POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [31.03.2024, 21:03:51] • Powiat Kamieński

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Z nadejściem wiosny, jakby na sygnał przestawiający rytm natury, powiat kamieński zamienia się w scenerię niczym z baśni. Rozległe pola stają się areną niezwykłego widowiska, w którym główną rolę grają eleganckie i majestatyczne żurawie, przyciągając wzrok swoim gracy i synchronizacją ruchów. Te imponujące ptaki, z fotografii uchwyconych przez obiektyw Andrzeja Ryfczyńskiego, stają się ambasadorami dzikiej przyrody tuż za progiem mieszkańców.

Żurawie, symbolizujące szczęście i długowieczność w wielu kulturach, przybywają do naszych szerokości geograficznych, by odnaleźć odpowiednie miejsce na odpoczynek i pożywienie po długiej migracji. Rozciągające się bez końca pola Wyspy Wolin są dla nich przystankiem na trasie ich wiosennego podróżowania – to tu, między resztkami ubiegłorocznych plonów, znajdują bogactwo pokarmu, od odnóża małych bezkręgowców po nasiona i zboża.

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Co roku, gdy tylko mróz odpuszcza swoje zimowe uściski, żurawie zjawiają się jak punktualni goście, dając znak, że zima dobiega końca. Ich obecność to nie tylko wizualny spektakl – ich charakterystyczne, trombitujące odgłosy wypełniają powietrze, dodając wiosennej atmosferze dynamiki i życia.

Ale dlaczego Wyspa Woli i cały Powiat Kamieński stał się takim magnesem dla tych ptaków? Właśnie to jest ich ulubiona trasa przelotu i idealnych warunków, które region ten oferuje. Po pierwsze, tereny rolnicze, szczególnie po żniwach, są jak stół pełen przysmaków dla żurawi. Po drugie, liczne zbiorniki wodne stanowią doskonałe miejsca do odpoczynku i pielęgnacji piór. A także, spokój i cisza, jaką zapewniają rozległe przestrzenie, są kluczowe dla tych wrażliwych i ostrożnych ptaków.

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Choć żurawie zazwyczaj nie są stałymi mieszkańcami tych terenów, ich wiosenna obecność trwa wystarczająco długo, aby można było je podziwiać i obserwować – zwykle od marca do późnej wiosny. Są one żywym przypomnieniem, że cykle przyrody są niezmienne, a każdy sezon przynosi coś nowego do odkrycia.

Dla mieszkańców Powiatu Kamieńskiego i okolicznych wiosek, te spektakularne zbiorowiska żurawi są powodem do dumy i znakiem rozpoznawczym regionu. Zachęcamy do wybrania się na spacer czy wycieczkę rowerową, aby na własne oczy zobaczyć ten naturalny cud. Pamiętajmy jednak, aby zachować odpowiednią odległość i nie zakłócać spokoju tych wspaniałych gości.

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Gdy żurawie odlecą, pozostawią za sobą puste pola, ale nie na długo. Ich powrót w następnym roku będzie kolejnym rozdziałem w niekończącej się historii, którą pisaną jest przez naturę – a my mamy zaszczyt być jej świadkami.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [03.04.2024, 17:23:29] • [IP: 95.91.244.***]

Jak odlecą żurawie to pozostaną jeszcze bociany kture wychowują swoje młode prawie do jesieni. Pozdrawiam

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W niedzielę przed godz. 17:00 zakończono prace przy naprawie sieci trakcyjnej w Świnoujściu. Pociągi wróciły do ruchu według rozkładu. ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■