POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [17.06.2021, 08:47:07] • Świnoujście

FAMA będzie!

FAMA będzie!

fot. Organizator

W sierpniu w Świnoujściu znów będzie się działo! Z niemożliwych geograficznie wirtualnych przestrzeni Fama wraca do nadbałtyckiego miasta położonego na 44 wyspach. Niezmienne pozostają obowiązujące od pół wieku - interdyscyplinarny sznyt prezentacji oraz charakter edukacyjny i warsztatowy. Trwają już nabory do poszczególnych festiwalowych sekcji! Festiwal toczyć się będzie w dwóch ostatnich tygodniach sierpnia.

Pandemia zatrzymała świat, ale nie Famę! W roku 2020 festiwal skrył się w bezpiecznych odmętach wirtualnego świata. Nie dał o sobie zapomnieć, a być może nawet zyskał nowych odbiorców, którym na północno-zachodni archipelag zawsze było zbyt daleko. W tym miejscu należy przypomnieć, że Świnoujście to nie koniec Polski, a jej początek. To zupełnie jak Fama, której twórcy chcą by młodzi artyści właśnie tu stawiali swoje pierwsze kroki, by tu był początek ich drogi. Tak zrobili znakomici artyści, decydujący dziś o kształcie polskiej sztuki na scenach, estradach, ekranach, ale też w galeriach i na zadrukowanych kartach. Trudno znaleźć dziś wielkich świata sztuki, którzy nie pojawiali się onegdaj w Świnoujściu.

Fama to kilkunastodniowy festiwal sztuk z licznymi prezentacjami, z których znakomita większość powstaje na miejscu podczas warsztatów czy spontanicznych spotkań. To święto młodości i kreatywności, to przestrzeń otwartości, a często odważnego eksperymentu. To unikalne artystyczne forum – tylko tu spotykają się twórcy niemal wszystkich dziedzin sztuki - muzyki, teatru, filmu, literatury, sztuk wizualnych, happeningu czy performance. Festiwal ma charakter konkursowy z wysoką pulą nagród.

Uważna obserwacja pandemicznego zamieszania połączona z dozą optymizmu i nadziei pozwoliła organizatorom Famy na podjęcie decyzji, by tegoroczny festiwal odbył się w znakomitej części w formule stacjonarnej (respektując wszelkie obostrzenia oraz zalecenia sanitarne). Niezmienna pozostaje idea festiwalu, a jego formuła kosmetycznie zmieniona.

Trwają nabory do festiwalowych sekcji. W ramach kreatywnych Spotkań w relacji uczeń –mistrz powstanie wiele wspaniałych projektów. Można zgłaszać się (maksymalnie do 25 czerwca 2021) do sekcji muzycznej, literackiej, dziennikarskiej, animacyjnej, producenckiej sztuk wizualnych oraz scenicznych. Wśród festiwalowych pedagogów w sekcji muzycznej są m.in. Bajzel czyli Piotr Piasecki, Patryk Zakrocki, Dominika Płonka czy Artur Rawicz. Fotografii uczyć będzie Jacek Mójta, sekcje scenograficzną poprowadzi Jarosław Koziara, a produkcji podcastów - Dariusz Rosiak.

Szczegółowe informacje o naborze wraz z regulaminem raz wszelkimi formularzami można znaleźć w serwisie internetowym www.fama.org.pl. Organizatorzy zachęcają także do lektury treści w mediach społecznościowych festiwalu – aktualności oraz kolejnych informacji o naborach czy innych przedsięwzięciach Famy. Na festiwalowym profilu w serwisie You Tube są dostępne nagrania ubiegłorocznej, wirtualnej edycji Famy.

Autorami identyfikacji wizualnej są Kaja i Piotr Depta-Kleśta.
Festiwal Fama jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego Sportu.
Festiwal jest dofinansowany ze środków Miasta Świnoujście.

SEKCJA MUZYCZNA
Sekcja muzyczna nastawiona jest na prezentacje zespołów, solistów wykonujących muzykę z różnych gatunków począwszy od jazzu, rocka, elektroniki po muzykę poważną. Spotkanie młodych artystów podczas festiwalu ma prowadzić do wzajemnych inspiracji oraz współtworzenia projektów premierowych.

POKAZ KONKURSOWY
Zachęcamy wszystkie młode zespoły do wzięcia udziału w prezentacjach konkursowych podczas tegorocznego Festiwalu Fama. Jeśli chcesz podzielić się swoją twórczością z szerszą publicznością zgłoś się już teraz i zagraj w wyjątkowej scenerii. Prezentacje konkursowe stwarzają możliwość konfrontowania stylów muzycznych i ukazania wzajemnych między nimi inspiracji. Podczas Famy zaprezentują się zespoły i soliści, wykonujący muzykę poważną, jazzową, tradycyjną, elektroniczną, elektroakustyczną, improwizowaną. Prezentacje konkursowe planowane są w terminach między 23 a 27 sierpnia 2021.

Twój “Live Act” na Famie

W ramach prezentacji konkursowej proponujemy młodym zespołom realizację autorskiego utworu w formule “Live Act” pod okiem jednego z najlepszych polskich realizatorów koncertowych oraz producentów – Piotra “Dzikiego” Chancewicza. Przyjedź do nas a my wyprodukujemy Twoją własną kompozycję i zaprezentujemy na naszym kanale YouTube.
Koncerty najlepszych młodych grup muzycznych, reprezentantów wszystkich gatunków tej dziedziny, stanowią od lat mocną stronę Festiwalu Fama.

Doświadczenie nauczyło nas, że zespoły przyjeżdżające do Świnoujścia, awansują szybko do czołówki polskiej sceny. W ostatnich latach w Świnoujściu występowały takie grupy, jak: Trzy Dni Później, Levity, Coma, Pawilon, StarGuardMuffin, Dziewczyny, Sorry Boys, Fusionator, Disparates, Miąższ, Clock Machine, The Toobes, FairyTaleShow, Kariera, Poprzytula, Ralph Kaminski & MBBITW, Laboratorium Pieśni, Kagyuma, Przybył, Swiernalis, Kirszenbaum, Huraban, Ina West.

WYDARZENIE SPECJALNE: “DZIKA RZECZ – POLSKA MUZYKA TRANSFORMACJI” 

“Dzika Rzecz – polska muzyka transformacji” to premierowy projekt muzyczny inspirowany najnowszą książką Rafała Księżyka „Dzika rzecz – polska muzyka i transformacja 1989-1993”. Projekt skierowany jest do młodych, ambitnych zespołów chcących poszerzyć swoją świadomość muzyczną i zmierzyć się z niełatwym repertuarem.  

Pionierskie teledyski, nowatorskie audycje radiowe, legendarne kluby i przełomowe koncerty – schyłek lat osiemdziesiątych i początek lat dziewięćdziesiątych był czasem wyjątkowym dla polskiej kultury. Wielu artystów debiutujących w tamtym okresie funkcjonuje na scenie muzycznej do teraz, niestety wielu z nich zostało przytłoczonych postępującą komercjalizacją rynku a ich twórczość została niesłusznie zapomniana. Koncert “Dzika rzecz – polska muzyka transformacji” ma za zadanie podtrzymać pamięć o bohaterach tamtych czasów . Podczas koncertu usłyszymy interpretacje twórczości alternatywnych zespołów takich jak: Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, IMTM, Izrael, Kazik, Los Loveros, Max i Kelner, T.Love, Oczi Cziorne.

W ramach wydarzenia specjalnego zespoły będą zobowiązane przygotować własną interpretację maksymalnie dwóch utworów wcześniej uzgodnionych z reżyserem koncertu. Koncert “DZIKA RZECZ – polska muzyka transformacji” odbędzie się 28.08.2021.

KONSULTACJE DLA ZESPOŁÓW Z PATRYKIEM ZAKROCKIM
Wszystkie zakwalifikowane zespoły zapraszamy do skorzystania z konsultacji merytorycznych pod okiem Patryka Zakrockiego – kompozytora, aranżera oraz improwizatora, który podzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodymi artystami podczas pracy nad ich autorskim materiałem oraz interpretacjami repertuaru innych muzyków. 

Rozwój muzyki nie znajduje odzwierciedlenia w ofercie edukacji artystycznej. Mając na celu uzupełnienie tej luki, zaplanowaliśmy konsultacje repertuarowo-produkcyjne dla zespołów wszystkich stylów muzycznych: indywidualne konsultacje dla muzyków i zespołowe zajęcia produkcyjne zmierzające do nadania repertuarowi najlepszego brzmienia i wskazania rozwiązań muzycznych, mogących ułatwić młodym muzykom funkcjonowanie w warunkach profesjonalnego rynku.
Patryk Zakrocki – muzyk, improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy (ur. 1974 r. w Warszawie). Obecnie gra w duecie SzaZa i z gitarzystą Marcinem Olakiem, na skrzypcach lub altówce, oscylatorze i elektrycznej mbirze, zmienia melodyjki w starych pozytywkach i współtworzy dwa wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego i Kino Dźwięku. Patryk Zakrocki zajmuje się muzyką kameralną, elektroakustyczną i szeroko pojętym słuchowiskiem.

Dyryguje zespołami improwizatorów i sam improwizuje i komponuje. Opublikował 12 albumów płytowych, w tym dwa solowe. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych i filmów fabularnych, animowanych, dokumentalnych, krótkometrażowych i niemych. Wśród tych ostatnich znalazły się etiudy studenckie Romana Polańskiego, filmy eksperymentalnie Themersonów i animacje lalkowe Władysława Starewicza. Autorska ścieżka dźwiękowa napisana do obrazów, poza licznymi pokazami w Europie, była do tej pory prezentowana w Stanach Zjednoczonych, Islandii, Urugwaju, Chinach i Japonii.

“SOLO ACT” – WARSZTATY DLA SOLISTÓW Z PIOTREM PIASECKIM (BAJZEL)
Do udziału w warsztatach zapraszamy artystów tworzących muzykę solową, bez udziału innych instrumentalistów. Zajęcia poprowadzi Piotr Piasecki znany jako Bajzel – polski muzyk, kompozytor, wokalista autor tekstów, znany z charyzmatycznych występów w konwencji One Man Show. Warsztaty odpowiadają na coraz popularniejsze w środowisku muzycznym zjawisko tzw. Solo Act-u, w którym to artysta solowy za pomocą kilku instrumentów, urządzeń elektronicznych oraz komputera tworzy niezależny, muzyczny performance na scenie. Przykładem takich takich artystów są m.in: Krzysztof Zalewski czy laureat Festiwalu FAMA – Kuba Jaworski (Gypsy and the Acid Queen)
Piotr Piasecki (Bajzel) – Bajzel to człowiek orkiestra, jednoosobowa machina muzyczna, artysta niemieszczący się w jakichkolwiek schematach czy gatunkach muzycznych. Autor tekstów, kompozytor i wykonawca swoich autorskich utworów. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar i wokali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę przypominającą kilkuosobowy zespół. Jego charyzmatyczne i wysoce energetyczne występy, przysporzyły mu sporo fanów w całej Polsce. Zagrał już kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Występował na festiwalach takich jak Heineken Opener, Off-Festival (Babu Król), Męskie Granie, Jarocin Festiwal czy SXSW w Austin (USA).Towarzyszył na trasach m.in z Pogodno, Kasią Nosowską, Strachy Na Lachy, Lao Che, Baaba, Tymon&Transistors. Gitarzysta barytonowy w ostatniej odsłonie zespołu „POGODNO”.

WARSZTATY WOKALNE Z DOMINIKĄ PŁONKĄ
Artysta potrzebuje mieć szeroki wybór środków wyrazu na scenie: możliwość użycia zarówno dowolnego koloru głosu, jak i różnych poziomów dynamiki: od szeptu po krzyk.

Tegoroczne warsztaty stawiają na dobrą technikę wokalną, która jest uniwersalna i niezależna od stylu, w jakim wokalista śpiewa. Będzie to poszukiwanie własnego “ja”, prawdziwej barwy głosu, która daje artyście wiarygodność i unikatowe brzmienie – jego własne, indywidualne.

Uczestnicy poznają proste patenty na wydobycie trudnych dźwięków, zdobędą umiejętność rozwijania techniki, a także codziennego dbania o własny głos. Poznają też podstawy rehabilitacji głosu zmęczonego, dowiedzą się, jak sobie pomóc przed występem, gdy forma nie jest najlepsza, a trzeba zaśpiewać… Poznają fakty i mity dotyczące różnych technik śpiewu, a także otrzymają informacje, gdzie na co dzień można poszukiwać źródeł dobrej wiedzy i wsparcia wokalnego.

Dobra technika wokalna gwarantuje nie tylko udaną prezentację sceniczną, ale także długą karierę artystyczną!
DOMINIKA PŁONKA – Nauczyciel śpiewu, wokalistka, flecistka, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek Zarządu ds. Europy i mentor w amerykańskim stowarzyszeniu nauczycieli śpiewu International Voice Teachers Of Mix.

WARSZTATY Z AUTOPROMOCJI

Innowacyjny kurs adresowany do uczestników Famy wszystkich sekcji, mający na celu kształcenie ich predyspozycji i umiejętności w zakresie kontaktów z mediami. Motywacją dla przeprowadzenia tej sekcji jest fakt, że początkujący artyści mają problem z dotarciem do mediów konwencjonalnych oraz rozwojem swoich zdolności PR-owych, niezbędnych dla satysfakcjonującego udziału w profesjonalnym rynku sztuki.

Prowadzący warsztaty:
Artur Rawicz – fotograf i dziennikarz muzyczny od lat związany z najstarszym, niezależnym portalem Codzienna Gazeta Muzyczna – CGM.pl. Autor okładek płyt, reportaży z dużych i małych wydarzeń muzycznych, oficjalny fotograf kilku festiwali. Występuje w roli panelisty i prowadzi warsztaty z fotografii koncertowej i dziennikarstwa. Członek Akademii Fonograficznej. Wykładowca Akademii Menadżerów Muzycznych. Od ponad dekady jest współwłaścicielem agencji Show The Show (wcześniej pod nazwą Music Foto Kolektive). Od lipca 2019 pełni również funkcję A&R w Mystic Production.

Daniel Źródlewski - kulturoznawca (UAM), animator i menager kultury, twórca teatralny, dziennikarz prasowy i telewizyjny, konferansjer. Rzecznik prasowy wielu instytucji oraz przedsięwzięć kulturalnych (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie, Westival Sztuka Architektury w Szczecinie, Akustyczeń oraz świnoujskie: Grechuta Festival, Festiwal Fama, Wakacyjne Miasto Kobiet).

SEKCJA LITERACKA

Tegoroczny projekt literacki ma na celu zwrócenie uwagi na twórczość młodych, nierzadko początkujących, autorów prozy, poezji oraz innych gatunków. Właśnie do nich skierowany jest nabór konkursowy, w ramach którego jury wyłoni najciekawsze teksty, a ich autorów wyróżni nagrodami finansowymi. Proponujemy również kilkudniowe warsztaty specjalne, których tematem będą nowatorskie i skuteczne formy publishingu. Przez kilka dni uczestnicy będą pod okiem prowadzących zgłębiać zagadnienia związane z alternatywnymi formami procesu wydawniczego i wypracowywać strategię wydania własnej książki.

W programie festiwalu nie mogło zabraknąć również cyklu Miejsca Literatury, w ramach którego będziemy gościć w Świnoujściu znakomitych autorów i autorki krajowej oraz zagranicznej literatury. Zaprosimy również publiczność do udziału w panelu dyskusyjnym z udziałem twórców
literackich i muzycznych.

Sekcja literacka adresowana jest do autorów następujących gatunków: proza, poezja oraz reportaż.

PREZENTACJA KONKURSOWA

Czekamy na młodych autorów, którzy chcieliby zaprezentować szerszej publiczności efekty swojego pisarstwa. Czekamy na zgłoszenia twórców prozy, poezji, reportażu oraz innych gatunków literackich. Na podstawie przesłanych aplikacji organizatorzy zaproszą do udziału autorów, którzy prezentując swoje teksty publiczności, zawalczą o Nagrodę literacką im. Mariana Redwana.

WARSZTATY NOWATORSKIEGO PUBLISHINGU: JAK CI(Ę) SIĘ WYDAJE?
Warsztaty skierowane są do autorów prozy, poezji, reportażu, eseju i innych gatunków literackich, którzy zainteresowani są zgłębieniem wiedzy na temat publishingu, w kontekście publikacji własnej twórczości. Podczas warsztatów uczestnicy zostaną krok po kroku przeprowadzeni przez wszystkie etapy procesu wydania książki bez udziału instytucji klasycznie rozumianego wydawnictwa. Jak zadbać o tekst na poziomie redakcji i korekty? Czym kierować się wybierając drukarnię i jak przebrnąć przez ustalenia z nią? Jak zaplanować dystrybucję i kanały promocji? Gdzie szukać odbiorców? Wreszcie, skąd pozyskać finansowanie? To tylko kilka najogólniejszych pytań, które wskazują obszary pracy uczestników warsztatów. Ich efektem będzie przygotowany pod okiem doświadczonych prowadzących, indywidualny plan działań związanych z podjęciem wyzwania, jakim jest wydanie własnej książki.

WARSZTATY Z AUTOPROMOCJI

Innowacyjny kurs adresowany do uczestników Famy wszystkich sekcji, mający na celu kształcenie ich predyspozycji i umiejętności w zakresie kontaktów z mediami. Motywacją dla przeprowadzenia tej sekcji jest fakt, że początkujący artyści mają problem z dotarciem do mediów konwencjonalnych oraz rozwojem swoich zdolności PR-owych, niezbędnych dla satysfakcjonującego udziału w profesjonalnym rynku sztuki.

Prowadzący warsztaty:
Artur Rawicz – fotograf i dziennikarz muzyczny od lat związany z najstarszym, niezależnym portalem Codzienna Gazeta Muzyczna – CGM.pl. Autor okładek płyt, reportaży z dużych i małych wydarzeń muzycznych, oficjalny fotograf kilku festiwali. Występuje w roli panelisty i prowadzi warsztaty z fotografii koncertowej i dziennikarstwa. Członek Akademii Fonograficznej. Wykładowca Akademii Menadżerów Muzycznych. Od ponad dekady jest współwłaścicielem agencji Show The Show (wcześniej pod nazwą Music Foto Kolektive). Od lipca 2019 pełni również funkcję A&R w Mystic Production.

Daniel Źródlewski - kulturoznawca (UAM), animator i menager kultury, twórca teatralny, dziennikarz prasowy i telewizyjny, konferansjer. Rzecznik prasowy wielu instytucji oraz przedsięwzięć kulturalnych (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie, Westival Sztuka Architektury w Szczecinie, Akustyczeń oraz świnoujskie: Grechuta Festival, Festiwal Fama, Wakacyjne Miasto Kobiet).

SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH

Cykl adresowany do grup i artystów niezależnych reprezentujących teatr, happening, performance art, taniec, stand-up, wywodzących się z środowisk akademickich oraz pozaakademickich.
Sekcja sztuk scenicznych nastawiona jest na budowanie poczucia wspólnoty, rozwój komunikatywności, spontaniczności, zapoznanie uczestników z najnowszymi osiągnięciami teatru awangardowego, inspirowanie do indywidualnych poszukiwań. Sekcja służy doskonaleniu umiejętności, zestawieniu teatru z praktykami parateatralnymi, realizacji działań zmierzających
do teatralizacji miasta, tworzeniu sceny dla debiutu.
Z racji narzuconych restrykcji oraz obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa położony zostanie nacisk na wyjście z propozycjami artystycznymi w przestrzeń miasta, na świeżym powietrzu – jeżeli tylko pozwalają na to techniczne warunki realizacji spektaklu, jest on realizowany w przestrzeni publicznej.
Do udziału w FAMIE zapraszamy młodych artystów którzy tworzą autorskie projekty w kategoriach: teatr, happening, performans, taniec, impro, kabaret, sketch comedy, stand up,one man/woman show

SEKCJA SZTUK WIZUALNYCH
Cykl adresowany do młodych twórców zajmujących się malarstwem, fotografią, filmem, scenografią stawiających na rozwój swoich umiejętności, pracy w grupie oraz poszerzania horyzontów a także artystycznych doświadczeń. W ramach tegorocznej sekcji wizualnej odbędą się warsztaty fotograficzne prowadzone przez dziennikarza oraz fotografa – Artura Rawicza. Warsztaty będą nastawione na rozwój kompetencji uczestników podczas pracy nad produkcją festiwalu.
Do udziału w FAMIE zapraszamy młodych artystów którzy tworzą autorską muzykę w kategoriach: malarstwo, grafika, rzeźba, instalacja, video-art, intermedia, film, fotografia, scenografia

PREZENTACJA KONKURSOWA
Adresatami projektu są studenci i absolwenci szkół / wydziałów artystycznych. Uczestnicy sekcji biorą udział w postępowaniu konkursowym Famy i mogą zdobyć, poza nagrodami głównymi, także Nagrodę im. Jana Sawki w kategorii sztuki wizualne.
W minionych edycjach Famy w ramach tej sekcji realizowane były w galerii Miejsce sztuki44 wystawy tematyczne (na zadany temat) – „Habitat” (2014), „Ziemia obiecana. Podróż do granic utopii” (2015), „Ciało otwarte” (2016), „WAR” (2017) – które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem potencjalnych uczestników oraz zaowocowały wydarzeniami o wysokiej wartości artystycznej, prezentującymi wyróżniających się studentów uczelni artystycznych.

Sekcja dotyczy szeroko pojętych sztuk wizualnych. Z przyczyn organizacyjnych preferowane będą zgłoszenia projektów prezentowanych w przestrzeni poza galeryjnej: instalacje i obiekty mogące funkcjonować w przestrzeni miejskiej lub w przestrzeniach alternatywnych. Nie wykluczamy jednak jednoznacznie z naboru form tradycyjnych (malarstwa czy rzeźby) – dla wszystkich zakwalifikowanych prac postaramy się znaleźć odpowiednie miejsce ekspozycji.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE
Warsztaty adresowane do fotografów, poszukujących możliwości profesjonalnego rozwoju swoich umiejętności, którego celem jest doskonalenie predyspozycji do pracy w zespole, pracy na zadany temat oraz potencjału twórczego. Podczas zajęć prowadzący Jacek Mójta dokona indywidualnego przeglądu portfolio każdego z uczestników, przeanalizuje organizacyjno-formalne aspekty pracy fotografa koncertowego a przede wszystkim zapewni indywidualną opiekę merytoryczną nad każdym uczestnikiem warsztatów.
Jacek Mójta – fotograf z wieloletnim doświadczeniem. Głównym obszarem jego działalności jest fotografia koncertowa (fotografował min. podczas festiwali Pol’and’Rock Festival, Męskie Granie, Spring Break, koncerty 21 Pilots, ZZ Top, The National, Wynton Marsalis). Realizuje również sesje wizerunkowe muzyków i zespołów. Jest autorem kilku okładek płytowych. Współpracuje z wieloma agencjami koncertowymi i instytucjami kultury (min. Go Ahead, Live Nation Polska, Good Taste Production, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!).

WARSZTATY SCENOGRAFICZNE
Cykl adresowany do osób zainteresowanych tworzeniem scenografii do dużych wydarzeń artystycznych. Jego celem jest uzupełnienie oferty edukacyjnej i stworzenie podstaw dla praktycznej realizacji własnych projektów.
Uczestnicy przygotowywać będą scenografię do najważniejszych projektów Famy oraz wydarzenia specjalnego – koncertu “DZIKA RZECZ – polska muzyka transformacji” (Amfiteatr).
Jarosław Koziara – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Warszawie. Zaprojektował i wykonał kilkadziesiąt przeróżnych scenografii – od teatru lalkowego po Teatr Wielki w Warszawie, przez monumentalne sceny koncertowe i telewizyjne i wielkie wydarzenia plenerowe. W jego scenografiach występowały m.in. takie zespoły jak Morecheeba, Tricky, Jimi Tenor, Metthew Herbert, Ayo oraz kilkaset zespołów polskiej sceny muzycznej. Posiada w tym zakresie duże doświadczenie techniczne i projektowe. Na swoim koncie ma kilkaset zrealizowanych projektów graficznych: okładek płyt i książek, plakatów, logotypów, a także całych systemów identyfikacji wizualnej. Prawie od samego początku powstania WOŚP współpracuje z Jurkiem Owsiakiem projektując telewizyjne scenografie do finałów orkiestry. Od 1990 roku tworzy plastyczny wizerunek zespołu Voo Voo. Prowadził warsztaty plastyczne dla osób niepełnosprawnych i dla dzieci
SEKCJA DZIENNIKARSKA

PREZENTACJA KONKURSOWA
Do przesyłania zgłoszeń zapraszamy osoby chcące rozwijać swoje umiejętności w dziedzinach dziennikarstwa i krytyki artystycznej, studentów kierunków humanistycznych, interesujących się różnymi dziedzinami sztuki.

W ramach sekcji planowana jest przygotowanie i upowszechnienia materiałów zrealizowanych podczas warsztatów (strona internetowa Festiwalu, youtube, radio, telewizja). Stawiamy przede wszystkim na praktykę. Chcemy by każdy uczestnik, niezależnie od tego, w jakim medium pracuje, miał możliwość twórczego sprawdzenia swoich umiejętności. Zgłoś się, a będziesz miał szansę walczyć o Nagrodę dziennikarską im. Marka Kasza.
Zapraszamy do zgłaszania się w następujących kategoriach: esej, reportaż, wywiad, recenzja.

WARSZTATY Z TWORZENIA PODCASTÓW
Warsztaty są odpowiedzią na coraz popularniejsze w Polsce zjawisko podcastu – internetowego słuchowiska radiowego. Uczestnicy warsztatów zdobędą niezbędną wiedzę do tworzenia autorskich materiałów względem własnych pasji oraz zainteresowań. Nauczą się również podstaw realizacji form audio, zdobędą doświadczenie w nagraniu dźwięku, rozmowy oraz poznają możliwości podstawowych programów do montażu. Warsztaty mają również na celu wymianę wzajemnych doświadczeń związanych z materią jaką jest podcast a także poszerzenie indywidualnych zainteresowań. Efektem warsztatów będzie przygotowanie przez uczestnika krótkiej formy podcastowej z wykorzystaniem zdobytej wiedzy oraz praktycznych umiejętności podczas zajęć.
Wymagania

Każdy z uczestników powinien przygotować swój własny, wstępnie sprecyzowany obszar zainteresowań, którym chciałby się zająć podczas tworzenia autorskiego podcastu. Przygotowane tematy będą indywidualnie rozpatrywane podczas zajęć.

Dariusz Rosiak – Dziennikarz radiowy i prasowy, reporter, pisarz. Autor “Raportu o stanie świata”, który od roku 2006 był nadawany z radiowej Trójce, a od marca 2020 roku funkcjonuje jako podcast. Pisze do Tygodnika Powszechnego, jest autorem kilku książek, ostatnia to “Bauman” (2019). Wybrany Dziennikarzem Roku 2020 w plebiscycie redakcji zorganizowanym przez miesięcznik “Press”.

SEKCJA ANIMACJI KULTURY

Czekamy na zgłoszenia animatorów kultury, osób kreatywnych, poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań. W poprzednich latach sekcja czekała na młodych animatorów kultury, ludzi kreatywnych, poszukujących nietypowych rozwiązań. W ramach sekcji animacji kultury Jury przyznawało następujące nagrody FAMY: Nagrodę im. Maksa Szoca – za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną Festiwalu oraz Nagrodę „Lamelat Famy” – przyznawaną za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność w popularyzacji artystycznych inicjatyw Festiwalu wśród mieszkańców Świnoujścia i w przestrzeni miasta.

Projekt animacyjny dla Świnoujścia, którego celem jest realizacja wydarzeń artystycznych w alternatywnych przestrzeniach miasta, pełniący rolę łącznika między mieszkańcami i artystami Festiwalu. W ramach sekcji zostanie zrealizowany cykl Fama udomowiona.

FAMA UDOMOWIONA
W świadomości młodych artystów i mieszkańców Fama łączy się nierozerwalnie ze Świnoujściem. Jednak Fama to nie tylko sceny artystyczne, ale także przestrzeń całego miasta. To nie tylko promenada i studenci, ale także lokalne osiedla. To już 9. edycja cyklu realizowanego z sukcesem podczas Famy. Projekt obejmuje swoim zasięgiem alternatywne przestrzenie miasta, inne niż sale koncertowe i teatralne: ulice miasta, osiedla, podwórka, targi, boiska, place, parki, sklepy, kawiarnie.

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!
Wydarzenia różnych dziedzin sztuki, poprzedzone akcją promocyjną, której efektem będzie zebranie od mieszkańców propozycji miejsc na realizację wydarzeń festiwalowych. Fama opuści scenę i będzie eksplorować przestrzeń miasta. Chcemy, by mieszkańcy zaprosili Famę do siebie: na swoje podwórko, do prowadzonej kawiarni, czy nawet – do prywatnego mieszkania. Minione edycje akcji realizowanej pod tym hasłem spotkały się z dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączyli się w jego realizację. Zachęcamy do przesyłania maili z propozycjami miejsc realizacji – slawek.przybyl@fama.org.pl

FAMA NA DZIEŃ DOBRY
Kontynuacja akcji zainicjowanej podczas Famy 2014. W godzinach porannych, kiedy miasto się budzi, a mieszkańcy wychodzą z domów do pracy, Fama instaluje małe nagłośnienie – na rogu ulicy, w bramie, na miejskim targu, w okolicy przeprawy promowej. Bo Fama to nie tylko scena, ale także miasto i jego mieszkańcy, którzy żyją swoim rytmem, często nie mając czasu, by wziąć udział w wydarzeniach festiwalowych. Wchodzimy w tę przestrzeń, by zainteresować ich Famą, ale także zaintrygować lub po prostu umilić czas, sprawić, że w dobrym nastroju rozpoczną dzień.

SEKCJA PRODUCENCKA

Do przesyłania zgłoszeń zachęcamy osoby, chcące rozwijać swoje umiejętności w zakresie opieki inspicjenckiej i realizacji dużych wydarzeń artystycznych.
W Polsce nie istnieje program edukacyjny, adresowany do osób, które chcą rozwijać umiejętności w zakresie realizacji i produkcji prezentacji artystycznych. Fama ma zapełnić tę lukę. Jako cykl wydarzeń różnych sfer sztuki jest ona naturalnym miejscem, które może szkolić profesjonalnych realizatorów wydarzeń kulturalnych.
Każdy uczestnik kursu zostanie przydzielony do opieki nad wybranymi projektami Famy (koncerty, pokazy filmów, happeningi i spektakle) i będzie zdobywał umiejętności w zakresie realizacji wydarzeń artystycznych: przeprowadzenia prób, organizacji zaplecza technicznego, koordynacji wszystkich aspektów merytoryczno-technicznych. Uczestnicy sekcji biorą udział w postępowaniu konkursowym Famy i mogą zdobyć Nagrodę Organizatora przyznawaną za pozytywny wkład w procesy organizacyjne Festiwalu.

Daniel Źródlewski


komentarzy: 15, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-15 z 15

Gość • Czwartek [17.06.2021, 22:59:08] • [IP: 37.8.215.***]

nie dają czadu na miescie i zmieniaja je

Gość • Czwartek [17.06.2021, 22:19:59] • [IP: 37.248.225.**]

OKAZJA WYRWAĆ TYLKO KASĘ Z MIASTA PRZEZ ORGANIZATORÓW I DZIAŁACZY. TA IMPREZA JEST ŻAŁOSNA I WRĘCZ ODSTRASZA TURYSTÓW. MIESZKAŃCY GÓWNO Z TEGO MAJĄ.

Gość • Czwartek [17.06.2021, 21:15:14] • [IP: 78.10.206.*]

Dwa i trzy lata temu nieźle się bawiłem... Czekam na jeszcze...

Gość • Czwartek [17.06.2021, 19:09:39] • [IP: 89.151.36.**]

O Boże, znów te wyjce. ..

Gość • Czwartek [17.06.2021, 18:47:27] • [IP: 176.221.113.**]

Nic ciekawego nuda i jeszcze raz nuda... Mogli by zastąpić te byle co czymś bardziej pożytecznym

Gość • Czwartek [17.06.2021, 15:38:48] • [IP: 178.238.246.**]

Oby nie była nudna jak za poprzednich kilku lat, Famy w latach 70tych były super, wszyscy się świetnie bawili, później lata 80te to było święto w Swinoujsciu.Od kilku lat to nudna poezja i wydziwianie, mało humoru i zabawy.Zobaczymy, co teraz pokarze nasza młodzież.

Gość • Czwartek [17.06.2021, 13:45:52] • [IP: 178.235.147.***]

Ten plakat famowski jak i organizacja tego festiwalu może odbyć się w Swornych Gaciach. Nawet nie zamieścili na nim nazwy miejscowości gdzie ta Fama się odbywa ani też daty wydarzenia!!

Gość • Czwartek [17.06.2021, 11:06:47] • [IP: 216.130.39.**]

Nie żadna pandemia a srandemia zatrzymała światci bandziorno, które za tym stoi. W Polsce jrst to cały rząd czyli między innymi m9rawieci, szumowski, niedzielski, dworczyk, kaczor . ... pomagierzy w postaci sanepidu, pismilcji a nawet i wojska (chodż by kradnąc wieńce) . ... buce głosujący w sejmie za nękaniem Polaków (od prawa do lewa) . ... lekarze którzy podyrzymują ten stan powołując się na pokecenia i zalecenia grupy przestępczej z wiejskiej czy pielęgniarki (razem z lejarzami podające produkt medyczny wciąż w fazie testów) . Zaś FAMA. ...to już przeszłość od wielu wielu lat. ... tamta FAMA już nie wróci to już historia.

Gość • Czwartek [17.06.2021, 10:50:35] • [IP: 213.155.174.**]

To już się zrobiło nudne...

Gość • Czwartek [17.06.2021, 10:40:27] • [IP: 164.127.254.**]

Maniak z wielkimi literami, czyli ktoś w świecie komputerowym chamski, znowu lamentuje, wystawił tyłek jak skunks i czadzi.

Gość • Czwartek [17.06.2021, 10:34:52] • [IP: 78.10.206.*]

Ty 09:01:57 i Ty 09:27:14 - Jesteście dwa pacany z gównem zamiast mózgu.

Gość • Czwartek [17.06.2021, 10:09:07] • [IP: 176.221.123.**]

Gość • Czwartek [17.06.2021, 09:27:14] • [IP: 83.21.116.***]Gość • Czwartek [17.06.2021, 09:01:57] • [IP: 37.248.225.**]Po co moherki krzyczycie??

Gość • Czwartek [17.06.2021, 09:30:38] • [IP: 62.69.253.***]

fajnie że znów w tradycyjnej konwencji!

Gość • Czwartek [17.06.2021, 09:27:14] • [IP: 83.21.116.***]

WSZYSTKO BĘDZIE ABY NABIC KASY BOGATYM, NIE PATRZĄ NA PANDEMIĘ, ALE ZARAZ PO WAKACJACH ZNOWU WYMYSLĄ PANDEMIE ZAMIAST TERAZ NIE ROBIC TAKICH SWOBÓD, NIEMCY NAS NIE WPUSZCZAJA BO ZARAZA A MY CHULAJ DUSZA PIEKŁO POTEM.

Gość • Czwartek [17.06.2021, 09:01:57] • [IP: 37.248.225.**]

ZNÓW PIENIĄDZE DLA DARMOZJADÓW I NAGRODY DLA ORGANIZATORÓW -DOJNA TO KROWA DLA WYBRANYCH. PO CHU... TO KOMU -ANI TURYSTA ANI MIESZKANIEC NIC Z TEGO NIE MA. URZĘDASY TYLKO KASĘ ZGARNĄ" DZIAŁACZE ORGANIZATORZY" -MENDY ŻERUJĄCE NA NASZEJ KASIE.

Oglądasz 1-15 z 15
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) godz. 13:00, która odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu sala 315, II piętro budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Porządek obrad: 1. Otwarcie sesji. 2. Podsumowanie VIII kadencji Rady Miasta Świnoujście. 3. Zamknięcie sesji. Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Jabłońska ■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Z nieustalonych dotychczas przyczyn zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■