POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [19.06.2022, 18:15:28] • Świnoujście

I ruszyliśmy do Szwecji! 55 lat temu uruchomiono stałe połączenie promowe

I ruszyliśmy do Szwecji! 55 lat temu uruchomiono stałe połączenie promowe

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

W czerwcu mija 55 rocznica utworzenia polskiej stałej linii promowej Świnoujście-Ystad do Szwecji. Na miejscu był wtedy fotoreporter Andrzej Ryfczyński. Zobaczcie, jak to wyglądało. Jest pomysł na dalszy rozwój strefy bałtyckiej.

Czerwiec 1967 roku. Był pochmurny deszczowy dzień, kiedy ze Szwecji z portu Ystad do Świnoujścia przypłynął pierwszy polski prom samochodowo-osobowy „Gryf”. Na pokładzie: oficjalna delegacja ze Szwecji. Przystań promowa była własnością PKP, więc pierwsi Szwedów powitali kolejarze. Nad pomostem widniała nazwa stacji kolejowej „Świnoujście Odra-Port”. Nieprawidłową nazwę (cieśninę Świnę pomylono z rzeką Odrą) nadał stacji w 1945 roku komisarz rządowy.

I ruszyliśmy do Szwecji! 55 lat temu uruchomiono stałe połączenie promowe

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Byłem wtedy początkującym fotoreporterem. Do dyspozycji miałem skromny sprzęt i bardzo niskiej czułości polski film z Fotonu 50 ASA. Dzisiaj niespotykany. Trudno mi było w tak trudnych warunkach wykonać perfekcyjnie zdjęcia. Na tej uroczystości widziałem tylko kamerę filmową 16 mm z TV Szczecin i w zasadzie nie miał kto robić relacji dla agencji.

I ruszyliśmy do Szwecji! 55 lat temu uruchomiono stałe połączenie promowe

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Armatorem pierwszego promu „Gryf” była Polska Żegluga Morska ze Szczecina. Na jednym z moich zdjęć widzimy skromnego urzędnika Juliana Markiewicza, przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej. Ten przedwojenny socjalista o bardzo dużej wiedzy i wysokiej kulturze osobistej zadbał o kompleksowy rozwój Świnoujścia i otwarcie tej linii promowej. Znał osobiście Władysława Gomułkę.

Szybko się okazało, że linia zaczęła obsługiwać całą wschodnią i południowo-wschodnią Europę, w tym dawną Jugosławię czy Turcję. Wkrótce zakupiono nawy prom i nazwano go „Skandynawia”. A potem się okazało, że te dwa nie za duże promy nie dawały rady. Podjęto więc decyzję o budowie nowego promu „Pomerania”. Jednostka powstała w Stoczni Szczecińskiej. W lipcu 1978 roku weszła do eksploatacji. W trzecim rejsie tego promu wybrałem się trabantem do znajomych w Szwecji.

I ruszyliśmy do Szwecji! 55 lat temu uruchomiono stałe połączenie promowe

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

W tym okresie w Polsce było dwóch dużych armatorów żeglugi morskiej: Polskie Linie Oceaniczne w Gdyni i Polska Żegluga Morska w Szczecinie. Decyzją polityczną 1 kwietnia 1977 roku (10 lat po otwarciu linii) utworzono Polską Żeglugę Bałtycką w Kołobrzegu, która przejęła przystań promową w Świnoujściu i w Gdyni z promami i załogą. Powstało trzecie przedsiębiorstwo żeglugi morskiej w Polsce. Było to 45 lat temu.

Tyle, w dużym skrócie, o początkach utworzenia stałej linii promowej do Szwecji. Dzisiaj jest więcej armatorów i regularnie ze Świnoujścia wypływa wahadłowo chyba z 9 promów. Powstała autostrada morska do Skandynawii. Rozbudowano przystanie promowe. Z każdym rokiem jest coraz więcej samochodów do przetransportowania. O tym, jak jest ich dużo, można się w nieprzyjemny sposób przekonać, kiedy są bardzo złe warunki atmosferyczne i promy nie wypływają. W tym czasie wszystkie możliwe drogi blokuje około 1000 tirów.

I ruszyliśmy do Szwecji! 55 lat temu uruchomiono stałe połączenie promowe

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

I taki oto mój pomysł na rozwój strefy bałtyckiej: może czas pomyśleć o dywersyfikacji i budowie nowego portu zewnętrznego obok Darłowa? Jest to geograficznie i technicznie jedyne dogodne miejsce na środkowym wybrzeżu naszego Bałtyku. Odpowiednia głębokość i bliskość portu Karlskrona w Szwecji. 7 godzin do przepłynięcia. Nowy port mógłby powstać na otwartym morzu, naprzeciw jeziora Kopań przy mierzei w Morzu Bałtyckim. Inwestycja byłaby prawie bezkolizyjna z otoczeniem. Blisko są drogi i kolej. Basen portowy można wykonać większy za minimalne większe fundusze i wtedy port dla promów do Szwecji mógłby mieć poszerzone znaczenie. Oprócz promów można by było ulokować tu kompleksowe ratownictwo morskie, Morską Straż Graniczną, nabrzeże dla jednostek wojskowych do zaopatrzenia. No i jeszcze kilka innych firm.

I ruszyliśmy do Szwecji! 55 lat temu uruchomiono stałe połączenie promowe

1978/1997(fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum )

45 lat temu pomysł stworzenia Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w środkowej strefie polskiego Bałtyku był może przedwczesny. Okazał się jednak trafny. Dzisiaj dla odciążenia ciągle rozbudowującego się Świnoujścia i poprawienia ekologii konieczne jest wybudowanie w środkowej części naszego wybrzeża takiego zewnętrznego portu. Jest tylko zasadnicze pytanie: kto może to zrealizować? Kto dzisiaj w Polsce to zrozumie i potrafi przekonać decydentów do tej nie tak drogiej inwestycji, która w 100 % może być wykonana przez polskie firmy i w większości z naszych materiałów? Inwestycję można podzielić na klika etapów. Nie musi być wszystko pod klucz. Transport towarów w kierunku południowo-wschodnim skróciłby drogę i odciążył przeciążone drogi w Szwecji do Ystad, a w Polsce - trasę „S3” ze Świnoujścia. Przy tej okazji mogłaby powstać jakaś unia, związek krajów bałtyckich. Taka unia mogłaby mieć duże znaczenie nie tylko w kulturze, ale ekonomiczne i militarnie. Liczę na postępowych polityków z każdej opcji. Potrzebne są natychmiastowe decyzje, które mogą zaważyć o przyszłości tego regionu Europy, w tym Polski.

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 38, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 38

Pingu • Środa [29.06.2022, 09:44:49] • [IP: 176.221.122.**]

Naprawdę fajny tekst o historii miasta, a w komentarzach oczywiście opluwanie się. Co ma Kaczyński do linii promowej z 1970 roku?Co ma Trzaskowski do połączenia promowego ze Szwecją? Najlepiej pasuje tu powiedzenia - a u was biją murzynów.Bedą wybory - pójdziesz jeden z drugim i będziesz głosował jak będziesz chciał.A teraz swoje mądrości, oskarżenia i wymysły zachowaj jeden z drugim dla siebie !!

Gość • Czwartek [23.06.2022, 13:40:40] • [IP: 37.47.189.***]

Z Darłowa do początków pierwszej dekady XXI wieku pływał regularnie z istniejącego darłowskiego portu duży prom na Bornholm. A było to dopóli istniał oddział Polskiej Żeglugi Bałtyckie w Darłowie (obok wyburzonej obecnie dawnej filii zakładów obuwniczych Alko w Słupsku oraz starych zabytkowych i nowych silosowych spichlerzy również zlikwidowanych Państwowych Zakładów Zbożowych (potem przemianowanych na Polskie Zakłady Zbożowe, również jzlikwidowane). Z chwilą likwidacji ruchu towarowego i pasażerskiego PKP do Darłowa (dopiero w 2018 przywrócono po ciężkich walkach szynobus Regio ze Sławna) wyrwano dosłownie że ścian piętrowej darłowskiej stacji PKP i zlikwidowano na torach urządzenia nastawcze do zwrotnicy portowej w Darłowie, a tory portowe częściowo zalano asfaltem (na przejeździe na Darłówko) a częściowo zlikwidowano i w ich miejscu wybudowano rondo krzyżujących się dróg. Jezioro Kopań jest objęte obszarem Natura 2000 i to siedlisko chronionej flory i fauny, przede wszystkim zagrożonych wyginięciem ptaków.

Gość • Wtorek [21.06.2022, 11:22:14] • [IP: 77.88.191.**]

Fotografie jak zwykle fajne, oddają ducha czasu. A i z tekstu można poczuć powiew komuny. Nie wiedziałem, że pan Andrzej Ryfczyński oprócz fotografii zna się również na polityce i gospodarce morskiej :-)

Lesnik • Wtorek [21.06.2022, 05:53:07] • [IP: 180.94.48.***]

Spisiale glowy, juz nic im nie pomoże. Wcześniej tez kradli na potęgę, dlatego tez masy robotniczo-kościelne zostały łatwo zmanipulowane i teraz jest już totalne bagno bez wyjścia. Mądrych do przejęcia tego bałaganu nie będzie. Tępota sie nasila. Jest opcja, zeby na to wszystko czasem zerknąć z boku i cieszyć sie z wolności umysłu.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 19:37:09] • [IP: 37.8.231.**]

Pisac kazdy może. któż to pisZe o tych milionach na KACZYNSKIEGO?a JEDNAK PROPAGANDA PUTINA MA SIĘ DOBRZE W INTERNECIE, MOZNA WYMYŚLAĆ I MNOZYC I SIAĆ NIENAWIŚĆ. TAKI KLIMAT.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 17:43:50] • [IP: 46.205.158.***]

Miliony złotych idzie na ochronę Kaczyńskiego. Ma średnio 16 ochroniarzy. To pasożytniczy tryb życia za nasze pieniądze. Ministrów i ich zastępców jest grubo ponad 100, a fundusz rządu zwiększył się jeszcze przed inflacją 4 krotnie od rządów Tuska!! To nasze pieniądze idą jak sam Kaczyński powiedział, na tłuste koty. Kraj gangsterski, a nie demokratyczny. I jak tu mówić o rozwoju żeglugi na Bałtyku, skro ino stępka się ostała.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 17:12:52] • [IP: 5.173.152.**]

15:45:39] • [IP: 46.205.145.***] kto to jest, kto chce rozliczyć PiS i rzad za dwa wysokosciowce, inwestycje prywatnej fundacji? Co to za oszolom, ktory udaje, ze nie ma sprawy, walnał jak łysy o beton udowadniajac, ze nie ma podstawowej orientacji w sprawach kraju i chce dalej dyskutować?!

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 17:09:29] • [IP: 5.173.152.**]

12:04:54] • [IP: 178.238.249.***] Nie, to wina Kaczyńskiego, że Tusk wstrzymal fundusze na tunel pod Świną w 2007 r., że Trzaskowski powiedział: Po co nam CPK, skoro jest lotnisko w Berlinie?, że Kidawa powiedziała o przekopie na mierzei: Gdyby natura chciała, to by tam przekop był"... itd. Wina Kaczynskiego, Tusk ma pampersową funkcję przy Berlinie, jak mógłby Tusk, czyli PO, być winny?!

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 15:55:26] • [IP: 5.173.152.**]

, 13:32:06] • [IP: 2.106.93.**] W ktorym miejscu był ten zakład na Matejki?

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 15:45:39] • [IP: 46.205.145.***]

147*** znalazł się" siewca" prawdy naszej prawdy, dwie wieże to pikuś, odpowiedz na resztę pytań!! Ale lepiej może nie bo czytając twoje mądrości, wiem że dzban zawsze jest pusty. Amen 🌴

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 15:32:29] • [IP: 78.10.206.**]

13:31:29 - A Ty, bo ja nie muszę.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 15:30:41] • [IP: 78.10.206.**]

11:25:30 - Głupia jesteś. Takie są fakty. Polska dla Polaków. Firma" policja" nie ma nic do mnie, bo z tą korporacyjną firmą nie mam żadnej umowy. Mają tyle do gadania, co parkingowy cieć.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 13:33:25] • [IP: 37.47.185.***]

TT Line jak walec, wszystko wyrówna.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 13:32:06] • [IP: 2.106.93.**]

Pan Andrzej ma wielkie zasługi dla naszego miasta. A ja ciągle pamietam jeg malutki zakład przy Matejki i pierwsze kolorowe zdjęcia legitymacyjne. Do dziś mam je w albumie.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 13:31:29] • [IP: 176.221.123.***]

[20.06.2022, 10:58:31] Kiedy ostatnio badałeś czaszkę?

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 12:04:54] • [IP: 178.238.249.***]

I ZNOWU WINA TUSKA wynika z waszych wypowiedzi CELEBRYCI PIS-iory

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 11:48:27] • [IP: 89.171.59.***]

Gomułka a nie Gomółka

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 11:25:30] • [IP: 46.205.147.***]

Moderatorze! 10:58:31] • [IP: 78.10.206.**] to wpis karalny, wg kodeksu karnego. Już policja tym się powinna zająć!

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 11:07:48] • [IP: 176.221.123.***]

[20.06.2022, 08:11:07] • [IP: 83.185.45.***] Film" Ostatni prom" odnosi się do 13 XII 1981 nie do wydarzeń z grudnia 1970 !

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 10:58:31] • [IP: 78.10.206.**]

Odżydzić trzeba Polskę, żeby było można cokolwiek tutaj zmienić. Zdrajcę morawieckiego, kaczyńskiego, niedzielskiego, tuska i tym podobnych kłaków odstrzelić i można zacząć budować nową Polskę.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 10:57:07] • [IP: 176.221.123.***]

Coś poczułem gościa " 1%".

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 09:56:37] • [IP: 176.221.123.***]

wspomnienia z życia w Komunistycznej Polsce o nazwie PRL Polska Rzeczpospolita Ludowa która istniała 45 lat widzimy na zdjęciu jak Młodzi Uciekają do Neutralnej Szwecji potem Dzieci uciekali Promem do Szwecji Ogladaliśmy w internecie Film 300 mln do nieba Komunistyczna PZPR liczyła ponad 3 Mln ludzi a Katolicka Solidarnośc 10 Mln Ludzi aby nie doszło do Wojny Domowej Komunisci ogłosili Upadek i Powstała Katolicka Polska o nazwie RP Rzeczpospolita Polska dnia 04 06 1989r nastała Wolnośc i Swoboda i juz nikt nie musi Uciekac z Naszego Kraju

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 09:20:11] • [IP: 46.205.147.***]

22:28 • 176.221.123.*** Aż zdumiewające, ze PO często z lewicą zawsze była przeciw działaniom wzmacniajacym siłe polskiego panstwa: budowie fabryki osocza (Trzaskowski), przekopowi mierzei (Trzaskowski, Kidawa:" Gdyby natura chciała, to by był przekop"), CPK (bulteriery PO i Trzaskowski:" Po co nam CPK, skoro jest w Berlinie?"), stoczniom (głosami PO przyłączono swinoujska do Gryfii, co było poczatkiem jej końca), firmie Lotos jako polskiej (Tusk:" Nie ma znaczenia, jaki kapitał przejmie Lotos, moze byc i rosyjski" - rok ok.2012), rozszerzeniu siły Lotosu i Orlenu na zagranicę po połaczeniu ich kapitału z arabskim.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 08:33:40] • [IP: 46.205.147.***]

06:19:29] • [IP: 46.205.145.***] Sam blyskawicznie pokazał swą zabawną ignorancję - miesza plan zbudowania dwóch wieżowców przez prywatną, pozarządową fundację im.Lecha Kaczyńskiego, na którą Trzaskowski nie wydał pozwolenia (dla jego kolesi sa miejsca na wieżowce) ze sprawami mniej lub więcej związanymi z państwem i rządem. Ta jedna sprawa pokazuje, jacy ludzie tu piszą - znają tylko slogany, bardzo łatwo nimi manipulować, wystarczy podrzucić im hasła wzbudzające nienawiść, a połkną je nawet nie rozumiejąc, czego dotyczą. Nie warto z takimi wymieniać nawet dwóch zdań.

Gość • Poniedziałek [20.06.2022, 08:18:34] • [IP: 178.238.251.***]

PIĘKNE WSPOMNIENIE TO NASZA HISTORIA PAMIĘTAM TO WYDARZENIE

Oglądasz 1-25 z 38
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Wtorek: Na obszarze prawie całego kraju będą występować temperatury maksymalne wzrastające do 30°C/33°C powodując upały. Miejscami mogą także pojawiać się słabe burze ■ Pożar na działkach Przy ulicy Krzywej na terenie ogródków działkowych doszło do pożaru. Palił się duży kontener na śmieci po brzegi wypełniony odpadami. Na działki przyjechali strażacy. Na miejsce zadysponowano jeden wóz strażacki. Strażacy w niecałą godzinę poradzili sobie z zagrożeniem. - Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się śmieci - poinformowała straż pożarna w Świnoujściu. Pożar wybuchł w niedzielę rano, przed godziną 6:00 ■ No i stało się to co zwykle, czy inwazja komarów na Świnoujście wystartowała. Komary równo żrą starszych i młodszych, biednych i bogatych, Polaków i Niemców. Niestety władze miasta zdają się problemu nie dostrzegać. Już w zeszłym tygodniu pojawiły się małe krwiopijcze bestie, które nie pozwalały spokojnie chodzić ulicami czy posiedzieć na plaży. Spóźnione jak co roku opryski robione „po taniości” jak widać znowu powodują, że wolny czas to teraz lepiej spędzić w domu, niż na działce czy z przyjaciółmi albo rodziną na promenadzie. W zeszłym tygodniu redakcja zadała pytanie gdzie i kiedy były ostatnie opryski i jak miasto zamierza teraz walczyć z komarami. Niestety kilka dni to za mało dla świnoujskiego magistratu, żeby dać prostą informację. Póki co mieszkańcom i turystom pozostaje wykupywanie znowu wszystkich możliwych środków na komary i pośpiewywanie znanej piosenki Crazy Boys „lato z komarami lato swędzące bez przerwy lato, komary i nerwy latoooooo”. ■ Dlaczego często do działań wyjeżdża kilka wozów strażackich? Zgodnie z ogólnokrajowymi zasadami dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do zgłoszenia o charakterze medycznym, dysponowanych jest minimum 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ze względu na zapewnienie ciągłej gotowości do realizacji pozostałych ustawowych zadań i możliwości wystąpienia zdarzeń o innym charakterze, do większości zdarzeń dysponowane są minimum dwa bojowe pojazdy pożarnicze - wyjaśnił kpt. Paweł Piorun ■ Świnoujście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce! 6.935 zł. tyle wynosi dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia! Taką informację podał dzisiaj Portal Samorządowy, który opisał roczne sprawozdanie Krajowej Rady Regionalnej izby Obrachunkowej. Świnoujście wyprzedziło Szczecin i Wałbrzych. Powiaty grodzkie są najbardziej zadłużoną grupą samorządów – czytamy na stronie portalu. Do tej pory słyszymy co chwilę informację prezydenta o sukcesach jego i współpracowników. Jakoś zapomniał jednak głośno powiedzieć, że te „sukcesy” opiera na zadłużania Miasta i Mieszkańców ■ W wyniku przeprowadzonych działań naprawczych, jakość wody w sieci wodociągowej w kwartale ulic Żeromskiego 31 do Żeromskiego 21, cała ul. M. Konopnickiej oraz dla budynków przy ul. B. Prusa 7 i 9 w Świnoujściu przy ul. Olsztyńskiej nie wykazuje przekroczenia norm mikrobiologicznych. Woda nadaje się do spożycia bez ograniczeń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu w dniu dzisiejszym tj. 18.07.2022 r. wydał stwierdzenie przydatności wody do spożycia ■