POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [19.06.2021, 10:16:07] • Szczecin

ZUT i Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisały porozumienie o współpracy

ZUT i Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisały porozumienie o współpracy

fot. Organizator

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisały porozumienie ws. współpracy dot. praktycznego przeszkolenia pracowników spółki w zakresie usług naukowo-badawczych. Na szczecińskiej uczelni kadra Departamentu Produkcji oraz Departamentu Handlu będzie mieć zajęcia praktyczne – laboratoria oraz wykłady, które poprowadzą pracownicy naukowo-dydaktyczni ZUT-u.

Podpisane porozumienie zakłada wspólne działania na rzecz wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wzajemnej współpracy w zakresie usług naukowo-badawczych. Kurs dokształcający pracowników Grupy Azoty Polyolefins S.A. potrwa do końca lipca. Zajęcia praktyczne oraz wykłady odbywać się będą na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej w Katedrze Inżynierii Polimerów
i Biomateriałów, Katedrze Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Katedrze Chemii Organicznej i Chemii Fizycznej oraz na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych.

Główną gałęzią gospodarki województwa zachodniopomorskiego jest przemysł chemiczny,
a w strukturach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znajduje się
z najwyższą kategorią naukową Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej.  Jesteśmy wiodącą
w Polsce pod względem innowacyjności i ilości patentów uczelnią wyższą, która kształci wysoko wyspecjalizowane kadry dla rozwijającego się sektora przemysłu chemicznego. Nasz uniwersytet został doceniony, co poskutkowało pojawieniem się ZUT -u na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej i przyznaniem dużych środków finansowych – powiedział rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel.
Dodał, że absolwenci uczelni z powodzeniem zasilają kadry inżynierskie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, rafineryjnym i energetycznym między innymi kadry Grupy Azoty S.A. i Grupy Polyolefins S.A w Policach.

Podpisana umowa ma przynieść korzyści obu stronom. Kadra pracownicza spółki otrzyma przede wszystkim dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają naukowcy ZUT-u. Kurs będzie dot. głównie tematyki związanej z wytwarzaniem i przetwórstwem polimerów, które będą stanowić główny produkt firmy GA Polyolefins S.A. Wykłady oraz laboratoria poprowadzą wybitni specjaliści ZUT-u w tej dziedzinie, między innymi: prof. Mirosława El Fray, prof. Artur Bartkowiak, prof. Rafał Rakoczy czy prof. Jacek Sośnicki.

Podpisanie umowy to kolejny krok współpracy zainicjowanej w 2018 roku, pomiędzy Grupą Azoty Polyolefins a Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym - mówi dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A. Dodał, że budowanie partnerstw i synergii pomiędzy jednostkami naukowymi a biznesem, sprzyja budowaniu kompetencji, rozwojowi przemysłu i nowoczesnych technologii.

Spersonalizowana oferta szkoleń dla naszych pracowników, przygotowana przez kadrę naukową
ZUT-u, pozwoli nam w jeszcze większym zakresie sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki, której podstawą jest współdziałanie międzysektorowe - powiedział dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A.   

Porozumienie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu i pokazuje, że ZUT w dynamiczny sposób reaguje na potrzeby największego partnera przemysłowego Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Kurs dokształcający ma przypomnieć, odświeżyć oraz pogłębić wiedzę przyszłych pracowników pracujących w GA Polyolefins S.A. Część uczestników kursu to nasi absolwenci (głównie kierunków inżynieria chemiczna i procesowa oraz technologia chemiczna). Dla nich to jest pogłębienie wiadomości wyniesionych ze studiów. Ten fakt podkreśla również to, że kształcimy kadry dla przemysłu, które znalazły pracę w nowoczesnej firmie – mówi prof. Rafała Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Porozumienie o współpracy podpisano w piątek 18 czerwca 2021 r. Sygnowali je ze strony uczelni: prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz ze strony Grupy Azoty Polyolefins S.A. dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A. oraz dr Marek Czyż, wiceprezes Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy
Zachodniopmorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■