POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.12.2023, 10:30:41] • zachodniopomorskie

Zachodniopomorscy przewoźnicy dużo tracą przez protest na granicy polsko-ukraińskiej. „Polityczny impas powoduje, że tym tematem nie ma się kto zająć”

- Mówienie, że problem protestu na granicy polsko-ukraińskiej to temat regionalny niestety nie jest prawdą. Do Północnej Izby Gospodarczej w ostatnim czasie zgłasza się ogromna ilość przedsiębiorców z sektora TSL, w tym przewoźników czy logistyków, mówiąc o tym, że ich trudna sytuacja jest pogłębiana przez ten protest. Solidarność polsko-ukraińska jest faktem, musimy o nią dbać i ją pielęgnować. Nie może jednak odbywać się to kosztem naszych przedsiębiorców, a obecna sytuacja niestety pozwala ukraińskim przewoźnikom na więcej niż przewoźnikom z Polski, Węgier, Czech, Litwy, Słowacji czy Łotwy – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Wszyscy przewoźnicy czują niesprawiedliwą konkurencję ze strony ukraińskich przewoźników
Według protestujących przewoźników powodem ich trudnej sytuacji jest tania konkurencja transportowa z Ukrainy. Problemy zaczęły narastać po tym, jak Unia Europejska czasowo zniosła ograniczenia dla ukraińskich ciężarówek z racji wojny. Teoretycznie przewoźnicy z Ukrainy mają prawo eksportować tylko produkty z kraju ogarniętego wojną i z powrotem. Polscy przewoźnicy przekonują, że to tylko teoria, a ukraińskie firmy robią polskim przedsiębiorcom poważną konkurencję.

- To jest problem całej branży transportowej w Polsce – mówi Dariusz Matulewicz, prezes zarządu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych. – Nie możemy pozwalać na to, by polscy, ale nie tylko polscy przewoźnicy byli wypychani z rynku europejskiego. Komisja Europejskiego zezwoliła na świadczenie usług przewoźnikom ukraińskim, ale tylko w transporcie bilateralnym. Zezwolono na brak zezwoleń, które my musimy posiadać jako członkowie Unii Europejskiej. Po wybuchu wojny zniesiono zezwolenia i rozumieliśmy potrzebę, bo ukraińskie łańcuchy dostaw zostały mocno zniszczone. Całe to przedsięwzięcie rozwinęło się do tego stopnia, że przewoźnicy z Polski, Słowacji, Węgier i inne kraje blisko Ukrainy odczuwają potężną i niesprawiedliwą konkurencję ze strony ukraińskich podmiotów. Nie możemy z nimi konkurować, bo koszty działania miedzy polskimi, a Ukraińskimi firmami są zupełnie inne. Mowa choćby o stawkach dla kierowców, opłatach transportowych i innych regulacjach na poziomie krajowym i europejskim – mówi Matulewicz.

Jaka jest sytuacja zachodniopomorskich przewoźników?
- Nie jestem w stanie powiedzieć czy 30, 40 czy 50% przewoźników odczuwa straty. To jest demokratyczne zjawisko. Nie ma firmy, która nie odczuwa negatywnych konsekwencji obecnej sytuacji – ddodaje Matulewicz.

„Trwa polityczny spektakl, a przedsiębiorcy ponoszą straty tutaj i teraz”
Jak mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, sektor TSL boryka się w ostatnim czasie z szeregiem poważnych problemów.

- Interweniowaliśmy w temacie kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Teraz przygotowujemy stanowisko w sprawie drastycznego wzrostu cen za poruszanie się po niemieckich autostradach, a teraz kolejny, bardzo poważny cios w przewoźników. Protest na granicy polsko-ukraińskiej jest efektem bardzo poważnego uderzenia w europejski sektor TSL, który nie ma szans na równą konkurencję z przewoźnikami z Ukrainy. Oni nie są objęci naszymi normami, a jednocześnie pozwalają sobie na nieuczciwą konkurencję z naszymi firmami. Warto wspomnieć choćby o europejskim pakiecie mobilności, który dotyczy tylko europejskich przewoźników – mówi Hanna Mojsiuk.

Północna Izba Gospodarcza popiera stanowisko
Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych.
- Problem jest taki, że nie wiadomo do kogo apelować. Do rządu, który ustąpił, do rządu dwutygodniowego czy może już do rządu, który będzie powołany po 11 grudnia? To sytuacja kuriozalna że poważne sprawy są odkładane w czasie przez politykę, a przedsiębiorcy cierpią, płacą i ponoszą straty tutaj i teraz – mówi bez ogródek prezes Hanna Mojsiuk.

- Firmy przewozowe upadają co ma ogromne przełożenie na wiele innych branż sektora automotive np. na serwisy samochodowe, producentów części, firmy logistyczne i też może powodować bezrobocie w zawodach kierowców – dodaje Hanna Mojsiuk.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Agora 44 przeniesiona na 16 kwietnia Zaplanowane na 19 marca 2025 r. spotkanie z Prezydent Miasta Świnoujście Joanną Agatowską, organizowane w ramach cyklu „Miejska Agora 44 – porozmawiajmy o Świnoujściu”, zostaje przeniesione na 16 kwietnia. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za zrozumienie. Data: 16 kwietnia 2025 r. (środa) godz. 18.00 Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15 ■ SOBOTA: Pożar w Graal SPA przy ul. Bałtyckiej. Ewakuowano 102 osoby. 22 strażaków walczyło z ogniem do nocy, dach częściowo rozebrano. Przyczyny pożaru wciąż nieznane. ■ Dramatyczna scena rozegrała się we wtorek tuż przed godziną 23:00 na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Gdańskiej w Świnoujściu. Doszło tam do poważnego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia jedno z aut dachowało. Na miejsce natychmiast skierowano wszystkie służby ratunkowe: straż pożarną, policję oraz karetki pogotowia ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■