POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [07.05.2022, 21:35:58] • zachodniopomorskie

Wyjazdowe warsztaty psychologiczne dla opiekunów. Szansa na złapanie oddechu

Wyjazdowe warsztaty psychologiczne dla opiekunów. Szansa na złapanie oddechu

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Codzienna przestrzeń ograniczona do domu lub pokoju osoby chorej. Przewlekły stres, a także uczucie bezsilności i osamotnienia to nierzadko rzeczywistość opiekunów osób niesamodzielnych. Sprawując całodobową opiekę, nie mają czasu i możliwości, by zadbać o swoje samopoczucie. Problemem też są finanse, dlatego Urząd Marszałkowski przygotował specjalną ofertę dla takich osób. To pięciodniowe, bezpłatne turnusy nad morzem połączone z warsztatami psychologicznymi w ramach projektu „Region Dobrego Wsparcia”.

Projekt realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, który wraz ze społecznymi partnerami przygotował kompleksowy system wsparcia dla osób niesamodzielnych i ich rodzin. To kolejny zachodniopomorski projekt, który ma zwiększyć dostępność do środowiskowych usług opiekuńczych osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

– „Region Dobrego Wsparcia” stanowi kontynuację działań uznanych w roku 2019 przez Komisję Europejską za najlepsze społeczne przedsięwzięcie w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE. Współpraca na linii organizacje pozarządowe – samorząd województwa oraz mądre wykorzystywanie Funduszy Europejskich zdają egzamin i pozwalają na oferowanie różnych form pomocy dla osób niesamodzielnych i ich rodzin. To między innymi: szkolenia, sąsiedzkie usługi opiekuńcze, możliwość wypożyczenia sprzętu do rehabilitacji, punkty doradcze czy tak bardzo potrzebna opieka wytchnieniowa oferowana w postaci turnusów – wylicza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W projekcie zaplanowano 10 edycji 5-dniowych turnusów dla opiekunów osób zależnych, połączonych z warsztatami psychologicznymi. Mają one odbywać się nad morzem (ośrodek w Bobolinie), tak by uczestnicy mogli połączyć zdobywanie nowych kompetencji z odpoczynkiem i możliwością zadbania o swoją kondycję psychiczną i fizyczną. Organizowane warsztaty będą szansą na częściowe pozbycie się poczucia przemęczenia, zestresowania czy ogólnego osłabienia. Taka odskocznia od codziennych problemów jest bardzo ważna dla zdrowia, ponieważ opiekunowie znajdują się w grupie ryzyka związanego z zapadalnością na Zespół Stresu Opiekuna. – To niezmiernie ważne wsparcie, które ma pomóc pokonywać codzienne trudności, pozwolić złapać oddech, oderwać się na chwilę od problemów. To też szansa na nawiązanie kontaktów w grupie mierzącej się z podobnymi problemami – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Za przeprowadzenie turnusów odpowiedzialny jest wybrany w otwartym konkursie ofert Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Z pomocy ma skorzystać sto osób.

Dostępne terminy turnusów:

• 01.06. – 05.06.2022 (1 grupa)
• 05.06. – 09.06.2022 (1 grupa)
• 12.06. – 16.06.2022 (1 grupa)
• 14.09. – 18.09.2022 (1 grupa)
• 18.09. – 22.09.2022 (2 grupy)
• 11.10. – 15.10.2022 (2 grupy)
• 16.10. – 20.10.2022 (2 grupy)

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie projektu: rdw.wzp.pl/
Dodatkowe informacje na temat turnusów udzielane są też telefonicznie: 91 462 59 31.

Program warsztatów zaplanowanych podczas turnusów obejmuje zagadnienia takie jak: komunikacja interpersonalna, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, trening rozwoju osobistego, radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych czy asertywność. Oprócz udziału w warsztatach psychologicznych uczestnicy będą mogli skorzystać z zabiegów relaksacyjnych.

Projekt „Region Dobrego Wsparcia” realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w partnerstwie z Fundacją Nauka dla Środowiska, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Projekt współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jego budżet wynosi ponad 36 mln zł, z czego 30 mln zł to środki europejskie, pozostałe to: wkład własny województwa (ponad pól mln zł), wkład własny partnerów (2,3 mln zł) oraz budżet państwa (2,5 mln zł).

Więcej informacji o projekcie „Region Dobrego Wsparcia”: rdw.wzp.pl/

Biuro Prasowe
Emilia Wolf
Gabinet Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Planowana przerwa technologiczna dnia 23.05.2022 r. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Świnoujściu informuje, iż coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej na cele centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej nastąpi dnia 23.05.2022 r. od godziny 00:00 do godziny 24:00. Przedmiotowa przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. ■ Latouche-Tréville francuski niszczyciel rakietowy do zwalczania okrętów podwodnych wpłynął do Świnoujścia ■ Mamy nowego milionera w Świnoujściu! Zagrał w lotto i zgarnął sporą kasę! Dużo szczęścia miał jeden z mieszkańców Świnoujścia. W ostatnim czasie postanowił zagrać w lotto. Tym razem był to bardzo dobry pomysł, ponieważ świnoujścianin wygrał naprawdę sporo pieniędzy. Od teraz może mówić o sobie milioner ponieważ wygrał 1,2 mln złotych w losowaniu Eurojackpot. Losowanie odbyło się w piątek, 6 maja. Szczęśliwym punktem lotto okazał się punkt zlokalizowany przy ulicy Piastowskiej w Świnoujściu. Wygrana wysokości 1 242 016, 00 zł to tzw. wygrana III stopnia. ■ Dar Młodzieży w Świnoujściu! W dniach 10 – 12 maja w ramach Gościnnego Portu będziemy gościć jednostkę szkoleniową Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dar Młodzieży zacumuje na nabrzeżu udostępnionym przez Fairplay Towage Polska Sp. zo.o. Sp. k., na wysokości Kapitanatu Portu. W środę 11 maja żaglowiec udostępni swój pokład zwiedzającym – zapraszamy w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 13.00 – 17.00. Wstęp jest bezpłatny ■ Największą flagę narodową jaka powiewała w Polsce mogliśmy podziwiać na szczycie latarni morskiej ■ Nie żyje Ukrainka. Morderca był na miejscu zdarzenia Do tragedii doszło przy osiedlu Platan. W jednym z mieszkań miało miejsce morderstwo kobiety narodowości ukraińskiej. Sprawca znajdował się na miejscu zdarzenia. Oprócz nich było tam również dziecko. ■