POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [29.11.2023, 21:42:38] • zachodniopomorskie

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Miroslawa El Fray(fot. Organizator )

Najwięcej w regionie, bo prawie 4,5 mln złotych otrzymają na swoje badania naukowcy ZUT. To w ramach tylko dwóch konkursów Narodowego Centrum Nauki - OPUS 25 i PRELUDIUM 22, których wyniki ogłoszono w czwartek.

OPUS 25

Prace na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za te fundusze prowadzić będą m.in. Pani Profesor Mirosława El Fray oraz Pan Profesor Rafał Rakoczy.

Miliony na badania dostają badacze ZUT

fot. Organizator

Zamiast gipsu czy szyny – wstrzykiwany biomateriał

Zespół prof. El Fray za kwotę prawie 1 mln 800 tys. zł wykona pionierskie badania nad stworzeniem wstrzykiwanych płynnych biomateriałów, które posłużą za rusztowania do regeneracji uszkodzonych tkanek w rekonstrukcji złamań kości.

Polem magnetycznym działanie leku w plastrze przyspieszyć lub zoptymalizować

Projekt przygotowany przez prof. Rakoczego to warte ponad 2 mln 200 tys. zł prace dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego na przezskórne (np. w postaci plastrów) podawanie leków.

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Piotr Rychlicki(fot. Organizator )

PRELUDIUM 22 - konkurs kierowany do młodych badaczy (jeszcze przed doktoratem). Tutaj granty otrzyma 3 naukowców z WTiICh ZUT i jak na Uczelnię dla Zielonego Przemysłu przystało:

- mgr inż. Martyna Sokołowska za blisko 140 tys. zł zajmie się projektem, który przyczyni się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym,

- mgr inż. Martyna Jurkiewicz za prawie 70 tys. zł poprowadzi badania nad poprawą jakości powietrza,

- mgr inż. Piotr Rychtowski za prawie 140 tys. zł będzie kontynuował swoje prace nad usuwaniem zanieczyszczeń gazowych.

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Rafał Rakoczy(fot. Organizator )

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Martyna Jurkiewicz(fot. Organizator )

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Serdecznie zapraszam na wspólny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu i Orkiestry Wojskowej, który odbędzie się 19 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Teatralnej MDK (wstęp wolny) ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■