POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [13.10.2021, 09:44:14] • Polska

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem!

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem!

fot. Policja

Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia. Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Spoofing telefoniczny to nic innego jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę.

Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej.

W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Sprawcy wykorzystują różne triki socjotechniczne po to, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

(Biuro dw. z Cyberprzestępczością KGP/ mw)


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Czwartek [14.10.2021, 20:44:24] • [IP: 37.47.155.**]

A to dlatego, że chcą żeby ludzie wszystko zdalnie robili. Nawet wypłacając pieniądze w kasie banku z własnego konta chcą characzu. Nie można nic na miejscu załatwić.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 15:34:42] • [IP: 37.248.176.***]

"Wiedziałem że jesteś zdesperowanym małolatem ale nie wiedziałem że to jest tak głębokie.. Chyba szczepionka ci zaszkodziła. Zrób sobie lewatywę i połóż się bo sen na głupotę jest najlepszy." To się nie szczepiłeś? Stary (bo ja małolacik haha) polecam po 2 dawce wi fi masz wszędzie. Telefonu nie musisz ładować a i strzelać do ludzi z autyzmu możesz ale to jak wyjdzie DLC o nazwie" 3dawka". Kiedyś mówię kto i po kiego grzyba pisze te komentarze na iswinoujscie, ale od jakiegoś czasu sam je czytam czasem coś napiszę żeby podkręcić temat. No przy piwie po pracy jest to zajefajna rozrywka. Ja tu nie wchodzę po artykuły a po komentarze. Zdechnąć ze śmiechu idzie po paru piwerkach." ty komuch!!1111oneoneone"." a ty pisior!!111oneoneone" i to pod każdym artykułem. Policja jest nielegalna!!, kodeks karny jest nielegalny!! legalność jest nielegalna!!. Nie no padnę znowu ze śmiechu ludzie idzcie do pracy. Pozdrawiam zdesperowany małolat po szczepieniu hahahaha

Gość • Czwartek [14.10.2021, 13:06:33] • [IP: 89.151.36.***]

Wiedziałem że jesteś zdesperowanym małolatem ale nie wiedziałem że to jest tak głębokie.. Chyba szczepionka ci zaszkodziła. Zrób sobie lewatywę i połóż się bo sen na głupotę jest najlepszy.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 01:43:46] • [IP: 37.248.176.***]

"16:34:38 - Ja nie muszę nikomu nic zgłaszać, bo nie jestem konfiturą kapusiu. Kodeks karny jest nielegalny stworzony przez oszustów i dotyczy tylko osób fizycznych, którzy są niewolnikami..." hahahahahaha. Padłem ze śmiechu." Nie jestem konfiturą" hahaha nie no padne ze śmiechu. 90% gangusów z lat 90 strzelało z ucha a mordowali ludzi, ale tu mamy bohatera." Armia z krzywej" też była lojalna jp i hawudepe a jak prokurator z CBŚ na nich wjechał to walili się na komendzie jak demokracja w Afganie. Pewnie następny" znaFca" konstytucji, której na oczy nie widział. Ogarnij się człowieku. Może do pracy byś poszedł? Nie no po co? Będę wypisywał co na" jutubie" mówili. Jak" jutub" i" fejsbuk" tak mówi to musi być prawda. Przeczytałeś kiedykolwiek jakąś ustawę? Wątpię. Pewnie czytać ze zrozumieniem umieć nie musisz bo na " ju tu ba ch i fejsach mówili, że policja to firma ochroniarska z Nowego Yorku" to musi być prawda!! hahahaha ja nie mogę. Pozdrawiam Pana serdecznie. :)

Gość • Czwartek [14.10.2021, 00:20:50] • [IP: 176.221.124.***]

Policja nie jest od ostrzegania tylko od łapania złodzieji

Gość • Środa [13.10.2021, 22:50:59] • [IP: 89.151.36.**]

16:50:58 Lekcje zrobione? Zastanów się głęboko nad emigracją do Białorusi. Tam jest demokracja. (tylko najpierw ukończ podstawówkę bo masz tak rozległe wiadomości że na wyżej cię nie oceniam.

Gość • Środa [13.10.2021, 18:58:23] • [IP: 176.221.125.**]

Lepiej byście napisali ile przypadków covida

Gość • Środa [13.10.2021, 16:50:58] • [IP: 192.95.12.***]

16:34:38 - Ja nie muszę nikomu nic zgłaszać, bo nie jestem konfiturą kapusiu. Kodeks karny jest nielegalny stworzony przez oszustów i dotyczy tylko osób fizycznych, którzy są niewolnikami...

Gość • Środa [13.10.2021, 16:34:38] • [IP: 89.151.36.**]

14:54:36 - Ale przebłysk intelektu. Kodeks karny jest jeden w Polsce. Swoje sprawy zgłaszaj cieciowi skoro tak uważasz lub wykrzycz do kibla to będzie głośniej. ..

Gość • Środa [13.10.2021, 14:54:36] • [IP: 192.95.12.***]

13:18:05 - Zgłupiałaś?! Zgłaszać do nich na nich? Po co niby miałbym zgłaszać do prywatnej firmy" Prokuratura" podszywająca się pod organ Państwowy o tej samej nazwie. Równo dobrze mogę, to zgłosić parkingowemu emerytowanemu cieciowi...

Gość • Środa [13.10.2021, 13:18:05] • [IP: 89.151.36.***]

Do IP 192.95.12. *** Jeżeli masz wiadomości na temat przestępstw dokonanych przez osoby które wymieniłeś to zgłoś się z zawiadomieniem do prokuratury. Zatajenie dowodów jest przestępstwem a oszczerstwa również. Nawiasem mówiąc spoofing jest niczym w porównaniu z wyczynami p. Nowaka, Gawłowskiego czy Grodzkiego.

Gość • Środa [13.10.2021, 12:22:08] • [IP: 83.19.186.*]

Przecież oni rzadko proszą o kasę czy dane bankowe! Wystarczy że wcisną link, na który kliknie ofiara, to wystarczy by zainstalować na telefonie ofiary program, który wyłudzi wszystkie te informacje, które umożliwią im kradzież np z konta bankowego. Na te linki trzeba zwrócić największą uwagę

Gość • Środa [13.10.2021, 11:50:40] • [IP: 192.95.12.***]

Czym są takie drobne złodziejaszki, do złodzieja morawieckiego, koscińskiego, pasożyta kaczyńskiego czy reszty tej pisowskiej chołoty.

Oglądasz 1-13 z 13
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ BURZE Z GRADEM Ostrzeżenie meteorologiczne ważne od godz. 13:00 do godz. 23:00 dnia 18-08-2022. Obszar: województwo zachodniopomorskie - powiaty: Białogardzki, Choszczeński, Drawski, Goleniowski, Gryficki, Gryfiński, Kamieński, Koszaliński, Kołobrzeski, Myśliborski, Policki, Pyrzycki, Stargardzki, Świdwiński, Świnoujski Grodzki, Łobeski. Przebieg: Prognozuje się występowanie burz, podczas których może występować intensywny opad deszczu od 10 do 20 mm/m2 oraz wiatr wiejący w porywach do 60-70 km/h. Lokalnie możliwy opad gradu. Skutki: ryzyko utraty życia; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych; utrudnienia komunikacyjne; łamanie gałęzi; ryzyko wybuchu pożaru ■ Pożar na działkach Przy ulicy Krzywej na terenie ogródków działkowych doszło do pożaru. Palił się duży kontener na śmieci po brzegi wypełniony odpadami. Na działki przyjechali strażacy. Na miejsce zadysponowano jeden wóz strażacki. Strażacy w niecałą godzinę poradzili sobie z zagrożeniem. - Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się śmieci - poinformowała straż pożarna w Świnoujściu. Pożar wybuchł w niedzielę rano, przed godziną 6:00 ■ No i stało się to co zwykle, czy inwazja komarów na Świnoujście wystartowała. Komary równo żrą starszych i młodszych, biednych i bogatych, Polaków i Niemców. Niestety władze miasta zdają się problemu nie dostrzegać. Już w zeszłym tygodniu pojawiły się małe krwiopijcze bestie, które nie pozwalały spokojnie chodzić ulicami czy posiedzieć na plaży. Spóźnione jak co roku opryski robione „po taniości” jak widać znowu powodują, że wolny czas to teraz lepiej spędzić w domu, niż na działce czy z przyjaciółmi albo rodziną na promenadzie. W zeszłym tygodniu redakcja zadała pytanie gdzie i kiedy były ostatnie opryski i jak miasto zamierza teraz walczyć z komarami. Niestety kilka dni to za mało dla świnoujskiego magistratu, żeby dać prostą informację. Póki co mieszkańcom i turystom pozostaje wykupywanie znowu wszystkich możliwych środków na komary i pośpiewywanie znanej piosenki Crazy Boys „lato z komarami lato swędzące bez przerwy lato, komary i nerwy latoooooo”. ■ Dlaczego często do działań wyjeżdża kilka wozów strażackich? Zgodnie z ogólnokrajowymi zasadami dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do zgłoszenia o charakterze medycznym, dysponowanych jest minimum 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ze względu na zapewnienie ciągłej gotowości do realizacji pozostałych ustawowych zadań i możliwości wystąpienia zdarzeń o innym charakterze, do większości zdarzeń dysponowane są minimum dwa bojowe pojazdy pożarnicze - wyjaśnił kpt. Paweł Piorun ■ Świnoujście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce! 6.935 zł. tyle wynosi dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia! Taką informację podał dzisiaj Portal Samorządowy, który opisał roczne sprawozdanie Krajowej Rady Regionalnej izby Obrachunkowej. Świnoujście wyprzedziło Szczecin i Wałbrzych. Powiaty grodzkie są najbardziej zadłużoną grupą samorządów – czytamy na stronie portalu. Do tej pory słyszymy co chwilę informację prezydenta o sukcesach jego i współpracowników. Jakoś zapomniał jednak głośno powiedzieć, że te „sukcesy” opiera na zadłużania Miasta i Mieszkańców ■ W wyniku przeprowadzonych działań naprawczych, jakość wody w sieci wodociągowej w kwartale ulic Żeromskiego 31 do Żeromskiego 21, cała ul. M. Konopnickiej oraz dla budynków przy ul. B. Prusa 7 i 9 w Świnoujściu przy ul. Olsztyńskiej nie wykazuje przekroczenia norm mikrobiologicznych. Woda nadaje się do spożycia bez ograniczeń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu w dniu dzisiejszym tj. 18.07.2022 r. wydał stwierdzenie przydatności wody do spożycia ■