Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [13.09.2010, 07:20:13] • Świnoujście

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Wejście do budynku Archiwum Państwowego na Białej Górze. Fot. D. Pawlicka.( fot. Archiwum autora )

Z upływem lat, wzrasta dostrzegalnie społeczne zainteresowanie dziejami najbliższego nam regionu. Ma to oczywisty związek z tym, że dla młodego pokolenia tu znajduje się ich „mała ojczyzna”, zaś dla pokolenia starszego, tych którzy przed z góra półwieczem przywędrowali tu po wojennej tułaczce, przestała to być obca ziemia, na której czuli się tymczasowymi przybyszami. Przekonanie to wynoszę z moich osobistych spostrzeżeń historyka - popularyzatora dziejów regionalnych. Publikacje dotyczące dziejów miasta i regionu na łamach pism, książek, czy stron internetowych, budzą żywe zainteresowanie, są przedmiotem dyskusji i sympatycznych, twórczych nieraz uwag i uzupełnień.

Wszystkim, którzy pasjonują się historią regionu i miasta, chcę przekazać nieco informacji o niezmiernie ważnej placówce, od pewnego czasu znajdującej się niemal w zasięgu ręki – mianowicie o Archiwum Państwowym w Białej Górze koło Międzyzdrojów.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

Biała Góra dawny ośrodek szkolenia niemieckiej marynarki wojennej. ( fot. wikipedia.pl )

Uruchomienie placówki nastąpiło w listopadzie ubiegłego roku na terenie dawnego kompleksu wojskowego znajdującego się nad brzegiem morza w Białej Górze. Do 1945 roku mieściła się tam szkoła specjalistów obrony przeciwlotniczej niemieckiej Kriegsmarine. Po zajęciu terenu przez Rosjan, czas jakiś znajdowały się tam obiekty kontrolowane przez wojskowe instytucje sowieckie, a w 1946 roku przejęte zostały przez polskie jednostki obrony wybrzeża, wchodzące w skład Szczecińskiego Obszaru Nadmorskiego. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat, znajdowały się tam polski garnizon.

Archiwum Państwowe w Białej Górze

z obiektów niemieckiej szkoły specjalistów artylerii przeciwlotniczej. ( fot. wikipedia.pl )

Po przejęciu obiektów przez Woliński Park Narodowych od kilku lat rozwija się tam, w niezwykle pięknym otoczeniu nadmorskiego lasu, ośrodek naukowy związany z WPN, Uniwersytetem Szczecińskim i szczecińskim Archiwum Państwowym. Tam właśnie po odpowiednich przygotowaniach jednego z obiektów, zlokalizowano Archiwum Państwowe. Jego zbiory przeniesione zostały w całości z miejscowości Płoty. W poprzednim miejscu zbiory archiwalne znajdowały się od 1965 w odremontowanym, pięknym, renesansowym zameczku. Z miejscem owym z racji tego że i z remontem i z gromadzeniem i opracowaniem archiwaliów miałem osobiście wiele do czynienia byłem sentymentalnie związany. Niestety siedziba ta okazała się być zbyt ciasną dla rosnących szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach zbiorów archiwalnych. W konsekwencji, dzięki staraniom dyrekcji Archiwum Państwowego w Szczecinie, w latach 2007 - 2009 stworzone zostały warunki do przeniesienia ich na Białą Górę.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/15184/