POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [27.11.2022, 19:57:34] • Świnoujście

Widmo zwolnień w Niemczech. Mieszkaniec: Wielu pracowników dostało już wymówienia z pracy

Widmo zwolnień w Niemczech. Mieszkaniec: Wielu pracowników dostało już  wymówienia z pracy

fot. Sławomir Ryfczyński

Widmo zwolnień wisi nad pracownikami transgranicznymi zatrudnionymi u naszych niemieckich sąsiadów. Sprawa wydaje się być poważna, bo jak informują nas mieszkańcy wielu pracowników dostało już wymówienia z pracy. - Część z tych osób już nie pracuje. Dlaczego? Jako powód podaje się kryzys i konieczne oszczędności. Ci ludzie mają jednak możliwość powrotu do pracy wiosną. Ale jak mają przeżyć zimę? - zastanawia się mieszkaniec.

Czytelnik zwraca uwagę na to, że osobą pracującym na co dzień w Niemczech nie przysługuje żadne świadczenie z Niemieckiego Urzędu Pracy.

- Jest to spowodowane brakiem zameldowania w Niemczech, a także brakiem wymaganego dowodu opłaty czynszu - dodaje mieszkaniec.

To jednak nie wszystko, bo z polskiego Urzędu Pracy mieszkańcy także nie mają co liczyć na żadne wsparcie.

- Z polskiego Urzędu Pracy jesteśmy odsyłani z kwitkiem- podsumowuje mieszkaniec.

Czy faktycznie sytuacja u naszych niemieckich sąsiadów robi się niepokojąca?

Widmo zwolnień w Niemczech. Mieszkaniec: Wielu pracowników dostało już  wymówienia z pracy

fot. Sławomir Ryfczyński

- Osoby, które pracowały za granicą, zrezygnowały lub utraciły zatrudnienie i wracają do kraju, powinny pamiętać o tym, że mogą ubiegać się o zasiłek dla osób bezrobotnych – pod warunkiem, że spełniają kryteria jego przyznania obowiązujące w Polsce bądź kraju ostatniego zatrudnienia - wyjaśnia dyrektor PUP w Świnoujściu, Justyna Tyszkiewicz,

Jak informuje dyrektor PUP w Świnoujściu, osoby, które pracowały i zamieszkiwały w krajach Unii Europejskiej, EOG oraz Szwajcarii, w pierwszej kolejności o zasiłek powinny starać się w kraju ostatniego zatrudnienia.

- W tym celu należy udać się do placówki odpowiadającej naszemu urzędowi pracy i zarejestrować się. Po nabyciu prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych należy pozostać w kraju, który przyznał świadczenie przez minimum 4 tygodnie od chwili utraty pracy. Odpowiedni urząd może jednak wyrazić zgodę na wyjazd przed upływem wspomnianego terminu, np. w sytuacji, gdy wyjazd spowodowany jest towarzyszeniem partnerowi lub małżonkowi, który podejmuje pracę w innym państwie - dodaje Tyszkiewicz,

Jak informuje dyrektor PUP po upłynięciu wymaganego okresu można ubiegać się o transfer zasiłku do Polski, a transfer odbywa się na podstawie dokumentu U2, wydanego na ogół przez instytucję, która wcześniej przyznała zasiłek.

- Należy pamiętać, że w ciągu 7 dni od daty wyjazdu transferujący zasiłek ma obowiązek zarejestrować się jako poszukujący pracy w polskim urzędzie pracy, dokument U2 złożyć we właściwym wojewódzkim urzędzie pracy i poinformować o tym instytucję za granicą wypłacającą świadczenie - wyjaśnia dyrektor PUP w Świnoujściu.

Jak podaje dyrekcja Urzędu Pracy zasiłek może być transferowany przez okres 3 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 6 miesięcy na wniosek zainteresowanego.

- Realizacja transferu należy do instytucji, która świadczenie przyznała - zasiłek w kwocie netto przelewany jest bezpośrednio na konto osoby bezrobotnej. Transferując zasiłek, należy pamiętać, że instytucja zagraniczna godząc się na to, ma na uwadze, iż wyjeżdżamy w celu aktywnego poszukiwania pracy, a nie w celu odpoczynku i połączenia z rodziną. Odmowa przyjęcia pracy oferowanej przez urząd pracy i wyrejestrowanie powoduje utratę świadczenia - dodaje Justyna Tyszkiewicz.

Z informacji przekazanych przez PUP wynika, że osoby, które nie były świadome swoich praw, opuszczając obczyznę lub nie miały czasu na dopełnienie formalności i uzyskanie świadczenia w tamtejszym odpowiedniku urzędu pracy, lub (tak jak w przypadku mieszkańców Świnoujścia) mieszkańców transgranicznych, którzy mieszkają w Polsce a pracują za granicą, mogą jeszcze starać się o zasiłek w Polsce.

- W tym celu należy zarejestrować się we właściwym urzędzie pracy (ze względu na meldunek stały lub czasowy) jako osoba bezrobotna z wydanym przez instytucję kraju zatrudnienia dokumentem U1 lub formularzem E 301. W razie braku tych dokumentów można zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy o pomoc w potwierdzeniu okresów zatrudnienia za granicą. Wniosek oraz spis niezbędnych dokumentów można znaleźć na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy lub pobrać druk w Powiatowym Urzędzie Pracy i przesłać go do Wojewódzkiego Urzędu Pracy właściwego (ze względu na meldunek stały lub czasowy). Po uzyskaniu dokumentów potwierdzających zatrudnienia z zagranicznej instytucji i zsumowaniu okresów zatrudnienia w Polsce i zagranicą Wojewódzki Urząd Pracy wyda decyzję o prawie do zasiłku, którą otrzyma wnioskujący oraz Powiatowy Urząd Pracy. Przyznając zasiłek, urząd nie będzie brał pod uwagę jedynie kryteriów nabycia prawa do zasiłku obowiązujących w powiatowym urzędzie pracy, czyli długości zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia oraz sposobu rozwiązania umowy. Wnioskujący musi również, na podstawie wypełnionego oświadczenia, wykazać, że jest pracownikiem powracającym. W oświadczeniu należy wykazać, że pomimo pracy za granicą centrum interesów życiowych pozostawało w Polsce.

W związku z tym, że zasiłek przyznawany jest w Polsce, w oparciu o krajowe przepisy, będzie wypłacany również w wysokości przysługującej zgodnie z polskim prawem. Jest to możliwe dzięki tzw. zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia i zatrudnienia. Jej istotą jest umożliwienie uzyskania świadczeń osobie pracującej w dwóch (lub więcej) państwach objętych koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.

Zjawisko opisane w przesłanym mailu jest przez nas obserwowane od chwili możliwości podejmowania legalnej pracy przez Polaków w Niemczech. Co roku w okresie od początku października do końca lutego obserwujemy zwiększoną rejestrację osób bezrobotnych, pracujących sezonowo zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Ze względu na charakter i usytuowanie naszego regionu, głównym pracodawcą są firmy zajmujące się szeroko rozumianą turystyką, zjawisko sezonowości występuje zarówno po stronie pracodawców polskich jak i niemieckich.

W tym roku jest podobnie, nie zauważyliśmy jak dotychczas zwiększonej rejestracji osób bezrobotnych po zakończeniu pracy w Niemczech. W październiku i listopadzie 2022r. zarejestrowało się 12 osób, które zakończyły pracę za granicą i zadeklarowały możliwość złożenia wniosku do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie w celu uzyskania prawa do zasiłku.

Zasady przyznawania zasiłku dla osób bezrobotnych są takie same zarówno dla osób, które zakończyły pracę w Polsce jak i w Niemczech. Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce przysługuje osobom, które straciły pracę, a następnie zarejestrowały się w urzędzie pracy i przedstawiły dokumenty wskazujące, że przynajmniej przez 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy wykonywały pracę i otrzymywały wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Ponadto informuję, że wszystkie osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świnoujściu mogą korzystać z wszystkich usług i instrumentów rynku pracy. Katalog form wsparcia jest bardzo szeroki i obejmuje aktualne oferty pracy znajdujące się w Centralnej Bazie Ofert Pracy (www.oferty.praca.gov.pl), pomoc Doradcy Zawodowego, możliwość uczestniczenia w stażu lub szkoleniach zawodowych oraz środki na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych, gdzie znajdują się wszystkie aktualne informacje na temat realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Świnoujściu usług.
- informuje Justyna Tyszkiewicz. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świnoujściu

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 133, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 133

Gość • Środa [30.11.2022, 21:28:51] • [IP: 46.205.140.***]

wybieżcie tuska on twierdzi że od razu dostanie pieniądze z UE i od merkelowej tylko pytanie? tusk nigdy Polakom nic nie dał wręcz przeciwnie sam się sprzedał.

Gość • Środa [30.11.2022, 04:45:14] • [IP: 176.221.122.***]

I dobrze niech z głodu padają żaden szanujący się Polak nie pójdzie do Niemców do pracy.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 18:00:36] • [IP: 37.201.199.**]

Do IP : 46.76.245. i co to jest 300 Euro Emerytury co niemcy naliczyli za pare lat 🙈Mieszkajac w Niemczech to by trzeba bylo Kit obryzac albo sie powiesic ! 300 Euro mieszkajac w Niemczech jest tyle warte co 300 zlotych w Polsce ! Dla mieszkajecego w Polsce moze cos warte ale nie w Niemczech ! Niemiec te samo 300 Euro dostanie za te pare lat !

Gość • Wtorek [29.11.2022, 17:58:38] • [IP: 81.173.165.**]

KIedys byly przymusowe roboty, bylo zle? Teraz sami dupy pchacie a ze wzgledu na polaczkow chamstwo, Niemcy mowia, tym juz dziekujemy i co gorsze, maja racje.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 17:57:35] • [IP: 176.221.122.***]

Nikt nie błaga o żadne złotówki wy pisowskie niedorozwoje. Gołodupcy bez ŻADNEGO JĘZYKA OBCEGO. Spokojnie... ludzie wykształceni sobie poradzą. A zacofana wiocha po trzech klasach podstawówki niech się cieszy z ochłapów.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 17:45:43] • [IP: 81.173.165.**]

Do 100...a w torebce cegielka i w miche torebka buraka.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 10:05:54] • [IP: 81.173.165.**]

Do 177...Szwab zawsze byl oszczedny, buraku zasrany, a polaczek kartofel, teraz bedziesz sral i trawy sie trzymal. Brawo dla Niemcow.Dzbanow trzeba oduczyc chamstwa.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 06:23:17] • [IP: 46.205.136.**]

A tak obrażaliście sąsiadów. Kaczyński ma jakiś uraz i cały czas wygaduje brednie na temat Niemców. Nie idzie do lekarza, to nie boli. Teraz zaboli w kieszeni Polaków.

Gość • Wtorek [29.11.2022, 05:41:36] • [IP: 178.164.1.***]

zwolninony z pracy to po zasilek

Gość • Wtorek [29.11.2022, 02:17:34] • [IP: 94.254.164.**]

Pełno ogłoszeń w niemieckich hotelach. Widocznie byli przez agencje. Hotel nie potrzebuje agencji to nie zatrudnia dalej a zostają stali pracownicy bezpośrednio zatrudnieni.

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 21:05:44] • [IP: 88.218.252.**]

TRZEBA DOBRZE PRACOWC JAK SIE OPIEPSZACIE TO WAS ZWALNIAJA JEST TYLE UKRAINCOW ZE WCALE WAS NIE BEDA PROSIC PRACODAWCY

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 21:01:05] • [IP: 88.218.252.**]

JAK NIE BEDZIESZ MIAL CO JESC TO DOBRA I BEDZIE MICHA RYZU A NIE TO POD URZAD NA ZALEWAJKE I BARDZO DOBRZE TYM MARKOWYM

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:59:39] • [IP: 188.239.177.***]

Szwab zaciska pasa bo oszczędza euro na odszkodowania dla polski za mord i zniszczenia w II wojnie swiatowej.

Gość568 • Poniedziałek [28.11.2022, 20:59:35] • [IP: 83.23.136.**]

Jak Stocznie zamykali Karykatury Pisowskie, to nikt sie nie interesował, ci co teraz traca prace, niech piach jedza teraz, dziady do kaczora posli wont , po chleb.

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:58:22] • [IP: 88.218.252.**]

MY PRACUJEMY I ZYJEMY A TY CHCIALES MIEC EURO TO TERAZ ZBIJAJ BAKI

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:57:42] • [IP: 94.254.169.***]

Straszna zawiść w tym mieście 😱 U mnie w hotelu pełne obłożenie i zwolnienia nie grożą, nauczcie się niemieckiego tez będziecie zarabiać a tak możecie tylko zionąć zawiścią i brać dalej 500 plus nieudacznicy

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:56:17] • [IP: 89.151.32.**]

Podawajcie nazwy tych miejsc których unikach ;)

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:49:11] • [IP: 88.218.252.**]

ZAROBILISCIE TYLE ZE MOZECIE ODPOCZYWAC A NIE TO DO PRACY W pOLSCEI NIE NARZEKAC WIEDZIALY GALY CO BRALY A TERAZ DOBRY BEDZIE I POLAK ZEBY JESZCZE DAL WAM PRACE A TO DOBRE CHCIELISCIE EURO TO MACIE A TERAZ CICHO BADZ

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:47:56] • [IP: 37.248.224.**]

"BĘDĄ W POLSCE ZAPIERDALAĆ ZA MICHĘ RYŻU"

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:39:54] • [IP: 37.47.157.***]

Wcześniej złotówki były złe, bo euro lepsze. ... a teraz błagają o te śmierdzące złotówki z urzędu??

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:14:46] • [IP: 176.221.123.***]

Normalnie czytam komentarze i nie wierzę, straszny ból tyłków

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 20:02:21] • [IP: 81.173.165.**]

Do132...kara musi byc.I bardzo dobrze.

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 19:57:56] • [IP: 37.201.199.**]

Do IP:46.76.180 zadnej Ukraincy nie beda zatrudnieni na te miejsca ! Ukraincy dostaja od podatnika Niemieckiego tyle pieneidzy za darmo nic nie robiac ze pracowac w Niemczech im sie nie oplaca !! Wszystkie Flix Busy sa juz na Pol roku wykupione na Ukraine ! Ukraincy przyjezdzdzaja do Niemiec kasuja socjal i wyjezdzaja z powrotem na Ukraine tak co miesiac albo dwa a durny Niemiec placi !

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 19:54:43] • [IP: 46.76.245.***]

Żałosne te komentarze...Wiele lat przepracowałem poza granicami Polski, w tym kilka lat w Niemczech i aby się dużo nie rozpisywać - nigdzie poza Polską nie byłem gorzej traktowany przez pracodawców i nigdzie nie zarabiałem aż tak mało, poniżej godności jak tutaj, a z Niemiec za kilka lat pracy będę miał ponad 300euro emerytury. Tak że darujcie sobie swoje złośliwości wszelkiej maści zawistnicy i" patrioci" z dupy. ..Zwolnili mnie z Niemczech, owszem, po 3 latach pracy i wcale nie płakałem. Stać mnie na kilkumiesięczny bezpłatny urlop.

Gość • Poniedziałek [28.11.2022, 19:53:30] • [IP: 93.205.227.***]

Pracuje w Niemczech od dłuższego czasu i najgorsze co może być to zatrudnić Polaka/Polkę dać jej pod nos dobra prace, zarobki nie patrząc na to ze nie zna podstaw niemieckiego, dać szanse na lepszy byt a mimo to i tak będzie taka jedna z druga narzekać, wymagać bóg wie co, kombinować i cwaniakować!! Pozdrawiam wszystkie osoby które nie szanowaly pracy a teraz szukają czegokolwiek aby tylko przetrwać….

Oglądasz 1-25 z 133
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Ostrzeżenie meteorologiczne SILNY WIATR od godz. 10:00 do godz. 16:00 dnia 03-02-2023. Obszar: województwo dolnośląskie - całe; lubuskie - całe; wielkopolskie - całe; zachodniopomorskie - powiaty: Goleniowski, Kamieński, Policki, Świnoujski Grodzki. Przebieg: Prognozuje się występowanie silnych porywów początkowo południowego, a następnie zachodniego i kolejno północno zachodniego wiatru, do 70-75 km/h na nizinach, do 80-85 km/h na wyżynach, a w górach do 90 km/h, natomiast nad szczytami ponad 100 km/h. Na wybrzeżu zachodnim i w ościennych powiatach do 75-80 km/h. Skutki: utrudnienia komunikacyjne; łamanie gałęzi; uszkodzenia dachów i budynków o słabej konstrukcji ■ Od 1 lutego w Świnoujściu działa stacja dializ. Po tym, jak pod koniec ubiegłego roku z prowadzenia stacji zrezygnowała prywatna firma, pacjenci musieli dojeżdżać do najbliższej jednostki w Szczecinie ■ Zanim w tunelu pod Świną pojadą samochody, władze miasta chcą zaprosić mieszkańców do podwodnego spaceru pomiędzy wyspami. Nie znamy jeszcze terminu tej przechadzki. Prezydent Świnoujścia konsultuje datę z wykonawcą tunelu ■ Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Nowokarsiborskiej nie będzie ronda lecz skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną ■ Od najbliższego piątku, 27 stycznia wznawia działalność stacja dializ w Świnoujściu ■ Kiedy 8 lat temu przygotowywana była dokumentacja projektowa przebudowy ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ulicy Leśmiana do ulicy Matejki projektant uwzględnił zatoczkę dla przystanku autobusowego przy ul. Wojska Polskiego vis’a vis Urzędu Miasta (budynek12). Przystanek powstał, ale nie taki jak przewidywał projekt. Miała być zatoka autobusowa a wyszedł przystanek przychodnikowy, który przy okazji blokuje ruch samochodów. Czy to przypadek, nie sądzę... Konia z rzędem więc temu kto wytłumaczy dlaczego w tak newralgicznym miejscu autobusy miejskie nie mogą schować się spokojnie w zatoczce przy jezdni. Powstaje więc pytanie kto zdecydował i zmienił na gorsze rozwiązanie ■ Dramatyczny wypadek na S3 w pobliżu Skwierzyny. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką zginął 44 - letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 - letnia córka ■ Tragiczny wypadek wydarzył się na S3 w pobliżu miejscowości Skwierzyna w województwie lubuskim na drodze prowadzącej do Zielonej Góry. W zderzeniu kampera z wojskową ciężarówką amerykańskiej armii zginęli na miejscu 44 – letni mieszkaniec Świnoujścia i jego 10 – letnia córka. Zdjęcia z miejsca wypadku są wstrząsające. Widać na nich, że po kamperze którym podróżowały ofiary wypadku zostało jedynie podwozie. 44 – latek był znanym nie tylko w Świnoujściu ale także w całej Polsce miłośnikiem i pasjonatem caravaningu ■ Wygląda na to, że zeszłoroczne liście będą nam towarzyszyć przez całą zimę. Dopóki nie rozwieje ich wiatr lub nie usuną wiosenne porządki. Miasto, w bardzo wielu punktach pokryte jest liśćmi w różnym stopniu rozkładu. Zależnie od pogody, albo wirują unoszone podmuchami wiatru, albo, po dłuższych opadach, które mamy od kilku dni, zalegają na chodnikach, przy krawężnikach, na skwerach. A przecież tak niewiele trzeba, aby było czyściej, ładniej... ■ Spłonął punkt gastronomiczny na promenadzie! Świadkowie pożaru usłyszeli huk. Zobacz film! ■ Na pomoc pogorzelcom z Kodrąbka W domu państwa Piątkowskich wybuchł pożar, który pozbawił ich całego dorobku. Z ogniem, który wybuchł rano, walczyło 7 zastępów Straży Pożarnej, jednak po ugaszeniu zostało tylko pogorzelisko. Państwo Piątkowscy zdołali opuścić płonący dom, lecz nie zdążyli zabrać ze sobą niczego - uciekli z pożaru w piżamach. Żeby znów mogli zamieszkać pod własnym dachem, trzeba przeprowadzić gruntowny remont całego domu, kupić meble i sprzęty, które spłonęły. Konieczna jest wymiana wszystkich drzwi, okien, podłóg, trzeba skuć tynki i położyć je od nowa, wymalować, wymienić instalację elektryczną i wiele innych rzeczy. Dlatego została zorganizowana akcja zbierania pieniędzy na rzecz pogorzelców z Kodrąbka, liczy się każda złotówka, nie bądźmy obojętni wobec tej tragedii. https://zrzutka.pl/jmufu4 ■