POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [05.12.2023, 08:37:30] • zachodniopomorskie

Zatrzymania w związku z oszustwami w obrocie olejem posmażalniczym

Zatrzymania w związku z oszustwami w obrocie olejem posmażalniczym

fot. Organizator

Zatrzymano 15 osób podejrzanych o oszustwa podatkowe w obrocie olejem posmażalniczym. Na poczet kar zabezpieczono mienie i środki finansowe na ponad 27 mln zł. Nadzór nad śledztwem prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Produkcja takiego odpadu powodowała zwiększenie emisji dwutlenku węgla.

Wyłudzanie VAT, fałszowanie dokumentacji, pranie pieniędzy
Zawiadomienie Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS) z o podejrzeniu fałszowania dokumentacji związanej z produkcją i obrotem olejem posmażalniczym rozpoczęło śledztwo, w którym dotychczas tymczasowo aresztowano 15 osób.

Członkowie grupy przestępczej produkowali i handlowali olejami posmażalniczymi. Wyłudzali zwrot podatku VAT, prali pieniądze oraz fałszowali dokumentację, w tym faktury VAT na sprzedaż towaru za ponad 223 mln zł.

Działalność wytwórni takiego odpadu – oleju naruszała zasady uczciwej konkurencji na rynku paliw oraz miała negatywny wpływ na środowisko naturalne, ze względu na wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Wspólna akcja KAS, Policji, Straży Granicznej, CBA, CBŚP w woj. łódzkim, śląskim i dolnośląskim
Funkcjonariusze i pracownicy KAS, funkcjonariusze Policji, SG i CBA, CBŚP przeprowadzili akcję w woj. łódzkim w wytwórni oleju posmażalniczego, u producenta biokomponentów we Wrocławiu oraz w siedzibie podmiotu handlującego olejami roślinnymi na Śląsku.

Funkcjonariusze i pracownicy ZUCS wraz z innymi służbami przeprowadzili czynności procesowe w „wytwórni” oleju posmażalniczego w Łódzkiem i u producenta biokomponentów we Wrocławiu.

Dodatkowo na polecenie Prokuratury funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu i Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili czynności procesowe w „wytwórni” oleju posmażalniczego w województwie łódzkim oraz w podmiocie handlującym olejami roślinnymi na Śląsku.

Produkcja odpadu – oleju posmażalniczego
Skontrolowane podmioty produkowały odpad (olej posmażalniczy), który następnie był wykorzystywany do produkcji surowców do paliw. W legalnym obrocie ponowne użycie zebranego odpadu ma obniżyć emisję dwutlenku węgla.

W podmiotach objętych śledztwem, olej posmażalniczy nie powstawał jako odpad w toku przetwarzania lub produkcji produktów spożywczych, lecz był wytwarzany w specjalnych fabrykach, gdzie ogrzewano oleje roślinne i zwierzęce, m.in. piecami na olej opałowy. W wyniku produkcji uzyskiwano odpad, który miał służyć do dalszej produkcji.

Taka produkcja oleju posmażalniczego narusza zasady uczciwej konkurencji na rynku paliw. Odpad w postaci posmażalniczego oleju kuchennego ma być odzyskiwany m.in. z punktów gastronomicznych i przetwarzany na biokomponent do produkcji paliw. Producenci paliw na terenie Unii Europejskiej, którzy wykorzystują biokomponent z odzysku odpadu, korzystają z preferencji w zakresie rozliczeń w krajach Unii Europejskiej, tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz Narodowego Celu Redukcyjnego. Przyczyniają się w ten sposób do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Zatrzymania w związku z oszustwami w obrocie olejem posmażalniczym

fot. Organizator

Gigantyczna skala działalności takiej nielegalnej wytwórni oleju posmażalniczego powoduje zwiększenie emisji dwutlenku węgla, zamiast przyczyniać się do jej redukcji.

Zarzuty, zabezpieczenie mienia i środków finansowych
Śledztwo dotyczące m.in. wyłudzeń podatku od towarów i usług, fałszowania dokumentacji i prania pieniędzy przez zorganizowaną grupę przestępczą w obrocie olejami roślinnymi, olejem posmażalniczym oraz biokomponentami nadzoruje Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Policjanci z Wrocławia zatrzymali 15 osób, którym postawiono zarzuty. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.  
Zabezpieczono mienie o wartości ponad 27 mln zł. 
Podmioty uczestniczące (skontrolowane przez zachodniopomorską KAS) w tym nielegalnym procederze sfałszowały faktury na sprzedaż towaru o wartości ponad 117 mln zł. Zabezpieczyliśmy majątek spółek o wartości 14,5 mln zł, z czego 6,8 mln zł na rachunkach bankowych.

Kontrole celno-skarbowe KAS 
Szacowana wartość uszczupleń w VAT to co najmniej 27 mln zł. Naczelnik ZUCS prowadzi osiem kontroli celno-skarbowych rozliczeń podatku VAT przez podmioty zaangażowane w obrót olejami roślinnymi i produkcję biokomponentu.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Serdecznie zapraszam na wspólny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu i Orkiestry Wojskowej, który odbędzie się 19 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Teatralnej MDK (wstęp wolny) ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■