POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [04.12.2021, 08:20:09] • zachodniopomorskie

Pomorze Zachodnie będzie przewodzić nadbałtyckim regionom

Pomorze Zachodnie będzie przewodzić nadbałtyckim regionom

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Województwo Zachodniopomorskie na dwa lata przejmuje prezydencję w Baltic Sea States Subregional Cooperation, czyli Bałtyckiej Organizacji Współpracy Subregionalnej. Oficjalne przekazanie przywództwa odbyło się w czwartek na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów. Członkami BSSSC są województwa, landy, stowarzyszenia gmin z krajów nadbałtyckich - Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rosji.

Baltic Sea States Subregional Cooperation jest organizacją zrzeszającą regiony z 10 krajów wokół Bałtyku. Ze względu na różnorodność systemów administracyjnych członkami BSSSC są zarówno landy niemieckie, stowarzyszenia gmin norweskich oraz obszary municypalne jak np. region Kowno. Województwo Zachodniopomorskie jest członkiem BSSSC od 1993 r. Współpraca Subregionalna Państw Morza Bałtyckiego ma strategiczne znaczenie dla Pomorza Zachodniego.

- Bałtyk to nasz skarb. Nadmorskie położenie jest fundamentem gospodarki regionu – przemysłu, transportu, handlu, turystyki. Rozwój tych obszarów zależy między innymi od międzyregionalnej, transgranicznej współpracy – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Działalność w BSSSC przynosi korzyści ekonomiczne i polityczne, a przewodzenie tej organizacji daje szansę głośniejszego artykułowania interesów województwa zachodniopomorskiego, zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i krajowym – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

W BSSSC prezydencja zmienia się co dwa lata. Region przewodniczący wyznacza kierunki rozwoju organizacji oraz zapewnia jej funkcjonowanie od strony technicznej. Województwo Zachodniopomorskie przejęło przewodnictwo w organizacji od Województwa Pomorskiego na lata 2022-2023.

Prezydencja pozwoli rozwijać współpracę międzynarodową, umożliwi dzielenie się wiedzą i najlepszymi praktykami. Inicjatywy podejmowane w ramach Bałtyckiej Organizacji Współpracy Subregionalnej są współtworzone i twórczo rozwijane przez partnerów. Warto podkreślić, że projekt, w którym uczestniczą członkowie BSSSC, uzyskuje poparcie tej organizacji, co ma znaczenie przy aplikowanie o środki finansowe.

Pomorze Zachodnie będzie przewodzić nadbałtyckim regionom

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

BSSSC promuje interesy władz lokalnych i regionalnych oraz młodzieży w polityce krajowej i UE. Baltic Sea States Subregional Cooperation zdecydowanie opowiada się za zasadami dobrego zarządzania – rządami prawa, partycypacją, przejrzystością, wydajnością, sprawiedliwością, odpowiedzialnością, elastycznością i konsensusem.

Subregionalna współpraca nadbałtyckich regionów otwarta jest również na inne organizacje, struktury i międzynarodowe programy, m.in. Plan Działań „Bałtyk 2030”, zainicjowany przez CBSS (Radę Państw Morza Bałtyckiego), projekty HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku), Strategię UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUE RMB).

Wizją BSSSC na rok 2030 jest ułatwianie dialogu, partnerstw i wzmacnianie współpracy międzyregionalnej zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju – tworzenie bardziej zrównoważonego, lepiej dostępnego i lepiej prosperującego regionu Morza Bałtyckiego.

Na zdjęciach: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przejmuje od Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego symbol przewodnictwa w w Baltic Sea States Subregional Cooperation.
W uroczystości uczestniczył Radny Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Dorżynkiewicz, przewodniczący komisji rozwoju, promocji i współpracy zagranicznej sejmiku WZ.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Od godz. 9 w Świnoujściu funkcjonują obie przeprawy promowe. O godz. 9 pierwszy prom Karsibór skierowany został na przeprawę Centrum. Na przeprawie Warszów wciąż kursują cztery promy, by jak najszybciej rozładować kolejki. Już o godz. 9.20 sytuacja po stronie zachodniej przeprawy Warszów jest opanowana, kolejki zostały rozładowane. Samochody ciężarowe przekierowane zostały na przeprawę Centrum. Normuje się również sytuacja na wyspie Wolin. Kierowcy przez CB Radio nadają komunikaty, by kierować auta na przeprawę Centrum, do działań włączyła się również Straż Miejska. ■ Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, od czwartku (20 stycznia) od godz. 21.30 nie pływają promy Karsibór w Świnoujściu. Woda w kanale portowym przekroczyła stan alarmowy. Taki stan może utrzymać się nawet do godzin popołudniowych. Na przeprawie Warszów pływają obecnie trzy promy Bielik i jeden Karsibór. Ruch jest spory, wciąż ustawiają się kolejki, przede wszystkim dlatego, że na miejską przeprawę kierowane są wszystkie samochody ciężarowe. Według informacji od dyrektora Żeglugi Świnoujskiej Pawła Szynkaruka, taka sytuacja może utrzymać się nawet do godz. 14 w piątek. ■ Mieszkaniec podzielił się swoimi spostrzeżeniami z przechadzki po mieście. Jego uwagę zwrócił zły stan nawierzchni Placu Wolności. - Przechodząc przez centrum miasta (plac Wolności) i widząc odpadnięte duże płyty, należałoby zadać pytanie, czy w miejscu tym nie powinno się przeprowadzić kontroli stanu płytek i innej infrastruktury i zaplanować remont, zanim nastanie sezon letni, zanim tłumy turystów zapełnią plac? Do tego brudny wręcz zasyfiony. ■ Nowy Rok 2022 witamy w domach, wśród najbliższych, z nadzieją na lepsze 365 dni! ■ Dokładnie 15 minut trwała 57 sesja Rady Miasta. Po krótkiej dyskusji radni zatwierdzili wykaz wydatków, które nie wygasają z końcem roku budżetowego ■ Dwa tysiące dwadzieścia jeden lat mija od cudu Betlejemskiej Stajenki. Boże Narodzenie upływa nam w cieniu obostrzeń i informacji o kolejnych ofiarach koronawirusa. Mimo wszystko to najcieplejsze święta w roku. Świętujmy radośnie i… rozważnie! ■ Mieszkańcy Świnoujścia dołączyli do ogólnopolskich manifestacji przeciw Lex TVN - apel.tvn.pl ■ Mimo wątpliwości- radni przyjęli prezydencki projekt budżetu miasta na 2022. Poparcie rajców zyskał też projekt wieloletniej prognozy finansowej miasta do roku 2035 ■ Rada Miasta Świnoujście przyjęła apel do Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi o wsparcie polskiej branży rybackiej w negocjacjach Rządu RP z Komisją Europejską w sprawie rekompensat za obecny oraz przyszłe zakazy połowów ryb. Przyjęcie apelu poprzedzone zostało wysłuchaniem przedstawicieli rybaków ■