POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [29.10.2021, 07:51:14] • zachodniopomorskie

Ważna pomoc w Klubach Rodzica Zastępczego. Wsparcie dla opiekunów i kandydatów

Ważna pomoc w Klubach Rodzica Zastępczego. Wsparcie dla opiekunów i kandydatów

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wspierają się nawzajem, wzmacniają swoje kompetencje rodzicielskie, rozmawiają, razem przezwyciężają problemy i kryzysy. W województwie zachodniopomorskim rozpoczęło działalność dziewięć Klubów Rodzica Zastępczego. Docelowo takie kluby będę działać w prawie każdym powiecie Pomorza Zachodniego.

Kluby Rodzica Zastępczego są elementem większego unijnego projektu „Akademia Przyszłości” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Jego celem jest wsparcie w procesie usamodzielniania blisko stu wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz wzmocnienie rodzinnych form opieki zastępczej. Oprócz klubów działa też Akademia Usamodzielnienia, oferująca wsparcie specjalistów, wyjazdy edukacyjne przygotowujące do procesu usamodzielniania czy szkolenia zawodowe (np. kurs prawa jazdy).

– Wierzymy, że ten pilotażowy projekt przyczyni się polepszenia ogólnego dobrostanu rodzin zastępczych, ale też do promocji rodzicielstwa zastępczego w regionie – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Powołane Kluby Rodzica Zastępczego są lokalnymi, samopomocowymi grupami edukacyjno-wspierającymi. Mają wzmacniać rodzinne formy pieczy zastępczej, a także zapewniać rodzinom zastępczym możliwości integracji, uzyskania potrzebnego wsparcia i edukacji. Co ważne, opiekunowie w momencie kryzysu otrzymają także pomoc w jego przezwyciężeniu. Obecnie takie kluby działają w Świnoujściu oraz w powiatach: kołobrzeskim, drawskim, świdwińskim, gryfińskim, koszalińskim, wałeckim, goleniowskim oraz kamieńskim. Pilotaż zakłada, by takie kluby działały w prawie każdym powiecie w województwie zachodniopomorskim.

– Kluby działają po to, aby w wykonywaniu szlachetnej, ale też trudnej misji wychowania powierzonych dzieci, rodzice zastępczy nie czuli się samotni, przytłoczeni czy odizolowani. Chcemy, aby opiekunowie mogli się edukować i pogłębiać swoją wiedzę, a także udzielać sobie wzajemnego, jakże ważnego wsparcia emocjonalnego. Zależy nam też, by dzieci przebywające w pieczy zastępczej miały ze sobą kontakt i możliwość najlepszej opieki – wyjaśnia Anna Bańkowska.

Każdy z Klubów prowadzony jest przez lokalnych liderów, a więc rodziny zastępcze z danego powiatu, przy wsparciu merytorycznym i organizacyjnym instytucji – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Funkcja Lidera Klubu Rodzica Zastępczego jest przede wszystkim funkcją społeczną. Liderzy zostali zarekomendowani do udziału w projekcie przez pracowników Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie jako odznaczający się szczególnymi predyspozycjami osobistymi, zacięciem społecznym oraz doświadczeniem, którym chcą się dzielić z innymi rodzinami zastępczymi.

­– We wrześniu rozpoczęło działalność dziewięć Klubów Rodzica Zastępczego, a pierwsze spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem – uczestniczyło w nich 90 opiekunów. Formuła Klubów jest otwarta – zainteresowane osoby mogą do nich dołączyć w każdej chwili – dodaje Anna Bańkowska.

Każdy z liderów odbył specjalistyczne szkolenie, obejmujące 96 h zajęć warsztatowych oraz 24 h wymiany doświadczeń. Kluby Rodzica Zastępczego wraz z numerem kontaktowym do Liderów:
• Powiat kołobrzeski - 509 002 033
• Świnoujście - 693 751 728, 517 356 097
• Powiat drawski - 533 060 800
• Powiat świdwiński - 725 528 750
• Powiat gryfiński - 787 554 347
• Powiat koszaliński - 601 451 278
• Powiat wałecki - 536 272 380, 693 288 197
• Powiat goleniowski - 510 759 214, 516 599 883
• Powiat kamieński - 786 831 400, 797 109 762

Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. – Projekt „Akademia Przyszłości” ma też na celu promowanie rodzicielstwa zastępczego  i przez to pozyskiwanie nowych rodzin zastępczych. Kandydaci na rodziców zastępczych lub osoby zastanawiające się nad podjęciem tej roli mogą przyjść na spotkanie Klubu i dowiedzieć się więcej o „blaskach i cieniach” rodzicielstwa zastępczego bezpośrednio od innych rodziców zastępczych.

Działalność klubów wspierana jest przez: Punkt Wsparcia Dziecka i Rodziny TPD w Kołobrzegu, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, Centrum Usług Wspólnych Gminy Gryfino, Fundację Nauka dla Środowiska, Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas w Wałczu, Stowarzyszenie Centrum Animacji Młodzieży w Goleniowie, PSONI Koło w Kamieniu Pomorskim, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Połczynie Zdroju. Podmioty te, zdecydowały się wesprzeć inicjatywę poprzez nieodpłatne użyczenie lokali do prowadzenia Klubów.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Akademia Przyszłości” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020, Działanie 7.6 Wsparcie rozwoju usług społecznych świadczonych w interesie ogólnym. (www.rops.wzp.pl/wsparcie-rodziny-i-systemu-pieczy-zastepczej/projekt-akademia-przyszlosci)

Emilia Wolf
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■