POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [24.11.2022, 18:08:01] • Świnoujście

Kartoteka członków ORMO na 20-lecie prezydentury? Zobacz film!

Kartoteka członków ORMO na 20-lecie prezydentury? Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Czy wtorkowa konferencja prasowa, dotycząca informacji o prezydencie Januszu Żmurkiewiczu zamieszczonych w Instytucie Pamięci Narodowej, może być potraktowana jako symboliczne podsumowanie 20-lecia jego prezydentury? Dla wielu prawdopodobnie tak, bo uważają ten czas, za stracony dla rozwoju naszego, potwornie zadłużonego, miasta. Podczas konferencji prasowej w dniu 22 listopada 2022 roku, z ust Janusza Żmurkiewicza dowiedzieliśmy się że w swoim oświadczeniu lustracyjnym, nie zawarł informacji o ORMO, tak więc nasze stwierdzenie we wcześniejszym artykule z 22.08.2022r, że prezydent: „...potwierdził w Oświadczeniu Lustracyjnym, że był członkiem ORMO„ było jednak niesłuszne. To jednak nie zmienia faktu, że w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących Janusza Żmurkiewicza, znajduje się zapis ewidencyjny, informujący że Żmurkiewicz: „Figuruje w kartotece członków ORMO”. Jaki będzie efekt zabiegów Janusza Żmurkiewicza o usunięcie tego zapisu, zobaczymy, my jednak jako redakcja podejmiemy dziennikarskie śledztwo w tej sprawie.

To wydarzenie medialne, dramatycznie przyćmiło finał 20-lecia sprawowania prezydentury przez Żmurkiewicza, choć przecież organizacja ORMO w rozumieniu Ustawy Lustracyjnej, nie została uznana za organ bezpieczeństwa publicznego, więc jej byli członkowie nie muszą wpisywać przynależności do niej w swoim oświadczeniu lustracyjnym. Można nawet powiedzieć że dla wielu osób, służba w ORMO była zaszczytem i jest nawet dobrym wspomnieniem. Ale można też, tak jak czyni to redakcja iswinoujscie.pl, mieć krytyczny stosunek do ORMO. Nie ukrywamy że mamy duże wątpliwości co do jakości i osiągnięć prezydentury Janusza Żmurkiewicza, ale i prezydent krytycznie odnosi się do naszej redakcji, o czym mogliśmy się przekonać po zakończeniu konferencji kiedy odmówiono nam przekazania materiałów prasowych które otrzymały wszystkie pozostałe redakcje.



Informacja o tym czym była ta formacja można znaleźć w internecie i publikacjach historycznych. „W latach 70 i 80 XX wieku formacja wykorzystywana była „do ochrony instancji partyjnych, członków PZPR i ich rodzin. Faktycznie jednak grupy te były przydatne głównie do wykonywania zadań „w zakresie działalności polityczno-propagandowej, zwalczania wrogiej dywersji i propagandy we wszelkich ich formach”. (…) Członkowie tych grup choć byli ochotnikami to jednak oficjalnie byli zgłaszani przez egzekutywy i sekretarzy instancji partyjnych. Była to część członków partii najbardziej „ofiarną i doświadczoną”. Decyzją Komendanta Głównego Milicji Obywatelskiej z 3 lutego 1982 r., podjętą w porozumieniu z Wydziałem Organizacyjnym i Administracyjnym KC PZPR, wspomniane oddziały zostały przekształcone w jednostki specjalistyczne Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej pod nazwą Oddziały Polityczno-Obronne. Rozwiązano je podobno razem z zakończeniem stanu wojennego, jednak niektóre raporty wskazują na to, iż np. w Wielkopolsce działały co najmniej do 1988 roku”- czytamy na stronach Wikipedia. W najlepszych swoich czasach organizacja ta liczyła ok. 450.000 członków, którzy posiadali liczne przywileje i dostawali szybkie ścieżki awansu. Jednak nadgorliwość wielu w ideologicznym zaangażowaniu stała się głównym powodem tego, że byli nienawidzeni społecznie podobnie jak członkowie ZOMO. „ ( za Wikipedią)

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 143, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 143

leo • Niedziela [04.12.2022, 15:56:56] • [IP: 37.47.186.**]

..przez te 20-lat prezydentury zmurka ?? miasto nasze stalo sie kurortem swiatowym. jezeli ktos byl kiedys na wybrzezu -francuskiej rywirze. . to ma porownanie... brawo miasto.brawo radni. brawo zmurek. pozdrawiam

Gość • Piątek [02.12.2022, 16:13:33] • [IP: 176.221.123.***]

a za kilka lat będzie rozliczanie tych co są w PISie mam nadzieję ?

Gość • Środa [30.11.2022, 23:52:37] • [IP: 176.221.122.***]

Wikipedia, oraz Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Jednoznacznie potwierdzają przynależność do ORMO. To dwa niezależne źródła historyczne, więc o czym dyskusja ?

Gośćkovidoff • Wtorek [29.11.2022, 20:03:43] • [IP: 176.221.122.**]

No był w ORMO to trudno.Ale powiedz pan szczerze pałował pan ludzi czy nie?

Gośćkovidoff • Wtorek [29.11.2022, 19:55:44] • [IP: 176.221.122.**]

Gdy byłem małym chłopcem nie chciałem być ORMOWCEM.

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 09:23:46] • [IP: 89.151.34.**]

Już PIS zabierał emerytury sprzątaczkom, które pracowały w sekretariatach PZPR, oraz zawodnikom LEGII i ZAWISZY. Każdy smarował kromkę margaryną wyprodukowaną w komunistycznej mleczarni i z namaszczeniem odkurzał na półce dzieła Lenina w ładnych oprawach.

Gość • Niedziela [27.11.2022, 23:27:29] • [IP: 92.118.166.*]

Jak Pan prezydent jest taki uczciwy, to dlaczego zniszczył Pan status życia wielu ludzi przez sfałszowane przetargi. A jak pytania nie wygodne to s...j.Zero jakiego kolwiek szacunku dla mieszkańców, tylko układziki.

Gość • Sobota [26.11.2022, 22:25:56] • [IP: 37.47.184.***]

P R Z E G R A N Y !!

Gość • Sobota [26.11.2022, 21:06:09] • [IP: 37.47.184.***]

Myślał, że mieszkańców otumani, ale mieszkańcy nie gęsi i rozumu tumanka nie mają. Im szybciej odejdziesz, tym lepiej dla mieszkańców i miasta! Panimajesz??

Gość • Sobota [26.11.2022, 20:50:17] • [IP: 5.173.192.**]

hahah a ja bylem w NSDAP, w agenturach towarzyskich w s-ciu wszystkich i sie nie wypieram a jeszcze bylem TPPR tak to towarzystwo przyjazni polsko radzieckiej a zmur sie wstydzi lub wypiera.A teraz glosuje na Kaczorka ale zmurem sie brrzydze

Stalin • Sobota [26.11.2022, 19:36:09] • [IP: 5.173.174.*]

Widzieliście Untergang Hitlera ? Czyli upadek Adolfa. ...

PZPR większy obciach • Sobota [26.11.2022, 13:33:50] • [IP: 188.65.190.**]

Sprawdziłem swoje nazwisko w IPN.nic nie ma.Idąc tokiem myślenia Pana Prezydenta założę sprawę IPN dlaczego niczego nie znalazłem.Pan Prezydent miał więcej szczęścia, znalazł.A teraz będzie chciał ich zmusić do tego aby ustalić dlaczego znalazł.Jesli tam jest bądź jak w moim przypadku nie ma nic tzn., że taki jest stan rzeczy.Dlaczego Prezydent tak się bulwersuje w sprawie ORMO? Przyznaję się do bycia członkiem PZPR a przecież to dopiero jest obciach.

Gość • Sobota [26.11.2022, 13:05:19] • [IP: 46.205.128.***]

Babciu niemusze chodzić do kościoła to komuchy

Gość • Sobota [26.11.2022, 12:23:07] • [IP: 37.248.166.*]

Dobrze ściemnia! W dokumentach IPN na moje nazwisko też nie ma mojego podpisu. A dokumenty są. Czy mam uwierzyć że to ryfczyn sfałszował w stanie wojennym te dokumenty? Na czerwonej wyspie stary partyjny beton PZPR ma się wciąż dobrze jak w czasach PRL. Majster mnie uczył ze ku**ą*, złodziejem i ormem to się już jest.

Gość • Sobota [26.11.2022, 11:00:04] • [IP: 37.47.184.***]

Bardzo dobrze, że ta redakcja będzie prowadziła dziennikarskie śledztwo o przeszłości parszywej tego starca. Jesteście jedyną w tym miasteczku niezależną i obiektywną redakcją. Dodatkowo Wikipedia podaje jednoznacznie, że był członkiem ORMO. Na pewno mają swoje źródła i dokumenty. Zapewne wielu starych mieszkańców też może to poświadczyć. Trzeba też wyjaśnić sprawę " działki szwagra", żeby wróciła do naszego zadłużonego miasta! Czekamy na dalsze Wasze artykuły w iswinoujscie w sprawie przeszłości i obecnej działalności tego kameleonskiego towarzysza. Mieszkańcy są z Wami, bo nie chcą pływać w tej " mętnej wodzie", tym bardziej, że w przypływie prymitywnej buty nazwał mieszkańców w TV Słowianin " Szczekajace i kąsające pieski". Chamskie i typowo ormowskie.

Gość • Sobota [26.11.2022, 09:52:09] • [IP: 46.205.140.**]

04:38 • [IP: 89.151.39.**] Gdzie park wycięty? Jeżdżę po nim rowerem i może jest wycięty, ale zrobili to sprytnie, bo drzewa nadal stoją pionowo. Co do zas życia kulturowego - nie bardzo wiem, o co chodzi, może chodziło ci o życie kulturalne. Jak wyjedziesz, to zrob jakis dokształt, może maturę po szkole wieczorowej.

Gość • Sobota [26.11.2022, 08:21:50] • [IP: 46.205.140.**]

18:30 to też prawda, ale jest coś ważniejszego, zwracam się do tak zwanej oburzonej opinii publicznej na tym forum - potępiacie ormowca, a przyjmujecie gładko przeciwników Żmurka, kandydatki w wyborach otaczające się byłymi pezetpeerowcami? Akceptujecie honorowych obywateli Świnoujścia, którzy należeli do PZPR - J.Lech, Markiewicza, a tak porusza was ORMO?! Czy ORMO jest gorsze od PZPR i czy jest gorsze od bycia współpracownikiem komunistycznych służb specjalnych, a takim był nie kuo inny jak premier RP, Cimoszewicz, pseudonim Carex? A TW (tajnym wspólpracownikiem) był minister w rządzie PO, Boni. Współpracował z SB w pierwszej połowie l.70. Lech Wałęsa jako Bolek, jest to udowodnione, są dokumenty, które do IPN zaniosła po śmierci Kiszczaka jego żona. Trudno szanować członkostwo w ORMO, ale to był mały pikuś przy członkostwie w wymienionych organizacjach i służbach!

Gość • Sobota [26.11.2022, 07:32:39] • [IP: 188.146.135.**]

W kościele wywiad rosyjsko żydowski komuchy.

Gość • Sobota [26.11.2022, 07:06:56] • [IP: 94.254.168.***]

Hop, siup i od nowa, Polska Ludowa, Polska Ludowa?

Wkurfiony mieszkaniec • Sobota [26.11.2022, 04:38:03] • [IP: 89.151.39.**]

Ja jestem jeszcze młody. Wyjadę do innego miasto, bo na zmiany jest już za późno, nawet jak władza się zmieni. U nas nie ma nic dla młodych ani życia kulturowego, wydmy i park wycięty, hotel na hotelu. ..

Gość • Sobota [26.11.2022, 02:46:01] • [IP: 37.47.150.**]

PILNE: Wnioski o tańszy prąd dla gmin samorządy mogą składać tylko do 30 listopada 2022 by korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh. Jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie. Możliwość zastosowania ceny 785 zł/MWh wprowadzona została dzięki ustawie z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.Oświadczenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną). Wzór oświadczenia stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego.

Gość • Piątek [25.11.2022, 23:34:33] • [IP: 46.212.96.**]

Już czas zakończyć karierę tego pana...!

Gość • Piątek [25.11.2022, 23:30:15] • [IP: 185.210.37.*]

Proszę tak samo zacząć walczyć o miasto jak o swoje dobra to odpuścimy wszystko :)

Gość • Piątek [25.11.2022, 22:34:54] • [IP: 46.205.136.**]

Jestem radykalnie antykomunistyczny, ale nie witam z entuzjazmem wałkowania tej sprawy. PZPR i ORMO was tak drażnią?Dzis zyjemy w swiecie, gdzie rzekome partie solidarnosciowe zdradziły etos solidarnosciowy i chronią antykatolickie obsesje (swinoujska PO przyjęla w swe szeregi przed wyborami samorzadowymi kandydata do Rady Miasta, który zasłynął z procederu iście komunistycznego, walki z krzyżem, nie podobał mu sie krzyż w sali Rady Miasta, sprawę w sądzie przegrał, do Rady Miasta sie nie dostał, miał 30 głosów). Dziś rzekomo nieormowcowe srodowiska chodzą w zbrodniczych czarnych marszach żądajacych legalnosci zabójstw aborcyjnych.

Gość • Piątek [25.11.2022, 21:11:47] • [IP: 45.61.188.***]

Aparatczyk.

Oglądasz 1-25 z 143
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy malarstwa na szkle Pana Leszka Króla z Kamienia Pomorskiego. Wernisaż odbędzie się dnia 8 grudnia (czwartek) o godz. 17:00 w Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rada Miasta przyjęła treść apelu do firmy Fresenius o pozostawienie w Świnoujściu sprzętu do dializ i przekazaniu go miastu, które chce działalność stacji powierzyć Szpitalowi Miejskiemu ■ Naczelnik Wydziału Ochrony Srodowiska i Leśnictwa Tułodziecka-Terenda; "uważam za ogromny sukces, że mamy w Świnoujściu parking na którym możemy przechować odholowane pojazdy i wraki ■ Radna Agatowska: apeluję do wydziału gospodarki komunalnej i środowiska o spotkanie z Policją i ustalenie zasad dotyczących usuwania samochodów i wraków zaparkowanych w pasie drogowym ulic ■ 94 wnioski na zakup węgla w Świnoujściu, w większości wnosokują o to mieszkańcy praworzeża ■ Prezydent Miasta; „postanowiłem wyłączyć po zmroku oświetlenie promenady i parków bo nikt z tego teraz nie korzysta” ■ Ćwiczenia „NEPTUN-22” w Świnoujściu – utrudnienia w ruchu. 25 listopada 2022 roku, od godziny 07:30 do godziny 14:30, na terenie dzielnicy Warszów w Świnoujściu, odbędą się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „NEPTUN-22”, w związku z czym, należy spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie terminala LNG i przyległego kompleksu leśnego. W tym czasie ruch pojazdów na ul. Ku Morzu, na odcinku od zjazdu z wiaduktu do ronda przy parkingu, zostanie wstrzymany. Organizatorzy ćwiczeń - Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie oraz Komenda Miejska Policji w Świnoujściu przepraszają za możliwe utrudnienia. ■ W ciągu dnia w pasie częściowo centralnym i zachodnim będą występować spadki temperatury powietrza i gruntu do oraz poniżej 0°C powodujące oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg oraz chodników, ponadto w województwie podkarpackim i lubelskim od rana będą występować gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 50 - 100 m. ■ Taksówkarze (przedsiębiorcy) chcący zachować dotychczasowe licencje wydane przed 1 stycznia 2020r. powinni do 31 grudnia 2022r. złożyć wniosek o dostosowanie licencji do obecnych ustawowych wymogów. Wniosek należy złożyć w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta Świnoujście ■ Mężczyzna wypadł przez okno na 4. piętrze. Do tego zdarzenia doszło nad ranem 3.11.2022r. Z okna znajdującego się na czwartym piętrze budynku przy ulicy Matejki 1a, wypadł mężczyzna. Na skutek upadku doznał licznych obrażeń, został przewieziony do szczecińskiego szpitala ■ Multipleks Cinema3D zlokalizowany w Galerii Corso od 28 października br. funkcjonuje pod nową nazwą Multikino. Zmienione zostały wszystkie logotypy znajdujące się w centrum handlowym w Świnoujściu oraz na jego fasadzie ■ Portal iswinoujscie.pl wygrał w sądzie z gminą miasto Świnoujście. Wygrana właściciela i naczelnego redakcji dotyczy nieprawnego żądania usunięcia z portalu, artykułu: „Czy Urząd Miasta ustawił zakup auta dla prezydenta Janusza Żmurkiewicza?” ■ Rano i przed południem w głębi województw północnych, wschodnich oraz miejscami na południu spodziewane są gęste mgły ograniczające widzialność poziomą do 100-300 metrów ■ Ze Świnoujścia znika stacja dializ. To początek horroru dla pacjentów. Już w grudniu swoją działalność zakończy stacja dializ w Świnoujściu. To bardzo zła wiadomość dla wszystkich pacjentów korzystających ze stacji dializ znajdującej się w "Rusałce" ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 18 października (wtorek) o godz. 17:00 – na spotkanie autorskie z Panem Markiem Żymłą. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Mieszkańcy Świnoujścia, zainteresowani zakupem węgla opałowego, proszeni są o zgłaszanie zapotrzebowania w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, pod numerem telefonu 091 32 25 491. W terminie do 10 października 2022 roku należy zgłosić zapotrzebowanie na cały sezon grzewczy. Szacowana cena opału wyniesie około 2600-2800 zł brutto za tonę. W ofercie znajdzie się: miał węglowy, groszek oraz orzech 2. W Świnoujściu węgiel będzie można nabyć w miejskiej spółce PEC lub w innych podmiotach wskazanych przez Prezydenta Miasta. Opał pochodzić będzie z zasobów zorganizowanych przez PGE Paliwa sp. z o.o. oraz spółkę OT Port. ■ Informacja banku. Punkt kasowy w urzędzie. Jak informuje Bank Pekao S.A., od dnia 3 października 2022r. do odwołania punkt kasowy banku przy ul. Wojska Polskiego 1/5 (budynek urzędu miasta) będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 – 15.30, dla petentów urzędu miasta w godz. 08.00 – 15.15. Przerwa w obsłudze w godz. 12.00 -12.15 ■