POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [07.05.2023, 12:38:44] • Świnoujście

35 – latka wyskoczyła z okna szpitala. Dorota Konkolewska: Personel obecny na dyżurze w oddziale to: dwie pielęgniarki, jeden opiekun medyczny, jedna osoba z personelu pomocniczego oraz lekarz dyżurny oddziału

Wracamy do tematu, który wstrząsnął całym Świnoujściem. Ze szpitalnego okna znajdującego się na trzecim piętrze wyskoczyła kobieta. 35 – latka cudem przeżyła. W związu z tym dramatycznym wydarzeniem postanowilśmy zadać kierownictwu szpitala kilka ważnych pytań.

Zapytaliśmy m.in. o to jaki jaki jest sposób postępowania z pacjentami po próbach samobójczych, a także czy i w jaki sposób szpital zapobiega kolejnym próbom samobójczym? Zastanawialiśmy się też czy takie osoby są umieszczane w specjalnej sali?

- W Szpitalu Miejskim w Świnoujściu funkcjonują dwie procedury postępowania w tym zakresie tj.: „Zasady postępowania w sytuacjach szczególnych" oraz „Procedura postępowania w przypadku specyficznych grup pacjentów". Co do zasady jeśli pacjent jest agresywny i negatywny jest wywiad alkoholowy, lekowy lub w kierunku używek winien być transportowany bezpośrednio do szpitala z oddziałem psychiatrycznym. Jeśli natomiast w grę wchodzi okaleczenie, użycie alkoholu, leków lub używek pacjent pozostaje w placówce do momentu zaopatrzenia chirurgicznego oraz ustąpienia działania ww. środków. Pacjent po ustąpieniu wskazanych środków poddawany jest konsultacji psychiatrycznej lub psychologicznej. Środki przymusu bezpośredniego stosuje się tylko w przypadkach określonych w art. 18 ustawy z dnia 19.08.1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego. Przymus bezpośredni w stosunku do pacjentów leczonych w innych szpitalach niż psychiatryczny jest możliwy o ile osoby hospitalizowane wykazują zaburzenia psychiczne – wyjaśniła prezes zarządu szpitala, Dorota Konkolewska.

Z informacji prezes zarzadu szpitala wynika, że każde zdarzenie niepożądane występujące w szpitalu jest szeroko omawiane w zespole interdyscyplinarnym mającym na celu poznanie przyczyn zdarzenia, sposobu działania personelu jak również wypracowania działań zapobiegającym podobnym zdarzeniom (o ile jest to możliwe), a w strukturze Szpitala Miejskiego w Świnoujściu funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego, co daje możliwość leczenia pacjentów w oddziale dziennym lub leczenia ambulatoryjnego.

Na potrzeby oddziałów szpitalnych lekarze psychiatrzy i psycholodzy konsultują wskazanych pacjentów celem uzyskania pełnej diagnostyki i zastosowania potrzebnego leczenia, w tym przekazania do innych ośrodków. - informuje Dorota Konkolewska.

Wiadomo już, że taki pacjent jest umieszczany przez personel szpitala w sali chorych z możliwością ciągłego monitorowania podstawowych funkcji życiowych, niezbędnych dla procesu leczenia.

Dowiedzieliśmy się także ile osób udzielało pomocy pacjentce, zanim zdecydowała się podjąć desperacką decyzję o wyskoczeniu z okna.

W izbie przyjęć pacjentce udzielały pomocy trzy pielęgniarki, jeden ratownik medyczny, dwóch lekarzy (chirurg, internista) plus personel pomocniczy. Pacjentka przekazana do Oddziału Chorób Wewnętrznych była umieszczona na sali monitorowanej ( RR, EKG , SPO2). Personel obecny na dyżurze w oddziale to : dwie pielęgniarki, jeden opiekun medyczny, jedna osoba z personelu pomocniczego oraz lekarz dyżurny oddziału – wyjaśnia prezes zarządu szpitala.

Okazuje się także, że w szpitalu z 35 – latką nie był obecny nikt z rodziny. Z informacji kierownictwa szpitala wynika, że z wywiadu zebranego od personelu medycznego pełniącego w tym dniu dyżur wiadomo, że rodzina nie była obecna przy chorej ani w momencie przyjęcia ani w

Wiemy także to, czy pacjentce udzielono pomocy psychologicznej zaraz po przyjęciu do szpitala.

- . Priorytetem było zapewnienie stabilności podstawowych funkcji życiowych. Sposób i kolejność udzielanej pomocy opisano w odpowiedzi na pytanie 1. - tłumaczy prezes zarządu szpitala, Dorota Konkolewska.

Wyjaśnieniem tej sprawy zamuje się prokuratura rejonowa w Świnoujściu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

ryynio • Środa [17.05.2023, 09:00:58] • [IP: 213.89.97.***]

Okna zamykane na klucz, nie potrzeba krat.To wina szpitala, osób po probie samobójczej nie umieszcza sie na trzecim pietrze gdzie mozna otworzyc okna. Zeby chociaz zdjeto klamki z okien, i zeby mozna bylo otwierac tylko specjalnym kluczem jaki ma konduktor.

Gość • Wtorek [09.05.2023, 06:19:16] • [IP: 88.218.254.***]

Ja p... komedia! Tylko 3 osoby wykwalifikowane na oddziale! Jak jeden pacjent zacznie umierać to już drugi nie ma szans! Cyrk...

GośćWm2 • Poniedziałek [08.05.2023, 20:16:59] • [IP: 46.205.128.***]

Z informacji prezes zarzadu szpitala wynika, że każde zdarzenie niepożądane występujące w szpitalu jest szeroko omawiane w zespole interdyscyplinarnym mającym na celu poznanie przyczyn zdarzenia, sposobu działania personelu jak również wypracowania działań zapobiegającym podobnym zdarzeniom (o ile jest to możliwe), a w strukturze Szpitala Miejskiego.Pani prezes pani z ludzi robi debilin.Od 09.03.23 przez 4 dni chciałem poinformować władze szpitala jak jeden konował obszedł się z moją żoną na izbie przyjęć, ale pani i dyr. do spraw medycznch lub coś w podobie/pani RW/nie mieliście dla mnie czasu.

Gość • Poniedziałek [08.05.2023, 11:45:02] • [IP: 37.47.156.***]

Szkoda słowa szpital na to miejsce

Gość • Niedziela [07.05.2023, 19:56:32] • [IP: 37.47.154.***]

Nie ma oddziału psychiatrycznego i tyle w temacie. Pacjentka była hospitalizowana bo miała rany cięte. Gdzie rodzina wtedy była? Można by pasami związać, ale rodzina zgodę musiała by wyrazić. Kobieta nie była ubezwłasnowolniona. Chciała się zabić, to spróbowała. Może tak kraty w oknach od pierwszego piętra pomontować w szpitalu a drzwi zamykać na klucz.

Gość • Niedziela [07.05.2023, 17:59:54] • [IP: 176.221.122.***]

Takie atrakcyjne miasto, a nie ma prawdziwego szpitala. Tam nie leczą tylko przetrzymują. Zwłaszcza oddział chirurgi jest słabiutki, brak oddziału ortopedycznego. Ze wszystkim trzeba jechać do szczecina czy Gryfic, a i tak trzeba leczyć się prywatnie bo brak miejsc albo bardzo odległe terminy.

Gość • Niedziela [07.05.2023, 16:13:40] • [IP: 46.83.71.**]

Wszyscy byli! Tylko GDZIE ??

Gość • Niedziela [07.05.2023, 16:11:03] • [IP: 88.218.254.***]

Ten szpital to słabiutki, byle co wzywają helikopter LPR, masakra.

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ UWAGA KIEROWCY! Od dzisiaj (1 czerwca) kierowcy naszego miasta muszą płacić za parkowanie na dotychczasowych bezpłatnych parkingach miejskich! ■ Nowe ceny biletów na linii 10 do Międzyzdrojów oraz nowe rodzaje biletów na liniach miejskich Uprzejmie informujemy, że z dniem 01 czerwca 2023 r. zmianie ulegną ceny biletów na linii 10 oraz zostaną wprowadzone nowe rodzaje biletów na liniach miejskich ■ Kto powinien zostać prezydentem Świnoujścia? Wybory samorządowe odbędą się w kwietniu 2024 r. Kto weźmie wtedy udział w wyścigu o wyspiarski tron dzisiaj jeszcze oficjalnie nie wiadomo ■ Ponad 3 miliony złotych rocznie miasto wydaje na utrzymanie zieleni ■ A jednak „kłamczuszka”? Tajemnica rezygnacji Michalskiej rozwiązana ■ 78 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Największy i najbardziej krwawy konflikt w historii zebrał swoje żniwo także w Polsce. Wszystkim poległym w czasie walk w latach 1939 - 1945 oddano hołd w trakcie poniedziałkowych uroczystości. ■ 28 kwietnia otwarto węzeł przesiadkowy na Warszowie, niestety z rocznym opóźnieniem. Inwestycja miała zakończyć się w pierwszej połowie 2022 roku. Całkowity koszt, budowy parkingu i przebudowa dworca autobusowego to 14 mln zł, z czego niemal 10,5 mln to uzyskane przez Miasto dofinansowanie ze środków zewnętrznych, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego ■