POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [20.10.2021, 16:38:17] • Świnoujście

„Voyage, voyage” Spotkanie literackie w ms44

„Voyage, voyage” Spotkanie literackie w ms44

fot. Organizator

Twórczości literackiej Marcina Pierzchlińskiego będzie poświęcone kolejne Miejsce literatury w Miejscu sztuki. 23 października o godzinie 18.00, spotkamy się z autorem świeżo wydanego tomiku poetyckiego „Voyage, voyage”, w Galerii Sztuki Współczesnej ms44, na które wszystkich spragnionych słowa, wraz z autorem, serdecznie zapraszamy. Sama książka jest zapisem wielkiej podróży przez współczesny migotliwy i opalizujący blaskiem sensorów, diod, wabiący stroboskopem świat. Świat, który, niczym cyfrowy Lewiatan, zabiera nas bezwolnych w kipiel i głąb mapy, a nam pozostaje jedynie śledzenie jego wirtualnego wnętrza. Serdecznie zapraszamy na sobotnie spotkanie.

"Voyage, voyage" to książka poetycka, wydana przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi i dofinansowana, co jest pozytywnym ewenementem, z budżetu Miasta Białogard. Publikacja pojawiła się w ramach Programu Wsparcia Debiutantów Instytutu Literatury i zawiera krótkie prozy, wiersze oraz dłuższy poemat, który wieńczy całość. Teksty zamieszczone w tomie pochodzą z lat 2016-2020. Okładkę książki, co jest ważne, projektował Łukasz Waberski z którym Pierzchliński stale współpracuje. Tworząc z nim w duecie Typo-poezje, czyli teksty poetyczne uformowane w podroży pomiędzy Scyllą typografii a Harybdą poezji konkretnej. Sama książka jest zapisem wielkiej podróży przez współczesny migotliwy i opalizujący blaskiem sensorów, diod, wabiący stroboskopem świat. Świat, który, niczym cyfrowy Lewiatan, zabiera nas bezwolnych w kipiel i głąb mapy, a nam pozostaje jedynie śledzenie jego wirtualnego wnętrza.

„I odtąd kąpałem się w wielkiej pieśni Morza,
Przesyconej gwiazdami, śpiewnej jak muzyka,
Pożerałem toń modrą, gdzie pośród bezdroża
Zadumany topielec niekiedy przemyka...”
Arthur Rimbaud „Statek pijany”

Ukrytym bohaterem twórczości Pierzchlińskiego jest figura buntu, sprzeciwu wobec gładkiej pozorności świata. Buntu, któremu wyrazistą i nowatorska formę nadali, wszyci w strukturę książki, kreatorzy europejskiej neoawangardy. Obecni, jak Guy Debord, poprzez krytykę ówczesnych relacji społecznych i sztuk wizualnych - będących ich przejawem. Zmultiplikowani jak ideolog masowej „sztuki przemysłowej” Giuseppe Pinot-Gallizio, czy nieznośnie postmodernistyczni Gilles Deleuze i Félix Guattari. Pierzchlińskiemu w ogóle blisko do sztuk wizualnych, wszak jego pierwsze wiersze, utrwalone w quasi typograficznej formie, prezentowane były w 2018 roku w awangardowej koszalińskiej „Scenie”, prowadzonej i kuratorowanej przez Ryszarda Ziarkiewicza. Wiersze Marcina Pierzchlińskiego są niezwykle obrazowe, a często współczesna artystyczna wizja jest ich jądrem, jak w przypadku utworu „Flaga”, gdzie punktem zawieszenia jest cyfrowa instalacja amerykańskiego artysty Johna Gerrarda „Western Flag”. To praca, którą można zrozumieć jako symboliczną sublimację splątania i ulotności współczesności.
Czy poezja Pierzchlińskiego jest bezwiednym zachwytem nad Babilonem? Bo przecież trudno mu nie ulec, jego barwom, kształtom, prędkości, mocy, nawet jeśli budzi to nasz niepokój. Apokalipsa potrafi być wizualnie fascynująca, nawet jeśli Paruzja jest „chwilowo niedostępna”.

„Loop”
„Ten chłopiec zasuwa na bateriach lub na jakiejś fazie. W rowerku wmontowano mu głośnik bluetooth z którego słychać podłą muzykę. Taki widok mógłby być uroczy, ale nie jest wcale. Widać to dobrze na naszych serwerach – trwa spektakl diod i nieznacznego szumu. Naraz błyskają logotypy i kryształy, drogocenne kruszce z Doliny Krzemowej, przeciążone chmury danych.
Z przedstawicielami mediów, duchowieństwem i garścią opiatów w zanadrzu, czekamy na jakiś znak, ale taki nie nadchodzi. Co udało się ustalić, wszystkie znaki, wszystkie użyteczne wróżby zostały przechwycone lub – co gorsze! – są chwilowo niedostępne.”

Na kogo możemy czekać w takim świecie? I w jakim kierunku podróżować? Czy możemy zaryzykować przypuszczenie, że cel podróży opisanej w jego wierszu:
„Podróż zimowa”.
„Ciężary wiszą nad pejzażem. Śnieg jest brudny i wzbudza któreś światło, niebieskie czy różowe. Powietrze stawia opór, powodując zawrót głowy. Przez mróz widmowy i zawiesisty brnie nasza grupa wystrojona odświętnie i żałobnie. Pomniejszeni jeźdźcy - i tak już obarczeni wiedzą, technologią nocy – dźwigają żary w akwariach z kryształu”.

Jest drogą i celem zarazem, obranym przez zimowych wędrowców ujętych w poemacie innego autora?
„Mroźna to była wyprawa;
Najgorsza pora roku
Na podróż, zwłaszcza tak długą:
Drogi tonące w śniegu i lodowaty wiatr,
Najokrutniejsza zima...”
Przełożył Antoni Libera
Tego nie wiemy, ale wersy ostatniego utworu „Olimpijski bałagan”, zamieszczonego w książce Marcina Pierzchlińskiego, dają taką nadzieję. Pamiętajmy przecież, że wśród cichych, ale nie niemych, bohaterów narracji książki Marcina, jest Arthur Rimbaud, pamiętany, co prawda, jako ikona buntu i przeczucie XX wiecznej awangardy, ale jednak poeta przyznający językowi poetyckiemu atrybut sacrum.

kurator ms44 | Andrzej Pawełczyk

Marcin Pierzchliński, urodzony w 1987 roku, twórca, laureat Połowu i finalista Pracowni pierwszej książki Biura Literackiego; dwukrotnie nominowany do nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bierezina. Publikował m.in. w "Lampie", "Wakacie" i "Wizjach". Jego wiersze znalazły się w "Globalnych wioskach" i "Głodzie", "Antologii Nowego Dokumentu Tekstowego 2020". Prowadzi spotkania autorskie, a na Kanale Książkowym realizuje cykl "Mniej więcej o poezji”.
W zaproszeniu został użyty fragment instalacji Johna Gerrarda „Western Flag”


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Czwartek [21.10.2021, 17:32:37] • [IP: 31.0.0.***]

I po co to nazywać kuratorem?

Gość • Czwartek [21.10.2021, 12:53:41] • [IP: 5.173.11.**]

Naprawdę szkoda czasu na ta tzw galerie kustosz sie meczy ale widać nie ma drygu do prowadzenia przybytku kultury

Gość • Czwartek [21.10.2021, 11:53:57] • [IP: 94.254.238.**]

Co za brednie. A może powiedzieć to po rumuńsku - wyjdzie jeszcze wyższy poziom absurdu

Gość • Czwartek [21.10.2021, 09:24:53] • [IP: 185.210.39.**]

I świetnie! Fajnie, że Galeria pokazuje coraz to nowe wydarzenia. W tym naszym małym miasteczku daje oddech i szerszą perspektywę niz tylko rynek, kasa i centrum handlowe. Bardzo dziekuję panie Andrzeju!

Gość • Środa [20.10.2021, 18:57:24] • [IP: 89.151.36.***]

Za swoje się się promuj. ..

Gość • Środa [20.10.2021, 18:50:43] • [IP: 31.0.86.***]

A liczyłam na jakiś performance lub grafiki na temat życia i śmierci Georga Floyda lub LGBT a tu podróż e przez świat kapitalizmu.

Gość • Środa [20.10.2021, 18:00:08] • [IP: 31.0.125.**]

O kurła!

Gość • Środa [20.10.2021, 17:56:52] • [IP: 31.0.177.**]

Kolejny darmozjad?

Gość • Środa [20.10.2021, 17:12:57] • [IP: 89.151.36.***]

Chyba trzeba stanąć w kolejce bo można się nie dopchać... A ile to kosztowało ?

Gość • Środa [20.10.2021, 16:48:28] • [IP: 88.218.253.***]

No, no. Takie to górnolotne, że można się spodziewać TŁUMÓW ;-)))

Gość • Środa [20.10.2021, 16:39:08] • [IP: 88.218.253.***]

Buehehhee

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Na północy i częściowo w centrum opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem będą umiarkowane (przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie około 5-7 cm w pasie od Śląska do Warmii), powodując śliskość nawierzchni dróg oraz oblodzenie przy temperaturach zbliżonych do zera stopni. ■ 4,80 zł od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Taką stawkę opłaty uzdrowiskowej uchwalili radni ■ Rada Miasta zdecydowała o utworzeniu Zarządu Dróg Miejskich, jednostki, która zajmie się kompleksowo organizacją ruchu w mieście po wybudowaniu tunelu pod Świną ■ Na wniosek prezydenta z porządku obrad dzisiejszej sesji wykreślony został punkt w sprawie wyboru scenariusza dotyczacego zmian komunikacyjnych zgodnie z koncepcja zarządzania ruchem w mieście. ■ Kilku świnoujskich urzędników z powodu zakażenia koronawirusem trafiło na kwarantannę. Z informacji przekazanych przez miasto wynika, że na tę chwilę w izolacji przebywa siedmiu urzędników ■ Nocny pożar auta na Matejki. Daewoo Matiz spłonął doszczętnie Mieszkańcy ulicy Matejki drżą o swoje auta. W okolicy najprawdopodobniej grasuje podpalacz. Pierwszą ofiarą piromana padł samochód osobowy daewoo matiz. Straty byłyby jednak o wiele większe, gdyby nie interwencja świnoujskich strażaków. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy strażaków. Dzięki działaniom strażaków udało się uniknąć rozprzestrzenienia się ognia na znajdujące się w bliskiej odległości inne pojazdy. W pobliżu płonącego daewoo matiz znajdował się inny daewoo matiz oraz przyczepa kempingowa ■ Aż 188 świnoujskich przedsiębiorców zakończyło w tym roku prowadzenie działalności gospodarczej – wynika z raportu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W naszym mieście aktywną działalność gospodarczą prowadzi dziś 3396 przedsiębiorców. Aż 922 postanowiło natomiast ją zawiesić. To dane z 21 października z raportu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Poprosiliśmy magistrat o statystyki dotyczące firm, które zniknęły z rynku. Liczby robią wrażenie. - W roku 2020 działalność zakończyło 204 przedsiębiorców. W roku 2021 do 21 października działalność zakończyło 188 przedsiębiorców - informuje rzecznik prezydenta Jarosław Jaz. ■ Szanowni mieszkańcy Świnoujścia i goście, w związku z modernizacją budynku Centrum Administracji Miejskiej nr 5 (głównego budynku UM), w okresie od 15 listopada 2021 r. do 15 listopada 2022 r. Urząd Miasta Świnoujście będzie dostępny dla interesantów w dni robocze w godzinach 7.00-15.00. Zapraszamy serdecznie ■ Dramatyczny wypadek na terenie portu w Świnoujściu. Nie żyje 22 - letni mężczyzn ■ Rada Miasta powołała komisję doraźną ds.opracowania statutu Osiedla Posejdon. Osiedle to będzie pierwszą dzielnicą lewobrzeżnej części miasta działające na zasadach "jednostki wydzielonej" miasta. ■ Ruch na przejściu drogowym Świnoujście - Garz ma zostać wznowiony od połowy listopada. ■ Zwłoki 39 - letniego mężczyzny przy wydmach. Ciało 39 - letniego mężczyzny znaleziono przy wydmach w Świnoujściu. Zwłoki znajdowały się na wejściu numer 12 przy ulicy Żeromskiego. Na miejsce przyjechała policja oraz pogotowie ratunkowe. Pomimo podjętej przez ratowników medycznych reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że odnaleziony mężczyzna był bezdomny. Do zdarzenia doszło w piątek, 22 października około godziny 8:30. ■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■