POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [06.05.2026, 17:00:39] • Świnoujście

Koszmar z ulicy Lechickiej. Będzie happy end

Koszmar z ulicy Lechickiej. Będzie happy end

fot. Urząd Miasta Świnoujście

- To jedna z ulic o najgorszym stanie technicznym w mieście. Czas to zmienić — mówi Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia. Do 5 maja 2026 roku firmy mogą składać oferty na gruntowną przebudowę ul. Lechickiej.

Na realizację tej inwestycji mieszkańcy czekali od lat, a pierwsze zapowiedzi przebudowy pojawiły się jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Przetarg miał zostać ogłoszony rok temu, ale okazało się, że trzeba poprawić dokumentację projektową. W końcu, w kwietniu tego roku, miasto rozpoczęło procedurę wyboru wykonawcy przebudowy ul. Lechickiej. Termin składania ofert mija w południe 5 maja.

Lechicka to jedna z tych ulic, które od lat budzą najwięcej zastrzeżeń mieszkańców. Jej stan techniczny jest bardzo zły – nierówna kostka brukowa, liczne ubytki i wybrzuszenia utrudniają codzienne poruszanie się zarówno kierowcom, jak i pieszym. Problem jest tym bardziej odczuwalny, że w ostatnich latach znacznie wzrósł na niej ruch — w okolicy powstało wiele nowych bloków, a ulica stała się ważnym dojazdem oraz łącznikiem z ul. Steyera.

Zakres planowanej inwestycji obejmuje kompleksową przebudowę drogi. Nawierzchnię z kostki brukowej zastąpi jezdnia bitumiczna. Ulica zostanie poszerzona do 5,5 metra, co pozwala na wyznaczenie dwóch pasów ruchu po 2,75 m każdy. Przebudowane zostaną chodniki, zjazdy do posesji, oświetlenie ulicy. Powstanie kanalizacja deszczowa, a oznakowanie zostanie uporządkowane i dostosowane do nowego układu drogowego. Całość zakończy wprowadzenie stałej organizacji ruchu. Przebieg ulicy nie ulegnie zmianie.

Jeśli procedura przetargowa przebiegnie zgodnie z planem, przebudowa powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku.


Wojciech Basałygo
Podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych


komentarzy: 34, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-34 z 34

Gość • Niedziela [10.05.2026, 21:50:27] • [IP: 176.221.124.***]

No i dobrze ale wam powiem tak jak by tą koskę brukową fachowo przełożył to ona przetrzyma wszystkie asfalty w Świnoujściu ------- w innych miastach sie sprawdza

Gość • Piątek [08.05.2026, 09:21:46] • [IP: 37.31.136.**]

Ponieważ to nie jest ulica mająca status zabytkowej, to wylać tam asfalt można. Kocie łby zmieszane z kostką - bo nie jest to znormalizowana kostka - źle funkcjonują nie tylko dlatego, że utrudniają, spowalniają jazdę, a rowerzystom wręcz uniemożliwiają, ale są też śliskie i generują hałas - i utrudniają przejście jej nawet pieszym.

Gość • Piątek [08.05.2026, 02:16:39] • [IP: 46.112.208.**]

Taka prawda [IP: 92.118.165.***] 🙂

Gość • Czwartek [07.05.2026, 22:56:19] • [IP: 92.118.165.***]

Będzie można wreszcie spokojnie do domu z Baru Pod Kominkiem wrócić

Gość • Czwartek [07.05.2026, 18:01:41] • [IP: 178.238.250.**]

A co z Osiedlową, której nie ma. Klepicho.

Gość • Czwartek [07.05.2026, 14:47:48] • [IP: 89.151.16.***]

... Jeśli procedura przetargowa przebiegnie zgodnie z planem, przebudowa powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku. Na koniec należało by dodać, że procedura przebudowy (jak dobrze pójdzie) zakończy się gdzieś za 5 lat!

Gość • Czwartek [07.05.2026, 14:32:53] • [IP: 176.221.124.**]

Pogonić ludzi z poza miasta z działek. Budują domy i spędzają czas w mieście. Mieszkaniec nie ma tej możliwości. Wstyd dla Urzędu

Gość • Czwartek [07.05.2026, 13:33:27] • [IP: 151.248.62.***]

Sa starsze w tej okolicy ulice które wypadało by zrobić a nie imprezy za pieniądze publiczne

Gość • Czwartek [07.05.2026, 12:51:47] • [IP: 37.31.136.**]

10:44 - zostawią z kostką ulice mające status zabytkowych, a tylko nieliczne z racji na zabudowę mają taki status, wiem to wprost od urzędnika z UM: Hołdu Pruskiego, Krzywoustego...i mają kostkę. Ta nie ma takiego statusu, wystarczy spojrzeć na domy przy tej ulicy, owszem, w stylu tradycyjnym, ale nie zabytkowe i nie szczególnej wartości, więc asfalt niczego nie pogorszy.

Gość • Czwartek [07.05.2026, 12:29:24] • [IP: 37.30.14.**]

Z tą nawierzchnią ulic można kręcić filmy wojenne

Gość • Czwartek [07.05.2026, 12:09:19] • [IP: 89.151.28.***]

A co z Lutycką? Jest w dużo gorszym stanie a ruch w tym miejscu jest ogromny od kiedy Steyera przeszłam remont i jest obwodnicą miasta.

Gość • Czwartek [07.05.2026, 12:06:25] • [IP: 46.112.234.**]

WIELKOPOLSKA proponuję zwiększyć ilosc autobusów i prędkość przejazdu z 30 na 60 to wszyscy beda latac 100 i może trelinki powskakują na swoje miejsca...

Gość • Czwartek [07.05.2026, 10:44:35] • [IP: 89.151.20.***]

Zostawmy w Świnoujściu choć 1 ulicę z, , kocich łbów" dla potomności ? Przecież to zabytek ! Czy wszystkie budynki trzeba pokryć styropianem a drogi zalać asfaltem lub betonem ? Czy w mieście jedynymi zabytkami są tylko kościoły ?Czy komuś / władzy / zależy na tym by zachować zabytki. ..

Gość • Czwartek [07.05.2026, 09:46:16] • [IP: 195.128.181.***]

Będzie równa droga - lepiej się pojdzie na piwo.

Gość • Czwartek [07.05.2026, 09:27:04] • [IP: 178.238.251.**]

Jak położycie tam astfalt jak na 11 listopada to lepiej darujcie sobie ten remont. Ten asfalt cały czas sie wykrusza, pełno syfu wzdłóż jezdni i chodniki w granulacie, nikt nie wyczyścił tych stert asfaltu z trawników, a umazane chodniki to strefa wstydu

Gość • Czwartek [07.05.2026, 08:55:19] • [IP: 185.210.39.***]

o wielkopolskiej ktoś chyba zapomniał, najgorsza w kraju i od dekad to samo

Gość • Czwartek [07.05.2026, 08:00:40] • [IP: 91.94.26.***]

Dobrze, bo na bocznych nie stoją 😆😆😆😆

Gość • Czwartek [07.05.2026, 08:00:08] • [IP: 176.221.125.***]

Gość • Środa [06.05.2026, 20:46:19] • [IP: 37.248.173.***] Jak zaczna robic remont glownej to ktorymi ulicami pojedziesz?

Gość • Czwartek [07.05.2026, 07:18:31] • [IP: 178.238.245.***]

Faktycznie ruch tam jest ogromny az sie prosi o nowa nawierzchnie aby rozwijac kosmiczne predkosci, ulica ma w pooywach 98, 76 m dlugosci a tu takie ceregiele, moze jakas rodzina tam czy co ??remontuj kobito Lechicka bo tam nowe bloki a ulica to syf. A tu wystarczy porzdnie polozyc te kostke brukowa i wytrzyma wieki !!

Gość • Czwartek [07.05.2026, 06:45:12] • [IP: 185.210.36.**]

A co z ulicą Zalewową na prawo od remizy OSP ?? Projekt gotowy, miała być wykonana w 2024, 2025 już mam 2026 ??

Gość • Czwartek [07.05.2026, 00:57:05] • [IP: 185.210.37.***]

Super, bardzo się cieszę! Ja i jakieś kilkaset osób, które bez groźby skręcenia kostki będą mogły wreszcie dojść do domu.

Gość • Środa [06.05.2026, 20:46:19] • [IP: 37.248.173.***]

Boczna ulica do remontu 😳 a główne w rozsypce brawo 🤦‍♂️🤦‍ϓ
4;️

Gość • Środa [06.05.2026, 20:18:08] • [IP: 94.156.175.***]

Bo tu nie chodzi by cos zrobic. Tylko by robić. Żeby przed wyborami moc powiedzieć, ze się działało. A ze nie wyszło? To sie zwali na Zmurkiewicza i Michalska.

Gość • Środa [06.05.2026, 20:13:22] • [IP: 147.12.44.**]

Zrobcie w koncu ul Luzycka 40 lat nie byla robiona

Gość • Środa [06.05.2026, 19:58:59] • [IP: 89.151.19.***]

Po co? Trzeba zmienić nazwę z Lechickiej na Wiązów. Koszmar z ulicy Wiązów i nie trzeba nic robić.

Gość • Środa [06.05.2026, 19:20:32] • [IP: 176.221.125.***]

No i dobrze ale wam powiem tak jak by tą koskę brukową fachowo przełożył to ona przetrzyma wszystkie asfalty w Świnoujściu

Gość • Środa [06.05.2026, 19:05:59] • [IP: 37.248.169.***]

CHYBA SPRZED I WOJNY ŚWIATOWEJ

Gość • Środa [06.05.2026, 18:49:00] • [IP: 46.231.56.***]

Super!! Pewnie z 15 baniek pójdzie na dojazd do 5 posesji. Ulica szalenie używana. A na złodziejowie co druga ulica do generalnego remontu.

Gość • Środa [06.05.2026, 18:33:45] • [IP: 178.238.251.**]

co z tego że będzie szersza jak po obu stronach będą parkować samochody

Gość • Środa [06.05.2026, 18:07:17] • [IP: 92.118.166.***]

Wow. No w końcu. To przecież najbardziej uczęszczana i szczególnie strategiczna ulica w mieście 🤦🤦🤦

Gość • Środa [06.05.2026, 18:04:56] • [IP: 176.221.124.***]

Uzdrowisko, kurort, imprezy itd... a drogi z kostki jak w średniowieczu. Dziura na dziurze !

Gość • Środa [06.05.2026, 17:57:02] • [IP: 185.210.36.**]

Teraz rowerzyści nie pojadą chodnikami bo Remondis zażyczył sobie aby kosze ze śmieciami WSZYSTKIE wspólnoty wystawiały na chodnik przed posesją. Inaczej nie odbiorą śmieci. Zimą przez oblodzenie chodników ludzie chodzili ulicami. Teraz też będą musieli dreptać ulicami bo chodniki będą zastawione koszami i pojemnikami ze śmieciami. Jakiś GENIUSZ z Miasta wespół z geniuszem z Remondisu to wymyślili. Grunt, że są potańcówki.

Gość • Środa [06.05.2026, 17:39:20] • [IP: 178.238.248.***]

No i się skończy spokój okolicznych mieszkańców, zacznie się ruch jak na Marszałkowskiej!

Gość • Środa [06.05.2026, 17:21:08] • [IP: 185.210.36.***]

A kiedy SKANDALICZNIE NIERÓWNE ulice willowej częsci Posejdonu z koszmarnej, nierównej juz produkcyjnie niebieskiej kostki? A inne z wyszczerbionej, dziurawej trylinki?!! Tam rowerzyści, by im się nie rozkręcił od wibracji rower lub by się nie przewrocił, jadą CHODNIKAMI gdzie się da, bo piraci drogowi tak parkują auta, że czesto uniemożliwiają nawet przeciśnięcie się matki z wózkiem!

Oglądasz 1-34 z 34
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do Polski nadciąga fala upałów. W głębi kraju termometry mogą pokazać nawet 35-38°C, a lokalnie niewykluczone są wartości zbliżone do 40°C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, jednak również gorąco - w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie i Dziwnówku temperatury mogą przekroczyć 30°C, natomiast w głębi powiatu kamieńskiego, między innymi w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, mogą sięgać 32-34°C. W czasie upałów należy regularnie pić wodę, unikać długiego przebywania na słońcu oraz pamiętać o dzieciach, seniorach i zwierzętach, którym trzeba zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody ■