POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [18.11.2024, 12:21:13] • zachodniopomorskie

Już powstaje batalion WOT w Szczecinie i Wałczu. Do działań w mieście i na wodzie

Już powstaje batalion WOT w Szczecinie i Wałczu. Do działań w mieście i na wodzie

fot. 14 ZBOT

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej przyjęła właśnie nowych żołnierzy, którzy rozpoczęli szkolenie podstawowe. Większość z nich będzie służyła w powstającym właśnie 143 batalionie lekkiej piechoty rozlokowanym w Szczecinie i Wałczu. Jego specyfiką będzie działanie w mieście, na wodzie i ochrona infrastruktury krytycznej. Pierwsza przysięga żołnierzy nowego batalionu - już 30 listopada na Łasztowni.

Tzw. „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe nowych żołnierzy 14 ZBOT rozpoczęła się w ten weekend. 37 nowych żołnierzy najpierw założyło mundury, następnie rozpoczęli swoje ciężkie, wymagające szkolenie. Zdecydowana większość z nich po złożeniu przysięgi wojskowej trafi do powstającego właśnie nowego batalionu zachodniopomorskich Terytorialsów o numerze 143 w Szczecinie i Wałczu. To już trzeci batalion w strukturach 14 ZBOT, dwa dotychczasowe znajdują się w Choszcznie i Trzebiatowie. W Szczecinie do tej pory mieściło się dowództwo i sztab 14 ZBOT oraz wspierające go kompanie żołnierzy. — Powstający właśnie nasz 143 batalion lekkiej piechoty będzie szkolił i przygotowywał żołnierzy do wyspecjalizowanych zadań - zapowiada dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Piotr Sulwiński. - Jego rejonem odpowiedzialności będą miasto Szczecin, powiat policki, gryfiński, myśliborski oraz miasto i powiat Wałcz. Zgodnie ze specyfiką regionu i środowiska, kompanie będą profilowane do działania w mieście i na wodzie. Główny wysiłek skupiony będzie na przygotowaniu pododdziałów do osiągnięcia zdolności w zakresie ochrony i obrony infrastruktury krytycznej a także działań przeciwkryzysowych w wskazanym rejonie - podkreśla płk Sulwiński.

Już powstaje batalion WOT w Szczecinie i Wałczu. Do działań w mieście i na wodzie

fot. 14 ZBOT

Rozpoczynający szkolenie w żołnierze to nie wszyscy, którzy będą tworzyć zalążki nowego batalionu. Oprócz nich przygotowano już dowództwo i sztab złożony z żołnierzy zawodowych, do Szczecina i Wałcza przeniesie się część żołnierzy - ochotników, którzy do tej pory służyli w strukturach batalionów w Choszcznie i Trzebiatowie. Batalion stacjonował będzie w Szczecinie - Podjuchach, w wydzielonym budynku koszarowym 14 ZBOT oraz wyremontowanych budynkach kompleksu koszarowego w Wałczu. W Szczecinie i Wałczu będą przechodzić także swoje szkolenia rotacyjne, które odbywają się raz w miesiącu, w weekend. Najbliższe i pierwsze już w grudniu tego roku.

Już powstaje batalion WOT w Szczecinie i Wałczu. Do działań w mieście i na wodzie

fot. 14 ZBOT

Najpierw jednak nowi żołnierze muszą ukończyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe. W Trzebiatowie, gdzie się ono odbywa, otrzymali już w ten weekend broń - karabinki MSBS Grot, z którymi nie będą się rozstawać przez nadchodzące dwa tygodnie. Instruktorzy szkolić ich będą z zakresu podstaw wojskowej taktyki, udzielania pomocy przedmedycznej i medycyny pola walki, strzelania i obchodzenia się z bronią, terenoznawstwa. - Na razie jest lepiej niż się spodziewałam, jest nas tu sporo kobiet i wspieramy się wzajemnie, ze mną wstąpiła także moja szwagierka - opowiada o swoich pierwszych wrażeniach ze szkolenia szer Joanna Ćwik, która pochodzi z małej miejscowości pod Goleniowem. Jest jedną z pierwszych żołnierzy, którzy będą służyć w nowym batalionie w Szczecinie. - Cieszę się że powstał, bo będę miała blisko na szkolenie z domu - dodaje szeregowa. - Chciałam wstąpić do WOT bo w rodzinie mamy wojskowe tradycje.

Już powstaje batalion WOT w Szczecinie i Wałczu. Do działań w mieście i na wodzie

fot. 14 ZBOT

Żołnierze szkolić się będą także w zakresie musztry wojskowej, aby przygotować się do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej. Tę uroczystość zaplanowano na 30 listopada w Szczecinie na Łasztowni. Miejsce nie jest przypadkowe, ma bowiem zaznaczyć obecność nowego batalionu 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Szczecinie.

Już powstaje batalion WOT w Szczecinie i Wałczu. Do działań w mieście i na wodzie

fot. 14 ZBOT

Dowództwo 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zachęca młodych, pełnoletnich ludzi do wstępowania w szeregi nowego batalionu. Aby to ułatwić, w grudniu tego i styczniu 2025 roku odbędą się aż trzy powołania na „Ferie z WOT”, szkolenie podstawowe skierowane przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów czy nauczycieli. Powołania odbędą się w Szczecinie 14 grudnia oraz 18 i 31 stycznia. „Ferie z WOT” rozpoczną się zaś 31 stycznia i będą trwały przez cały czas ferii zimowych w województwie zachodniopomorskim. Aby wstąpić w szeregi 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wystarczy ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i niekaralność. Każdy zainteresowany służbą w WOT powinien skontaktować się najpierw z najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym.

Marcin Górka,
biuro prasowe
14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Agora 44 przeniesiona na 16 kwietnia Zaplanowane na 19 marca 2025 r. spotkanie z Prezydent Miasta Świnoujście Joanną Agatowską, organizowane w ramach cyklu „Miejska Agora 44 – porozmawiajmy o Świnoujściu”, zostaje przeniesione na 16 kwietnia. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za zrozumienie. Data: 16 kwietnia 2025 r. (środa) godz. 18.00 Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15 ■ SOBOTA: Pożar w Graal SPA przy ul. Bałtyckiej. Ewakuowano 102 osoby. 22 strażaków walczyło z ogniem do nocy, dach częściowo rozebrano. Przyczyny pożaru wciąż nieznane. ■ Dramatyczna scena rozegrała się we wtorek tuż przed godziną 23:00 na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Gdańskiej w Świnoujściu. Doszło tam do poważnego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia jedno z aut dachowało. Na miejsce natychmiast skierowano wszystkie służby ratunkowe: straż pożarną, policję oraz karetki pogotowia ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■