iswinoujscie.pl • Niedziela [31.03.2024, 21:03:51] • Powiat Kamieński

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Z nadejściem wiosny, jakby na sygnał przestawiający rytm natury, powiat kamieński zamienia się w scenerię niczym z baśni. Rozległe pola stają się areną niezwykłego widowiska, w którym główną rolę grają eleganckie i majestatyczne żurawie, przyciągając wzrok swoim gracy i synchronizacją ruchów. Te imponujące ptaki, z fotografii uchwyconych przez obiektyw Andrzeja Ryfczyńskiego, stają się ambasadorami dzikiej przyrody tuż za progiem mieszkańców.

Żurawie, symbolizujące szczęście i długowieczność w wielu kulturach, przybywają do naszych szerokości geograficznych, by odnaleźć odpowiednie miejsce na odpoczynek i pożywienie po długiej migracji. Rozciągające się bez końca pola Wyspy Wolin są dla nich przystankiem na trasie ich wiosennego podróżowania – to tu, między resztkami ubiegłorocznych plonów, znajdują bogactwo pokarmu, od odnóża małych bezkręgowców po nasiona i zboża.

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Co roku, gdy tylko mróz odpuszcza swoje zimowe uściski, żurawie zjawiają się jak punktualni goście, dając znak, że zima dobiega końca. Ich obecność to nie tylko wizualny spektakl – ich charakterystyczne, trombitujące odgłosy wypełniają powietrze, dodając wiosennej atmosferze dynamiki i życia.

Ale dlaczego Wyspa Woli i cały Powiat Kamieński stał się takim magnesem dla tych ptaków? Właśnie to jest ich ulubiona trasa przelotu i idealnych warunków, które region ten oferuje. Po pierwsze, tereny rolnicze, szczególnie po żniwach, są jak stół pełen przysmaków dla żurawi. Po drugie, liczne zbiorniki wodne stanowią doskonałe miejsca do odpoczynku i pielęgnacji piór. A także, spokój i cisza, jaką zapewniają rozległe przestrzenie, są kluczowe dla tych wrażliwych i ostrożnych ptaków.

Na skrzydłach wiosny: Żurawie Wyspy Wolin

fot. Andrzej Ryfczyński

Choć żurawie zazwyczaj nie są stałymi mieszkańcami tych terenów, ich wiosenna obecność trwa wystarczająco długo, aby można było je podziwiać i obserwować – zwykle od marca do późnej wiosny. Są one żywym przypomnieniem, że cykle przyrody są niezmienne, a każdy sezon przynosi coś nowego do odkrycia.

Dla mieszkańców Powiatu Kamieńskiego i okolicznych wiosek, te spektakularne zbiorowiska żurawi są powodem do dumy i znakiem rozpoznawczym regionu. Zachęcamy do wybrania się na spacer czy wycieczkę rowerową, aby na własne oczy zobaczyć ten naturalny cud. Pamiętajmy jednak, aby zachować odpowiednią odległość i nie zakłócać spokoju tych wspaniałych gości.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/81727/