POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.05.2026, 17:54:13] • Świnoujście

Energia, bezpieczeństwo i Ukraina. 18. Baltic Business Forum rusza w Świnoujściu

Energia, bezpieczeństwo i Ukraina. 18. Baltic Business Forum rusza w Świnoujściu

fot. Organizator

11 maja 2026 roku w Świnoujściu rozpocznie się 18. Baltic Business Forum. Pierwszy dzień wydarzenia zostanie poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu, polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej, inwestycjom w sektor energii oraz roli Bałtyku w budowaniu odporności Europy Środkowo-Wschodniej i Ukrainy.

Inauguracja 18. Baltic Business Forum zaplanowana jest w poniedziałek, 11 maja, w godzinach 12:00 - 13:00. Wystąpienia otwierające wygłoszą przedstawiciele organizatora, czyli Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, oraz współorganizatorzy: Urząd Miasta Świnoujścia i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

W programie inauguracyjnym przewidziano także wystąpienia przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy. Wśród zapowiadanych gości znaleźli się m.in. Miłosz Motyka, Minister Energii, prof. Paweł Kowal, Przewodniczący Rady do spraw Współpracy z Ukrainą, Anatolij Kutsevol, Zastępca Ministra Energii Ukrainy do spraw Integracji Europejskiej, oraz Vasyl Bodnar, Ambasador Ukrainy w Polsce.

- Współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Ukrainą cały czas się rozwija. W ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju m.in. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspiera polskie firmy we współpracy z ukraińskimi podmiotami. Pomorze Zachodnie ma szczególną rolę do odegrania nie tylko jak hub logistyczny ze względu na porty w Świnoujściu i Kołobrzegu, dobrą komunikację drogową, kolejową czy port lotniczy w Goleniowie, ale także na miejsce do tworzenia firm obsługujących rynek UE i Ukrainy – mówi redakcji Łukasz Szeląg, ekspert PAIH w Warszawie.

Pierwsza debata dnia, zaplanowana na godzinę 13:00, będzie dotyczyć strategii polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Jej tytuł brzmi: „Między ambicjami, a wojennymi realiami”. Uczestnicy rozmowy mają dyskutować o tym, jak prowadzić współpracę gospodarczą w sytuacji, gdy Ukraina wciąż mierzy się ze skutkami rosyjskiej agresji.

O godzinie 14:00 rozpocznie się debata „Bałtyk - brama bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej i Ukrainy”. To szczególnie ważny temat dla Świnoujścia, gdzie działa terminal LNG, mający znaczenie nie tylko dla Polski, ale również dla bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Po przerwie obiadowej uczestnicy forum wrócą do rozmów o inwestowaniu w sektor energii w Ukrainie. Debata zaplanowana na godzinę 15:30 będzie poświęcona pytaniu, czy w przypadku Ukrainy mówimy dziś przede wszystkim o odbudowie, czy już o transformacji energetycznej. W programie znalazły się również kwestie ryzyka, instrumentów wsparcia oraz mechanizmu Ukraine Facility.

Pierwszy dzień forum zakończy debata „Polski atom bez barier”, która rozpocznie się o godzinie 16:30. Wśród tematów znajdą się energetyka jądrowa, współpraca technologiczna oraz rola atomu w przyszłym systemie bezpieczeństwa energetycznego.

Wieczorem, od godziny 20:00 do północy, zaplanowano Galę 18. Baltic Business Forum, podczas której odbędzie się wręczenie Buław Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 22:11:04] • [IP: 195.128.181.***]

Łobuzek Kopal, totalne NIEUDACZNIKI

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 19:02:22] • [IP: 88.156.234.**]

Co masz do Wielkiej Rosji?

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 18:58:46] • [IP: 37.248.219.**]

Już 18 lat komuchy lody kręcą, ukry niech sobie spędy robią u siebie w Ukrainie, Może Czarne mają bliżej. Nie bronią Ukrainy ale od Polski łapy precz. Czy Vasyl Bodnar to jest rodzina komucha Bodnara PO?, Ile miasto dopłaca do ich imprezy?

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 15:46:32] • [IP: 37.248.219.***]

Ci Ukraińcy już za bardzo się rozpanoszyli w Polsce. Rozumiem niektórzy biedni faktycznie a inni chlanie rozrabianie takich od razu odsyłać 😠

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 14:47:47] • [IP: 37.109.167.**]

W tym kraju nic się nigdy nie zmieni, jeszcze niedawno było armia radziecka z tobą od dziecka, dziś na siłę promuje się armia ukraińska z tobą od dziecka...

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 13:30:51] • [IP: 185.210.36.**]

Ukraińcy na Ukrainę i niech Polska znów będzie Polską!

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 13:21:26] • [IP: 185.210.36.**]

Co ma U...paina do Bałtyku ? No ale jest ukrainiec Kowal to nic dziwnego. Świat stanął na głowie !

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 11:35:10] • [IP: 37.31.130.**]

Wydaje mi się że największym zagrożeniem dla Polski jest teraz Ukraina.

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 11:12:25] • [IP: 46.112.230.***]

Nie prezydent Ukrainy zabierze swoich rodaków i walczyć za swój kraj a nie pić i rozbijać się autami

Gość • Poniedziałek [11.05.2026, 09:16:36] • [IP: 176.221.125.***]

Dajemy za darmo energię Ukrainie, teraz wzięliśmy miliardy pożyczki, żeby im dać na obronę. Robimy zbiórki z których miliony idą na Ukrainę, daliśmy schronienie i pomoc materialną Ukraińcom. Pożyczka SAFE też częściowo będzie dla nich. Polacy jednak mają wielkie serce.

Gość • Niedziela [10.05.2026, 21:03:04] • [IP: 92.118.166.***]

Już się zaczęło jakimiś skowytami w muszli koncertowej

Gość • Niedziela [10.05.2026, 20:07:41] • [IP: 92.118.165.***]

Co nas obchodzi jakaś skorumpowana upadlina? Zajmijcie się naszym podwórkiem gdzie zadłużyli nas i nasze dzieci po uszy.

Gość • Niedziela [10.05.2026, 19:08:55] • [IP: 37.248.218.***]

Czy to nie dziwne że wśród niektorych uczestników są ci którzy byli kiedyś zaangażowani we współpracę z Rosją ??

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do Polski nadciąga fala upałów. W głębi kraju termometry mogą pokazać nawet 35-38°C, a lokalnie niewykluczone są wartości zbliżone do 40°C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, jednak również gorąco - w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie i Dziwnówku temperatury mogą przekroczyć 30°C, natomiast w głębi powiatu kamieńskiego, między innymi w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, mogą sięgać 32-34°C. W czasie upałów należy regularnie pić wodę, unikać długiego przebywania na słońcu oraz pamiętać o dzieciach, seniorach i zwierzętach, którym trzeba zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody ■