POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [13.09.2021, 15:55:38] • Świnoujście

Światy wrażliwe Marty Jamróg w ms44

Światy wrażliwe Marty Jamróg w ms44

fot. Robert Ignaciuk

Minionej soboty, wyjątkowo liczni, wyspiarze z obu stron granicy i zaciekawieni turyści uczestniczyli w otwarciu wystawy prezentującej twórczość Marty Jamróg. Artystka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych jest artystką której sztukę, podobnie jak twórczość: Magdy Moskwy, Beaty Ewy Białeckiej czy Julii Curyło pokazywanych w ms44, można zdefiniować jako głęboko mityczną i symboliczną. Ikoniczna w formie i kształcie oferuje medytacyjną sferę, pozbawioną łatwych i natrętnych pozbawioną łatwych odpowiedzi kultury masowej. Marta Jamróg w swoich działaniach artystycznych, proponuje powrót do korzeni obrazu, do praźródeł obrazowania, kiedy obraz pełnił funkcję magiczną i sakralną, a nie był wyłącznie estetycznym obiektem czym sytuuje się w przestrzeni współczesnej awangardy kulturalnej. Widać to szczególnie w jej muralach gdzie ascetyzm formy połączony jest z bogactwem znaczeń. Podczas wernisażu artystka zaprezentowała wyjątkowy mural, specjalnie zaprojektowany na okoliczność wyspy i wykonany na jednej ze ścian galerii. Serdecznie zapraszamy do galerii i zapoznania się z pracami artystki.

Krytyczka Barbara Haręża tak pisze o twórczości artystki a zarazem o wystawie w ms44:

"Marta Jamróg uprawia malarstwo, którego fenomenu należy szukać w niezwykłej formie, ale i odważnej wizji. Jest bowiem artystką wizjonerką, mającą odwagę poprzez swoją sztukę odwrócić porządek rzeczy, zawrócić bieg historii, zmienić powszechne przekonania, wbrew prawdom objawionym i słowom Ewangelii mówiącym „abyśmy zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną, abyśmy panowali nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”. Paradoksalnie twórczość Marty Jamróg wyrasta z fascynacji malarstwem sakralnym, a zwłaszcza z tradycji pisania ikon. Artystka sięga do kanonu ikonograficznego bizantyjskiego malarstwa tablicowego z całym dobrodziejstwem inwentarza. Z wyczuciem i zrozumieniem dla przedmiotu, powiedzielibyśmy ze świadomością ikoniczną, posługuje się skomplikowanym językiem motywów, kolorów i gestów, których każdy najmniejszy element niesie znaczenie semantyczne. Bo w jej malarstwie, podobnie jak w ikonach, wszystko w zakresie pola obrazowego jest nośnikiem treści i nie jest przypadkowe...". "W sztuce Marty Jamróg mamy do czynienia z podwójnie odwróconą perspektywą, zarówno pod względem formalnym, jak i treściowym. W ujęciu treściowym ta odwrócona, post-antropocentryczna optyka postrzegania świata, którą reprezentuje artystka wbrew powszechnemu przekonaniu o służebności zwierząt względem człowieka, każe nam spojrzeć na wszystkie byty nie-ludzkie bez chęci dominacji lecz z pozycji równorzędnej. Jak sama pisze artystka: „dlatego też postanowiłam za pomocą jej oddziaływania (ikony) poszerzyć krąg współodczuwania na świat duchowy zwierząt i przyrody. (…) Postanowiłam odwrócić przedstawienie”. To odwrócenie perspektywy spojrzenia, czy też powiedzielibyśmy wręcz – porządku teologicznego, jest dla artystki próbą przywrócenia naszej kulturze i religii podmiotowości zwierząt i przyrody, przywrócenia zawłaszczonego przez człowieka naturalnego porządku świata…"

Światy wrażliwe Marty Jamróg w ms44

fot. Robert Ignaciuk

Marta Jamróg (O.R.B.)
Urodzona w 1983 w Jaśle. Mieszka i tworzy w rodzinnym mieście na Podkarpaciu
Ukończyła: Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie– szkoła rękodzieła artystycznego. Dyplom z haftu, 2002-2004 r. Uniwersytet Wrocławski Etnologia dyplom magisterski z wyróżnieniem, 2008 r. Uniwersytet Wrocławski Filologia Ukraińska licencjat, 2009 r. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, studia podyplomowe, pracownia Andrzeja Bednarczyka, dyplom z wyróżnieniem 2019 r.

Światy wrażliwe Marty Jamróg w ms44

fot. Robert Ignaciuk

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Wtorek [14.09.2021, 18:14:24] • [IP: 185.246.208.**]

Grochy bardzo płodne, reszta płodów marniawa, ale gmin poddanym sobie czyni w sposób niezrównany.

Gość • Wtorek [14.09.2021, 16:24:29] • [IP: 176.221.125.**]

Obraz z pierwszej fotografii nawiązuje, moim zdaniem, do 5 rozdziału Księgi Apokalipsy. " I ujrzałem, i usłyszałem głos wielu aniołów dokoła tronu i Zwierząt, i Starców, a liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy, mówiących głosem donośnym:«Baranek zabity jest godzien wziąć potęgę i bogactwo, i mądrość, i moc, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo». A wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu, i wszystko, co w nich przebywa, usłyszałem, jak mówiło: «Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków!» A czworo Zwierząt mówiło: «Amen». Starcy zaś upadli i oddali pokłon." UWIELBIONY BĄDŹ, JEZU BARANKU, TYŚ JEDYNY ODKUPICIEL, TYŚ NASZ KRÓL. PRZED TWYM TRONEM DZIŚ NAJWYŻSZY SKŁADAM HOŁD.

I znów swąd marksizmu • Wtorek [14.09.2021, 12:08:20] • [IP: 188.146.160.***]

Pod poprzednim artykułem o tej wystawie ktoś na forum zwrócił uwagę, że w płomieniach piekła w prawym dolnym rogu obrazu jest... Jezus; zapytał internauta retorycznie, czy naprawdę jesteśmy na to ślepi, co się nam wciska. I tu, obok, w tekście autor artykulu wprost mówi, że autorka przeczy prawdom objawionym, Ewangelii (mylnie przy tym przypisuje się slowa z Ks. Rodzaju Ewangeliom), chce zawrócić bieg rzeczy i odwrócić historię. A my pamiętamy, kto w XX w. chciał odwrócić bieg rzeczy i historię, np Stalin - poczyniono szkody w usiłowaniu zmiany kierunku rzeki w ZSRR, jeszcze większe w forsowaniu utopijnej wizji gospodarki, odbierając własność prywatną. Czyniono to pod hasłami ateizacji, komunizmu, marksizmu, też z Jezusem wtrąconym do piekła historii, choć akurat to komunistom się wydawało, to oni dziś są na śmietniku historii. Mimo sugerowania przez ludzi organizujących takie wystawy, że sztuka jest święta i ponad ideologią, tu właśnie widzimy, że tą ideologią się współczesna sztuka posiłkuje - tu lewicową!

Gość • Wtorek [14.09.2021, 00:17:14] • [IP: 176.221.113.**]

Co trzeba brać aby na takie coś wpaść?

Zdegustowany • Poniedziałek [13.09.2021, 22:12:40] • [IP: 73.123.187.***]

Haha, Baśka jaka wniebowzięta na zdjęciu. Wreszcie ktoś jej nie zaczepia trudnymi pytaniami. Wzrok mętny jak zawsze ale ulga, że promocja bez emocji. Basiu, nie korci zwęzić korytarze w Urzędzie Miasta? Co byś powiedziała na jednokierunkową do Prezydenta? Wyłącznie wyjście. Śmiało, od razu widać, że pomysłów masz pełną główkę.

Gość • Poniedziałek [13.09.2021, 19:38:04] • [IP: 89.151.36.*]

Niech sobie maluje co chce. Z swoje oczywiście i za własne pieniążki sponsoruje się. Najlepiej w lesie, przynajmniej dzieci nie będzie straszyła. (no chyba że Liga Ochrony Przyrody zabroni.)

Gość • Poniedziałek [13.09.2021, 19:21:17] • [IP: 5.173.159.***]

Ciekawe prace dużo koloru abstrakcji prawie Frida brawo.

Gość • Poniedziałek [13.09.2021, 18:15:05] • [IP: 176.221.125.**]

Cytat nie z Ewangelii a Biblii, nieco przekręcony, z Księgi Rodzaju, przykre. Brzmi -" Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: „Bądźcie PŁODNI i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”.

Gość • Poniedziałek [13.09.2021, 16:05:20] • [IP: 176.221.124.**]

Czemu miasto i skarb panstwa musi promowac takie gnioty? Niech sie ci" artysci" sami sponsoruja i edukuja.

Oglądasz 1-9 z 9
■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■