POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [07.10.2021, 08:50:37] • Świnoujście

Co robić, gdy spotkamy w parku dzika? UM: Najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu, na pewno nie należy uciekać ani robić hałasu

Co robić, gdy spotkamy w parku dzika? UM: Najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu, na pewno nie należy uciekać ani robić hałasu

fot. Sławomir Ryfczyński

Problem dzików w Świnoujściu jest mieszkańcom dobrze znany. W ostatnim czasie jednak znacznie się nasilił. W ciągu kilku ostatnich miesięcy sytuacja z tymi zwierzętami jakby wymknęła się spod kontroli. Dziki atakują już nie tylko inne zwierzęta, ale także ludzi! Zapytaliśmy świnoujskich urzędników, jakie podejmują działania w związku z coraz częstszymi atakami dzików w Parku Zdrojowym.

Na nasze pytanie odpowiedziała Beata Tułodziecka-Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa.

- W odpowiedzi na zgłoszony problem obecności dzików w Parku Zdrojowym, wskazuję, iż przepisy prawne nie regulują wprost odpowiedzialności gminy za przebywające w miastach dzikie zwierzęta. Odpowiedzialność ta jest rozproszona na wiele instytucji. Jednakże, władze Świnoujścia od wielu lat podejmują działania mające na celu zredukowanie do minimum zagrożenia wynikającego z obecności dzików na terenach miejskich. Oprócz kampanii edukacyjnej dotyczącej zakazu dokarmiania dzików, miasto współpracuje z Kołem Łowieckim „Dzik”, a dla mieszkańców wydawany jest bezpłatnie preparat FFUUK skutecznie odstraszający dziki. Przez wiele lat miasto odławiało i wywoziło dziki z terenów zamieszkałych. Na dzień dzisiejszy jednak przepisy zabraniają transportu tych zwierząt, ze względu na zagrożenie wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Odstrzał natomiast nie jest zadaniem miasta, a pilnowanie populacji dzików to obowiązek kół łowieckich, ale w granicach lasów, w mieście myśliwi nie mogą strzelać ze względów bezpieczeństwa - wyjaśnia naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa.


Miasto zwraca uwagę, że w Polsce dzików wciąż przybywa i coraz częściej podchodzą one coraz bliżej miast i ludzi.


- W ostatnich latach w całej Polsce znacznie zwiększyła się populacja dzików. Większość miast ma duży problem z dzikami przenoszącymi się z terenów leśnych na obszary miejskie. Powodem tego jest przede wszystkim osiedlanie się ludzi coraz bliżej lasów, a także wyrzucanie jedzenia i nieodpowiednie zabezpieczanie pojemników na śmieci, jak również bezmyślne dokarmianie dzików, szczególnie zwierząt z młodymi. Poza tym sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, iż zmniejszyło się nasilenie ruchu pieszo-kołowego, co zachęciło dziki do wchodzenia coraz głębiej do miast - dodaje Tułodziecka - Terenda.

Co jednak robić, gdy spotkamy na swojej drodze dzika?

- Nadmieniam jednak, iż dzik chociaż jest zwierzęciem dużym i silnym, nie jest drapieżnikiem. Słabością dzika jest wzrok ponieważ zauważa tylko ruch. Człowiek jeśli nie został przez dzika dostrzeżony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić. Jeśli jednak dzik nas zauważy, najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu, na pewno nie należy uciekać ani robić hałasu. Absolutnie nie wolno dzików dotykać, zaczepiać, łapać, dokarmiać, czy też szczuć psami. Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu - dodaje naczelnik Tułodziecka - Terenda.

Urzędnicy przypominają także o obowiązku wyprowadzania psów na smyczy.


- Osobną kwestią pozostaje problem nieprzestrzegania przepisów prawa przez właścicieli zwierząt domowych. Przypominam, iż zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Świnoujście wprowadzonym uchwałą nr XL/315/2020 Rady Miasta Świnoujście z dnia 26 listopada 2020 r. na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, osoby utrzymujące zwierzęta domowe mają obowiązek sprawować nad nimi nadzór w miejscach publicznych, w taki sposób aby nie powodowały one zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz innych zwierząt. Ponadto, osoby utrzymujące psy mają obowiązek wyprowadzać je poza terenem własnej posesji na smyczy, a psy należące do ras uznanych za agresywne, mieszańce tych ras lub psy nie uznane za agresywne, a wykazujące agresywność w stosunku do ludzi lub innych zwierząt, powinny być prowadzone także w kagańcu. Zwalnianie psów z uwięzi dopuszczalne jest tylko i wyłącznie w miejscach ogrodzonych, przeznaczonych na wybiegi dla psów z wyłączeniem psów uznanych za agresywne, mieszańców tych ras lub psów nie uznanych za agresywne, a wykazujących agresywność. W przypadku naruszenia przepisu dotyczącego obowiązku wyprowadzania psów na smyczy w miejscu publicznym, zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 r. dotyczącym wysokości grzywien za niektóre wykroczenia, przewidziana jest grzywna w wysokości do 250 zł. Dotyczy to sytuacji, kiedy pies jest łagodny, nie zagraża innym ludziom lub zwierzętom, ale biega bez smyczy poza ogrodzeniem domu lub w miejscu publicznym (na ulicy lub w parku). Sam ten fakt wystarczy, aby nałożyć na jego właściciela mandat karny, kara grozi nawet wtedy, gdy zwierzę nikogo nie zaatakuje. Z wyższymi mandatami muszą liczyć się osoby, które mają psa rasy niebezpiecznej bez wymaganego zezwolenia lub wyprowadzają takie zwierzę bez smyczy i bez kagańca oraz opiekunowie psów, których rasy nie zostały co prawda wpisane na listę ras niebezpiecznych, ale maja one agresywne usposobienie.
Podsumowując, wyrażam nadzieję, iż wspólne działania władz i mieszkańców naszego miasta przyczynią się do redukcji populacji dzików na terenach miejskich. Zwracamy się z prośbą do mieszkańców o niedokarmianie dzikich zwierząt i nie pozostawianie resztek pożywienia w dostępnym dla nich miejscu. Apelujemy również o przestrzeganie przepisów przez właścicieli zwierząt domowych i wyprowadzanie psów w miejscach publicznych na smyczy, a w przypadku psów agresywnych również w kagańcu. Pozwoli to na uniknięcie w przyszłości podobnych sytuacji.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 79, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 79

Pablo • Wtorek [12.10.2021, 21:59:49] • [IP: 109.173.152.***]

Sebek ja nie wbiegnę?

Gość • Poniedziałek [11.10.2021, 14:18:51] • [IP: 91.233.18.***]

Miej uśmiech na twarzy, a nic złego się nie zdarzy. Gdy witamy miło dzika, to nikogo on nie tyka. Podje sobie, spojrzy oczkiem filuternie, hrumknie i pójdzie szczęśliwy niezmiernie. Są mamusie z warchlaczkami i dorodni tatuśkowie, pozwólmy im podjadać i zadbajmy o ich zdrowie. A więc dobra rada: pokochaj tego dziada!

Król • Piątek [08.10.2021, 21:59:26] • [IP: 31.11.130.**]

Gość • Czwartek [07.10.2021, 14:58:45] • [IP: 5.172.239.***] Ale Ty musisz mieć kompleksy mały czlowieczyno. Chyba chowali cię pod stołem, nos taki pełen nienawiści.

Gość • Piątek [08.10.2021, 18:45:29] • [IP: 77.22.210.**]

Polapac najwiecej jak sie da i wywiezc na branice z Bialorusia to mniej bedzie uchodzcow i dziki juz nie wroca

Gość • Piątek [08.10.2021, 16:45:50] • [IP: 89.151.38.***]

Wspaniale" rewitalizują" ten park po niedawnym remoncie.

Gość • Piątek [08.10.2021, 16:30:49] • [IP: 31.11.131.***]

To naczelnik się wysiliłahaha niczego innego się nie można po niej spodziewać. Oderwana od rzeczywistości kobieta.Wymijajaca odpowiedź i oczywiście winni ci którzy wyprowadzają zwierzęta.

Gość • Piątek [08.10.2021, 15:59:01] • [IP: 178.238.249.**]

Czy prezydent wyegzekwuje od lasów państwowych odszkodowanie dla miasta za zniszczone trawniki nie tylko w parkach?

Gość • Piątek [08.10.2021, 14:53:31] • [IP: 176.221.124.**]

Raczej jak M.W. od w Tyle wizji do Żołnierza Wolności. Czy jakoś odwrotnie.

COW ID • Piątek [08.10.2021, 12:09:03] • [IP: 176.221.124.***]

AD: Piątek [08.10.2021, 10:42:32] • [IP: 176.221.125.***] TO BARDZO ZŁY POMYSŁ, PONIEWAŻ DILUJĄCE SZPRYCĄ SATANISTYCZNE NORYMBERSKIE WISIELCE ZARAZ ZAMIENIŁY BY TEN PARK W OBÓZ KONCENTRACYJNY. MUSIMY NAJPIERW ROZPRAWIĆ SIĘ Z BANDĄ ZBRODNICZYCH BYDŁAKÓW ŻYJĄCYCH ZE SZPRYCY I MALTRETUJĄCYCH SYSTEMATYCZNIE, CYKLICZNIE AUTOCHTONICZNĄ LUDNOŚĆ. NAJPIERW OBRONIĆ PRZED TYMI ZBRODNIARZAMI DZIECI, BO KACI Z KARTELI, KONCERNÓW I ICH ESESMAŃSKIE PACHOŁKI ZE SZPRYCĄ CHCĄ JE ZAATAKOWAĆ TEJ JESIENI.

Gość • Piątek [08.10.2021, 11:19:54] • [IP: 84.205.26.**]

Gdzie te zwierzęta mają się podziać skoro wycina się lasy i drzewa przeganiając ich z własnych domów.

Gość • Piątek [08.10.2021, 11:17:31] • [IP: 178.238.252.**]

Oby dziki huliganów przepłoszyły.

Gość • Piątek [08.10.2021, 10:51:10] • [IP: 176.221.124.**]

10:22:08] • [IP: 185.210.36.*** Tak zaczyna przyszły noblista, " Nowy Wieszcz".

Gość • Piątek [08.10.2021, 10:42:32] • [IP: 176.221.125.***]

Park nalezy szybko Ogrodzic Płotem i zamykac na Noc

Gość • Piątek [08.10.2021, 10:22:08] • [IP: 185.210.36.***]

To i ja pójdę w konkury POetyckie: W Parku Zdrojowym opodal krzaczka, / Mieszkała kaczka-dziwaczka, / Która zamiast trzymać się stawu / chodziła z Lempart, tak dla ubawu./ Raz poszła blisko kościoła:/ I" ukrzyżuj dziecko!" tak woła / Tuż obok była apteka:/ "Poproszę marychy pięć deka"/ Z apteki poszła do eM. Eli / bo chciała se popyerdzielić. / Gryzły się kaczki okropnie:/ "A niech tę kaczkę gęś kopnie!/ Co to za kaczka, czy z Żoliborza?/ Może uciekła spod Tuska noża?"/ Gdy poleciała w Merkel ramiona / każdy już odgadł: to.. Kaczor...Donald!

Gość • Piątek [08.10.2021, 10:06:43] • [IP: 5.172.235.***]

3***że rodzina toleruje twoje" "wypociny"" to się dziwię ale nie musisz szukać poklasku na tym portalu, bo to jest niemożliwe Może Twój guru czytał te" ""poezję"""?!!i z wrażenia pomylił buty?😜😜

COMES PALATINUS • Piątek [08.10.2021, 09:43:50] • [IP: 176.221.124.***]

GDY SPOTKACIE W PARKU DZIKA ZGŁASZAĆ TO NA STRAŻ MIEJSKĄ, ALBO POLICJĘ O ZAGROŻENIU DLA ŻYCIA I ZDROWIA !! PARK JEST DLA LUDZI NIE DLA DZIKIEJ ZWIERZYNY !! DZIKI MAJĄ SWOJEGO WŁAŚCICIELA KTÓRY PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNĄ ZA SZKODY SPOWODOWANE PRZEZ DZIKI !! NIE PRZYJMUJCIE TEGO, ŻE TAK MA BYĆ. JESTEŚCIE OSZUKIWANI I OKRADANI !! MIASTO WSZYSTKIE SZKODY NAPRAWIA ZA PIENIĄŻKI Z WASZYCH PODATKÓW !! DZIKI ROZNOSZĄ ROBACTWO I CHOROBY GROŹNE DLA LUDZI. ZAPYTAJCIE SIĘ WŁADZ MIASTA ILE DOSTALI OD WŁAŚCICIELI DZIKÓW ODSZKODOWANIA ZA STRATY SPOWODOWANE ŻEROWANIEM TYCH NIEBEZPIECZNYCH ZWIERZĄT W WASZYM MIEŚCIE !! I CZY W OGÓLE TAKI WNIOSEK ZOSTAŁ DO WŁAŚCICIELA DZIKÓW SKIEROWANY ?

Gość • Piątek [08.10.2021, 07:35:39] • [IP: 94.254.195.***]

A ja zapowiadam Wam z UM Świnoujście ze jak dzik mnie zaatakuje lub mojego psa to nie będę wiele szukał tylko pozwę Was do sądu i wiecie co? Wygram bo jesteście jak nie powiem co od tego zeby systemowo rozwiązać taki temat.Takze pani Naczelnik do roboty bo ten artykuł można śmiało dołączyć do pozwu jako świadectwo lekceważącego podejścia urzędnika do sprawy

Gość • Piątek [08.10.2021, 00:10:43] • [IP: 31.0.77.**]

Strach chodzic do Parku. Zróbcie Coś-ktoregoś roku wywoziliście je za miasto daleko. Wiec w tym roku zróbcie to samo.

Gość • Czwartek [07.10.2021, 22:05:40] • [IP: 37.30.3.***]

Proszę Państwa, oto Tusek / zawsze pluł mu w pyszczek Rusek / pluła Merkel Angela / gdy się w Unię lubieżnie wcielał / No, zróbże uprzejmą minę Donku / wszak trzymają ciebie na POstronku

Gość • Czwartek [07.10.2021, 21:07:45] • [IP: 185.210.38.***]

W parku należy porobić drabinki na drzewach bo człowiek ujdzie cało a dzik nie wejdzie.

Gość • Czwartek [07.10.2021, 21:05:34] • [IP: 176.221.125.***]

Wpis pisiurka z godz. 15:38:06 jest kolejnym dowodem niszczącego rozum wpływu TVP na widzów tej (przepraszam za wyrażenie) telewizji. Zalecam autorowi tej poezji obejrzenie od czasu do czasu TVN, zanim całkiem skretynieje.

Gość • Czwartek [07.10.2021, 20:59:01] • [IP: 185.210.38.***]

Czyli sprawa jasna. Dziki niech będą a parę razy w roku będzie z rożna. Co trzeba robić? - strzelac!!

Gość • Czwartek [07.10.2021, 20:50:02] • [IP: 185.246.208.**]

Widzieliście jak cierpią te zwierzęta jak są postrzelone? myślicie że są zabijane tak strzałem i koniec? Nie jest tak, to nie strzelnica i nie tarcza, która nie krwawi. Jesteście bardzo prości, prymitywni ludzie - nie człowieki. Wiedza i zasoby w tych czasach pozwalają na regulacje populacji dzikich zwierząt w inny sposób niż zabijanie. Tylko zacznę zdanie od właśnie, Tylko - myślistwo to sport, był to sport za czasów króla Augusta i jest teraz. Myśliwym jest prokurator, komendant policji, ksiądz czy wojewoda, był nie jeden prezydent, więc tego nie da się teraz powstrzymać. Nie powstrzyma się tego teraz, ale kiedyś tak. Zabijając bydło czy świnie w rzeźni chociaż mamy szanse na minimalizowanie bólu. Na polowaniu nie. Myśliwi tak czy tak w oczach wielu ludzi są pozbawieni empatii ludźmi, ale nikt wam tego nie powie.

Gość • Czwartek [07.10.2021, 20:34:57] • [IP: 83.170.146.***]

ODSTRZELIĆ I ZROBIĆ WIELKIEGO GRILA DLA MIESZKAŃCÓW NA PLAŻY...TO BYŁOBY NOWE ŚWIETO...ŚWIETO ŚLEDZIA JUŻ JEST