POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [19.06.2021, 10:16:07] • Szczecin

ZUT i Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisały porozumienie o współpracy

ZUT i Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisały porozumienie o współpracy

fot. Organizator

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisały porozumienie ws. współpracy dot. praktycznego przeszkolenia pracowników spółki w zakresie usług naukowo-badawczych. Na szczecińskiej uczelni kadra Departamentu Produkcji oraz Departamentu Handlu będzie mieć zajęcia praktyczne – laboratoria oraz wykłady, które poprowadzą pracownicy naukowo-dydaktyczni ZUT-u.

Podpisane porozumienie zakłada wspólne działania na rzecz wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wzajemnej współpracy w zakresie usług naukowo-badawczych. Kurs dokształcający pracowników Grupy Azoty Polyolefins S.A. potrwa do końca lipca. Zajęcia praktyczne oraz wykłady odbywać się będą na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej w Katedrze Inżynierii Polimerów
i Biomateriałów, Katedrze Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Katedrze Chemii Organicznej i Chemii Fizycznej oraz na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych.

Główną gałęzią gospodarki województwa zachodniopomorskiego jest przemysł chemiczny,
a w strukturach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znajduje się
z najwyższą kategorią naukową Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej.  Jesteśmy wiodącą
w Polsce pod względem innowacyjności i ilości patentów uczelnią wyższą, która kształci wysoko wyspecjalizowane kadry dla rozwijającego się sektora przemysłu chemicznego. Nasz uniwersytet został doceniony, co poskutkowało pojawieniem się ZUT -u na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej i przyznaniem dużych środków finansowych – powiedział rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel.
Dodał, że absolwenci uczelni z powodzeniem zasilają kadry inżynierskie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, rafineryjnym i energetycznym między innymi kadry Grupy Azoty S.A. i Grupy Polyolefins S.A w Policach.

Podpisana umowa ma przynieść korzyści obu stronom. Kadra pracownicza spółki otrzyma przede wszystkim dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają naukowcy ZUT-u. Kurs będzie dot. głównie tematyki związanej z wytwarzaniem i przetwórstwem polimerów, które będą stanowić główny produkt firmy GA Polyolefins S.A. Wykłady oraz laboratoria poprowadzą wybitni specjaliści ZUT-u w tej dziedzinie, między innymi: prof. Mirosława El Fray, prof. Artur Bartkowiak, prof. Rafał Rakoczy czy prof. Jacek Sośnicki.

Podpisanie umowy to kolejny krok współpracy zainicjowanej w 2018 roku, pomiędzy Grupą Azoty Polyolefins a Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym - mówi dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A. Dodał, że budowanie partnerstw i synergii pomiędzy jednostkami naukowymi a biznesem, sprzyja budowaniu kompetencji, rozwojowi przemysłu i nowoczesnych technologii.

Spersonalizowana oferta szkoleń dla naszych pracowników, przygotowana przez kadrę naukową
ZUT-u, pozwoli nam w jeszcze większym zakresie sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki, której podstawą jest współdziałanie międzysektorowe - powiedział dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A.   

Porozumienie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przemysłu i pokazuje, że ZUT w dynamiczny sposób reaguje na potrzeby największego partnera przemysłowego Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Kurs dokształcający ma przypomnieć, odświeżyć oraz pogłębić wiedzę przyszłych pracowników pracujących w GA Polyolefins S.A. Część uczestników kursu to nasi absolwenci (głównie kierunków inżynieria chemiczna i procesowa oraz technologia chemiczna). Dla nich to jest pogłębienie wiadomości wyniesionych ze studiów. Ten fakt podkreśla również to, że kształcimy kadry dla przemysłu, które znalazły pracę w nowoczesnej firmie – mówi prof. Rafała Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Porozumienie o współpracy podpisano w piątek 18 czerwca 2021 r. Sygnowali je ze strony uczelni: prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz ze strony Grupy Azoty Polyolefins S.A. dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A. oraz dr Marek Czyż, wiceprezes Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy
Zachodniopmorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 14.08, godz. 19.00 Koncert zespołu Stary Szmugler – Port Kultury Pomorza Zachodniego 2021, Muszla Koncertowa przy Promenadzie, wstęp wolny, organizator MDK Świnoujście ■
■ Adidasy zamiast auta? Miasto przedstawia koncepcję zarządzania ruchem Po „haraczu” za parkowanie w centrum, pojawiły się kolejne pomysły, które mają dotknąć świnoujskich kierowców. Niewiele czasu na wyrażenie opinii w tej sprawie dał mieszkańcom Urząd Miasta ■ Zachwaszczone skwery na głównych ciągach komunikacyjnych. Zieleń w mieście to bardzo ważna rzecz, nie tyko ze względów estetycznych. W naszym mieście jest dużo roślin ozdobnych posadzonych na skwerach, w donicach, gazonach i na ulicznych wysepkach. Jednak najwyraźniej od czasu nasadzenia przestano się interesować stanem tych roślin - toną w wybujałych chwastach. O sprawie poinformował mieszkaniec ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■ PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego ■ Po wielogodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła przedłożone sprawozdanie finansowe i udzieliła prezydentowi Świnoujścia absolutorium z wykonania budżetu miasta w roku 2020 ■