POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [18.09.2021, 10:15:40] • Polska

Jak prowadzić ścieżki wokół domu?

Jak prowadzić ścieżki wokół domu?

fot. Organizator

Zagospodarowanie terenu wokół domu wymaga dokładnego przemyślenia wielu aspektów funkcjonalnych i estetycznych. Szczególnie ważną rolę w jego planowaniu odgrywają ciągi komunikacyjne czyli chodniki, alejki i ścieżki. Podpowiadamy, gdzie i z czego warto je wykonać.

Alejki w przestrzeni wokół domu to podstawa aranżacji. Najważniejsza jest aleja prowadząca od furtki do drzwi domu. To najczęściej główna arteria założenia projektowego, dlatego zaleca się, aby była dość szeroka.

Przyjmuje się, że powinna mieć szerokość od 1,2 do 1,5 metra. Taka odległość wystarczy, aby mogły wygodnie minąć się dwie osoby zmierzające w przeciwnych kierunkach. Pozostałe ścieżki w ogrodzie mają nieco mniejsze znaczenie, ale również są ważne. Poza tym, że pełnią funkcję drogi komunikacyjnej, często oddzielają też wizualnie przestrzeń i stanowią ramy dla terenów zielonych. Alejki, podobnie jak inne elementy aranżacji, powinny być dopasowane do stylu domu i ogrodu oraz wykonane z trwałych i estetycznych materiałów.

„Autostrada” pod same drzwi
Doskonałym materiałem do wykonania chodników i ścieżek są kostki i płyty betonowe. Charakteryzują się one dużą odpornością, antypoślizgowością oraz są łatwe w utrzymaniu. Ich atutem jest również ciekawy design. Producenci betonowych materiałów nawierzchniowych, wiedząc jak ważna dla klientów jest estetyka i dekoracyjność, cały czas rozwijają portfolio rozwiązań zgodnych z najnowszymi trendami w architekturze.

Dlatego aleja czy ścieżka wykonana z betonowych prefabrykatów wcale nie musi być mało finezyjna, a wręcz przeciwnie – może przyciągać wzrok. Jest to szczególnie pożądane w miejscach takich, jak strefa wejściowa do domu, której najważniejszym elementem jest „autostrada” prowadząca od furtki lub granicy działki do drzwi budynku. Zwykle to właśnie nią domownicy i goście zmierzają do domu, a także wnoszą bądź wwożą zakupy, dlatego tak ważne jest, żeby oprócz reprezentacyjnego charakteru, była ona funkcjonalna i stanowiła jednolitą płaszczyznę. Przykładem rozwiązania, które idealnie sprawdza się w tej roli jest nowoczesna i minimalistyczna kostka Polbruk Commix. Posiada ona geometryczne kształty – prostokątów o wymiarach 10x20 cm i 20x30 cm oraz kwadratów o bokach 10x10 cm i 20x20 cm. Wszystkie elementy mają uniwersalną grubość 6 cm, dzięki czemu można je wykorzystać nie tylko do budowy alejek czy tarasu, ale również na podjazd dla samochodów osobowych. Kostka Commix jest dostępna w modnych odcieniach szarości: nerino, taupe i kolorze grafitowym oraz szarym, a także ciepłych tonacjach: latte, hawaii, boho, cortado i masala. Taka różnorodność wymiarów i barw stwarza bardzo duże możliwości aranżacyjne. Z prefabrykatów Commix można układać monokolorystyczne nawierzchnie, ale również kreatywnie łączyć ze sobą odcienie lub tworzyć wzory. W przypadku chęci lub konieczności wizualnego wytyczenia granic ścieżek, można na przykład na krawędziach ułożyć kostkę o ciemniejszej barwie, a wewnątrz wykorzystać jasne kolory.

Jak prowadzić ścieżki wokół domu?

fot. Organizator

Rozwiązaniem, które z kolei doskonale sprawdza się w bardziej klasycznych aranżacjach jest kostka Polbruk Petra. Jest ona inspirowana skalnym miastem w Jordanii i przypomina kształtem naturalny kamień. Petra występuje w trzech kolorach. Pierwszy z nich to sahara, który jest dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe dwa to - onyx i alpen - pasujące do projektów klasycznych i rustykalnych. Co ciekawe, w niektórych aranżacjach kolory te są ze sobą łączone dla osiągnięcia interesującego efektu. Atutem prefabrykatów Petra jest grubość wynosząca 8 cm, dzięki czemu można je wykorzystać również na podjazd do garażu dla samochodów cięższych niż 3,5 tony.

Do głównych ciągów komunikacyjnych, oprócz wyżej wspomnianej alejki pomiędzy furtką i drzwiami, należy zaliczyć również tę prowadzącą od podjazdu do drzwi, ale w otoczeniu domu znajdują się też inne ścieżki, które mają ważne reprezentacyjne znaczenie, jak np. trakty w zielonym ogrodzie.

Alejki tonące w zieleni
W ogrodach położonych na tyłach budynku bardzo popularne ostatnimi czasy stało się układanie alejek metodą step by step, czyli z przerwami pomiędzy kolejnymi płytami. Powinny być one nie większe niż jeden krok. Ścieżki budowane w ten sposób prezentują się niezwykle efektownie w ogrodach o nowoczesnym i skandynawskim charakterze, gdzie często spotyka się duże połacie krótko przystrzyżonej trawy. Poza tym jest to rozwiązanie ekologiczne, gdyż ułożenie płyt z większym dystansem pozwala na zwiększenie powierzchni bioaktywnej (trawa, grys). Do nowoczesnych lub skandynawskich aranżacji będą pasowały płyty takie, jak Polbruk Linea i Lira, które swoim wyglądem przywodzą na myśl naturalne materiały. Linea do złudzenia przypomina trawertyn, czyli porowatą skałę osadową o białym lub jasnobeżowym kolorze. Oryginalny surowiec często wykorzystywano do podkreślania unikatowego charakteru budowli, czego doskonałym przykładem jest Bazylika św. Piotra w Rzymie czy znajdująca się na placu św. Piotra kolumnada. Wymiar pojedynczego elementu Linea to 25 x 75 cm. Jest ona dostępna w barwie jasnoszarej. Alternatywą do „trawertynowej” płyty może być betonowa deska, czyli wcześniej już wspomniana Lira. Posiada ona identyczne wymiary jak Linea i odwzorowuje prawdziwe drewno, ze słojami i pęknięciami. Jej faktura tak idealnie imituje naturalny surowiec, że może zwieść nawet nasz dotyk. Lira występuje w dwóch kolorach: beżowym i ciemnobrązowym. Obydwa idealnie wpasują się w nowoczesne i skandynawskie aranżacje, ale sprawdzają się również w ogrodach o innym charakterze.

Jak prowadzić ścieżki wokół domu?

fot. Organizator

Ścieżki układane metodą step by step, oprócz wyżej wspomnianych atutów, mają jeszcze jedną zaletę. Ze względu na to, że są to w zasadzie pojedyncze elementy układane w jednym ciągu, alejkę zmieścimy nawet w miejscach, gdzie rośliny rosną blisko siebie. Większego problemu nie stanowi również układanie krętej ścieżki. Pozwala to w naprawdę interesujący sposób kreować przestrzeń ogrodu.

Alejki w otoczeniu domu pełnią różnorodne funkcje. Te, które są położone w strefie wejścia mają charakter ciągów komunikacyjnych, transportowych i reprezentacyjnych, dlatego dobrym rozwiązaniem jest budowa w tych miejscach jednolitych nawierzchni. Na większą ekstrawagancję można natomiast pozwolić sobie w ogrodzie, gdyż układanie ciągów pieszych metodą step by step pozwala często uzyskać ciekawsze efekty w zestawieniu z naturalną roślinnością.

Aneta Rymarska
Account Director


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych zostało odwołane. O nowym terminie zostaną Państwo powiadomieni. Z poważaniem Grzegorz Koss Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych ■ Rok temu, 24 marca, tragiczne wydarzenie wstrząsnęło mieszkańcami: śmierć trzynastoletniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 (przy ulicy Kościuszki) pozostaje zagadką, budząc pytania o bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Trzy tygodnie przed tym nieszczęśliwym porankiem, chłopiec doświadczył przemocy ze strony kolegi z klasy na terenie dawnej "Penelopy", zdarzenie to zostało zarejestrowane przez kamery. Bójkę oglądało i nagrywało wielu uczniów. Następstwa tego zdarzenia były na tyle poważne, że matka chłopca zdecydowała się na wyjazd do Szczecina na wykonanie tomografii komputerowej głowy dziecka. Lekarz wydał zaświadczenie zwalniające 13-latka z zajęć wf. Chłopiec nadal się źle czuł. ■ Linie 5 i 5T wracają na stałą trasę "Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od piątku 22 marca 2024 r.: · linie 5 i 5T wracają na stałą trasę w związku z otwarciem ul. Mostowej dla ruchu pojazdów samochodowych, · tymczasowa linia 5O przestanie kursować, · rozkłady jazdy dostępne będą na stronie: www.ka.swinoujscie.pl Szczegółowych informacji udziela całodobowo dyspozytor Spółki pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504. Zachęcamy pasażerów o dokonywanie zakupu biletów i karnetów: · z wykorzystaniem aplikacji GoPay, mPay; · poprzez kasowniki – biletomaty do płatności bezgotówkowych; · w wyznaczonych punktach sprzedaży biletów ■ Od teraz w nocy za dyżur aptek uważane są te pełnione przez kolejne 2 godziny zegarowe między 19:00 a 23:00. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Świnoujście Nr 168/2024 z 11 marca 2024 roku określono, że dyżury w porze nocnej na terenie miasta w 2024 roku w godzinach 21:00 – 23:00, będą pełnione przez Aptekę „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzka 21, zaczynając od 16 marca 2024 roku ■ Kradzież aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawidłowości w Collegium Humanum zarządził przyjrzenie się dyplomom kandydatów do spółek Skarbu Państwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. Wśród polityków i działaczy obecnej większości rządzącej zaczęło się ukrywanie związków z Collegium Humanum ■ W sobotę, 2 marca, około godziny 18:00, na ogrodach działkowych, wjazd na końcu ulicy Krzywej, doszło do brutalnego ataku na kobietę. Zdarzenie miało miejsce kilkadziesiąt metrów za świetlicą ogródków działkowych. Ofiara, która doznała obrażeń głowy oraz klatki piersiowej, została niezwłocznie przewieziona do szpitala w Świnoujściu. Niestety, mimo usilnych starań, kobieta zmarła ■ Dostaliśmy list od Mieszkańca Ognicy na temat remontu ulicy Mostowej. "Witam serdecznie Panie redaktorze. Zwracam się z prośbą o zainteresowanie remontem ulicy Mostowej. W ciągu tej drogi występuje mostek na rzece Ognica. Mostek jest w stanie agonalnym. Odpowiada za odwodnienie znajdujących się w około łąk, pastwisk. Z obserwacji wynika że firma, która wykonuje remont nie zamierza poprawić naprawić zapadnięty mostek i dzięki temu udrożnić przepływ wody. Wprost przeciwnie w wyniku zagęszczania ziemi i tłucznia betonowego przepusty pod mostkiem są coraz bardziej zagłębiane. Jeśli tak ma wyglądać remont to lepiej byłoby nie ruszać tej drogi. Proszę o zainteresowanie. Pozdrawiam. Mieszkaniec Ognicy." ■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego ■ W środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie ogłoszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Jednym z laureatów został Jarosław Molenda i jego książka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, którą opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■