POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [30.12.2021, 10:05:52] • zachodniopomorskie

Fajerwerki a bezpieczeństwo - bądźmy ostrożni i rozważni

Fajerwerki a bezpieczeństwo - bądźmy ostrożni i rozważni

fot. Policja

Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Tym, którzy nie mogą obyć się bez fajerwerków przypominamy podstawy ich bezpiecznego użycia.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. Nie ma jednak roku, aby w tym czasie nie doszło poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że są to materiały wybuchowe - muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące takie wyroby i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.

Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem.

Pamiętajmy:

- Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego
- Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2
- Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom
- Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, które muszą być pod stałą opieką osób dorosłych
- Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowym
- Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

- Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych i trzeźwych osób
- Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki
- Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne
- W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych
- Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało

ZADBAJMY WSPÓLNIE O TO, ABY KONIEC STAREGO I POCZĄTEK NOWEGO ROKU BYŁ DLA NAS WSZYSTKICH MIŁY I BEZPIECZNY!

ROZWAŻ, CZY FAJERWERKI SĄ NAPRAWDĘ NIEZBĘDNE DO ŚWIĘTOWANIA? MY PREFERUJEMY MODĘ NA ICH NIEUŻYWANIE - WSZYSTKIE ZWIERZĘTA ŻYJĄCE WOKÓŁ NAS BĘDĄ WDZIĘCZNE :)))


KMP Szczecin


komentarzy: 35, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 35

Gość • Piątek [31.12.2021, 18:51:20] • [IP: 31.0.79.***]

Obaj z grunwaldzkiej codziennie zaczadzeni a milicja nawet im nie zrobi testu. Co to za układ jes.

Gość • Piątek [31.12.2021, 18:34:19] • [IP: 46.205.149.***]

15:34...3.** - moxecue? To w języku suahili?

Gość • Piątek [31.12.2021, 18:32:10] • [IP: 46.205.149.***]

15:32...224.** ale przymuł, wziął jakiś niesprawdzony towar na ten ostatni dzień roku.

Gość • Piątek [31.12.2021, 18:04:37] • [IP: 77.88.191.**]

Czy kiedys k... ktos w tym pseudodubaju pomysli o psach panicznie reagujacych na firewerki? Niemcy odpalaja je na balkonach apartamentow, dziedzincach posiadlosci, promenadzie, w parku i na plazy od wczesnych godzin rannych 31 grudnia... Polacy rowniez... Pan Prezydent zapewne nie posiada czworonoga, lub wzorem Prezesa posiada kota... Cywilizowani dygnitarze miast wprowadzaja zakazy pokazow ogni sztucznych, a tu ch..

Gość • Piątek [31.12.2021, 16:54:52] • [IP: 37.248.169.***]

Tak ten osobnik (224), ma faktycznie coś z głową.Pisać takie debilne komentarze, na jakim świecie on żyje.Wsxystko i wszystkich ma za nic. Mimo wszystko życzę mu dużo zdrowia i rozumu w Nowym Roku.

Gość • Piątek [31.12.2021, 16:51:19] • [IP: 188.146.101.**]

Noc głupców, ludzi pustych, którzy hałasem chcą zakrzyczeć pustkę swojego życia.

Gość • Piątek [31.12.2021, 14:25:28] • [IP: 176.221.124.***]

Zróbcie coś z tym sklepem rowerowym na Grunwaldzkiej. Sprzedają fajerwerki dzieciakom...

Gość • Piątek [31.12.2021, 12:03:18] • [IP: 5.173.157.**]

Zakaz trzymania psów w blokach powinni WPORWADZIC TAK JAK W IRLANDI MOŻESZ MIEĆ PSA JAK MASZ PODWÓRKO TELETUBISIE Z WORECZKAMI NA PSIE ODCHODY

Gość • Czwartek [30.12.2021, 22:16:58] • [IP: 176.221.125.**]

Gość • Czwartek [30.12.2021, 15:32:08] • [IP: 37.248.224.**]... Brak mi słów aby skomentować tego debila. Rodzina mnie się pyta, czy faktycznie tacy debile mieszkają w Świnoujściu... Nie wiem co Im powiedzieć, bo faktycznie, czytając te debile komentarze, zastanawiam się czy to debil, czy flustrata który jest chory psychicznie. Trzeba być ostatnim ogniwem społecznym aby takie komentarze pisać... tylko, że iswinoujscie to uwielbia dając iloraz inteligencji mieszkańców Świnoujścia na całą Polskę. Brawo, wy (iswinoujscie)

Gość • Czwartek [30.12.2021, 22:00:59] • [IP: 5.173.153.*]

Odpalanie fajerwerków, zwłaszcza petard, to rozrywka umysłów prymitywnych i zakompleksionych. Im większy hałas zrobi taki osobnik, tym bardziej rośnie jego poczucie własnej, pożal się boże, wartości. W sumie - powinno to być zabronione.

Gość • Czwartek [30.12.2021, 21:54:20] • [IP: 176.221.125.**]

są ciche fajerwerki

Gość • Czwartek [30.12.2021, 20:20:04] • [IP: 46.205.145.**]

KTO WYRAZA ZGODE NA HANDEL FAJEWERKAMI

Gość • Czwartek [30.12.2021, 20:19:27] • [IP: 46.205.145.**]

Tak PO dba o zwierzątka a nie może doprowadzić do zakazu handlu fajerwerków

troll • Czwartek [30.12.2021, 18:43:52] • [IP: 77.16.63.**]

Ostrzegają chłopcy, , maseczkowcy, , .

Gość • Czwartek [30.12.2021, 17:31:23] • [IP: 37.30.17.**]

Powinni zakazać sprzedaży tych niebezpiecznych materiałów

Gość • Czwartek [30.12.2021, 16:09:44] • [IP: 192.95.12.***]

Ja sobie kupiłem dużo petard dla pozyskania prochu do samopału, który będzie wycelowana w pachoła, który będzie chciał mnie nękać za brak kawałka szmaty na gębie... Przestrzelę systemowego pachoła na wylot.

Gość • Czwartek [30.12.2021, 15:34:35] • [IP: 80.151.3.**]

W dupe moxecue pocalowac

Gość • Czwartek [30.12.2021, 15:32:08] • [IP: 37.248.224.**]

BĘDZIE TUNEL -PRZYŁĄCZĄ ŚWINOUJSKIE DO POLSKIEJ PIS. DO TEJ PORY NA MAPIE POLSKI UŻYWANEJ PRZEZ PIS NIE MA ŚWINOUJŚCIA. TERAZ DZIKI ZACH OD I ZAMIERZAM Z TEGO SKORZYSTAĆ -PANIE PREZESIE MELDUJĘ: BATERIA PETARD W POGOTOWIU. KOT DO SCHRONU ATOMOWEGO POD WILLA TUNELEM DO MIEJSCA EWAKUACJI.

Gość • Czwartek [30.12.2021, 15:10:45] • [IP: 176.221.124.***]

Przypominam że żyjemy w wolnym kraju i mamy wolność. Jak ktoś tęskni za państwem reżimowym to niech emigruje. W Polsce już nie rządzą rusi i nikt nic nie musi. Niech żyje wolność i swoboda. SZCZĘŚLIWEGO NOWE ROKU.. POMYŚLNOŚCI REDAKCJI I WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM ŚWINOUJŚCIA

Gość • Czwartek [30.12.2021, 14:40:36] • [IP: 178.238.253.**]

Służby w naszym mieście nic nie widzą nic nie słyszą można parkować sobie gdzie chcemy strzelamy Kiedy chcemy tylko mielenie jest językami nic poza tym

Gość • Czwartek [30.12.2021, 13:59:10] • [IP: 176.221.124.**]

Bawią mnie komentarze psiarzy..Nikogo nie szanują łażąc ze swoimi pupilkami całkowicie bez kontroli w parku trzeba uważać bo zaraz wyleci kundel bez kagańca i ujada.Całe miasto obsrane a magistrat boi sie bydło ruszyć bo. .elektorat jak faszyści z onr czy anty szczepionkowcy i pisowski rządzik nie tknie bo ich wyborcy.Na pohybel kundlażom...NAPI...ile się da i część schować na uciszenie kundla kochanego sąsiada po sylwestrze.

fire in the hole • Czwartek [30.12.2021, 13:41:21] • [IP: 31.0.61.***]

no, kundle, jutro raczej srania nie będzie. He he he

Gość • Czwartek [30.12.2021, 13:14:13] • [IP: 37.47.186.***]

Od poniedziałku walą. Gdzie policja ? Zero patroli.

Gość • Czwartek [30.12.2021, 12:46:13] • [IP: 95.91.247.**]

Moje pokolenie w spomina Sylwestra w tanecznym rytmie bez fojerwerek w szampańskim nastroju. Pozdrawiam