POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [26.06.2021, 22:41:21] • zachodniopomorskie

Marszałek wspiera OSP z regionu. 39 jednostek z Pomorza Zachodniego z dotacjami

Dobre wiadomości dla 39 OSP z województwa zachodniopomorskiego. W jednostkach pojawi się nowy sprzęt i umundurowanie oraz środki ochrony indywidualnej. Dzięki marszałkowskiemu wsparciu odbywać się będą także warsztaty i szklenia dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

W tym roku marszałek na konkurs skierowany do OSP z regionu przeznaczył 570 tys. zł z budżetu województwa. Środki te będą rozdysponowane w ramach zadania „Animator życia społecznego na obszarach wiejskich – OSP” , podzielonego na dwa nabory. Znamy wyniki pierwszego rozstrzygnięcia.

– Ochotnicze Straże Pożarne mają ogromny potencjał ratowniczy, ale też i spore potrzeby sprzętowe i lokalowe. Wspierając od lat strażaków-ochotników, dostrzegamy tę skalę, dlatego z roku na rok rozszerzamy nasze działania skierowanych do OSP. Do tego celu wykorzystujemy środki z budżetu województwa, ale i fundusze europejskie, które pomagają np. w zakupie nowych wozów strażackich oraz łodzi ratowniczych – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ramach właśnie rozstrzygniętego konkursu wsparcie otrzyma 39 jednostek z regionu. Dzięki dotacjom strażacy będą mogli zakupić nowy sprzęt i umundurowanie oraz środki ochrony osobistej czy zorganizować szkolenia podnoszące kwalifikacje. Odbywać się będą też warsztaty dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych np. z udzielania pierwszej pomocy. Strażacy na zaplanowane działania otrzymają dotacje w maksymalnej wysokości 5 tys. zł. Łączna wartość wsparcia to ponad 190 tys. zł

W najbliższym czasie zostanie rozstrzygnięty także nabór dotyczący dobrze już znanych „Grantów Strażackich”. Na to działanie Zarząd Województwa przeznaczy w tym roku 370 tys. zł, a więc o 50 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Wtedy też udało się wyremontować 34 remizy. Środki z grantów będzie można wykorzystać – podobnie jak rok temu – na wykonanie prac remontowych, modernizacyjnych i konserwatorskich w budynkach OSP. Nowością tego naboru jest to, że prace zostaną rozszerzone również o otoczenie remiz. Maksymalna wartość wsparcia dla jednostki wyniesie 10 tys. zł.

Nabory koordynuje Biuro ds. organizacji pozarządowych w Wydziale Współpracy Społecznej. Każda jednostka mogła uczestniczyć w jednym z dwóch naborów w ramach realizacji zadania publicznego.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■