POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [21.06.2021, 07:43:22] • Polska

Miasta dla czystego powietrza

Miasta dla czystego powietrza

fot. Organizator

18 czerwca br. w Sali Sesyjnej Ratusza we Wrocławiu odbyła się konferencja „Miasta dla czystego powietrza” poświęcona prezentacji działań polskich miast dla ochrony powietrza. Została ona zorganizowane w formule hybrydowej przez miasto Wrocław oraz Związek Miast Polskich.

Miasta dla czystego powietrza
18 czerwca br. w Sali Sesyjnej Ratusza we Wrocławiu odbyła się konferencja „Miasta dla czystego powietrza” poświęcona prezentacji działań polskich miast dla ochrony powietrza. Została ona zorganizowane w formule hybrydowej przez miasto Wrocław oraz Związek Miast Polskich.

- Klimat, czyste powietrze, a przede wszystkim nasze zdrowie - nie mają barw partyjnych. Dlatego tak ważne jest, by rząd i samorząd działali w tej sprawie razem. Dla naszych mieszkańców. Tu, na poziomie lokalnym doskonale wiemy, jak ważna jest troska o sprawy związane z ekologią. Wiemy jak prowadzić te działania i dobrze dysponować funduszami na ten cel – mówił podczas konferencji Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, członek Zarządu ZMP.

Celem spotkania we Wrocławiu było przedstawienie opinii publicznej, często wprowadzanej w błąd przez jednostronne relacje i komentarze, rzetelnego i pełnego obrazu działań miast dla poprawy jakości powietrza, zarówno na podstawie danych, jak i wybranych (spośród bardzo wielu) przykładów konkretnych działań podejmowanych przez miasta różnej wielkości.

Już od początku lat 90. ubiegłego stulecia polskie gminy, a później także powiaty, dysponujące (do czasu likwidacji w 2010 roku) gminnym i powiatowym funduszem ochrony środowiska, przeznaczały dużą część tych środków na działania zmniejszające zanieczyszczenie powietrza, w tym likwidację lokalnych kotłowni węglowych w centrach miast. - W latach 2016-2020 samorządy wydały na działania bezpośrednio wpływające na jakość powietrza 23 mld zł, z czego 9 mld zł stanowiły wydatki majątkowe. Kwoty te nie obejmują znacznych nakładów na termomodernizację, których nie można wydzielić ze sprawozdawczości finansowej JST, będącej w dyspozycji resortu finansów i RIO. Wielokrotnie większe były nakłady na działania pośrednio wpływające na jakość powietrza, np. na modernizację dróg i transportu publicznego – poinformował Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.

Wymowny jest też fakt, że program „Czyste powietrze”, który nie osiągnął jeszcze zakładanych efektów, ruszył w szerszej skali dopiero wtedy, gdy jego promocji i obsługi podjęły się miasta i gminy. Wiele samorządów lokalnych uruchomiło także (często już wcześniej) własne, lokalne programy wspierania likwidacji „kopciuchów” i innych źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza.

- Poprawa jakości powietrza jako ambitny cel UE wymaga radykalnych, bardzo konkretnych działań. A w Polsce szczególnie radykalnych z uwagi na naszą specyfikę - klimat i węglowe przyzwyczajenia. Bez skoordynowanych, wspólnych programów rządowych i samorządowych nie zlikwidujemy niskiej emisji z węglowych pieców grzewczych w założonym przez Unię czasie - podkreślał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Wypracujmy pakiet takich działań w ramach polskiego okrągłego stołu klimatycznego. Efektem powinny być takie propozycje i mechanizmy, które pozwolą wymienić indywidualne źródła ciepła nawet najbardziej ubogim mieszkańcom zabudowy indywidualnej oraz ułatwią rozbudowę rozwiązań systemowych w zabudowie wielorodzinnej. Proponuję, aby wygranym w tej sprawie nie była ani Unia, ani rząd, ani samorząd. Niech wygranymi będą polskie rodziny – przekonywał przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP.

Podczas spotkania zaprezentowano przykłady konkretnych działań miast na rzecz czystego powietrza z: Wrocławia, Jaworzna, Świdnicy, Krosna, Konina, Pleszewa, Podkowy Leśnej, Złotowa. – Poprawa jakości powietrza we Wrocławiu to nasza wspólna sprawa. Dlatego w ubiegłym roku rozpoczęliśmy akcję „Zmień piec”. Mieszkańcy mogą skorzystać z 15 tys. dopłaty na wymianę pieca w ramach programu KAWKA Plus.

Dodatkowo oferujemy 5 tys. na wymianę starych drewnianych okien w ramach programu Termo KAWKA, a także dopłaty do rachunków oraz zwolnienia i ulgi w czynszu dla najemców komunalnych. To najlepiej skonstruowany w Polsce program wsparcia w wymianie pieców, gwarantujemy pomoc naszych pracowników, ulgi w czynszu i dopłaty do rachunków za ogrzewanie – powiedziała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Pamiętajmy, że to nie jedyne działania, które podejmujemy we Wrocławiu dla poprawy klimatu. To też systematyczne zazielenianie miasta, inwestycje w zrównoważony transport oraz wsparcie dla rozwoju OZE poprzez zwolnienia z podatku od nieruchomości - dodała dyrektor Szymczak-Pomianowska.

Więcej na naszej stronie www.miasta.pl.

Joanna Proniewicz, rzecznik prasowy ZMP


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 14.08, godz. 19.00 Koncert zespołu Stary Szmugler – Port Kultury Pomorza Zachodniego 2021, Muszla Koncertowa przy Promenadzie, wstęp wolny, organizator MDK Świnoujście ■
■ Adidasy zamiast auta? Miasto przedstawia koncepcję zarządzania ruchem Po „haraczu” za parkowanie w centrum, pojawiły się kolejne pomysły, które mają dotknąć świnoujskich kierowców. Niewiele czasu na wyrażenie opinii w tej sprawie dał mieszkańcom Urząd Miasta ■ Zachwaszczone skwery na głównych ciągach komunikacyjnych. Zieleń w mieście to bardzo ważna rzecz, nie tyko ze względów estetycznych. W naszym mieście jest dużo roślin ozdobnych posadzonych na skwerach, w donicach, gazonach i na ulicznych wysepkach. Jednak najwyraźniej od czasu nasadzenia przestano się interesować stanem tych roślin - toną w wybujałych chwastach. O sprawie poinformował mieszkaniec ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■ PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego ■ Po wielogodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła przedłożone sprawozdanie finansowe i udzieliła prezydentowi Świnoujścia absolutorium z wykonania budżetu miasta w roku 2020 ■