iswinoujscie.pl • Środa [29.11.2023, 21:42:38] • zachodniopomorskie

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Miroslawa El Fray( fot. Organizator )

Najwięcej w regionie, bo prawie 4,5 mln złotych otrzymają na swoje badania naukowcy ZUT. To w ramach tylko dwóch konkursów Narodowego Centrum Nauki - OPUS 25 i PRELUDIUM 22, których wyniki ogłoszono w czwartek.

OPUS 25

Prace na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za te fundusze prowadzić będą m.in. Pani Profesor Mirosława El Fray oraz Pan Profesor Rafał Rakoczy.

Miliony na badania dostają badacze ZUT

fot. Organizator

Zamiast gipsu czy szyny – wstrzykiwany biomateriał

Zespół prof. El Fray za kwotę prawie 1 mln 800 tys. zł wykona pionierskie badania nad stworzeniem wstrzykiwanych płynnych biomateriałów, które posłużą za rusztowania do regeneracji uszkodzonych tkanek w rekonstrukcji złamań kości.

Polem magnetycznym działanie leku w plastrze przyspieszyć lub zoptymalizować

Projekt przygotowany przez prof. Rakoczego to warte ponad 2 mln 200 tys. zł prace dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego na przezskórne (np. w postaci plastrów) podawanie leków.

Miliony na badania dostają badacze ZUT

Piotr Rychlicki( fot. Organizator )

PRELUDIUM 22 - konkurs kierowany do młodych badaczy (jeszcze przed doktoratem). Tutaj granty otrzyma 3 naukowców z WTiICh ZUT i jak na Uczelnię dla Zielonego Przemysłu przystało:

- mgr inż. Martyna Sokołowska za blisko 140 tys. zł zajmie się projektem, który przyczyni się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym,

- mgr inż. Martyna Jurkiewicz za prawie 70 tys. zł poprowadzi badania nad poprawą jakości powietrza,

- mgr inż. Piotr Rychtowski za prawie 140 tys. zł będzie kontynuował swoje prace nad usuwaniem zanieczyszczeń gazowych.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/80833/