POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [23.11.2021, 10:10:40] • Polska

Ruszyła kolejna edycja programu Akademia Bezpiecznego Puchatka, a wraz z nią konkurs na Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa!

Ruszyła kolejna edycja programu Akademia Bezpiecznego Puchatka, a wraz z nią konkurs na Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa!

fot. Organizator

1 września 2021 r. wystartowała XIII edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka, największego w Polsce programu edukacyjnego o tematyce bezpieczeństwa, skierowanego do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Już teraz w programie bierze udział co trzecia szkoła w Polsce – do tej pory zgłoszono aż 220 tysięcy dzieci z ponad 6 tysięcy szkół. Aby pierwszoklasiści mieli jeszcze większą radość z czerpania cennej wiedzy na temat bezpieczeństwa, wraz z tegoroczną edycją programu ruszył wyjątkowy konkurs szkolny. Zadaniem klas realizujących projekt jest stworzenie Klasowego Kodeksu Bezpieczeństwa w kreatywnej formie, a prace można zgłaszać do końca kwietnia 2022 r.

Pierwszoklasiści to mali bohaterowie, którzy już od momentu przekroczenia progu szkoły mierzą się z nie lada wyzwaniami. Choć zabawa wciąż towarzyszy im na każdym kroku życia, rozpoczęcie nauki stawia przed uczniami zupełnie nowe zadania. Dzieci uczą się koncentracji, zapamiętywania, rozwijają swoją kreatywność, a także umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Wszystko po to, aby być gotowym na kolejne doświadczenia, w tym m.in. pierwszy samodzielny powrót do domu, oczekiwanie na przyjście rodziców, kontakty z nowo poznanymi rówieśnikami czy przeglądanie internetu, gdzie wbrew pozorom nie zawsze wszystko jest bezpieczne.

Akademia Bezpiecznego Puchatka – w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych
Świeżo upieczeni uczniowie są bardzo ciekawi świata, a co za tym idzie – wystawieni na wiele zagrożeń. Właśnie dlatego potrzebują przewodnika, który w interesujący sposób nauczy ich zachowań w oparciu o bezpieczeństwo, wykształci sposób radzenia sobie z trudnościami oraz funkcjonowania zarówno w szkole, jak i poza nią. Z myślą o pierwszoklasistach powstała Akademia Bezpiecznego Puchatka – ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu strefach: na drodze, w domu, w szkole, w internecie, a także w relacji z rówieśnikami. W tym roku program zwraca również uwagę na bezpieczeństwo w odniesieniu do empatii, radzenia sobie z emocjami i w relacjach z innymi dziećmi, a w ramach tego filaru we współpracy z psychologami powstały zupełnie nowe materiały dla uczniów.

„Pierwszy rok nauki to nowy i bardzo ważny etap w życiu dziecka. Przed pierwszoklasistą w tym czasie pojawia się wiele wyzwań związanych ze zdobywaniem nowych umiejętności czy nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Dziecko uczy się także bycia bardziej samodzielnym i odpowiedzialnym. Właśnie dlatego powstała Akademia Bezpiecznego Puchatka, która przekazuje najmłodszym wiedzę, jak zadbać o bezpieczeństwo w nieznanych dotąd sytuacjach” – tłumaczy Dorota Liszka, manager ds. komunikacji korporacyjnej w Grupie Maspex.

Projekt cieszy się dużym zaufaniem wśród rodziców i nauczycieli od 13 lat, a do tej pory wzięło w nim udział prawie 3 mln dzieci z całej Polski. Działania podejmowane w ramach programu są wspierane przez ekspertów oraz uznane instytucje z obszaru bezpieczeństwa publicznego i edukacji – Wydział Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydział Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy nad programem obejmują Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.

„Pierwszoklasiści to dla nas wyjątkowa grupa. Dzieci dopiero rozpoczynają naukę, a wiele sytuacji, z którymi spotykają się podczas pierwszych miesięcy szkolnego życia, jest dla nich zupełnie nowych. Kluczowe znaczenie w tym czasie ma właśnie edukacja, poprzez którą najmłodsi uczniowie poznają zasady bezpiecznych zachowań w swoim otoczeniu, aby wdrożyć je w życie. Akademia Bezpiecznego Puchatka to inicjatywa, która wspiera dzieci w rozwoju nowych umiejętności oraz radzeniu sobie ze stojącymi przed nimi wyzwaniami.

Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego projektu i przekazywać dzieciom wiedzę na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem już od 13 lat. Naszym priorytetem, oprócz zasad ruchu drogowego, są umiejętności udzielania przez najmłodszych pierwszej pomocy, cyberbezpieczeństwo, nauka bezpiecznych zachowań w domu, szczególnie podczas nieobecności rodziców i opiekunów, a także sposoby reakcji na kontakt ze strony nieznanych osób. Wspieranie najmłodszych w tym okresie to ogromna inwestycja w ich przyszłość” – komentuje kom. Aleksandra Borucka z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

„W miarę dorastania dziecko staje się coraz bardziej aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zanim to jednak nastąpi, dla własnego bezpieczeństwa musi nauczyć się obowiązujących tam podstawowych zasad. Na drodze sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego aby dziecko mogło bezpiecznie dotrzeć do szkoły i z powrotem, powinno prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i podejmować świadome decyzje. Program Akademia Bezpiecznego Puchatka jest w tym bardzo pomocny” – dodaje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Pierwszy taki konkurs na Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa
Czy nauka może iść w parze z zabawą i twórczością? Oczywiście! Aby jeszcze bardziej zmotywować najmłodszych do zdobywania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, tegoroczna edycja programu to również konkurs szkolny dla wszystkich uczestników Akademii. Zarówno dzieci, jak i nauczyciele będą mogli wykazać się kreatywnością, tworząc swój własny Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa, czyli zestaw bezpiecznych zasad, które będą obowiązywać w ich klasie. Pobudzenie wyobraźni to jeden z celów konkursu, dlatego mile widziany jest każdy wytwór artystyczny – zarówno praca plastyczna, jak i materiał wideo. Projekty na koniec zostaną ocenione przez jury. Zgłoszenia konkursowe należy przesłać do 30 kwietnia 2022 r. na adres kontakt@akademiapuchatka.pl. Klasa z najciekawszym projektem otrzyma nagrodę główną w postaci sprzętu multimedialnego. Autorom trzech wyróżnionych prac również zostaną przekazane nagrody. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.akademiapuchatka.pl.
Akademia Bezpiecznego Puchatka w pigułce

• Aktualna edycja programu trwa od 1 września 2021 r. do 24 czerwca 2022 r. i – jak zawsze – uczestnictwo w niej jest całkowicie bezpłatne.

• Zgłoszenie szkoły odbywa się poprzez kontakt telefoniczny z przedstawicielem organizatora lub za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej www.akademiapuchatka.pl.

• Udział w Akademii Bezpiecznego Puchatka polega na przeprowadzaniu zajęć związanych z bezpieczeństwem oraz udzielaniem pierwszej pomocy na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych, opracowanych w oparciu o techniki szybkiego uczenia się, zapamiętywania i wspomagania kreatywności.

• Po zakończeniu zajęć dzieci weryfikują swoją wiedzę, rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.

• Na koniec nauczyciel koordynujący wypełnia Ankietę podsumowującą, co jest podstawą do otrzymania przez szkołę Certyfikatu potwierdzającego udział w programie oraz wzoru Dyplomu dla uczniów.

• Tegoroczna edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka to również konkurs szkolny na Klasowy Kodeks Bezpieczeństwa. Udział w nim może wziąć każdy uczestnik programu, a klasy, które zgłoszą najciekawsze projekty, zostaną nagrodzone.

Biuro Prasowe programu Akademia Bezpiecznego Puchatka


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Na północy i częściowo w centrum opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem będą umiarkowane (przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie około 5-7 cm w pasie od Śląska do Warmii), powodując śliskość nawierzchni dróg oraz oblodzenie przy temperaturach zbliżonych do zera stopni. ■ 4,80 zł od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Taką stawkę opłaty uzdrowiskowej uchwalili radni ■ Rada Miasta zdecydowała o utworzeniu Zarządu Dróg Miejskich, jednostki, która zajmie się kompleksowo organizacją ruchu w mieście po wybudowaniu tunelu pod Świną ■ Na wniosek prezydenta z porządku obrad dzisiejszej sesji wykreślony został punkt w sprawie wyboru scenariusza dotyczacego zmian komunikacyjnych zgodnie z koncepcja zarządzania ruchem w mieście. ■ Kilku świnoujskich urzędników z powodu zakażenia koronawirusem trafiło na kwarantannę. Z informacji przekazanych przez miasto wynika, że na tę chwilę w izolacji przebywa siedmiu urzędników ■ Nocny pożar auta na Matejki. Daewoo Matiz spłonął doszczętnie Mieszkańcy ulicy Matejki drżą o swoje auta. W okolicy najprawdopodobniej grasuje podpalacz. Pierwszą ofiarą piromana padł samochód osobowy daewoo matiz. Straty byłyby jednak o wiele większe, gdyby nie interwencja świnoujskich strażaków. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy strażaków. Dzięki działaniom strażaków udało się uniknąć rozprzestrzenienia się ognia na znajdujące się w bliskiej odległości inne pojazdy. W pobliżu płonącego daewoo matiz znajdował się inny daewoo matiz oraz przyczepa kempingowa ■ Aż 188 świnoujskich przedsiębiorców zakończyło w tym roku prowadzenie działalności gospodarczej – wynika z raportu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W naszym mieście aktywną działalność gospodarczą prowadzi dziś 3396 przedsiębiorców. Aż 922 postanowiło natomiast ją zawiesić. To dane z 21 października z raportu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Poprosiliśmy magistrat o statystyki dotyczące firm, które zniknęły z rynku. Liczby robią wrażenie. - W roku 2020 działalność zakończyło 204 przedsiębiorców. W roku 2021 do 21 października działalność zakończyło 188 przedsiębiorców - informuje rzecznik prezydenta Jarosław Jaz. ■ Szanowni mieszkańcy Świnoujścia i goście, w związku z modernizacją budynku Centrum Administracji Miejskiej nr 5 (głównego budynku UM), w okresie od 15 listopada 2021 r. do 15 listopada 2022 r. Urząd Miasta Świnoujście będzie dostępny dla interesantów w dni robocze w godzinach 7.00-15.00. Zapraszamy serdecznie ■ Dramatyczny wypadek na terenie portu w Świnoujściu. Nie żyje 22 - letni mężczyzn ■ Rada Miasta powołała komisję doraźną ds.opracowania statutu Osiedla Posejdon. Osiedle to będzie pierwszą dzielnicą lewobrzeżnej części miasta działające na zasadach "jednostki wydzielonej" miasta. ■ Ruch na przejściu drogowym Świnoujście - Garz ma zostać wznowiony od połowy listopada. ■ Zwłoki 39 - letniego mężczyzny przy wydmach. Ciało 39 - letniego mężczyzny znaleziono przy wydmach w Świnoujściu. Zwłoki znajdowały się na wejściu numer 12 przy ulicy Żeromskiego. Na miejsce przyjechała policja oraz pogotowie ratunkowe. Pomimo podjętej przez ratowników medycznych reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że odnaleziony mężczyzna był bezdomny. Do zdarzenia doszło w piątek, 22 października około godziny 8:30. ■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■