POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [19.04.2023, 22:52:49] • Świnoujście

Zachodniopomorski Sejmik szykuje stanowisko w sprawie ograniczenia dostępu do dróg i obiektów publicznych na terenie Warszowa w Świnoujściu. Jest uchwała Zarządu Województwa i konkretne postulaty

– Należy chronić infrastrukturę krytyczną z całą determinacją. Ale to, co niestety przebija się z obrazu dzisiejszej sytuacji i nas najbardziej niepokoi, to chaos i kompletne nieprzygotowanie władz państwa do wprowadzanych ostrych decyzji administracyjnych – tak marszałek Olgierd Geblewicz komentował wprowadzony 13 kwietnia bezwzględny zakaz dostępu do strefy bezpieczeństwa wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Sytuacja ta budzi też sprzeciw Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, który podczas ostatniego posiedzenia, podjął uchwałę o skierowaniu pod obrady Sejmiku projektu stanowiska w sprawie „ograniczenia dostępu do dróg i obiektów publicznych na terenie Warszowa”.

W ubiegłym tygodniu rozporządzeniem Wojewody Zachodniopomorskiego wprowadzony został bezwzględny zakaz dostępu do strefy bezpieczeństwa wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Zakaz obejmuje teren 200 metrów od gazoportu. Oznacza to brak możliwości dotarcia do latarni morskiej i Fortu Gerharda. Niemożliwy się jest przejazd ul. Ku Morzu, co utrudnia również dojście na plażę. Zakaz, wprowadzony przez startem sezonu turystycznego, oburzył władze miasta Świnoujście i mieszkańców prawobrzeżnej dzielnicy Warszów (tam znajduje się terminal).

– Nie kwestionuję samej decyzji motywowanej kwestiami bezpieczeństwa. Ale powinno się równocześnie wprowadzić konkretne rozwiązania. To pokazuje, jak w pigułce, kompletny brak profesjonalizmu władz, które wprowadzają chaotycznie ten zakaz. Domagamy się od wojewody konkretnych rozwiązań dla mieszkańców i rekompensat dla przedsiębiorców. Wprowadzony zakaz spowodował zupełne zamrożenie turystyki w prawobrzeżnej części Świnoujścia – argumentuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zamknięcie terenu przy gazoporcie oznacza wprost – utrudnienia dla świnoujścian i straty branży turystycznej. Przedsiębiorcy, którzy na Warszowie prowadzą pensjonaty, wynajmują pokoje letnikom czy też prowadzą inną działalność związaną z turystyką, już liczą straty. Z tego względu sprawą ograniczenia dostępu do dróg i obiektów publicznych zajmą się także Radni Województwa.

W projekcie stanowiska Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, które będzie omawiane i głosowane na najbliższej sesji (26 kwietnia 2023 r.), czytamy:
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, oczekuje od Wojewody Zachodniopomorskiego podjęcia natychmiastowych działań zmniejszających negatywne skutki wprowadzonego zakazu. Apelujemy o powołanie przez Wojewodę Zachodniopomorskiego zespołu, którego zadaniem będzie doprowadzenie do natychmiastowego zabezpieczenia alternatywnego dostępu do plaży od strony Świnoujścia-Przytór i infrastruktury dojazdowej. Kluczowe jest zorganizowanie dostępu do najcenniejszych obiektów turystycznych Pomorza Zachodniego (Latarni Morskiej oraz Fortu Gerharda) w sposób bezpieczny dla terminala LNG i dla grup zwiedzających. Niezbędne jest także udzielenie pomocy finansowej wobec samorządu Świnoujścia, na pokrycie kosztów zorganizowania alternatywnego przebiegu i oznakowania drogi rowerowej Euro Velo 10, jak również, wobec firm i osób, które ucierpią w wyniku wprowadzonych zakazów, tj. udzielenie rekompensat za poniesione straty.

Te postulaty pokrywają się z oczekiwaniami marszałka i lokalnych samorządowców przedstawionymi podczas ostatniej konferencji prasowej w Świnoujściu.

– Kwestie bezpieczeństwa wyłączamy ze sporu politycznego, ale mam głębokie poczucie, że mieszkańcy Warszowa zostali oszukani. Została złamana swego rodzaju umowa społeczna, którą zawarto podczas konsultacji poprzedzających budowę gazoportu – podkreśla marszałek Geblewicz.

W przygotowanym projekcie stanowiska czytamy także, że pilnie wypracowane rozwiązania powinny być skonsultowane z lokalną społecznością.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Poniedziałek [24.04.2023, 16:57:37] • [IP: 46.205.128.**]

Pisiory już zaczęły szczekać. Czy oprócz szczekania coś jeszcze potraficie. Mieszkańców Warszowa INTERESUJE dojazd ulicą Ku Morzu, a nie przy podziemnym mieście, które jest w Przytorze. WYSTARCZY URUCHOMIĆ BEZPOŚREDNI AUTOBUS Z WARSZOWA DO PARKINGU PRZY PLAŻY. Przystanek na skrzyżowaniu Czeskiej z Barlickiego - oraz nowy przystanek na parkingu przy wejściu na plażę.

Gość • Niedziela [23.04.2023, 14:38:11] • [IP: 176.221.123.***]

dojazd do Plaży to Lubiewo przed Międzyzdrojami

Gość • Sobota [22.04.2023, 15:05:25] • [IP: 37.248.208.***]

PO co ten Geblewitz z kolesiami udaje że troszczą się o nas? Gdy rządzili Polską to pokazali jak głęboko w d... nas mają! PO dba tylko o interesy swoich, jak mówił Nojmann z PO. Są gorsi od komuchów, ich program to piłowanie katolików, innego nie mają.

Gość • Sobota [22.04.2023, 10:35:29] • [IP: 176.221.123.***]

Plaża należy do Państwa Polskiego Miasto ją tylko dzierżawi na okres podpisanej Umowy

Gość • Czwartek [20.04.2023, 11:18:11] • [IP: 176.221.123.***]

bedzie droga otwarta do Latarni Morskiej ale pod kontrolą Ochrony

Gość • Czwartek [20.04.2023, 08:18:44] • [IP: 83.23.64.***]

Geblewicz ? Kandydat na prezydenta Świnoujścia. Ma bardzo dobry charakter, POtraił nawet chronić pedofila.

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Serdecznie zapraszam na wspólny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu i Orkiestry Wojskowej, który odbędzie się 19 lutego 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Teatralnej MDK (wstęp wolny) ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■