POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [03.09.2022, 13:53:20] • Polska

Polskie i ukraińskie dzieci rozpoczynają razem nowy rok szkolny

Polskie i ukraińskie dzieci rozpoczynają razem nowy rok szkolny

fot. © UNICEF/UN0649215/Korta(fot. Organizator )

Dziś, gdy setki tysięcy ukraińskich uczniów rozpoczynają nowy rok szkolny w Polsce, UNICEF podkreśla, jak ważna jest edukacja i co należy zrobić, aby ukraińskie dzieci mogły kontynuować naukę w Polsce.

UNICEF wspiera Polskę w skutecznym włączaniu ukraińskich uczniów w system edukacji. Działamy na szeroką skalę: od zatrudniania nauczycieli po kursy nauki języka polskiego, od wsparcia zdrowia psychicznego po przystosowywanie klas. Pomagamy w pozyskiwaniu podręczników i materiałów edukacyjnych.

„Szansa na naukę w bezpiecznej przestrzeni wraz z przyjaciółmi i nauczycielami daje dzieciom doświadczonym przez wojnę tak ważne poczucie stabilności, normalności i nadziei" - mówił Rashed Mustafa koordynator UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce w czasie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego we wspieranej przez UNICEF sp. nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu. Jedną czwartą uczniów tej szkoły stanowią dzieci z Ukrainy. „Dając dzieciom, które uciekły przed wojną, możliwość kontynuowania nauki, możemy zastąpić ich rozpacz nadzieją." – dodał.

„Doceniamy partnerstwo z UNICEF i wspólne zaangażowanie w inwestowanie w edukację" – powiedział Jakub Mazur, Zastępca Prezydenta Wrocławia. „Od pierwszych dni konfliktu Wrocław był otwarty na uciekających z Ukrainy. Dzięki UNICEF i wspólnym inwestycjom w edukację jesteśmy w stanie wspierać ukraińskie dzieci uchodźców - pomagać im się rozwijać, by mogły cieszyć się dzieciństwem".

Polska przyjęła większość uchodźców, którzy przez wojnę w Ukrainie zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Tak dużej liczby uchodźców poszukujących schronienia nie było w Europie od II wojny światowej. Około 460 tys. dzieci w wieku szkolnym otrzymało ochronę czasową w Polsce, chociaż przypuszczalnie przebywa ich tu więcej. 182 tysiące ukraińskich dzieci zostało włączonych do polskiego systemu edukacji już w czasie poprzedniego roku szkolnego. W rozpoznającym się roku szkolnym ta liczba będzie znacznie wyższa. Oficjalne dane poznamy w najbliższych tygodniach.

W Polsce UNICEF aktywnie działa na rzecz edukacji blisko pół miliona ukraińskich dzieci. Współpracujemy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz dwunastoma samorządami, które goszczą największą liczbę ukraińskich uchodźców.

Wspieramy organizację szkoleń polskich nauczycieli w nauczaniu języka polskiego jako obcego, ich kształcenie do prowadzenia zajęć wyrównawczych i przygotowujemy ich do udzielania wsparcia psychologicznego. Pomagamy w rekrutacji ukraińskich nauczycieli, asystentów kulturowych i tłumaczy.

Doposażamy szkoły. Dystrybuujemy sprzęt komputerowy, który przyspieszy naukę języków i pomoże w uzupełnianiu luk w edukacji. Dostarczamy wprawki szkolne, meble do sal lekcyjnych i sprzęt sportowy.

Uruchomiliśmy infolinię edukacyjną, aby ukraińscy rodzice i młodzi ludzie mogli łatwo otrzymać informację dotyczące edukacji w Polsce – od przedszkola aż po studia wyższe. Infolinia powstała we współpracy z we współpracy z MEN i PCPM.

Ponadto w czasie wakacji UNICEF dofinansowywał organizacje pozarządowe, w organizacji tzw. summer camps. Ich zadaniem było wspieranie ukraińskich dzieci w nauce języka polskiego i budowanie u nich pewności siebie. Z letnich zajęć skorzystało około 100 tys. dzieci. Zajęcia będą kontynuowane. Szacujemy, że do końca października weźmie w nich udział nawet 150 tys. dzieci.

Udany start ukraińskich dzieci w polskim systemie edukacji to nie tylko ogromne przedsięwzięcie - jego sukces jest kluczowy również dla polskich dzieci. Dlatego UNICEF dokłada starań, aby obecność ukraińskich uczniów nie odbiła się negatywnie na ogólnej jakości systemu edukacji w Polsce i nie wpływała na relacje polsko-ukraińskie.

„Polki i Polacy okazali ogromną solidarność i wsparcie mieszkańcom Ukrainy, którzy uciekli przed koszmarem wojny" – podkreślał we Wrocławiu Rashed Mustafa koordynator UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. „Potrzebne będzie dalsze stałe znaczące wsparcie, by prawa dzieci były przestrzegane. UNICEF jest gotowy kontynuować strategiczne partnerstwa z rządem, samorządami oraz polskim społeczeństwem - tak jak robimy to tu, we Wrocławiu."

UNICEF wspiera również ukraińskie dzieci, które zdecydowały się zdalnie kontynuować edukację w ukraińskich szkołach. Nawiązaliśmy współpracę z samorządami i organizacjami pozarządowymi w celu utworzenia w całej Polsce Centrów Edukacji i Rozwoju. Uczniowie będą mogli w nich uczęszczać na zajęcia online, otrzymywać pomoc w odrabianiu lekcji, poznawać rówieśników, brać udział w zajęciach z języka polskiego oraz otrzymywać wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego.

„Ogromne wsparcie, które UNICEF przekazuje na rzecz uchodźców z Ukrainy jest dużej mierze możliwe przede wszystkim dzięki środkom przekazywanym przez darczyńców indywidualnych i biznesowych. Otwarte serca i zrozumienie trudnej sytuacji innych ludzi to klucz do wszystkich działań pomocowych." – podkreśla Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

UNICEF daje również młodym ludziom z Ukrainy wskazówki i narzędzia, aby mogli podzielić się swoimi opiniami. Umożliwia to platforma U-report Europa. W zeszłym tygodniu przeprowadzono ankietę Back to School U-Report Europe. Miała ona pomóc w zrozumieniu kluczowych potrzeb i barier, na które napotykają ukraińscy uczniowie w rozpoczynającym się w Polsce roku szkolnym.

Sondaż wykazał, że 45 proc. planowało uczyć się w Polsce. Największą przeszkodą w zapisaniu się do lokalnych szkół, wskazaną przez 25 proc. ankietowanych, była nieznajomość języka polskiego.

Hugh Reilly
UNICEF Emergency Response Office in Poland


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 22 maja 2024 r. (środa) o godz. 17:00 w CEZiT przy ul. Gdyńskiej 26 w Świnoujściu odbędą się "Drzwi Otwarte" dla ósmoklasistów. Serdecznie zapraszamy! ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz w Świnoujściu, informuje że w związku z konserwacją sieci, węzła i instalacji przez PEC w dniu 22.05.2024 r. (środa) Pływalnia na Uznam Arenie przy ul. Grodzkiej 5, będzie w tym dniu NIECZYNNA. Jednocześnie informujemy, że hala sportowa i siłownia na tym obiekcie, będzie funkcjonować bez zmian ■ Już 19 maja hala sportowa SP nr 1 przy ul. Witosa w Świnoujściu zamieni się w arenę pełną tańca i emocji. Ponad 200 tancerzy z sześciu szkół tanecznych z różnych miast, w tym ze Szczecina, Kołobrzegu i Rzeszowa, stanie do rywalizacji w Turnieju Tańca Nowoczesnego „Roztańczone Wyspy”. ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■