POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [14.10.2021, 08:52:35] • Polska

Zmartwieni czy pełni optymizmu? Jakie są obecnie nastroje Polaków?

Zmartwieni czy pełni optymizmu? Jakie są obecnie nastroje Polaków?

fot. Organizator

Według najnowszych badań Polakom towarzyszą głównie pozytywne emocje, choć aktualny stan psychiczny społeczeństwa jest bardzo zróżnicowany. Jedynie co dziesiąty Polak deklaruje, że czuje się bezpiecznie. Co ciekawe, częściej na poczucie bezpieczeństwa wskazują osoby starsze. Z kolei osoby młodsze, w wieku do 24 lat, niemal dwukrotnie częściej niż osoby po 50. roku życia deklarują, że czują lęk czy zniechęcenie. Rzadziej towarzyszą nam takie emocje, jak gniew, złość czy wstyd, ale też spełnienie. Warto rozmawiać o naszych nastrojach szczególnie teraz. 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Aktualny stan psychiczny Polaków
Według badani przeprowadzonych w ramach kampanii „Słodka równowaga” uczuciem, które towarzyszy obecnie największej liczbie Polaków jest spokój – deklaruje go jednak jedynie 22% respondentów. Co piąty ankietowany (20,5%) wskazał na nadzieję, z kolei 17% badanych przyznało, że czuje niepokój. Mimo niesprzyjających warunków – trwającej pandemii i jesieni, która niesie ze sobą krótsze i bardziej pochmurne dni, uwagę zwraca przewaga określeń pozytywnych wśród emocji, które zajęły pierwszych 10 miejsc. Stosunkowo dużo wskazań uzyskały optymizm (16%), zadowolenie (15%), radość (12%), bezpieczeństwo (11%) i szczęście (11%).

Jak widać, wprawdzie spokój towarzyszy największej liczbie respondentów, jest to jednak stosunkowo niewielki odsetek Polaków i Polek. Z drugiej strony nasze stany emocjonalne są zmienne, emocje przepływają przez nasze ciało, zmieniając się w czasie. Przekonanie, że można być przez cały czas szczęśliwym i entuzjastycznym, jest błędne. Każdy i każda z nas przeżywa różne emocje, różnimy się też pod względem tego, jak reagujemy na pewne sytuacje – wiele zależy od temperamentu, który jest wrodzony. W przeżywaniu emocji ważne jest, by nie blokować tych, które uważamy za „złe”, „trudne”. Smutek, złość, lęk – one wszystkie nam o czymś mówią, mogą stanowić sygnał, że warto coś zmienić w naszej sytuacji albo w naszym podejściu do życia. Nie powinno się więc ich odpychać. Spychane emocje mogą się bowiem gromadzić jako napięcia w ciele i wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie. - mówi psycholog Małgorzata Pawlak, ekspert kampanii „Słodka równowaga”.

Nie wszyscy czują optymizm
Spośród negatywnych uczuć, oprócz niepokoju, wysoko znalazły się również zniechęcenie (12%) i smutek (11%). Jako najważniejszy czynnik pogorszenia samopoczucia wymieniane są kwestie finansowe. Dotyczy to połowy Polaków. Część respondentów (26,5%) wskazuje ogólnie, na niezadowolenie ze swojej sytuacji finansowej, natomiast co czwarty Polak (25,2%) przyznaje wprost, że zmaga się z problemami finansowymi. Innymi czynnikami, które negatywnie wpływają na nasz nastrój są ogólne, życiowe zmartwienia (40%) oraz stan zdrowia własny lub bliskich (40%).

Znajdowanie czasu na przyjemności i dostrzeganie pozytywnych aspektów naszego życia jest ważne niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Psychoterapeuci zalecają np. wypisywanie „wdzięczności” – codzienne robienie podsumowań obejmujących to, za co w życiu możemy być wdzięczni. Ruch, kontakt z ludźmi, dbanie o sen i zdrowe odżywianie to podstawa, tym bardziej, że badania pokazują, że trwająca już wiele miesięcy pandemia ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Jednak nawet w tych warunkach warto szukać sposobów, by o siebie zadbać – znaleźć aktywność fizyczną, która będzie dla nas bezpieczna (np. spacery), czy zamiast stacjonarnych spotkań na żywo zorganizować spotkania online. Świadome przeżywanie emocji i monitorowanie stanów emocjonalnych jest ważne również dlatego, że pozwala wychwycić poważniejsze problemy. Jeśli przez dłużej niż dwa tygodnie jesteśmy przygnębieni, mamy mniej energii czy gorszy apetyt, dopada nas poczucie beznadziei lub inne symptomy, które nas niepokoją i utrudniają funkcjonowanie, warto zasięgnąć porady specjalisty – zgłosić się na konsultację psychoterapeutyczną czy psychiatryczną. – twierdzi psycholog Małgorzata Pawlak, ekspert kampanii „Słodka równowaga”.

Kluczowe czynniki wpływające na poprawę samopoczucia
Dla ponad 83% Polaków czynniki, które w największym stopniu pozytywnie wpływają na ich samopoczucie związane są z relacjami i interakcjami z drugim człowiekiem. Największy odsetek wskazuje na rozmowę z bliską osobą. Jednak, jak się okazuje, humor może poprawić także zwykły uśmiech podarowany od drugiego człowieka, co przyznaje co piąty Polak.

Jak pokazują badania, jakość naszych relacji ma duży wpływ na jakość naszego życia. Takie relacje, w których czujemy się ważni i akceptowani, mogą je wzbogacać. Osoby, które czują, że nie mają w życiu wystarczająco dobrych relacji, zachęcam do refleksji, czego im brakuje.

Poczucia przynależności do grupy? Relacji romantycznej? A może więzi przyjacielskich czy rodzinnych? Bardziej różnorodnej, dynamicznej współpracy na gruncie zawodowym? Czy w bliskich relacjach, w których jestem, mam poczucie bezpieczeństwa, poczucie, że mogę się przed kimś otworzyć? Czy biorę z danej relacji mniej więcej tyle, ile dostaję? Jeśli nie, może to być jeden z powodów, dla których warto rozważyć psychoterapię.

Relacja z psychoterapeutą lub psychoterapeutką nie zastąpi nam wprawdzie tych z codziennego życia, jednak pomoże zrozumieć, skąd mogą się brać problemy w budowaniu relacji na co dzień. – mówi psycholog Małgorzata Pawlak.

Na czołowych miejscach wśród czynników wymienianych jako wpływające w największym stopniu pozytywnie na samopoczucie znalazły się także odpoczynek i sen (dla 28% Polaków), a także kontakt z naturą (25%). Jak wynika z badań, Polakom humor poprawia także coś słodkiego. Część ankietowanych przyznaje, że szukając pociechy, sięga po słodką przekąskę. Ma to uzasadnienie w tym jak funkcjonuje nasze ciało. Gdy zjadamy coś słodkiego, w mózgu uwalniane są m.in. dopamina i endorfiny, czyli związki chemiczne wywołujące dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Kiedy spożywamy słodkie pokarmy, znajdujące się w naszym mózgu ośrodki przyjemności stają się aktywniejsze. Warto to czasem wykorzystać, jednak pamiętając, że zbyt duża ilość węglowodanów w diecie może prowadzić do problemów ze snem czy koncentracją. Dlatego ważne jest, by stosować zrównoważoną dietę.

Jeśli słodkościami regulujemy sobie emocje, może się to wiązać z zaburzeniami odżywiania, wtedy warto zwrócić się do specjalisty. Z jedzenia możemy jednak uczynić sprzymierzeńca, dzięki któremu osiągniemy zapewnimy sobie większą jakość życia. Gotowanie i pieczenie w gronie przyjaciół może pogłębiać relacje, a świadome jedzenie (mindful eating) przyczyniać się do tego, że nasze życie będzie znacznie przyjemniejsze. U ważność, czyli bycie obecnym tu i teraz, wiązać się będzie w tym przypadku ze zwolnieniem tempa i większej koncentracji na doznaniach zmysłowych związanym ze spożywaniem posiłku. Warto poświęcić się w całości tej jednej wykonywanej czynności, unikając rozpraszaczy typu telefon czy komputer. W ten sposób będziemy w stanie w większym stopniu skupić się na przyjemności. – dodaje psycholog Małgorzata Pawlak, ekspert kampanii „Słodka równowaga”.

Właściwa dieta połączona z aktywnością fizyczną ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli poprawiamy sobie humor porcją ulubionego deseru, pamiętajmy, aby towarzyszyła temu codzienna porcja ruchu. Szczególnie jeśli dużo czasu spędzamy za biurkiem w szkole lub w pracy, istotne jest, aby zachować równowagę, poprzez aktywność. Warto, aby sprawiała ona nam przyjemność. Jeśli lubimy kontakt z naturą, być może bieganie lub spacery po lesie będą dla nas przyjemną i zdrową formą spędzania wolnego czasu.

ON BOARD THINK KONG / ECCO Network


komentarzy: 26, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 26

Gość • Piątek [15.10.2021, 10:23:43] • [IP: 89.64.120.***]

14:54:14] • [IP: 188.146.176.** Uwaga, to znany propagandzista. Nałykał się" faktów" z TVP. A może nocami, namiętnie, na zlecenie sam wróży. Polacy wracają z emigracji? Czy ktokolwiek poza pierwszym ministrem zna takich.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 15:12:17] • [IP: 176.221.124.**]

Gość • Czwartek [14.10.2021, 12:50:05] • [IP: 89.151.36.***]Masz rację, cała sekta pis-u będzie siedzieć.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 14:54:14] • [IP: 188.146.176.**]

12:42:12] • [IP: 31.11.130.*] Dlaczego, dziadku, głosowałeś na Kopaczkę, czyli Tuska, która w 2014 podpisała umowę klimatyczną nakazującą płacić za produkcję CO2, co podniosło ceny paliw, prądu, o tym już wtedy pisano, że podpisaliśmy cyrograf. Azja ma w d* CO2, USA też, Ameryki Pd. i Srodkowa również, Rosja, Afryka, a Unia zaspokajając interesy lobbystów wiatrakowych, fotowoltaicznych, atomowych wymusiła dekarbonizację i płacenie podatku za realizację kolejnej w Europie, po marksizmie i hitleryzmie, utopii.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 14:03:09] • [IP: 5.172.232.**]

176***paliwo powyżej 6 zł gaz szaleństwo, energia elektryczna kosmos, drożyzna w sklepach itd.!! Same" "sukcesy" " tego rządu??. Ale dla ciebie wszyscy którzy mają inne zdanie to trolle. Gratuluję dobrego samopoczucia i wiary w swojego Guru. Dużo zdrowia. 🌹

Gość • Czwartek [14.10.2021, 13:54:23] • [IP: 188.146.176.***]

11:04..159.** - no właśnie ten sondaż mówi coś odwrotnego. Opowiadasz w skrócie o tonacji komercyjnej TVN, która nocą straszy wróżkami i czarami (co za zabobony w XXI w.!), a za dnia Faktami, czyli Bajkami.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 13:33:41] • [IP: 37.47.148.***]

Zepsuli nam życie kowidioci. W Polsce i na świecie. Większość nie ma świadomości kto dobry, kto zły. Nie wie kto płaci za zeszmacenie się i za dezinformację. Tym co wystarczy micha i tłuste żarcie a jeszcze do tego jeżeli nie zmusza się i do myslenia - będą chwalić i upajać się sobą i dobrocią systemu. Narracja, która ma na celu okraść polskę jest słodka, a jej prostota dociera do większości.

COW ID • Czwartek [14.10.2021, 13:21:42] • [IP: 176.221.124.***]

JUŻ W LISTOPADZIE SKOWYDOWE SZPRYCSTAFFRL PODKRĘCI MOTŁOCHOWI ŚRUBĘ. SPOKOJNIE I Z NADZIEJĄ SKIERUJĄ SIĘ NA OSTATNIĄ PROSTĄ W STRONĘ KARSIBORSKIEJ.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 13:21:13] • [IP: 167.114.118.*]

Jestem w k u r w i o n y ! ! !

Gość • Czwartek [14.10.2021, 12:50:05] • [IP: 89.151.36.***]

10:43:49 Żle się dzieje bo w ferworze odzyskania niepodległości nie pozamykano zdrajców i nie pogoniono komuchów. Człowiek się uczy na własnych błędach. Następnym razem będzie lepiej.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 12:42:12] • [IP: 31.11.130.*]

Przecież jak rządziło PO, pan Kaczyński oraz pani Szydło udzielała wspaniałych rad partii pana Tuska. Chodziło o ceny paliw!! Radzono zmniejszenie akcyzy i miało być po bólu!! Panie Naczelniku proszę wcielić obecnie pana wspaniały pomysł i znieść akcyzę na paliwo, a jej ceny powrócą na stare tory. Dlaczego pan nie realizuje własnych pomysłów ?? To panu odpowiem:" Poszedłem do apteki, zobaczyłem ceny i wróciłem do domu. lepiej już odejść na tamten świat. Ale potem sprawdziłem ceny pogrzebów i wróciłem do apteki..!" Panie Naczelniku tak naprawdę to NBP mnie okradł z oszczędności inflacją, że już i na pogrzeb kasy brakuje o lekarstwach i o leczeniu nie mówiąc. Zrobiliście ze mnie dziada po 50 latach uczciwej pracy!! I to jest według pana dobrobyt?? Dla kogo i z czego mam się cieszyć ?? Stary emeryt

Gość • Czwartek [14.10.2021, 11:56:24] • [IP: 188.146.176.***]

11:31. 124.** To znany troll wszędzie atakujacy rząd, nawet pod artykułem o psich kupach czy o nowym przystanku. I teraz aktorsko histeryzuje, nie wspomina o ok.2-3 mln Polaków, którzy za rządów SLD i potem za PO wyjechali z Polski. Dziś jest trend odwrotny, Polacy wracają, ale państwo wycieńczone przez komunizm, potem sprywatyzowane złodziejsko lub powysprzedawane jak np.Kwidzyn (europoseł PO Lewandowski, wyprzedawczyk, stał za złodziejską wyprzedażą fabryki papieru w Kwidzynie) zapłaciło daninę - emigracją.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 11:42:05] • [IP: 88.156.206.***]

Z kraju ucieka tchorz!! Prawdziwy Polak zostaje i walczy zesko...synstwem!!

Gość • Czwartek [14.10.2021, 11:37:58] • [IP: 88.156.206.***]

80% wstret do rzadzacych 20%gniew innej opcji niema!

Gość • Czwartek [14.10.2021, 11:31:12] • [IP: 176.221.124.**]

Gość • Czwartek [14.10.2021, 08:59:53] • [IP: 88.218.253.***]To dlaczego od tylu lat kto może i mądry ucieka z tego kraju??Lekarza czy pielęgniarki już niedługo nie uświadczysz.Polska wegetuje tylko dzieki handlowi z Niemcami i miliardom przekazywanym dla rodzin od pracujących za granicą.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 11:29:56] • [IP: 192.95.12.***]

Żeby było lepiej, to trzeba odżydzić Polskę i Świnoujski urząd miasta.

Mieszkanka • Czwartek [14.10.2021, 11:05:36] • [IP: 176.221.125.***]

Do gościa z godziny 09.48.02. Jakim padalcem trzeba być aby tak złożeczyć mieszkańcom wyspy? Ci jak ich nazwałeś chciwcy i wyzyskiwacze to zazwyczaj ludzie napływowi z Polski. W większości nie są mieszkańcami naszego miasta. Wstydz sie.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 11:04:56] • [IP: 5.173.159.**]

Pisowski rząd młodych ludzi doprowadza do depresji, samobójstw ! jakie mają życie brak perspektyw na mieszkanie dobrą stabilną pracę a drożyzna na każdym kroku !Coraz większe zakłamania i korupcja widoczna od góry do dołu. I nachapać się nie mogą ciągle jest im mało! Pazerność jaką świat nie widział !

Gość • Czwartek [14.10.2021, 10:43:49] • [IP: 176.221.125.***]

w Komunistycznej Polsce Wojsko Bronowało Plażę od Falochronu do Międzyzdroji i rano Żołnierze sprawdzali ile Ludzi w Nocy Uciekło z Kraju do Morza i dalejw końcu ludzie sie zdenerwowali i Komunistów pogonili i Utworzyli Katolicką Polskę dzisiaj jest Wolnosc i Swoboda chcesz to możesz jechac na Roboty za Granicę

Masakra • Czwartek [14.10.2021, 10:27:05] • [IP: 194.56.225.**]

Totalna masakra.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 10:26:44] • [IP: 188.146.176.***]

:-)

Gniew • Czwartek [14.10.2021, 10:16:06] • [IP: 138.201.190.***]

Nie idzie patrzec na to co wyprawia sie nie tylko w tym miescie ale w kraju i na swiecie. To juz ostatnie chwile dobrobytu i pokoju. Czekas glod i ciezkie czasy.

Smutek • Czwartek [14.10.2021, 10:13:29] • [IP: 138.201.140.**]

W tym miescie smutek, gniew, beznadzieja. Tu nie ma juz czego szukac. Wszedzie wyzysk i banda hien czekajacych tylko az sie komus noga potknie aby wykupic jego mieszkanie. Pracowac sie tu w ogole nie oplaca.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 10:05:15] • [IP: 5.173.30.**]

09:06• 37.47.169.*** chyba pisał też post 09:48 - Bawi mnie ocena z 09:06, bawi też zwłaszcza tych, którzy mają energię, są aktywni, biorą byka, czyli życie za rogi, bawi ona również tych, którzy pamiętają PRL, z l.90., gdy Polska była PRL-bis. Co do mieszkań to znam osoby nie bardzo majętne, które potrafiły zbudować dom (w Przytorze, teraz mają więcej spokoju niż ja, zalewany Niemcami, którzy mi blokują podjazd pod własny dom), a najnowszą zmianą, która teraz wchodzi do Sejmu to możność zbudowania domu do 70m2, który nie wymaga kierownika budowy i innych podobnych warunków, wchodzi też projekt techniczny domu bardzo prosty, o prostej technologii, budynku niedrogiego. Życie dziś jest pełne wolności, można wyjeżdżać gdzie się chce, pracować gdzie się chce, ale ciekawe, że jednak wolność jest powoli ograniczana, z niespodziewanego kiedyś kierunku: z Zachodu. Facebook i YouTube cenzuruje coraz więcej, Unia gwałci niepodległość państw, polityczna poprawność zakazuje mówić krytycznie o ideologii LGBTQ+.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 09:48:02] • [IP: 37.47.141.**]

Świnoujście to zepsute moralnie miasto pełnie chciwców, wyzyskiwaczy i powinno być zmyte. Miejmy nadzieję, że proroctwa się spełnią i to miasto zostanie całkowicie zalane. Potrzebne jest aby upadło aby powstać i aby ludzie się zmienili.

Gość • Czwartek [14.10.2021, 09:06:29] • [IP: 37.47.169.***]

Smutek i niepokój. Życie w Polsce to wegetacja. Osoby młode nie mają szans na własne mieszkanie. Potrzebny jest potężny krach aby wszystko wróciło do normalności.

Oglądasz 1-25 z 26
■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■