iswinoujscie.pl • Niedziela [18.07.2021, 20:55:41] • Świnoujście

Rzecznik prasowy prezydenta miasta informuje, że komary pojawiły się nie tylko w Świnoujściu i poleca zażywanie witaminy B i B1

Okazuje się, że w związku z zaistniałą sytuacją i plagą komarów w Świnoujściu miasto doszło do "zaskakujących" wniosków, a mianowicie, że komary pojawiły się nie tylko w Świnoujściu ale także w Międzyzdrojach. Nie wiemy, czy w związku z tym, my mieszkańcy Świnoujścia mamy być zadowoleni, że nie tylko u nas jest tak źle? Jak wynika jednak z opinii mieszkańców, są miejsca w których ten problem nie występuje.

W sprawie komarów do redakcji portalu iswinoujscie.pl wciąż napływają listy od mieszkańców.

Jeden z nich dotyczył pobytu naszego Czytelnika na Mierzei Helskiej.

- Byłem na Helu. Komarów brak. Jest za to dużo zieleni i lasów -opisuje.

W kolejnych listach od mieszkańców czytamy, że ostatnio komarów znów przybyło i na miasto wyjechały quady z zamgławiaczami.

- Wszystko dobrze, są komary trzeba zwalczyć, ale dlaczego jeżdżą przed godziną 18:00. Moja żona szła ulicą Chrobrego przez Park Zdrojowy i się przeraziła ile martwych pszczół na chodniku leży nie mówiąc ile pewnie w trawie lub krzewach - pisze Czytelnik.

Kolejna mieszkanka zwraca uwagę na kwestię odkomarzania.

- Proszę napisać coś na temat odkomarzania. Zaczęły się upały a nawet z psem nie da się wyjść, a już plac zabaw to masakra . Komarów jest pełno. Znowu zaczną pryskać jak deszcz będzie padać - czytamy w przesłanym do redakcji liście.

W czwartek, 15 lipca miasto przesłało do redakcji portalu iswinoujscie.pl specjalny komunikat w sprawie inwazji komarów. W jego treści możemy m.in przeczytać, że wbrew niektórym opiniom, komary nie pojawiły się tylko w Świnoujściu. Podobnie jest także w innych miejscowościach, choćby sąsiednich Międzyzdrojach.

- Niestety, nie ma metody na stuprocentowe zwalczenie komarów. Dużą skuteczność ma stosowanie środków chemicznych w postaci oprysków. Trzeba jednak pamiętać, że są one z kolei szkodliwe nie tylko dla pszczół, ale także innych owadów. Odkomarzanie na terenach Gminy Miasto Świnoujście prowadzone jest w sposób ciągły od 25 maja. Usługa obejmuje również odkleszczanie. W tym roku na odkomarzanie miasto przeznaczyło prawie 167 tys. złotych. Oczywiście kwota ta w razie konieczności może być zwiększona. Najskuteczniejsza walka z komarami polega na likwidacji ich stadium wodnego, czyli larw. Do tego celu używany jest preparat biologiczny VectoBac. To metoda najbardziej skuteczna, a przy tym obojętna dla środowiska naturalnego.
Do tej pory preparaty biologiczne działały. Niestety, wszystko zmieniło się po ostatnich opadach deszczu. Woda, parne powietrze sprawiły, że komary błyskawicznie zaczęły się wylęgać.
Trzeba też pamiętać, że komary rozmnażają się przecież nie tylko na terenach miejskich. Z racji prowadzonych działań przeciwko komarom, te obecne wylęgają się głównie na terenach podmokłych Lasów Państwowych i Wolińskiego Parku Narodowego, a do miasta przylatują już jako dorosłe osobniki - wyjaśnia rzecznik prasowy prezydenta miasta Jarosław Jaz.

Czytamy także, że od 12 lipca, gdy pojawiły się chmary komarów i sytuacja stałą się nadzwyczajna, wzmożono walkę z komarami i wprowadzono dodatkowy sprzęt i dużej wydajności i zasięgu.

- Aby choć w części opanować sytuację oprócz biologicznego do odymiania używany jest także preparat chemiczny. Odkomarzania z jego użyciem prowadzone jest wyłącznie w godzinach porannych i wieczornych, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (bezwietrznie i bez opadów). Wszystkie preparaty biologiczne i chemiczne mają wymagane atesty oraz zezwolenia.
Niestety, tak już pisaliśmy na początku – nie ma stuprocentowej metody na zwalczenie komarów. Aby móc możliwie jak najbardziej chronić się przed ukąszeniami, niezbędnym jest używanie dobrych środków przeciwko komarom do spryskiwania. Niektórzy specjaliści polecają także zażywanie witaminy B i B1. Jej nadmiar jest wydzielany przez ciało wraz z potem, a jej zapach (niewyczuwalny dla ludzi) ma odstraszać komary - informuje Jaz.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/71631/