówki nastąpiło w listopadzie ubiegłego roku na terenie dawnego kompleksu wojskowego znajdującego się nad brzegiem morza w Białej Górze. Do 1945 roku mieściła się tam szkoła specjalistów obrony przeciwlotniczej niemieckiej Kriegsmarine. Po zajęciu terenu przez Rosjan, czas jakiś znajdowały się tam obiekty kontrolowane przez wojskowe instytucje sowieckie, a w 1946 roku przejęte zostały przez polskie jednostki obrony wybrzeża, wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Nadmorskiego. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat, znajdowały się tam polski garnizon.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

z obiektów niemieckiej szkoły specjalistów artylerii przeciwlotniczej. (fot. wikipedia.pl )

Po przejęciu obiektów przez Woliński Park Narodowych od kilku lat rozwija się tam, w niezwykle pięknym otoczeniu nadmorskiego lasu, ośrodek naukowy związany z WPN, Uniwersytetem Szczecińskim i szczecińskim Archiwum Państwowym. Tam właśnie po odpowiednich przygotowaniach jednego z obiektów, zlokalizowano Archiwum Państwowe. Jego zbiory przeniesione zostały w całości z miejscowości Płoty. W poprzednim miejscu zbiory archiwalne znajdowały się od 1965 w odremontowanym, pięknym, renesansowym zameczku. Z miejscem owym z racji tego że i z remontem i z gromadzeniem i opracowaniem archiwaliów miałem osobiście wiele do czynienia byłem sentymentalnie związany. Niestety siedziba ta okazała się być zbyt ciasną dla rosnących szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach zbiorów archiwalnych. W konsekwencji, dzięki staraniom dyrekcji Archiwum Państwowego w Szczecinie, w latach 2007 - 2009 stworzone zostały warunki do przeniesienia ich na Białą Górę.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Stary Zamek w Płotach, poprzednia siedziba Archiwum Państwowego. (fot. Archiwum autora )

Jest to nowoczesna placówka zaopatrzona w typowo archiwalne, przesuwane regały kompaktowe co zwiększa znacznie pojemność magazynów archiwalnych. W archiwum przechowuje się akta o trwałej wartości historycznej z okresu po 1945 r. powstałe w wyniku działalności administracji samorządowej, państwowej (sądy, prokuratury) i przedsiębiorstw, z powiatów goleniowskiego, gryfickiego i kamieńskiego, oraz Powiatu Grodzkiego Świnoujście.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Budynek archiwum na Białej Górze(fot. internet )

W przypadku Świnoujścia znajdujemy tam dokumentację powstałą w wyniku działalności pierwszych powojennych instytucji polskich a mianowicie Starostwa Powiatowego Wolińskiego, zarządów miast i gmin z ternu wysp Uznam i Wolin. Znalazły się tam również już opracowane i przygotowane do udostępnienia dla badaczy, akta byłych prezydiów powiatowej, miejskich i gromadzkich rad działających do czasu wielkiej reformy ustrojowej z początków lat 90-ych ubiegłego wieku. W Archiwum znajdują się też m.in. akta zlikwidowanego PPDiUR „Odra”, Morskiej Stoczni Remontowej i kilku innych zlikwidowanych w procesie przekształceń przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych. Łącznie, już teraz na nowoczesnych kompaktowych regałach mieści się około 750 metrów bieżących akt. Każdy kto podejmuje badania nad najnowszymi dziejami regionalnymi czy to w ramach studiów magisterskich czy licencjackich znajdzie tam przebogatą bazę źródłową.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Nowoczesne regały kompaktowe w archiwum, zwiększają znacznie pojemność magazynów. Fot. D. Pawlicka(fot. internet )

Jak nadmieniłem zdecydowana większość przechowywanych tam akt jest już opracowana, w stopniu umożliwiającym ich udostępnianie. Oznacza to że są one uż zinwentaryzowana i skatalogowane w sposób umożliwiający szybkie zorientowanie się co do ich zawartości treściowej i dotarcie do nich. A jeśli mimo dostępu do pomocy archiwalnych zabraknie nam umiejętności czy doświadczenia do poruszania się w świecie informacji zamkniętej w dokumentacji archiwalnej, pomoże nam personel placówki. Kieruje nią świnoujścianka, pani mgr Dorota Pawlicka, absolwentka wydziału humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, historyk i archiwista w jednej, bardzo zresztą nadobnej, a sympatycznej osobie. Studiowaniu znajdujących się tam dokumentów sprzyja nowocześnie wyposażona, jasna i przestronna pracownia naukowa. A ponieważ ślęczenie nad nawet interesującym materiałem jednak męczy, nic tak nie odświeży umysłu, jak krótki spacer w przerwie, po otaczającym obiekt lesie, gdzie słyszy się szum pobliskiego Bałtyku. W najbliższej przyszłości poinformuję nieco obszerniej o materiałach dotyczących dziejów naszego miasta, jakie są tam przechowywane.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 25, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 25

Gość • Środa [04.04.2018, 18:05:27] • [IP: 188.100.197.***]

Bardzo prosze o pomoc w poszukaniu dokumentacji archiwalnej bylego przedsiebiorstwa ZURiT w Swinoujsciu.Chodzi o poszukanie swiadectwa pracy

Standept • Sobota [25.08.2012, 18:47:51] • [IP: 95.48.107.***]

Niesmaczny i głupawy jest komentarz" goscia", który jako wojujacy ateista wtyka tu swoje niesmaczne trzy grosze.Pamietam wojujacego świnoujskiego szefa sb, ktory walczac w pózniejszym etapie z choroba nowotworową jęczał pod krzyżem i przyjmowal komunie świetą.Zastanów się, czy nie strzelasz zyciowego bąka.

DeskSeego • Niedziela [04.12.2011, 20:47:28] • [IP: 95.133.118.***]

dobry poczatek

trermFeldfalm • Wtorek [01.02.2011, 07:38:36] • [IP: 178.95.76.***]

co szukalem, dzieki

Gość • Niedziela [19.09.2010, 20:57:24] • [IP: 95.129.228.***]

Piękne miejsce do latania na paralotni prawie 100 m. Szkoda że należy do Parku Narodowego.Było by to najlepsze miejsce do lotów żaglowych nad całym Bałtykiem.Trzęsacz przy tym miejscu wysiada.

Gość • Niedziela [19.09.2010, 18:52:18] • [IP: 93.94.190.***]

Pamietam jako mala dziewczynka jezdzilam do brata który odbywal słuzbe wojskowa , zawozilam mu smakolyki, ale przed wszystkim jak byló bezpiecznie, ale jest co wspominac.

Gość • Sobota [18.09.2010, 19:06:03] • [IP: 83.23.111.**]

Ta osób bardziej rozsądnych można podać, że ten teren nie należał do Wolińskiego Parku Narodowego, a do Skarbu Państwa nadzorowanym przez MON i mieściła się tam jednostka-tak jak za czasów przedwojennych i nie powinno nikogo to dziwić. Po zamianie przepisów przeniesiono wojskow a teren oddano dla Wolińskiego Parku Narodowego tak samo zresztą oddano Grodno I były Ośrodek MSW i także przyjął to WPN, ale co oni będą tam robić tego nie wie nikt. Jest to teraz teren Parku Narodowego-jeśli chodzi o schody to były na Kawczej Górze, a nie na Białej Górze.

Gość • Piątek [17.09.2010, 21:02:18] • [IP: 83.21.39.***]

Ale punkt widokowy czy np. schronisko dla turystów to zupełnie coś innego niz prywatny hotel. Nawet jednostka wojskowa czy ośrodek rządowy są to instytucje państwowe, a jak byłby tam prywatny ośrodek sportowy, no bo przecież park to nie specjaliści od sportu i pieniędzy na to nie wydadzą, to też byłaby afera, że ktoś robi kasę kosztem lokalnej przyrody..

Gość • Piątek [17.09.2010, 19:02:38] • [IP: 83.21.132.**]

Rekreacyjny ośrodek rządowy Parkowi nie przeszkadza Archiwum nie przeszkadza a przeszkadzał by Rekreacyjny Ośrodek sportowy.(gdyby zrobili). Jak bateria strzelała też nie przeszkadzało.Jak mieliśmy zgrupowanie w samym środku parku, namioty dowodził Kom. Bosy też nie przeszkadzało. Punkt widokowy nie przeszkadza. ...Głupszego tłumaczenia knota lokalizacji nie słyszałem.Proponuję następne Archiwum zrobić na Śnieżce w Spodkach to dopiero by była frajda a tłumaczenie by się znalazło wszystko można wytłumaczyć najgorszy idiotyzm.

Gość • Piątek [17.09.2010, 15:29:24] • [IP: 83.21.32.**]

Na terenach parków narodowych, a na takim terenie jest archiwum, NIE WOLNO prowadzic działalności rekreacyjnej. Poczytajcie sobie przepisy. Podobnie jest z jednostkami wojskowymi. Biała Góra była tak samo za ładnym miejscem dla wojska, ale jakoś wtedy nie protestowaliście..

Gość • Piątek [17.09.2010, 10:38:05] • [IP: 88.156.234.***]

Też mi się wydaje, że archiwum powinno być w miejscu bardziej dostępnym, a tu (jak nico dalej - rządowy ośrodek wypoczynkowy) - podobny. Już widzę minę zziajanej studentki, ze Szczecina, po 8 km marszu z Międzyzdrojów - czytającej kartkę" dzisiaj archiwum nieczynne z powodu. ."

Gość • Piątek [17.09.2010, 00:42:31] • [IP: 87.205.33.**]

bendem archiwistom...

Gość • Czwartek [16.09.2010, 17:43:56] • [IP: 88.156.233.***]

Ciekaw jestem czyją decyzją jest to Archiwum w Białej Górze? Kto odpowiada za ten nonsens?

OSKAR • Czwartek [16.09.2010, 16:25:38] • [IP: 80.245.183.***]

Co to jest IXX wiek?:P

Gość • Czwartek [16.09.2010, 16:00:31] • [IP: 83.21.149.***]

Archiwum na klifie (bok punkt widokowy).Kaczyńscy na Wawelu.Domy budowane na terenach zalewanych przez powodzie, budowane na zboczach (osuwiskach).Krzyże obok pomników w centrum miast(terroryzuje dominującym znakiem).Koleje to przypominają IXX wiek.Stopie z religii wliczane do średniej itd, można wyliczać wiele przykładów. Czy my nadajemy się do EUROPY XXI wieku.Zrobienie ARCHIWUM w tym miejscu to jeszcze najmniejszy idiotyzm.Odpowiedzcie sobie sami kto tu rządzi. ..Czy był pokropek tego miejsca.

Garrett • Czwartek [16.09.2010, 12:41:29] • [IP: 79.162.137.**]

AUTORZE !! PODAJ PROSZĘ LINK DO WIKI Z TYMI ZDJĘCIAMI

Karmela • Czwartek [16.09.2010, 11:32:57] • [IP: 80.245.183.***]

Praca w takim miejscu jest zapewne bardzo przyjemna. W archiwach ponoc dobrze sie zarabia. Slyszalam ze archiwista na bialej gorze ma okolo 4000 zł na reke.

STEFAN • Czwartek [16.09.2010, 10:36:34] • [IP: 78.131.222.*]

Takie archiwum jest potrzebne ale NIE wtym miejscu.To miejsce idealnie nadaje się na obiekt sportowy, wypoczynkowy ale tylko IDIOTA się chwali, że tyle ieniędzy wydano na adaptację obiektu.Tych budynków tam jest sporo i pięknie położone na różnych wysokościach. Pytam się czy dokumenty muszą mieć widok na morze ? Być morze pod tym szyldem kryje się coś innego np: pokoje gościnnne z przeznaczeniem na wczasy za nasze pieniądze. Dawno temu były tam schody bezpośrednio na plaże być morze właściciel zrobi te schody i dokumenty archiwalne będą schodziły lub zjeżdżały na plażę. Na pewno były by inne obiekty do adaptacji na archiwum ale NIE taki obiekt.Ten kto to wymyślił powinien zakopać się 2 m pod ziemię i nie wychodzić a co dopiero chwalić się.Kończę to bo mnie szlak trafia że dalej mamy tyle durniów i IDITÓW. POZDRAWIAM

Gość • Środa [15.09.2010, 12:11:26] • [IP: 79.162.154.***]

Autorze - Pokaż proszę gdzie w wiki są te stare zdjęcia (link) w/g moich info mają ode właściciela. .

Gość • Poniedziałek [13.09.2010, 17:26:52] • [IP: 83.21.155.**]

Do-->Logicznie myślisz ale kto w tym kraju logicznie myśli to jest wariatem.Tak to się nadaje na archiwum jak izba lordów na izbę wytrzezwień.Jakiś cwaniak układowiec załatwił sobie elegancki domek wczasowy w atrakcyjnym miejscu.Byłem tam 2 lata w baterii, wiem jaka atrakcyjne jest to miejsce, wspaniały klif. Kawałek dalej był ośrodek wczasowy dla prominentów lepiej pilnowany jak nasza artyleryjska bateria.

Gość • Poniedziałek [13.09.2010, 14:45:07] • [IP: 88.156.235.***]

Wg mnie szkoda takiego obiektu, w takim miejscu na archiwum. Powinien tu być obiekt rekreacyjny, wczasowy, lub przygotawawczo-kondycyjny dla sportowców. Ale archiwum, z widokami na morze, w pięknym lesie - to pomyłka !

Oskar • Poniedziałek [13.09.2010, 09:49:05] • [IP: 80.245.183.***]

Pozdrowienia dla Pani Doroty za fachowe prowadzenie archiwum:)

Stoczniowiec • Poniedziałek [13.09.2010, 08:42:37] • [IP: 83.21.155.**]

To Morską stocznie Remontową. ...ZLIKWIDOWANO. ..Czy nie za wcześnie. ...Jeszcze istnieje...Czy nie pomylił z Rybacką Stocznią Remontową !!

Gość • Poniedziałek [13.09.2010, 08:26:05] • [IP: 80.245.183.***]

Jest dostępne.

Gość • Poniedziałek [13.09.2010, 08:12:57] • [IP: 94.197.147.***]

w sumie to milo ze mamy takie archiwum ale czy jest ono ogolnie dostepne dla przecietnego zjadacza chleba?

Oglądasz 1-25 z 25
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W dniu 1 sierpnia 2024 r, o godzinie 17.00, w mieście, w ramach treningu uruchamiania syren alarmowych i ich pracy, rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Podobnie będzie w innych polskich miastach. Sygnał ciągły trwać będzie minutę. Syreny włączone zostaną również na statkach cumujących w świnoujskim porcie oraz promach Żeglugi Świnoujskiej. Trening systemów alarmowych będzie jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i formą uczczenia Powstańców oraz wszystkich zamordowanych w czasie Powstania przez hitlerowskich okupantów. ■ Wtorek: Z inicjatywy prezydent Joanny Agatowskiej od godz. 14.30 w sali hotelu Interferie rozpoczęły się obrady V nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Sesja poświęcona jest wypracowaniu stanowiska w sprawie budowy portu kontenerowego w Świnoujściu ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Agresja w biały dzień: Młody mężczyznapobity przy MDK ■ Votum zaufania dla prezydent Joanny Agatowskiej ! Z nadzieją na pozytywne zmiany w mieście Rada Miasta jednogłośnie zaaprobowała plany przedstawione przez obecną władzę miasta ■ 9 lipca odbędzie się nadzwyczajna sesja rady Miasta poświęcona specjalnie planom budowy terminala kontenerowego po odwołaniu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego ■ Zwrot w sprawie budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Prezydentka Miasta Joanna Agatowska odwołała się od decyzji Wojewody stwierdzającej lokalizację tej bazy w Świnoujściu ■ Decyzja Straży Granicznej uniemożliwia w rozpoczynającym się sezonie dojazd Komunikacją Autobusową do plaży na Warszowie ■ Rada Nadzorcza Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu powierzyła funkcję prezesa Iwonie Andrzejczyk-Szawerdo. W środę (26.06.) podpisano kontrakt ■ Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego z urzędników działu inwestycji, a także przeszukali jego mieszkanie, zabezpieczając materiały dowodowe. Wczoraj z urzędu wyniesiono dwa worki wypełnione dokumentami. Według wstępnych informacji, sprawa dotyczy działań związanych z inwestycjami miejskimi, które miały miejsce za kadencji poprzedniego prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz jego zastępczyni, Barbary Michalskiej ■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■