POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [29.07.2021, 08:48:48] • Świnoujście

Czytelnik: Skansen, żenada, wstyd i zacofanie cywilizacyjne w jednym

Czytelnik: Skansen, żenada, wstyd i zacofanie cywilizacyjne w jednym

fot. iswinoujscie.pl

- Chcę zwrócić Państwa uwagę na pewien prozaiczny problem, otóż już od jakiegoś czasu znów możemy swobodnie odwiedzać naszych zachodnich sąsiadów i cieszyć się z unikalnego klimatu panującego w ich nadmorskich miejscowościach- tak zaczyna się list przysłany do redakcji portalu iswinoujscie.pl. Czytelnik poruszył problem istniejący niemal od zawsze. Jaki?

- Oczywiście nie mam tu na myśli powietrza przesyconego jodem, bo takie mamy również w Świnoujściu, ale chodzi mi o poziom przygotowania tych miast do obsługi tysięcy gości korzystających codziennie z plaży i promenady, a dokładniej temat dotyczy darmowych, ogólnodostępnych i cało rocznie otwartych publicznych toalet. Na całej długości promenady po stronie niemieckiej jest ich dokładnie 20. Wszystkie darmowe, zadbane, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, z kabinami do pielęgnacji dzieci, część wyposażona również w kabiny prysznicowe.
Ile takich toalet mamy po stronie polskiej? Otóż dokładnie 0. Oczywiście są toalety przy promenadzie, dokładnie 7, niektóre przypominające jakiś dom strachów, gdzie za kilka złotych możemy nawet poznać gust muzyczny obsługi tego przybytku. Skansen, żenada, wstyd i zacofanie cywilizacyjne w jednym. Skorzystanie z tych miejsc jest płatne, co nam wydaje się oczywiste, ale już dla naszych gości, szczególnie z zagranicy takie oczywiste nie jest.
Po jednej i po drugiej stronie granicy pobierana jest tzw. opłata klimatyczna, tyle, że w Niemczech z tej opłaty jest utrzymywana czystość na plaży i promenadzie, utrzymywane są publiczne toalety i jeszcze starcza na dofinansowanie takich miejsc jak np. Termy Bałtyckie, które z założenia są niedochodowe, ponieważ jako atrakcja dla turystów i mieszkańców mają bardzo tanie bilety wstępu.

A co u nas? Siermiężne, brudne, betonowe cudo z połamanymi płytami chodnikowymi i do tego płatne toalety rozmieszczone dość przypadkowo i niektóre nieźle ukryte np. ta przy muszli koncertowej. A swoją drogą to na odcinku od muszli właśnie aż do parkingu przy wiatraku nie ma ani jednej toalety, bo nie liczę kilku śmierdzących kabin toy toy postawionych przy Alei Interferii

Taki stan rzeczy to ogromny wstyd dla miasta, które ma ambicje bycia kurortem o standardzie europejskim.

Nie wykluczam, że podejmowali Państwo już wcześniej ten temat, ale uważam, że trzeba o tym mówić jak najczęściej, by uświadomić władzom Świnoujścia jak wiele jeszcze mają do zrobienia- pisze pan Ireneusz.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 114, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 114

Gość • Sobota [31.07.2021, 19:03:56] • [IP: 82.169.151.**]

Belkoty, i belkoty...ze tez ludzia sie chce . ...okropne.

Gość • Piątek [30.07.2021, 19:43:18] • [IP: 5.173.14.***]

Gość • Piątek [30.07.2021, 13:12:37] • [IP: 157.25.83.**]

Korzystałem w tym roku z dziećmi z 3 różnych płatnych toalet przy promenadzie. I tu niespodzianka- w 2 za dziecko nie pobrano ode mnie opłaty, ale tu przyjemne rzeczy się kończą- toalety nie wyglądają na brudne, ale zapach jest straszny. Czy to kwestia wad konstrukcji?

Gość • Czwartek [29.07.2021, 23:06:17] • [IP: 176.221.123.***]

bo nasi włodaże mają to w dupie.płac i niemarudź.dziwią się ze chodzi się na wydmach za potrzebą

EVENT 201 • Czwartek [29.07.2021, 22:57:54] • [IP: 176.221.122.**]

ZOBACZCIE SOBIE CO SIĘ W UBEKISTANIE DZIEJE. SPRZEDAJANE KORPORACYJNE BANDZIORY Z KAGANATU ŻOŁNIERZY MORDUJĄ, YOUTUBE : TARNOGORSKI Presja w armii na podawanie preparatu?" Umarł żołnierz" (27.07.2021)

Gość • Czwartek [29.07.2021, 21:31:54] • [IP: 31.11.129.**]

nic więcej jak PRAWDA nie można napisać :(

Gość • Czwartek [29.07.2021, 21:04:11] • [IP: 37.8.231.**]

Na basenie północnym toalety dla mężczyzn też są nie do pozazdroszczenia. Klapa w jednej z kabin od niepamiętnego czasu jest uszkodzona, odpady papierowe są porozrzucane. Czystość ogólnie ma wiele do życzenia. Zapach w pomieszczeniu toalet raczej nie zaprasza do jej z korzystania. Wiem że są różni żeglarze i różnie dbają o te kulturę czystości ale osoba sprzątająca powinna systematycznie zadbać o czystość i porządek w tych pomieszczeniach. Kiedyś była sprzątająca Pani co już od nas odeszła ale ład i porządek był zawsze.Nie żałowała środków czystości i umiała dbać o powierzone pomieszczenia. Kiedyś przypływałem na marinę do Kamienia Pomorskiego i tam z czystością nie było najlepiej czy to w toaletach czy na stołówce.

Blondynka z Trujmiasta • Czwartek [29.07.2021, 21:02:49] • [IP: 5.184.233.***]

Do 29.07.2021, 14:53:16] • [IP: 94.254.140.**] Ojejku, no to przecież skąd ja mam wiedzieć takie rzeczy, tak?! Węgiel się spala i jest ciepło, to wiem. To nawet w Świnoujściu w hotelu jest ciepła, woda, bo ciepłownia z taki takim ogrooomnym kominem pracuje nawet w upał tu pracuje, a tam 1, 5 km stąd jakieś termy? To taki Aquapark jest. To skąd oni w tych Termach bierą ciepło, tyle ciepła tak?! Samo się nie zrobi, trzeba węgiel ekologiczny spalać jak oddalonym o 1, 5 km Świnoujściu, tak? No, a oni tu o termach jakichś piszą. Przecież jakby tam były to u nas w tym Świnoujściu też, a nie ciepłownia na węgiel, tak? A jak tu u na się nie da, to jakim cudem udało się Niemcom, tak?!

Gość • Czwartek [29.07.2021, 20:58:33] • [IP: 62.69.231.***]

Trudno się z Panem Ireneuszem nie zgodzić, niestety

Blondynka z • Czwartek [29.07.2021, 20:55:14] • [IP: 5.184.233.***]

Do 29.07.2021, 14:53:16] • [IP: 94.254.140.**] Ojejku, no to przecieżvskąd ja mam wiedzieć takie rzeczy, tak?! Węgiel się spala i jest ciepło, to wiem. To nawet w Świnoujściu w hotelu jest ciepła, woda, bo ciepłownia z taki takim ogrooomnym kominem pracuje nawet w upał tu pracuje, a tam 1, 5 km stąd jakieś termy? To taki Aquapark jest. To skąd oni w tych Termach bierą ciep) o, tak?! Samo się nie zrobi, trzeba węgiel ekologiczny spalać jak oddalonym o 1, 5 km Świnoujściu, tak? No, a oni tu o termach jakichś piszą. Przecież jakby tam były to u nas w tym Świnoujściu też, a nie ciepłownia na węgiel. A jak tu się nie da, to jakim cudem dało się Niemcom, tak?!

Gość • Czwartek [29.07.2021, 20:50:51] • [IP: 5.173.147.**]

każda wiocha nad morzem ma własne MOLO😆😆😆 Świnoujście jako miasto ma port.

Gość • Czwartek [29.07.2021, 20:06:54] • [IP: 178.238.250.**]

Prawdą jest, że toalety przy wejściach na plażę to wiocha, wiszące czarownice, tylko krasnali tam brakuje, że wydzierzawiający nie kontroluje co robią dzierzawcy to wstyd. Muzyka wsiowa na ful. Wstyd. A sąsiedztwo to piękna nowoczesna promenada. Wstyd dla miasta z tymi WC. Wieś tańczy i śpiewa.

Gość • Czwartek [29.07.2021, 19:49:16] • [IP: 37.248.225.***]

TA BETONOZA TO JEDEN WIELKI KIBEL.

Gość • Czwartek [29.07.2021, 19:43:33] • [IP: 37.248.225.***]

JAK ZWIERZĘTA SRAJĄ PO LESIE. JAŚ FASOLA MA PAMPERSA I ZADOWOLONY.

Gość • Czwartek [29.07.2021, 19:18:29] • [IP: 178.238.248.***]

Myslisz, ze te, tabuny przychodza do nas bo u nas sa platne kible.Wszyscy dobrze wiedza, wlacznie z Toba dlaczego przyjezdzaja.Nie rznij glupa, ze nie wiesz.Problem kiblowy w Polsce to nie wynalazek ostatnich lat.Juz przed wojna byla akcja pt.slawojki.No ale nie ma miejsca na dalsze wspominki.Gdy jeszcze byly paszporty kibelki przy autostradach byly czyste itd.Gdy otwarto granice, wschod z nich zrobil szambo, dlatego powstaly platne i nazwijmy to eleganckie

Gość • Czwartek [29.07.2021, 18:35:05] • [IP: 5.173.147.**]

Co q zrobiliście z tego pięknego miasta!!

Gość • Czwartek [29.07.2021, 17:53:05] • [IP: 185.210.38.***]

Dlaczego nie mogą być płatne i darmowe? W Danii bardzo często można spotkać toalety płatne i w pobliżu komunalne darmowe.

Gość • Czwartek [29.07.2021, 17:17:32] • [IP: 95.91.215.***]

Po co te bzdury wypisywać ( nażekająCi co nic nierobią Jest wszystką pod. Kontrolą !! Pozdrawiam

Gość • Czwartek [29.07.2021, 16:58:12] • [IP: 185.210.39.**]

Dziwny ten czytelnik. Narzeka, a ja widzę tu tłumu zadowolonych Niemców. Gdyby wszedł do toalet w Herringsdorfie przy molo to dopiero by odczul smród i syf :::. Zapomniał też, że tam są opłaty za wejście na PLAŻĘĘĘ a u nas free.

Gość • Czwartek [29.07.2021, 16:51:38] • [IP: 88.156.232.***]

Żeby korzystać u nas za darmo to trzeba kultury korzystania się nauczyć, i przy kazdej kamera by musiala być bo wszystko rozkradną,

Gość • Czwartek [29.07.2021, 16:37:52] • [IP: 77.88.191.**]

Pan Ireneusz, to pewnikiem folksdojcz. Strasznie nakłamał. często jestem w niemieckich przygranicznych kurortach i nie widziałem tych WC , za to często jeżdżę przez Niemcy i na każdej stacji paliwowej, pomimo tankowania, muszę płacić za WC w Polsce, nie muszę !

Gość • Czwartek [29.07.2021, 16:35:19] • [IP: 188.146.168.***]

*****. ***

Gość • Czwartek [29.07.2021, 16:32:59] • [IP: 88.130.50.***]

Ciekawe dlaczego tabuny Niemców ciągną popołudniem do Świnoujścia i dopiero późnym wieczorem wracają do Ahlbeck?Czyżby dlatego, że w Niemczech tak dobrze a u nas tak źle?

Gość • Czwartek [29.07.2021, 16:10:59] • [IP: 37.47.149.***]

Takie miasto bez toalet wstyd to prawda po niemieckiej stronie jest inny świat

Gość • Czwartek [29.07.2021, 16:01:40] • [IP: 37.30.18.***]

Przecież nie ma przymusu korzystania z płatnych toalet. Gdybyśmy mieli taką kulturę z korzystania darmowych toalet jak Niemcy to i u nas byłyby bezpłatne.

Oglądasz 1-25 z 114
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■