POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [21.08.2014, 09:31:02] • Świnoujście

Miejsca Literatury z kolejnym ciekawym autorem

Miejsca Literatury z kolejnym ciekawym autorem

fot. iswinoujscie.pl

W środę, 20 sierpnia, gościem Dariusza Foksa podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu Miejsca Literatury na Famie był MARIAN PILOT – Powieściopisarz i nowelista, autor słuchowisk, dziennikarz i scenarzysta filmowy, działacz ludowy. Pod koniec lat 50. pracował w dziale kulturalnym PAP, a dalej kolejno w redakcji „Wiadomości Filmowych”, „Na przełaj” (kierownik działu kulturalnego), „Tygodnika Kulturalnego” (kierownik działu prozy) oraz redakcji filmów fabularnych Telewizji Polskiej.

W latach 2003-2006 był członkiem Rady Nadzorczej TVP. Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Piętaka za powieść „Sień”, Nagrody im. W.S. Reymonta za twórczość całego życia oraz Nagrody Literackiej Nike za powieść  „Pióropusz”. W roku 2012 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się powieść „Nowy matecznik”, a w 2013 – „Osobnik”.

Miejsca Literatury z kolejnym ciekawym autorem

fot. iswinoujscie.pl

Możliwość posłuchania opowieści o doświadczeniach pokolenia wczesnych lat PRL była o tyle intrygująca, że Marian Pilot to twórca nietuzinkowy. A takich przecież miniony system specjalnie nie „kochał”. I nie odkryliśmy tutaj Ameryki przekonując się jak wiele może dzielić etos pokolenia od osobistej refleksji.

Miejsca Literatury z kolejnym ciekawym autorem

fot. iswinoujscie.pl

Dziś przekaz to jednak bezcenny bo coraz mniej wokół nas ludzi, którzy nie dość , że widzieli i odczuli ale potrafią jeszcze swoje doświadczenia opisać.

Spotkania w ramach Famowskiego projektu „Miejsca Literatury” dają szansę na odkrywanie nieznanych kart historii poprzez wertowanie kart literackich przekazów. Jak się dowiadujemy nie tylko prozą żyć będą „Miejsca”. W najbliższą niedzielę będzie też coś dla zwolenników poezji i wówczas dowiemy się także kiedy na tegorocznej Famie spotkamy świnoujskich literatów. Szczegóły już wkrótce.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Seniorzy, możecie się zaszczepić przeciwko grypie Każdy, kto ukończył 60. rok życia, może skorzystać z akcji szczepienia przeciwko grypie, organizowanej przez Szpital Mieski im. Jana Garduły. Szczepienia dla seniorów rozpoczynają się 17.09.2021r. i będą dostępne do końca października 2021 r. Akcja jest finansowana przez Miasto, informację przekazał Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście. ■
■ Prezydent Miasta Świnoujście zaprasza w sobotę 18 września na wielkie otwarcie Parku Zdrojowego po rewitalizacji. Od godziny 19 w rozświetlonych, parkowych alejach zabrzmi doskonała, nie tylko jazzowa muzyka. O godz. 20.30 w historycznej altanie wystąpi gwiazda ze Stanów Zjednoczonych, pianista Konrad Paszkudzki z zespołem. Na miejscu będzie można przyjąć jednodawkową szczepionkę przeciw COVID-19, pod okiem specjalistów ze Szpitala Miejskiego. ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■