POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [13.09.2010, 07:20:13] • Świnoujście

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Wejście do budynku Archiwum Państwowego na Białej Górze. Fot. D. Pawlicka.(fot. Archiwum autora )

Z upływem lat, wzrasta dostrzegalnie społeczne zainteresowanie dziejami najbliższego nam regionu. Ma to oczywisty związek z tym, że dla młodego pokolenia tu znajduje się ich „mała ojczyzna”, zaś dla pokolenia starszego, tych którzy przed z góra półwieczem przywędrowali tu po wojennej tułaczce, przestała to być obca ziemia, na której czuli się tymczasowymi przybyszami. Przekonanie to wynoszę z moich osobistych spostrzeżeń historyka - popularyzatora dziejów regionalnych. Publikacje dotyczące dziejów miasta i regionu na łamach pism, książek, czy stron internetowych, budzą żywe zainteresowanie, są przedmiotem dyskusji i sympatycznych, twórczych nieraz uwag i uzupełnień.

Wszystkim, którzy pasjonują się historią regionu i miasta, chcę przekazać nieco informacji o niezmiernie ważnej placówce, od pewnego czasu znajdującej się niemal w zasięgu ręki – mianowicie o Archiwum Państwowym w Białej Górze koło Międzyzdrojów.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Biała Góra dawny ośrodek szkolenia niemieckiej marynarki wojennej. (fot. wikipedia.pl )

Uruchomienie placówki nastąpiło w listopadzie ubiegłego roku na terenie dawnego kompleksu wojskowego znajdującego się nad brzegiem morza w Białej Górze. Do 1945 roku mieściła się tam szkoła specjalistów obrony przeciwlotniczej niemieckiej Kriegsmarine. Po zajęciu terenu przez Rosjan, czas jakiś znajdowały się tam obiekty kontrolowane przez wojskowe instytucje sowieckie, a w 1946 roku przejęte zostały przez polskie jednostki obrony wybrzeża, wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Nadmorskiego. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat, znajdowały się tam polski garnizon.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

z obiektów niemieckiej szkoły specjalistów artylerii przeciwlotniczej. (fot. wikipedia.pl )

Po przejęciu obiektów przez Woliński Park Narodowych od kilku lat rozwija się tam, w niezwykle pięknym otoczeniu nadmorskiego lasu, ośrodek naukowy związany z WPN, Uniwersytetem Szczecińskim i szczecińskim Archiwum Państwowym. Tam właśnie po odpowiednich przygotowaniach jednego z obiektów, zlokalizowano Archiwum Państwowe. Jego zbiory przeniesione zostały w całości z miejscowości Płoty. W poprzednim miejscu zbiory archiwalne znajdowały się od 1965 w odremontowanym, pięknym, renesansowym zameczku. Z miejscem owym z racji tego że i z remontem i z gromadzeniem i opracowaniem archiwaliów miałem osobiście wiele do czynienia byłem sentymentalnie związany. Niestety siedziba ta okazała się być zbyt ciasną dla rosnących szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach zbiorów archiwalnych. W konsekwencji, dzięki staraniom dyrekcji Archiwum Państwowego w Szczecinie, w latach 2007 - 2009 stworzone zostały warunki do przeniesienia ich na Białą Górę.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Stary Zamek w Płotach, poprzednia siedziba Archiwum Państwowego. (fot. Archiwum autora )

Jest to nowoczesna placówka zaopatrzona w typowo archiwalne, przesuwane regały kompaktowe co zwiększa znacznie pojemność magazynów archiwalnych. W archiwum przechowuje się akta o trwałej wartości historycznej z okresu po 1945 r. powstałe w wyniku działalności administracji samorządowej, państwowej (sądy, prokuratury) i przedsiębiorstw, z powiatów goleniowskiego, gryfickiego i kamieńskiego, oraz Powiatu Grodzkiego Świnoujście.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Budynek archiwum na Białej Górze(fot. internet )

W przypadku Świnoujścia znajdujemy tam dokumentację powstałą w wyniku działalności pierwszych powojennych instytucji polskich a mianowicie Starostwa Powiatowego Wolińskiego, zarządów miast i gmin z ternu wysp Uznam i Wolin. Znalazły się tam również już opracowane i przygotowane do udostępnienia dla badaczy, akta byłych prezydiów powiatowej, miejskich i gromadzkich rad działających do czasu wielkiej reformy ustrojowej z początków lat 90-ych ubiegłego wieku. W Archiwum znajdują się też m.in. akta zlikwidowanego PPDiUR „Odra”, Morskiej Stoczni Remontowej i kilku innych zlikwidowanych w procesie przekształceń przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych. Łącznie, już teraz na nowoczesnych kompaktowych regałach mieści się około 750 metrów bieżących akt. Każdy kto podejmuje badania nad najnowszymi dziejami regionalnymi czy to w ramach studiów magisterskich czy licencjackich znajdzie tam przebogatą bazę źródłową.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Nowoczesne regały kompaktowe w archiwum, zwiększają znacznie pojemność magazynów. Fot. D. Pawlicka(fot. internet )

Jak nadmieniłem zdecydowana większość przechowywanych tam akt jest już opracowana, w stopniu umożliwiającym ich udostępnianie. Oznacza to że są one uż zinwentaryzowana i skatalogowane w sposób umożliwiający szybkie zorientowanie się co do ich zawartości treściowej i dotarcie do nich. A jeśli mimo dostępu do pomocy archiwalnych zabraknie nam umiejętności czy doświadczenia do poruszania się w świecie informacji zamkniętej w dokumentacji archiwalnej, pomoże nam personel placówki. Kieruje nią świnoujścianka, pani mgr Dorota Pawlicka, absolwentka wydziału humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, historyk i archiwista w jednej, bardzo zresztą nadobnej, a sympatycznej osobie. Studiowaniu znajdujących się tam dokumentów sprzyja nowocześnie wyposażona, jasna i przestronna pracownia naukowa. A ponieważ ślęczenie nad nawet interesującym materiałem jednak męczy, nic tak nie odświeży umysłu, jak krótki spacer w przerwie, po otaczającym obiekt lesie, gdzie słyszy się szum pobliskiego Bałtyku. W najbliższej przyszłości poinformuję nieco obszerniej o materiałach dotyczących dziejów naszego miasta, jakie są tam przechowywane.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 25, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 25

Gość • Środa [04.04.2018, 18:05:27] • [IP: 188.100.197.***]

Bardzo prosze o pomoc w poszukaniu dokumentacji archiwalnej bylego przedsiebiorstwa ZURiT w Swinoujsciu.Chodzi o poszukanie swiadectwa pracy

Standept • Sobota [25.08.2012, 18:47:51] • [IP: 95.48.107.***]

Niesmaczny i głupawy jest komentarz" goscia", który jako wojujacy ateista wtyka tu swoje niesmaczne trzy grosze.Pamietam wojujacego świnoujskiego szefa sb, ktory walczac w pózniejszym etapie z choroba nowotworową jęczał pod krzyżem i przyjmowal komunie świetą.Zastanów się, czy nie strzelasz zyciowego bąka.

DeskSeego • Niedziela [04.12.2011, 20:47:28] • [IP: 95.133.118.***]

dobry poczatek

trermFeldfalm • Wtorek [01.02.2011, 07:38:36] • [IP: 178.95.76.***]

co szukalem, dzieki

Gość • Niedziela [19.09.2010, 20:57:24] • [IP: 95.129.228.***]

Piękne miejsce do latania na paralotni prawie 100 m. Szkoda że należy do Parku Narodowego.Było by to najlepsze miejsce do lotów żaglowych nad całym Bałtykiem.Trzęsacz przy tym miejscu wysiada.

Gość • Niedziela [19.09.2010, 18:52:18] • [IP: 93.94.190.***]

Pamietam jako mala dziewczynka jezdzilam do brata który odbywal słuzbe wojskowa , zawozilam mu smakolyki, ale przed wszystkim jak byló bezpiecznie, ale jest co wspominac.

Gość • Sobota [18.09.2010, 19:06:03] • [IP: 83.23.111.**]

Ta osób bardziej rozsądnych można podać, że ten teren nie należał do Wolińskiego Parku Narodowego, a do Skarbu Państwa nadzorowanym przez MON i mieściła się tam jednostka-tak jak za czasów przedwojennych i nie powinno nikogo to dziwić. Po zamianie przepisów przeniesiono wojskow a teren oddano dla Wolińskiego Parku Narodowego tak samo zresztą oddano Grodno I były Ośrodek MSW i także przyjął to WPN, ale co oni będą tam robić tego nie wie nikt. Jest to teraz teren Parku Narodowego-jeśli chodzi o schody to były na Kawczej Górze, a nie na Białej Górze.

Gość • Piątek [17.09.2010, 21:02:18] • [IP: 83.21.39.***]

Ale punkt widokowy czy np. schronisko dla turystów to zupełnie coś innego niz prywatny hotel. Nawet jednostka wojskowa czy ośrodek rządowy są to instytucje państwowe, a jak byłby tam prywatny ośrodek sportowy, no bo przecież park to nie specjaliści od sportu i pieniędzy na to nie wydadzą, to też byłaby afera, że ktoś robi kasę kosztem lokalnej przyrody..

Gość • Piątek [17.09.2010, 19:02:38] • [IP: 83.21.132.**]

Rekreacyjny ośrodek rządowy Parkowi nie przeszkadza Archiwum nie przeszkadza a przeszkadzał by Rekreacyjny Ośrodek sportowy.(gdyby zrobili). Jak bateria strzelała też nie przeszkadzało.Jak mieliśmy zgrupowanie w samym środku parku, namioty dowodził Kom. Bosy też nie przeszkadzało. Punkt widokowy nie przeszkadza. ...Głupszego tłumaczenia knota lokalizacji nie słyszałem.Proponuję następne Archiwum zrobić na Śnieżce w Spodkach to dopiero by była frajda a tłumaczenie by się znalazło wszystko można wytłumaczyć najgorszy idiotyzm.

Gość • Piątek [17.09.2010, 15:29:24] • [IP: 83.21.32.**]

Na terenach parków narodowych, a na takim terenie jest archiwum, NIE WOLNO prowadzic działalności rekreacyjnej. Poczytajcie sobie przepisy. Podobnie jest z jednostkami wojskowymi. Biała Góra była tak samo za ładnym miejscem dla wojska, ale jakoś wtedy nie protestowaliście..

Gość • Piątek [17.09.2010, 10:38:05] • [IP: 88.156.234.***]

Też mi się wydaje, że archiwum powinno być w miejscu bardziej dostępnym, a tu (jak nico dalej - rządowy ośrodek wypoczynkowy) - podobny. Już widzę minę zziajanej studentki, ze Szczecina, po 8 km marszu z Międzyzdrojów - czytającej kartkę" dzisiaj archiwum nieczynne z powodu. ."

Gość • Piątek [17.09.2010, 00:42:31] • [IP: 87.205.33.**]

bendem archiwistom...

Gość • Czwartek [16.09.2010, 17:43:56] • [IP: 88.156.233.***]

Ciekaw jestem czyją decyzją jest to Archiwum w Białej Górze? Kto odpowiada za ten nonsens?

OSKAR • Czwartek [16.09.2010, 16:25:38] • [IP: 80.245.183.***]

Co to jest IXX wiek?:P

Gość • Czwartek [16.09.2010, 16:00:31] • [IP: 83.21.149.***]

Archiwum na klifie (bok punkt widokowy).Kaczyńscy na Wawelu.Domy budowane na terenach zalewanych przez powodzie, budowane na zboczach (osuwiskach).Krzyże obok pomników w centrum miast(terroryzuje dominującym znakiem).Koleje to przypominają IXX wiek.Stopie z religii wliczane do średniej itd, można wyliczać wiele przykładów. Czy my nadajemy się do EUROPY XXI wieku.Zrobienie ARCHIWUM w tym miejscu to jeszcze najmniejszy idiotyzm.Odpowiedzcie sobie sami kto tu rządzi. ..Czy był pokropek tego miejsca.

Garrett • Czwartek [16.09.2010, 12:41:29] • [IP: 79.162.137.**]

AUTORZE !! PODAJ PROSZĘ LINK DO WIKI Z TYMI ZDJĘCIAMI

Karmela • Czwartek [16.09.2010, 11:32:57] • [IP: 80.245.183.***]

Praca w takim miejscu jest zapewne bardzo przyjemna. W archiwach ponoc dobrze sie zarabia. Slyszalam ze archiwista na bialej gorze ma okolo 4000 zł na reke.

STEFAN • Czwartek [16.09.2010, 10:36:34] • [IP: 78.131.222.*]

Takie archiwum jest potrzebne ale NIE wtym miejscu.To miejsce idealnie nadaje się na obiekt sportowy, wypoczynkowy ale tylko IDIOTA się chwali, że tyle ieniędzy wydano na adaptację obiektu.Tych budynków tam jest sporo i pięknie położone na różnych wysokościach. Pytam się czy dokumenty muszą mieć widok na morze ? Być morze pod tym szyldem kryje się coś innego np: pokoje gościnnne z przeznaczeniem na wczasy za nasze pieniądze. Dawno temu były tam schody bezpośrednio na plaże być morze właściciel zrobi te schody i dokumenty archiwalne będą schodziły lub zjeżdżały na plażę. Na pewno były by inne obiekty do adaptacji na archiwum ale NIE taki obiekt.Ten kto to wymyślił powinien zakopać się 2 m pod ziemię i nie wychodzić a co dopiero chwalić się.Kończę to bo mnie szlak trafia że dalej mamy tyle durniów i IDITÓW. POZDRAWIAM

Gość • Środa [15.09.2010, 12:11:26] • [IP: 79.162.154.***]

Autorze - Pokaż proszę gdzie w wiki są te stare zdjęcia (link) w/g moich info mają ode właściciela. .

Gość • Poniedziałek [13.09.2010, 17:26:52] • [IP: 83.21.155.**]

Do-->Logicznie myślisz ale kto w tym kraju logicznie myśli to jest wariatem.Tak to się nadaje na archiwum jak izba lordów na izbę wytrzezwień.Jakiś cwaniak układowiec załatwił sobie elegancki domek wczasowy w atrakcyjnym miejscu.Byłem tam 2 lata w baterii, wiem jaka atrakcyjne jest to miejsce, wspaniały klif. Kawałek dalej był ośrodek wczasowy dla prominentów lepiej pilnowany jak nasza artyleryjska bateria.

Gość • Poniedziałek [13.09.2010, 14:45:07] • [IP: 88.156.235.***]

Wg mnie szkoda takiego obiektu, w takim miejscu na archiwum. Powinien tu być obiekt rekreacyjny, wczasowy, lub przygotawawczo-kondycyjny dla sportowców. Ale archiwum, z widokami na morze, w pięknym lesie - to pomyłka !

Oskar • Poniedziałek [13.09.2010, 09:49:05] • [IP: 80.245.183.***]

Pozdrowienia dla Pani Doroty za fachowe prowadzenie archiwum:)

Stoczniowiec • Poniedziałek [13.09.2010, 08:42:37] • [IP: 83.21.155.**]

To Morską stocznie Remontową. ...ZLIKWIDOWANO. ..Czy nie za wcześnie. ...Jeszcze istnieje...Czy nie pomylił z Rybacką Stocznią Remontową !!

Gość • Poniedziałek [13.09.2010, 08:26:05] • [IP: 80.245.183.***]

Jest dostępne.

Gość • Poniedziałek [13.09.2010, 08:12:57] • [IP: 94.197.147.***]

w sumie to milo ze mamy takie archiwum ale czy jest ono ogolnie dostepne dla przecietnego zjadacza chleba?

Oglądasz 1-25 z 25
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022. Drugiego Października 2022 roku, w niedzielę, odbędzie się kolejny turniej pn. „Cykl turniejów o puchar KS Prawobrzeże Świnoujście 2022” Uczestnikami rozgrywek będą dzieci zrzeszone w następujących klubach: Akademia Baltica Świnoujście, Ina Goleniów, Gryf Kamień Pomorski, Czarni Szczecin oraz gospodarz – Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. To wydarzenie sportowe odbędzie się na Boisku im. Tadeusza Kaczmarka w Świnoujściu - Warszów przy ul. Białoruskiej 4. Rozpoczynamy o godz. 10.00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy! ■ Mieszkaniec: W dniu 11.09 zostawiłem torbę na parkingu przy Sky Towers, Wyspiańskiego 39, w ktòrej był m.in. iPad. Uczciwego znalazcę wynagrodzę. Proszę o kontakt: 602895099 ■ Przy placu zabaw na osiedlu Platan, dziecko, jadące na rowerze, potrąciło 4-letnią dziewczynkę. Na miejsce zostali wezwani ratownicy medyczni. Do potrącenia dziecka doszło 20 września około godziny 17:50 przy ulicy Malczewskiego. - Zgłoszenie dotyczyło 4-letniej dziewczynki, która miała zostać potrącona przez inne dziecko jadące na rowerze. 4-latka doznała powierzchownego urazu głowy, wraz z opiekunem pozostała na miejscu zdarzenia- poinformowała Paulina Heigel rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie. ■