POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [26.11.2022, 11:57:43] • Świnoujście

Sprzątanie ulicy jak za dawnych czasów

Sprzątanie ulicy jak za dawnych czasów

fot. Mieszkaniec

Niejednokrotnie mieszkańcy sygnalizują zalegające na poboczach głównych ulic liści, gałęzi, piachu. Pojedynczy sprzątający nie poradzi sobie w takich sytuacjach. Widać jednak, że służby komunalne mają na to w Świnoujściu swoją metodę. Od czasu do czasu w pasie drogowym zjawia się prawdziwa sfora sprzątających. Widok taki jak 25 listopada zarejestrował na zdjęciu mieszkaniec przypomina czasy czynów społecznych z czasów PRL.

Młodszym internautom warto przy okazji przypomnieć, że, w słusznie minionych czasach, jesienią i zimą na ulice i skwery wysyłano młodzież i dorosłych z zakładów pracy na tzw. „czyny społeczne”. Ten system utrzymania porządku w mieście był może nawet skuteczniejszy przy ówczesnym siermiężnym wyposażeniu przedsiębiorstw gospodarki komunalnej.

Utrwalony na zdjęciach „hufiec pracy” przy głównej ulicy zachodniej części miasta jako żywo przypomina obrazki z połowy XX wieku.. Jak widać stare metody mogą sprawdzić się i dziś. Bierzmy się zatem do roboty „wespół w zespół”. Pytanie tylko czy przy takim spędzie dla wszystkich wystarczy liści (...)?!

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 41, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 41

Gość • Niedziela [27.11.2022, 19:12:37] • [IP: 178.238.247.**]

Brudno źle, sprzątają źle. Co wam się ludzie nie podoba. Zero szacunku dla drugiego człowieka. Coraz smutniejsze jest życie. A wystarczy tylko być życzliwszym, uśmiechnąć się i świat będzie piękniejszy.

Gość • Niedziela [27.11.2022, 17:48:12] • [IP: 37.8.230.***]

Niech oni choć raz wejdą w Grodzką, odkąd tak stadami sprzątają nigdy się im to nie zdarzyło.Proszę Remondisie drogi o to, bo tam jest tak brudno, aż wstyd, obok jest Arena, Wojsko, szkoły i nawet autobusy jeżdzą.Ta ulica jest przez Boga zapomniana, o włodarzach nie wspomnę.

Gość X • Niedziela [27.11.2022, 13:10:38] • [IP: 176.221.123.**]

Pytanie do czytelnika- ile papierków, petów rzuciłeś na chodnik czy trawnik. Czy kiedys sprzątałeś po sobie w strefie publicznej, że tak traktujesz ludzi którzy to robią?! Porónanie do PRL-u bardzo słabe, jak nie da sie wymyśleć innej głuoty to od razu PRL, komuna.

Gość • Niedziela [27.11.2022, 13:02:31] • [IP: 176.221.123.***]

u nas we Wsi czyny Partyjne były Organizowane tylko w Niedziele Bo Komuniści mieli Wolne do Kościoła nie chodzili

Gość • Niedziela [27.11.2022, 13:00:39] • [IP: 176.221.123.***]

Jest Róznica w Komunistycznej Polsce Komunistyczna PZPR robiła czyny Partyjne dla swoich Członków i Kandydatów Komunistycznej PZPR Katolicy nie brali Udziału w tych Czynach Dzisiaj w Katolickiej Polsce Firmy Sprzątające zatródniaja jak najwięcej Pracowników Widzimy to na zdjęciu

Gość • Niedziela [27.11.2022, 10:08:22] • [IP: 46.205.136.***]

Forum po raz pierwszy chyba staje na wysokości zadania, broni godności ludzi - chwała tym, którzy sprzeciwiają się użyciu słowa" sfora" wobec pracowników przedsiębiorstwa komunalnego. A skojarzenie z czynami społecznymi kompletnie nietrafione, gdzie Rzym, a gdzie Krym?

Gość • Niedziela [27.11.2022, 08:46:46] • [IP: 109.42.113.***]

Jeden pracuje a dziesięć się przygląda😂😂😂

Gość • Niedziela [27.11.2022, 08:20:35] • [IP: 46.205.132.**]

Miasto zapomina, że obowiązkiem miasta jest wywiezienie liści sprzątniętych przez właścicieli posesji. W zakresie pojęcia „uprzątnięcie” nie mieści się termin „wywóz” liści lub śniegu. Nie można zatem wymagać od właściciela, by ten dokonywał na własny koszt (czy w ogóle organizował) wywóz np. śniegu czy zebranych liści. 

Gość • Niedziela [27.11.2022, 07:54:25] • [IP: 178.238.252.**]

Tyle czasu nie było chętnych do sprzątania liści, raptem, aż nadmiar chętnych i to w jednym miejscu.Dwóch trzyma kubeł z liśćmi, żeby wiatr nie porwał, ok.5 myśli, co robić, bo nie mają sprzętu...tylko ośmiu" pracuje"...

Gość • Niedziela [27.11.2022, 00:13:20] • [IP: 176.221.122.**]

Fajnie, szybko i skutecznie. Brawo

Gość • Sobota [26.11.2022, 23:02:22] • [IP: 89.151.34.***]

Sfora to może być psów a to są ludzie. Trochę szacunku dla drugiego człowieka.

Gość • Sobota [26.11.2022, 22:08:44] • [IP: 46.76.94.**]

Brudno krytyka, sprzątają krytyka, czego wy k...chcecie.

Gość • Sobota [26.11.2022, 21:40:16] • [IP: 178.238.245.**]

No i alimentarzy zadluzonych sie namnozylo...Teraz nie ma jak sciagnac z nierobow...

Gość • Sobota [26.11.2022, 21:16:36] • [IP: 178.238.254.**]

Żałośni ludzie - sprzątają żle nie sprzątają też żle. Wysprzątane czysto to tez żle ale jeden listek na ulicy to też żle O co wam chodzi , wiecznie zle. O tym jak było za komuny to nie macie pojęcia bo głupoty wypisujecie. Jakie gruzowisko było teraz jest np osiedle komuna nic nie zrobiła więc samo się odbudowało.. Jak nie wiecie jak było naprawdę to nie wypisujcie głupot. IP 140 z jakiego psychiatryka uciekłeś biedny człowieku.

Gość • Sobota [26.11.2022, 20:56:33] • [IP: 95.91.212.***]

Podoba mi się ten czyn społeczny i Nauczyciele i Młodzież dać przykład nie leniuchować do roboty!! Pozdrawiam

Gość • Sobota [26.11.2022, 20:09:42] • [IP: 92.118.167.***]

Czyny społeczne kiedyś były super po pierwsze sprzątali wszyscy bez znaczenia był status społeczny po drugie ludzie szanowali siebie na wzajem teraz tylko jazgot to źle to nie dobrze tu jeden a tu pięciu i tylko ble ble ble

Gość • Sobota [26.11.2022, 17:47:15] • [IP: 46.205.140.**]

17:23 - to musiala byc Babcia Klozetowa i jej fucha. Uwazam, ze powinny byc w Polsce pomniki na pamiatke PRL, pomnik Babci Klozetowej ze spiżową miotłą i rolką papieru w drugiej ręce i pomnik robotnika w bereciku z antenką i w walonkach. I pomnik Pani Basi sekretarki z cycem a tez pomnik Grubasa Towarzysza - nie wiem, dlaczego ci towarzysze z KW PZPR czy z KC byli czesto grubi i mieli coś wieprzkowatego w twarzach. A dzis trzeba by wyrzeźbic feministke typu Lempart z otwartym otworem gebowym, do którego by sciekała woda opadowa ze zgniłymi liscmi i odchodami ptaków siadajacych jej na glowie, to na pamiątkę trudnych do zapomnienia najbardziej wulgarnych okrzykow, jakie słyszałem w miejscach publicznych - gdy w październiku 20 r.takie hordy wulgarnych proaborcjonistów szły ulicami i profanowały koscioły.

Gość • Sobota [26.11.2022, 17:40:57] • [IP: 46.77.151.**]

A mieszkaniec wie co to jest harmonogram sprzątania miasta

Gość • Sobota [26.11.2022, 17:23:32] • [IP: 176.221.122.***]

Za komuny baba z metalowym kubłem i brzozową miotłą w nocy zamiatała i o jeszcze byle jak, teraz jest ekipa i też żle. Polak potrafi!!

Gość • Sobota [26.11.2022, 17:13:28] • [IP: 37.249.118.***]

Jak się sprząta raz do roku to trzeba trochę ludzi.

Gość • Sobota [26.11.2022, 16:32:56] • [IP: 37.47.244.***]

Brawo dla Górki przyszłego kierownika Remondis 👏

Gość • Sobota [26.11.2022, 16:27:05] • [IP: 31.0.95.***]

Teraz to potraficie tylko narzekać i brudzić.A całej ulicy od promu do placu wolności widziałam tylko jeden kosz na śmieci.Pety i papiery rzucane są na ulice.A te czyny społeczne też by się teraz przydały. Przynajmniej ludzie byli kiedyś bardziej zorganizowani i nie tacy samolubni jak teraz.

Gość • Sobota [26.11.2022, 16:18:00] • [IP: 46.205.140.**]

Zupełnie nietrafiona ironia. Przestrzegam, redaktorzy i mieszkańcy, nietrafione uderzenia osłabiają inne, ważne interwencje. A trafne tematy, trafna krytyka budują autorytet danego portalu lokalnego.

Gość • Sobota [26.11.2022, 16:11:04] • [IP: 185.210.38.***]

Nie wszystko w tamtych czasach było złe