iswinoujscie.pl • Poniedziałek [01.11.2021, 21:28:27] • Świnoujście

Wstydzą się, ukrywają, bagatelizują

Wstydzą się, ukrywają, bagatelizują

autor: Framestock( fot. stock.adobe.com/pl )

Praca z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi jest trudna – przyznaje Sławomir Wojtyłko, przewodniczący Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świnoujściu. – Ludzie ci najczęściej nie zdają sobie sprawy z problemu i jego skali.

Ponoć w pandemii bardzo wzrosło spożycie alkoholu. Czy widzicie to w Świnoujściu? Co o tym świadczy?

Sławomir Wojtyłko, przewodniczący Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świnoujściu: Nie posiadamy obiektywnych danych odnośnie wzrostu spożycia alkoholu w czasie pandemii.

Obserwujecie skutki nadmiernego picia alkoholu? Jakie najbardziej Was niepokoją?

SW: Skutki nadmiernego picia alkoholu są niezmienne od wielu lat: zdrowotne ( w tym przedwczesne zgony osób uzależnionych), społeczne ( w tym przemoc w rodzinach dotkniętych problemem, rozpad rodzin, zakłócanie porządku publicznego i norm współżycia społecznego, utrata pracy i środków niezbędnych do życia, popełnianie czynów będących wykroczeniami lub przestępstwami).

Czy w Świnoujściu jest dużo osób z problemem alkoholowym? Można im pomóc? W jaki sposób?

SW: W Świnoujściu jest sporo osób z problemem alkoholowym, mogą skorzystać z pomocy placówek zajmujących się terapią i pomocą osobom z problemem alkoholowym (Ośrodek Leczenia Uzależnień ul. Jana z Kolna, Towarzystwo Trzeźwościowe „Hol” ul. Hołdu Pruskiego). KRPA zajmuje się osobami zgłoszonymi w związku z nadużywaniem alkoholu, które pod jego wpływem powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizują małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny. Naszą rolą jest uświadomienie tych osób, że ich postępowanie jest szkodliwe oraz nakłonienie ich do zmiany postępowania i podjęcie terapii, w skrajnych przypadkach przy braku współpracy skierowanie wniosku do Sądu o nakaz leczenia takiej osoby.

Czy ludzie z problemem alkoholowym (pijący, współuzależnieni) chcą Waszej pomocy czy trzeba ich przekonywać, by z niej skorzystali?

SW: Praca z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi jest trudna, ludzie Ci najczęściej nie zdają sobie sprawy z problemu i jego skali, często problem ukrywają, bo się wstydzą, bagatelizują problem bo problem to mają inni a nie oni. Współuzależnieni mają trudność związaną z ujawnieniem tego co się dzieje w ich domu a przypadku współuzależnionych rodziców dochodzi jeszcze problem emocji (jak ja mógłbym porzucić swoje dziecko). Więcej informacji na powyższy temat mogą udzielić terapeuci z OLU lub Towarzystwa Trzeźwościowego HOL.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/70749/