W ubiegłym tygodniu rozporządzeniem Wojewody Zachodniopomorskiego wprowadzony został bezwzględny zakaz dostępu do strefy bezpieczeństwa wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Zakaz obejmuje teren 200 metrów od gazoportu. Oznacza to brak możliwości dotarcia do latarni morskiej i Fortu Gerharda. Niemożliwy się jest przejazd ul. Ku Morzu, co utrudnia również dojście na plażę. Zakaz, wprowadzony przez startem sezonu turystycznego, oburzył władze miasta Świnoujście i mieszkańców prawobrzeżnej dzielnicy Warszów (tam znajduje się terminal).
– Nie kwestionuję samej decyzji motywowanej kwestiami bezpieczeństwa. Ale powinno się równocześnie wprowadzić konkretne rozwiązania. To pokazuje, jak w pigułce, kompletny brak profesjonalizmu władz, które wprowadzają chaotycznie ten zakaz. Domagamy się od wojewody konkretnych rozwiązań dla mieszkańców i rekompensat dla przedsiębiorców. Wprowadzony zakaz spowodował zupełne zamrożenie turystyki w prawobrzeżnej części Świnoujścia – argumentuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Zamknięcie terenu przy gazoporcie oznacza wprost – utrudnienia dla świnoujścian i straty branży turystycznej. Przedsiębiorcy, którzy na Warszowie prowadzą pensjonaty, wynajmują pokoje letnikom czy też prowadzą inną działalność związaną z turystyką, już liczą straty. Z tego względu sprawą ograniczenia dostępu do dróg i obiektów publicznych zajmą się także Radni Województwa.
W projekcie stanowiska Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, które będzie omawiane i głosowane na najbliższej sesji (26 kwietnia 2023 r.), czytamy:
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, oczekuje od Wojewody Zachodniopomorskiego podjęcia natychmiastowych działań zmniejszających negatywne skutki wprowadzonego zakazu. Apelujemy o powołanie przez Wojewodę Zachodniopomorskiego zespołu, którego zadaniem będzie doprowadzenie do natychmiastowego zabezpieczenia alternatywnego dostępu do plaży od strony Świnoujścia-Przytór i infrastruktury dojazdowej. Kluczowe jest zorganizowanie dostępu do najcenniejszych obiektów turystycznych Pomorza Zachodniego (Latarni Morskiej oraz Fortu Gerharda) w sposób bezpieczny dla terminala LNG i dla grup zwiedzających. Niezbędne jest także udzielenie pomocy finansowej wobec samorządu Świnoujścia, na pokrycie kosztów zorganizowania alternatywnego przebiegu i oznakowania drogi rowerowej Euro Velo 10, jak również, wobec firm i osób, które ucierpią w wyniku wprowadzonych zakazów, tj. udzielenie rekompensat za poniesione straty.
Te postulaty pokrywają się z oczekiwaniami marszałka i lokalnych samorządowców przedstawionymi podczas ostatniej konferencji prasowej w Świnoujściu.
– Kwestie bezpieczeństwa wyłączamy ze sporu politycznego, ale mam głębokie poczucie, że mieszkańcy Warszowa zostali oszukani. Została złamana swego rodzaju umowa społeczna, którą zawarto podczas konsultacji poprzedzających budowę gazoportu – podkreśla marszałek Geblewicz.
W przygotowanym projekcie stanowiska czytamy także, że pilnie wypracowane rozwiązania powinny być skonsultowane z lokalną społecznością.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Pisiory już zaczęły szczekać. Czy oprócz szczekania coś jeszcze potraficie. Mieszkańców Warszowa INTERESUJE dojazd ulicą Ku Morzu, a nie przy podziemnym mieście, które jest w Przytorze. WYSTARCZY URUCHOMIĆ BEZPOŚREDNI AUTOBUS Z WARSZOWA DO PARKINGU PRZY PLAŻY. Przystanek na skrzyżowaniu Czeskiej z Barlickiego - oraz nowy przystanek na parkingu przy wejściu na plażę.
dojazd do Plaży to Lubiewo przed Międzyzdrojami
PO co ten Geblewitz z kolesiami udaje że troszczą się o nas? Gdy rządzili Polską to pokazali jak głęboko w d... nas mają! PO dba tylko o interesy swoich, jak mówił Nojmann z PO. Są gorsi od komuchów, ich program to piłowanie katolików, innego nie mają.
Plaża należy do Państwa Polskiego Miasto ją tylko dzierżawi na okres podpisanej Umowy
bedzie droga otwarta do Latarni Morskiej ale pod kontrolą Ochrony
Geblewicz ? Kandydat na prezydenta Świnoujścia. Ma bardzo dobry charakter, POtraił nawet chronić pedofila.