POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [31.07.2021, 14:29:01] • Świnoujście

Relacja po wycieczce Natura 2000 Tour

W sobotę 24 lipca rowerzyści z Niemiec i Polski wzięli udział w wycieczce Natura 2000 Tour. Wyruszyli pełni werwy z molo w Heringsdorfie.

Na granicy dołączyła grupa rowerzystów rowerzystów ze Świnoujścia. Wśród uczestników były również dzieci ze Świnoujścia. Krótki postój wykorzystali na podziwianie widoku na Bałtyk i oczywiście na zdjęcia. Na ulicach Świnoujścia rowerzyści byli gorąco witani, a nawet częściowo nagradzani oklaskami. Na uczestnikach zrobiło to duże wrażenie.

Pod promem oczekiwała następna grupa rowerowa. Wszyscy razem przeprawili się jednym promem. Cała grupa została serdecznie przywitana przez mieszkańców świnoujskiej dzielnicy Warszów, którzy bezpośrednio są dotknięci skutkami budowy terminalu kontenerowego na zewnętrznym wybrzeżu wyspy. Poczucie europejskiej wspólnoty dało się odczuć na każdym odcinku trasy.
Ogrom projektu, który ma zostać uzupełniony o kolejny port przemysłowy, terminal paliwowy oraz przeznaczenie wojskowe, został doskonale zilustrowany na plaży w Warszowie, na której było mnóstwo miłośników słońca i warszowskiej plaży.

Najnowsze plany przewidują budowę pirsa sięgającego aż do trzech kilometrów w głąb morza. Powstaną falochrony aby zabezpieczyć głębokie podejście dla żeglugi. Dno morskie ma zostać w pełni wybetonowane. Przewidywana wielkość przeładunków to od półtora do dwóch milionów kontenerów rocznie. Terminal ma stanowić dwie trzecie portu kontenerowego w Gdańsku. Przy około milionie dodatkowych samochodów ciężarowych rocznie, ruch na trasie do Szczecina stanie się dla mieszkańców ogromnym problemem i projektowane inwestycje drogowe niewiele tu zmienią. Ruch samochodowy spowoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa komunikacyjnego.

Goście wycieczki mogli na własne oczy przekonać się o pięknie krajobrazu i jego atrakcjach przyrodniczych z wieloma rzadkimi roślinami. Region wokół Uznamu i Wolina nazywany jest krainą 44 wysp, odzwierciedlając wyjątkową różnorodność delty Odry z jej szczególnym mikroklimatem i ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego.
W drodze powrotnej część grupy obejrzała plac budowy trzeciego zbiornika terminalu gazowego. W okresie poprzedzającym tę inwestycję obiecywano mieszkańcom miasta, że nie będzie już żadnej budowy wielkoprzemysłowej. Planowany terminal kontenerowy złamie tę obietnicę. Mieszkańcy Świnoujścia liczą na wsparcie swoich niemieckich sąsiadów, bo tylko razem będą wystarczająco silni, by móc walczyć.

Po przejechaniu w sumie około 28 km rowerzyści niemieccy dotarli do Heringsdorfu wzbogaceni o wiele wrażeń. Polsko-niemiecki zespół organizacyjny Alians na rzecz Zatoki Pomorskiej od początku zdawał sobie sprawę, że jazda w konwoju rowerowym będzie wyzwaniem. Dzięki wzajemnej życzliwości i pomocy udało się to opanować z powodzeniem. Przechodnie i inni użytkownicy dróg wykazali się cierpliwością i zrozumieniem dla przeważnie zielono ubranych rowerzystów i w sposób oczywisty ustąpili im pierwszeństwa.

Kilku chętnym rowerzystom udało się dołączyć do grupy dopiero na plaży w Warszowie. W związku z tym liczba uczestników zmieniała się w trakcie wycieczki i szacuje się ją na około 50 osób. Pomimo upalnej soboty, duża frekfencja pokazała zainteresowanie mieszkańców i turystów tą kwestią ekologiczną i akcję ocenia się ogólnie za udaną.

Organizatorzy dziękują za spontaniczne wsparcie, na przykład ze strony uzdrowisk cesarskich wyspy Uznam oraz sponsorom, z których jeden spontanicznie powiedział "Jeśli nie mogę jechać na rowerze, to przynajmniej mogę to zrobić".

Wszyscy uczestnicy zgadzali się, że nasze dwie zielone wyspy z ich rezerwatami przyrody i wrażliwymi obszarami tarła ryb powinny być ochronione przed nadmierną industrializacją. Wyrażono nadzieję na poparcie polskiej i niemieckiej petycji do Parlamentu Europejskiego,
To nie jest ostatnia taka akcja – kolejne są w planie.

Zdjecia: dr Rainer Sauerwein

Alians na rzecz Zatoki Pomorskiej


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Wtorek [03.08.2021, 09:09:55] • [IP: 188.146.160.***]

O takich mówiło się" użyteczni idioci". W USA 50 lat temu byli to studenci protestujący przeciw wojnie w Wietnamie, wspierała ich lewica celebrycka jak Lennon (a komunizm to najstrasznieszy system w historii nowożytnej, szukał wtedy obszarów do zdominowania, komunizm=ZSSR), idealnie byli wykorzystani przez Kreml. Tym razem nasi" dobroduszni" naiwniacy dali sobie założyć chomąto na szyjach przez Niemców tak" szaleńczo zaniepokojonych nienaruszalnoscią polskiej natury i dobrem Polski". Oczywiscie nikt z tych użytecznych naiwniaków (a może cwaniaków, bo na zdjęciach z rajdu widać było na rowerach panie z amatorskiej naszej lokalnej polityki, im się to politycznie opłaca) nie protestował przeciw rażącemu naruszeniu solidarnosci unijnej, budowie Nord Stream 2, a budowa ta otwiera Putinowi możliwość militarnego uderzenia na Ukrainę... i Polskę. Osobiście jestem przeciw portowi kontenerowemu, ale nie ulegam kompromitującej iluzji firmowanej przez Niemcy.

Gość • Sobota [31.07.2021, 18:38:36] • [IP: 78.10.206.**]

Piękne te zdjęcia... XD

Gość • Sobota [31.07.2021, 15:14:10] • [IP: 178.17.171.***]

"Zdjecia: dr Rainer Sauerwein" Gdzie te zdjęcia?

Oglądasz 1-3 z 3
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■