POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [14.08.2012, 11:52:39] • Świnoujście

FAMA ZARAŻA. FAMA PROWOKUJE. FAMA NIE JEST FESTIWALEM PIOSENKI SMUTNEJ I PRZYGNĘBIAJĄCEJ

Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, codzienne próby i ponad 100 artystycznych prezentacji. Niezmiennie, najważniejszymi osobami festiwalu Fama są jego uczestnicy. 400 artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki, na chwilę przed wkroczeniem na profesjonalne sceny, pojawią się w Świnoujściu! Tegoroczna edycja to wydarzenia niezwyczajne. Już dziś koncert mistrzyni rock-noir RYKARDY PARASOL, amerykańskiej wokalistki, porównywanej do PJ Harvey czy Nicka Cave a.

Muzyczna odsłona Famy to również PROFESJONALIZM – sekstet jazzowy Marcina Maseckiego, od kilku lat niezmiennie określanego mianem najbardziej twórczego i zaskakującego polskiego pianisty. Marcin Masecki zaprezentuje się także z Michałem Górczyńskim w duecie BOEING. Tematem występu będzie słynny Koncert klarnetowy A-dur Mozarta. W twórczym i nieprzewidywalnym dialogu Boeing wędruje przez partyturę Mozarta, to zbliżając się do oryginału, to od niego odbiegając. I na koniec – ATOM STRING QUARTET, pierwszy polski kwartet jazzowy.
DO BRZEGÓW JAZZU dobijemy dzięki Leopoldowi Tyrmandowi. Wracamy to twórczości jednego z najciekawszych „obywateli” Warszawy, którego cenzura PRL-u postanowiła wykreślić ze świadomości Polaków, po tym jak wyemigrował w latach 60. Koncert „U brzegów jazzu” (22.08), zainspirowany książką Tyrmanda, która była pierwszą polską publikacją, poświęconą historii i źródłom tego gatunku muzycznego, poprowadzi i weźmie w nim udział jako wykonawca JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI. Wydarzenie zakończy bal literatów, nawiązujący do powojennych klubów warszawskich, udokumentowanych w prozie i publicystyce Tyrmanda.
Miasto wyobrażone, nieistniejące, przeklęte, etos miejski, literacka mapa miasta, miasto-bohater, miasto obcego – wokół tych zagadnień koncertuje się cykl „Miejsca literatury”. Nasze zaproszenie przyjęli: OŁEKSANDR IRWANEC, ARTUR DANIEL LISKOWACKI, JANUSZ RUDNICKI, FILIP SPRINGER, ANDRZEJ STASIUK, MARIUSZ URBANEK i dr JÓZEF PLUCIŃSKI. Wraz z autorami i dzięki ich twórczości odwiedzimy ukraińskie Równe i polską Miedziankę – miasto, które zapadło się pod ziemię, prześledzimy doświadczenia polskiego emigranta, zatrzymamy się w uwikłanych w niemiecką przeszłość Szczecinie i Świnoujściu oraz zapoznamy się z losami ludzi, opowiedzianymi przez pryzmat historii i specyfiki innych miast Polski.

Miłośnikom teatru polecamy legendarny monodram Jacka Zawadzkiego MOSKWA-PIETUSZKI (Teatr Kana), który powraca po kilkunastu latach przerwy. Wyreżyserowany w roku 1989 przez Zygmunta Duczyńskiego, spektakl prezentowany był na najważniejszych światowych festiwalach, wszędzie spotykając się ze znakomitymi recenzjami i entuzjastycznym odbiorem.
Program FAMY to również warsztaty, nad którymi czuwać mają pedagodzy, m.in.: pianista i kompozytor Janusz Grzywacz, kompozytor i wiolonczelista Adam Klocek, jazzman Włodek Pawlik, wokalistka Anna Serafińska, fotograf Tomek Sikora.
Festiwal kończy koncertem finałowy i przyznanie nagród. Trójząb Neptuna to najważniejsza z nich, ustanowiona w roku 1966 jako nagroda za najwybitniejsze wydarzenie lub osiągnięcie artystyczne festiwalu.
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA:

MKiDN:
- PO Promocja Czytelnictwa: 50 000
- PO Wydarzenia Artystyczne Muzyka: 115 000
- PO Edukacja Kulturalna: 130 000

PO FIO: 200 000
Miasto Świnoujście 120 000
Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski: 15 000
Na wszystkie wydarzenia, także te niezwyczajne, obowiązuje WSTĘP WOLNY.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■