Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [27.09.2010, 01:23:51] • Świnoujście

Tablica Theodora Fontane

Tablica Theodora Fontane

Tablica upamiętniająca pobyt Theodora Fontane w Świnoujściu.( fot. Sławomir Ryfczyński )

Na ścianie narożnego budynku wznoszącego się na rogu Placu Wolności i ulicy Marynarzy, znajduje się skromna tablica głosząca w języku polskim i niemieckim, że w tym miejscu stał dom, w którym zamieszkiwał niegdyś niemiecki pisarz Theodor Fontane.

Tekst zwieńcza odlany w metalu medalion przedstawiający profil głowy pisarza. Tablica została wykonana przez szczecińskiego artystę plastyka Zdzisława Sobierajskiego, na zlecenie miejscowego Muzeum, z okazji 100 rocznicy śmierci pisarza. Odsłonięto ją uroczyście, z udziałem władz miasta i przedstawicieli niemieckich sąsiadów, w początkach października 1998 r. Słów parę o pisarzu i jego twórczości. Przez krytyków i historyków literatury określony on został jako twórca kierunku nazywanego realizmem mieszczańskim. Jego najgłośniejszą powieścią była Effi Briest którą trzykrotnie filmowano. Pisarz akcję tej powieści umieścił w realiach naszego miasta, zmieniając tylko jego nazwę. Poza wymienioną, był on też autorem kilkunastu innych powieści, wielkiej liczby krytyk teatralnych, reportaży wojennych i felietonów.

Tablica Theodora Fontane

Znakomity pisarz Theodor Fontane ( 1819 – 1898 ).( fot. internet )

Dzięki T.Fontane, nasze miasto w mniejszym stopniu kojarzy się przeciętnemu Niemcowi z dawną niemiecką bazą marynarki wojennej i fortecą morską, a bardziej z europejskim kurortem, oraz miejscem, gdzie żył jeden z wybitniejszych XIX wiecznych niemieckich pisarzy. Opinia ta wydaje się być chyba największym osiągnięciem promocyjnym i propagandowym dawnych gospodarzy miasta. Pisarz zamieszkiwał tu bowiem stosunkowo krótko i to na dobitkę jako dzieciak, między 8 a 13 rokiem życia. Co jednak ciekawe, lata pobytu w mieście nad Świną, zostały przezeń opisane w powieści Meine Kinderjahre ( Lata mego dzieciństwa ), która powstała prawie 40 lat po wyjeździe stąd pisarza. Mimo takiej rozpiętości w czasie, opisy miasta cechuje niezwykła wręcz dokładność, pozwalająca na traktowanie powieści, niemal jak przewodnika po mieście i obyczajach jego mieszkańców, w pierwszej połowie XIX wieku.

Tablica Theodora Fontane

Jedno z kilkudziesięciu wydań książki Effi Briest.( fot. internet )

Podobna dokładność opisu cechuje także powieść Effi Briest. Może już za to, warto było utrwalić pamięć pisarza. Do 1945 r. jego imię nosiła jedna z ulic, a nadto ówczesne liceum żeńskie, mieszczące się w obecnej Szkole Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej.

Wyjaśnienia jeszcze wymaga sama lokalizacja tablicy. Nie jest ona przypadkową. Na tym narożniku, gdzie obecnie znajduje się niezbyt piękny betonowy „galeriowiec”, stała niegdyś apteka miejska, którą to w ziemie 1828 roku objął w pięcioletnią dzierżawę ojciec pisarza Ludwik Fontane.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/15409/