POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [18.07.2021, 20:55:41] • Świnoujście

Rzecznik prasowy prezydenta miasta informuje, że komary pojawiły się nie tylko w Świnoujściu i poleca zażywanie witaminy B i B1

Okazuje się, że w związku z zaistniałą sytuacją i plagą komarów w Świnoujściu miasto doszło do "zaskakujących" wniosków, a mianowicie, że komary pojawiły się nie tylko w Świnoujściu ale także w Międzyzdrojach. Nie wiemy, czy w związku z tym, my mieszkańcy Świnoujścia mamy być zadowoleni, że nie tylko u nas jest tak źle? Jak wynika jednak z opinii mieszkańców, są miejsca w których ten problem nie występuje.

W sprawie komarów do redakcji portalu iswinoujscie.pl wciąż napływają listy od mieszkańców.

Jeden z nich dotyczył pobytu naszego Czytelnika na Mierzei Helskiej.

- Byłem na Helu. Komarów brak. Jest za to dużo zieleni i lasów -opisuje.

W kolejnych listach od mieszkańców czytamy, że ostatnio komarów znów przybyło i na miasto wyjechały quady z zamgławiaczami.

- Wszystko dobrze, są komary trzeba zwalczyć, ale dlaczego jeżdżą przed godziną 18:00. Moja żona szła ulicą Chrobrego przez Park Zdrojowy i się przeraziła ile martwych pszczół na chodniku leży nie mówiąc ile pewnie w trawie lub krzewach - pisze Czytelnik.

Kolejna mieszkanka zwraca uwagę na kwestię odkomarzania.

- Proszę napisać coś na temat odkomarzania. Zaczęły się upały a nawet z psem nie da się wyjść, a już plac zabaw to masakra . Komarów jest pełno. Znowu zaczną pryskać jak deszcz będzie padać - czytamy w przesłanym do redakcji liście.

W czwartek, 15 lipca miasto przesłało do redakcji portalu iswinoujscie.pl specjalny komunikat w sprawie inwazji komarów. W jego treści możemy m.in przeczytać, że wbrew niektórym opiniom, komary nie pojawiły się tylko w Świnoujściu. Podobnie jest także w innych miejscowościach, choćby sąsiednich Międzyzdrojach.

- Niestety, nie ma metody na stuprocentowe zwalczenie komarów. Dużą skuteczność ma stosowanie środków chemicznych w postaci oprysków. Trzeba jednak pamiętać, że są one z kolei szkodliwe nie tylko dla pszczół, ale także innych owadów. Odkomarzanie na terenach Gminy Miasto Świnoujście prowadzone jest w sposób ciągły od 25 maja. Usługa obejmuje również odkleszczanie. W tym roku na odkomarzanie miasto przeznaczyło prawie 167 tys. złotych. Oczywiście kwota ta w razie konieczności może być zwiększona. Najskuteczniejsza walka z komarami polega na likwidacji ich stadium wodnego, czyli larw. Do tego celu używany jest preparat biologiczny VectoBac. To metoda najbardziej skuteczna, a przy tym obojętna dla środowiska naturalnego.
Do tej pory preparaty biologiczne działały. Niestety, wszystko zmieniło się po ostatnich opadach deszczu. Woda, parne powietrze sprawiły, że komary błyskawicznie zaczęły się wylęgać.
Trzeba też pamiętać, że komary rozmnażają się przecież nie tylko na terenach miejskich. Z racji prowadzonych działań przeciwko komarom, te obecne wylęgają się głównie na terenach podmokłych Lasów Państwowych i Wolińskiego Parku Narodowego, a do miasta przylatują już jako dorosłe osobniki - wyjaśnia rzecznik prasowy prezydenta miasta Jarosław Jaz.

Czytamy także, że od 12 lipca, gdy pojawiły się chmary komarów i sytuacja stałą się nadzwyczajna, wzmożono walkę z komarami i wprowadzono dodatkowy sprzęt i dużej wydajności i zasięgu.

- Aby choć w części opanować sytuację oprócz biologicznego do odymiania używany jest także preparat chemiczny. Odkomarzania z jego użyciem prowadzone jest wyłącznie w godzinach porannych i wieczornych, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (bezwietrznie i bez opadów). Wszystkie preparaty biologiczne i chemiczne mają wymagane atesty oraz zezwolenia.
Niestety, tak już pisaliśmy na początku – nie ma stuprocentowej metody na zwalczenie komarów. Aby móc możliwie jak najbardziej chronić się przed ukąszeniami, niezbędnym jest używanie dobrych środków przeciwko komarom do spryskiwania. Niektórzy specjaliści polecają także zażywanie witaminy B i B1. Jej nadmiar jest wydzielany przez ciało wraz z potem, a jej zapach (niewyczuwalny dla ludzi) ma odstraszać komary - informuje Jaz.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Czwartek [22.07.2021, 12:01:52] • [IP: 188.146.160.***]

20:56 - prostak.

Gość • Środa [21.07.2021, 14:09:44] • [IP: 62.69.203.**]

Nie można zlikwidować terenów podmokłych prze ich podniesienie/zasypanie. Przecież to jest podstawowy powód!. Ognica TONIE nie tylko w wodach gruntowych ale także w przerażającej ilości komarów. a odkomarzanie jest tam robione rzadko. Nie da się tu pracować ani żyć!! Nigdy nie widziałem żeby jakikolwiek preparat dodawano do rowów melioracyjnych a tu istna wylęgarnia. Oby wiatr zawiał wszystkie komary pod Wojska Polskiego. Życzę to wam z całego serca.

Gość • Środa [21.07.2021, 09:09:56] • [IP: 62.69.251.***]

Niech Pan Rzecznik te pseudo porady zachowa dla siebie. Mieszkam w Świnoujściu ponad 40 lat i upodobania komarów nie uległy zmianom. Z" tłumu" wybierają tzw." machaczy" (fale powietrza informują o ich obecności) oraz unikają ataku na zażywających Vit. B-B1. Zapewniam, że jak w pobliżu niema osób nie zażywających w/w witaminy to tną co popadnie. Walczyć należy m.inn. z tak zwanymi oczkami wodnymi itp..

Gość • Wtorek [20.07.2021, 10:07:54] • [IP: 188.146.160.***]

Jeśli odkomarzano przed g.18, to gdzie konsekwencje karne? Kilka lat temu widzialem odkomarzanie ok g.13, przekazałem tę informację urzędniczce UM, zapisała sobie. A rewelacje o Płw.Helskim niech sobie czytelnik schowa, tam jest zupełnie odmienna okolica, przecież tam jest sucho, w morzu komary się nie lęgną, a bagnisk, stawów, rowów melioracyjnych tam nie ma lub jest mało. Jaz dobrze wytłumaczył, że komary przybywają spoza granic miasta lub z jakby wiejskich, podmokłych dzielnic typu Karsibór czy Przytór. Może i zabawna jest ta uwaga o witaminie, ale prawdziwa. Trzeba zapytac fachowców, czy rzeczywiscie jest szansa, by kolonie jerzyków tu cokolwiek zmieniły, jak też wygląda dalszy ciąg zapewniania im budek, itp.

Gość • Poniedziałek [19.07.2021, 20:56:11] • [IP: 37.8.230.**]

Panu rzecznikowi zlecam łykanie tabletek na ból du..y.

Gość • Poniedziałek [19.07.2021, 01:33:16] • [IP: 188.146.161.**]

Witam na Odrzańskiej w lunowie jechał po trzeciej nad ranem i tylko hałasował, bo dymu to wcale nie było, bo ta maszyna chyba się popsuła i nic z tego nie było. Na Wolińskiej jechał koło 20 i tam dymu było dużo i dość długo się utrzymywał, to jak to jest. Obejrzyjcie sobie film jak w Międzyzdrojach się odkomarza, na pieszo a nie środkiem ulicy z prędkością światła.

Oglądasz 1-6 z 6
■ 14.08, godz. 19.00 Koncert zespołu Stary Szmugler – Port Kultury Pomorza Zachodniego 2021, Muszla Koncertowa przy Promenadzie, wstęp wolny, organizator MDK Świnoujście ■
■ Adidasy zamiast auta? Miasto przedstawia koncepcję zarządzania ruchem Po „haraczu” za parkowanie w centrum, pojawiły się kolejne pomysły, które mają dotknąć świnoujskich kierowców. Niewiele czasu na wyrażenie opinii w tej sprawie dał mieszkańcom Urząd Miasta ■ Zachwaszczone skwery na głównych ciągach komunikacyjnych. Zieleń w mieście to bardzo ważna rzecz, nie tyko ze względów estetycznych. W naszym mieście jest dużo roślin ozdobnych posadzonych na skwerach, w donicach, gazonach i na ulicznych wysepkach. Jednak najwyraźniej od czasu nasadzenia przestano się interesować stanem tych roślin - toną w wybujałych chwastach. O sprawie poinformował mieszkaniec ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■ PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego ■ Po wielogodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła przedłożone sprawozdanie finansowe i udzieliła prezydentowi Świnoujścia absolutorium z wykonania budżetu miasta w roku 2020 ■