POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [01.11.2021, 21:28:27] • Świnoujście

Wstydzą się, ukrywają, bagatelizują

Wstydzą się, ukrywają, bagatelizują

autor: Framestock(fot. stock.adobe.com/pl )

Praca z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi jest trudna – przyznaje Sławomir Wojtyłko, przewodniczący Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świnoujściu. – Ludzie ci najczęściej nie zdają sobie sprawy z problemu i jego skali.

Ponoć w pandemii bardzo wzrosło spożycie alkoholu. Czy widzicie to w Świnoujściu? Co o tym świadczy?

Sławomir Wojtyłko, przewodniczący Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świnoujściu: Nie posiadamy obiektywnych danych odnośnie wzrostu spożycia alkoholu w czasie pandemii.

Obserwujecie skutki nadmiernego picia alkoholu? Jakie najbardziej Was niepokoją?

SW: Skutki nadmiernego picia alkoholu są niezmienne od wielu lat: zdrowotne ( w tym przedwczesne zgony osób uzależnionych), społeczne ( w tym przemoc w rodzinach dotkniętych problemem, rozpad rodzin, zakłócanie porządku publicznego i norm współżycia społecznego, utrata pracy i środków niezbędnych do życia, popełnianie czynów będących wykroczeniami lub przestępstwami).

Czy w Świnoujściu jest dużo osób z problemem alkoholowym? Można im pomóc? W jaki sposób?

SW: W Świnoujściu jest sporo osób z problemem alkoholowym, mogą skorzystać z pomocy placówek zajmujących się terapią i pomocą osobom z problemem alkoholowym (Ośrodek Leczenia Uzależnień ul. Jana z Kolna, Towarzystwo Trzeźwościowe „Hol” ul. Hołdu Pruskiego). KRPA zajmuje się osobami zgłoszonymi w związku z nadużywaniem alkoholu, które pod jego wpływem powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizują małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny. Naszą rolą jest uświadomienie tych osób, że ich postępowanie jest szkodliwe oraz nakłonienie ich do zmiany postępowania i podjęcie terapii, w skrajnych przypadkach przy braku współpracy skierowanie wniosku do Sądu o nakaz leczenia takiej osoby.

Czy ludzie z problemem alkoholowym (pijący, współuzależnieni) chcą Waszej pomocy czy trzeba ich przekonywać, by z niej skorzystali?

SW: Praca z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi jest trudna, ludzie Ci najczęściej nie zdają sobie sprawy z problemu i jego skali, często problem ukrywają, bo się wstydzą, bagatelizują problem bo problem to mają inni a nie oni. Współuzależnieni mają trudność związaną z ujawnieniem tego co się dzieje w ich domu a przypadku współuzależnionych rodziców dochodzi jeszcze problem emocji (jak ja mógłbym porzucić swoje dziecko). Więcej informacji na powyższy temat mogą udzielić terapeuci z OLU lub Towarzystwa Trzeźwościowego HOL.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 43, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 43

Gość • Środa [03.11.2021, 17:07:47] • [IP: 37.248.224.*]

TAK ŻERUJĄ NA PIENIADZACH POLAKÓW - NIETYKALNA MAFIA

Gość • Środa [03.11.2021, 13:38:41] • [IP: 176.221.124.*]

LUDZIE CI ZDAJA SOBIE SPRAWE Z PROBLEMU ALKOHOLOWEGO, TYLKO MAJA NA TO WYRABANE DOPUKI NIE BEDA STARZY, , , WTEDY SZUKAJA KASY DALEJ NA PICIE W POSTACI RENTY LUB ALIMENTOW OD DZIECI

Gość • Środa [03.11.2021, 10:04:40] • [IP: 62.69.252.**]

Ja piję tylko do PlayStation UFC4 :p Ripper time :)

Gość • Wtorek [02.11.2021, 20:47:12] • [IP: 37.47.143.***]

A ja pije przez platformę i donalda

Gość UMC • Wtorek [02.11.2021, 19:41:52] • [IP: 93.239.206.***]

• [IP: 89.163.252 ty pijaczyno nie wiesz czy jestem kobietą, czy mężczyzną, a już wyzywasz od " moherowych beretów " ja jestem absolutnie przeciw głupim, niszczącym wszysto rządom PIS i przeciw anonimowym obrażaniu ludzi. A tobie radzę szybciuchno zacząć terapię, lub przestać pisać brednie.

Gość • Wtorek [02.11.2021, 17:48:41] • [IP: 37.248.224.*]

ZLIKWIDOWAĆ TĄ FARSĘ -TO PRALNIA PIENIĘDZY POD PRZYKRYWKĄ OSÓB UZALEŻNIONYCH OD PICIA I NARKOTYKÓW.

Gość • Wtorek [02.11.2021, 17:28:38] • [IP: 185.135.2.***]

Podpierdalaja siebie w rodzinie i udają świętych jak ma byc dobrze

Gość • Wtorek [02.11.2021, 17:09:42] • [IP: 37.248.224.*]

HANDEL LUDZKĄ GŁUPOTA -TO TAK WYDAJE SIĘ PIENIĄDZE Z NFZ. DWA TYGODNIE LECZENIA, A KASA ZA 6 MIESIĘCY LECZENIA. NIEZŁY WAŁEK. TO CO CZYTAM TO W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI CO ONI WYPRAWIAJĄ. MOŻE W KOŃCU KTOŚ SIĘ ZA TO WEŹMIE?

gpk • Wtorek [02.11.2021, 16:56:19] • [IP: 185.246.208.**]

Terapia, a zwłaszcza AA to totalna bzdura w skali świata to dziesiątki miliardów - skuteczność 3% !! Są leki, które pomagają i nie są refundowane, może by tak w skali miasta rozdawać za darmo zamiast przejadać kasę z korkowego?!! Bądźmy pierwsi !!

Pijakmoczymorda • Wtorek [02.11.2021, 14:16:40] • [IP: 37.47.145.***]

Gość  Wtorek [02.11.2021, 09:57:10]  [IP: 109.70.100.**] Hahaha zdradzę Ci coś! Popatrz na podpis pod zdjęciem, jest ono kupione z takiego portalu ze zdjęciami hahahaha podaj swoje IQ napewno dwucyfrowe. Ludziska uważajcie on was rozpoznał

Gość • Wtorek [02.11.2021, 13:30:06] • [IP: 37.248.224.*]

PIS kasę rozdaje to piją nim ją inflacja wpierw...

Gość • Wtorek [02.11.2021, 12:42:42] • [IP: 31.0.58.**]

Gość • Wtorek [02.11.2021, 12:05:38] • [IP: 176.221.124.***]

Piję i nie mam żadnych wyrzutów sumienia, jedna z niewielu przyjemności.

Gość • Wtorek [02.11.2021, 11:55:03] • [IP: 37.47.145.***]

Alkoholik to nie tylko menel śmierdzący, to orawnik sędzia, lekarz,. ..i wiele ludzi na poziomie. Tempo życia presja, ciężko jest wytrzymać, zamin ameby zaczniecie komntowac swoje wypociny zastanowcie sie przez moment. ..to nie boli naprawdę.

Gość • Wtorek [02.11.2021, 11:42:13] • [IP: 185.210.39.***]

Powinien być przymus leczenia albo osiadka !!

Gość • Wtorek [02.11.2021, 11:41:31] • [IP: 176.221.125.***]

wg mnie to alkoholik jest taką osobą która jest uzalezniona od alkoholu/piła kiedyś/ ale mimo swojej choroby stara się za wszelką cenę byc każdego dnia trzeżwa i pogłebia wiedzę na ten temat w różny sposób szukając też pomocy w Towarzystwie TrzeżwośćAA, które jest bardzo pomocne, uczęszcza na tzw MITYNGI osób uzaleznionych co daje jej siłę do dalszej walki o swoją trzeżwość.Zaczyna żyć i postępować w sposób, który wskazują tzw 12 kroków/bardzo mądre i życiowe wspomagajace osoby chore-uzaleznione/.Z ALKOHOLIZMU czyli tej choroby nigdy się nie wyzdrowieje, mozna jednak żyć w trzeżwości ale trzeba to zrozumiec i sie tego nauczyc-ALE BARDZO WAŻNE TAKA OSOBA MUSI TEGO CHCIEC SAMA BEZ PRZYMUSU! MUSI ONA ZROZUMIEĆ GDZIE JEST PROBLEM CZYLI W NIEJ SAMEJ. Osoba obecnie pijącą i majaca ten problem TO NIE ALKOHOLIK tylko NOTORYCZNY PIJAK! te dwa pojęcia trzeba rozróżnić i nie używać ich że PIJAK TO ALKOHOLIK-jeśli osoba ta przestanie pić i zacznie życie w trzeżwości bedzie alkoholikiem NIPIJACYM.Żona alkohol niepijącego

Gość • Wtorek [02.11.2021, 10:06:50] • [IP: 37.248.224.*]

Siedzą na terapii, tam ich uczy jak nie pic ksiądz co codziennie pije w imię wiary. Na zdjęciu ma fajne cycki niczego sobie.

Gość • Wtorek [02.11.2021, 09:58:55] • [IP: 5.2.73.**]

W tym kraju to na ćpunach i alkoholikach idzie niezłe zarobić.

Gość • Wtorek [02.11.2021, 09:57:10] • [IP: 109.70.100.**]

Przecież idzie wszystkich rozpoznać na tym zdjęciu. Współczuję im, teraz dopiero będą wytykać palcami na mieście.

Gość ogłoszenia hades • Wtorek [02.11.2021, 09:55:23] • [IP: 31.11.129.**]

Gość • Wtorek [02.11.2021, 09:54:26] • [IP: 176.10.104.***]

Kilka miesięcy temu o tym pisali -niezłe przekręty tam opisano. Co ciekawsze nikt temu nie zaprzeczył tylko na tych co to pisali bluzgi posyłali. Cwana metoda zdyskredytować piszącego prawdę.

Pijakmoczymorda • Wtorek [02.11.2021, 09:50:25] • [IP: 37.47.229.***]

Ja nie mam problemu z piciem, piję bo lubię, mam tylko problem z finansowaniem mojego ulubionego zajęcia

Gość • Wtorek [02.11.2021, 09:49:06] • [IP: 192.42.116.**]

Jaka jest prawda o tym co tu piszą, takie wałki robią.

Gość • Wtorek [02.11.2021, 09:46:25] • [IP: 109.70.100.**]

Jak podpiszesz zgodę na leczenie to nie masz prawa krytykować terapeuty. Terapeuci robią co im się podoba -są bezkarni -co im zrobi alkoholik czy ćpun ha ha. BĘDĄ BLUZGAĆ NA WSZYSTKIE STRONY ALE NIKT NIE ZAPRZECZY JAK LEJE SIĘ KASA STRUMIENIAMI Z NFZ. BĘDĄ PLUĆ ALE TEMU NIE ZAPRZECZĄ. ZROBIĄ WSZYSTKO ŻEBY TAKIE WYPOWIEDZI ZDYSKREDYTOWAĆ ALE TEMU NIE ZAPRZECZĄ.

Gość • Wtorek [02.11.2021, 09:43:40] • [IP: 185.210.38.**]

W ogóle mało kto zajmuje się ludźmi chorymi na depresję.Wiadomo za alkohol jest kasa więc pozostałe choroby są nieważne.

Oglądasz 1-25 z 43
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Pożar na działkach Przy ulicy Krzywej na terenie ogródków działkowych doszło do pożaru. Palił się duży kontener na śmieci po brzegi wypełniony odpadami. Na działki przyjechali strażacy. Na miejsce zadysponowano jeden wóz strażacki. Strażacy w niecałą godzinę poradzili sobie z zagrożeniem. - Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się śmieci - poinformowała straż pożarna w Świnoujściu. Pożar wybuchł w niedzielę rano, przed godziną 6:00 ■ No i stało się to co zwykle, czy inwazja komarów na Świnoujście wystartowała. Komary równo żrą starszych i młodszych, biednych i bogatych, Polaków i Niemców. Niestety władze miasta zdają się problemu nie dostrzegać. Już w zeszłym tygodniu pojawiły się małe krwiopijcze bestie, które nie pozwalały spokojnie chodzić ulicami czy posiedzieć na plaży. Spóźnione jak co roku opryski robione „po taniości” jak widać znowu powodują, że wolny czas to teraz lepiej spędzić w domu, niż na działce czy z przyjaciółmi albo rodziną na promenadzie. W zeszłym tygodniu redakcja zadała pytanie gdzie i kiedy były ostatnie opryski i jak miasto zamierza teraz walczyć z komarami. Niestety kilka dni to za mało dla świnoujskiego magistratu, żeby dać prostą informację. Póki co mieszkańcom i turystom pozostaje wykupywanie znowu wszystkich możliwych środków na komary i pośpiewywanie znanej piosenki Crazy Boys „lato z komarami lato swędzące bez przerwy lato, komary i nerwy latoooooo”. ■ Dlaczego często do działań wyjeżdża kilka wozów strażackich? Zgodnie z ogólnokrajowymi zasadami dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do zgłoszenia o charakterze medycznym, dysponowanych jest minimum 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ze względu na zapewnienie ciągłej gotowości do realizacji pozostałych ustawowych zadań i możliwości wystąpienia zdarzeń o innym charakterze, do większości zdarzeń dysponowane są minimum dwa bojowe pojazdy pożarnicze - wyjaśnił kpt. Paweł Piorun ■ Świnoujście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce! 6.935 zł. tyle wynosi dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia! Taką informację podał dzisiaj Portal Samorządowy, który opisał roczne sprawozdanie Krajowej Rady Regionalnej izby Obrachunkowej. Świnoujście wyprzedziło Szczecin i Wałbrzych. Powiaty grodzkie są najbardziej zadłużoną grupą samorządów – czytamy na stronie portalu. Do tej pory słyszymy co chwilę informację prezydenta o sukcesach jego i współpracowników. Jakoś zapomniał jednak głośno powiedzieć, że te „sukcesy” opiera na zadłużania Miasta i Mieszkańców ■ W wyniku przeprowadzonych działań naprawczych, jakość wody w sieci wodociągowej w kwartale ulic Żeromskiego 31 do Żeromskiego 21, cała ul. M. Konopnickiej oraz dla budynków przy ul. B. Prusa 7 i 9 w Świnoujściu przy ul. Olsztyńskiej nie wykazuje przekroczenia norm mikrobiologicznych. Woda nadaje się do spożycia bez ograniczeń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu w dniu dzisiejszym tj. 18.07.2022 r. wydał stwierdzenie przydatności wody do spożycia ■