POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [12.06.2021, 11:35:16] • Polska

5 pomysłów na zabawy z dziećmi na łonie przyrody

5 pomysłów na zabawy z dziećmi na łonie przyrody

fot. Organizator

Za oknem piękna pogoda, a przyroda zaprasza do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jak zachęcić najmłodszych do wyjścia na spacer i rezygnacji z kolejnej godziny przed komputerem? Pomogą nam w tym świetne pomysły na ekologiczne gry w zgodzie z naturą i oczywiście… gwarancja wspólnej zabawy!

Największy wpływ na przyzwyczajenia dzieci związane z aktywnością fizyczną mają rodzice. Aktywny tata lub mama to aktywne dziecko. To od nich zależy, czy maluch będzie wolał spędzać wolny czas w ruchu, czy raczej wpatrując się w ekran telewizora. Nawyki wychodzenia na spacer czy uprawiania sportu na świeżym powietrzu, lub ich brak, przechodzą z pokolenia na pokolenie.

– Aby zachęcić najmłodszych do spędzania czasu na łonie natury, pokażmy im, że to może być ciekawe. Dla kilkulatka czy dziesięciolatka przemieszczanie się z punktu A do punktu B jest raczej monotonne. Zaplanujmy interesujący cel wycieczki i zabawy po drodze.

Zaskoczmy nasze pociechy quizem przyrodniczym. I przede wszystkim odpowiadajmy na ich pytania. Dzieci mają ich tysiące i rzadko dysponują stuprocentową uwagą rodziców. Przyroda to idealna sceneria, aby w pełni zaangażować się w dialog – radzi Marcin Kostrzyński, przyrodnik i autor cyklu „Marcin z lasu”, ekspert ekologicznego programu edukacyjnego dla dzieci przedszkolnych i uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Oto 5 pomysłów na atrakcyjne gry i zabawy, które urozmaicą rodzinną wycieczkę na łono natury.

Leśna ciuciubabka
Zawiążmy dziecku oczy chustką, a następnie podawajmy mu różne skarby lasu, np. szyszkę, żołądź, kawałek kory, kamień. Za każde prawidłowe odgadnięcie nazwy danej rzeczy nagradzajmy malucha zdrową przekąską, taką jak orzech czy suszona morela. Następnie odwróćmy role. Maluch będzie zachwycony, podając nam różne znaleziska i patrząc, jak je rozpoznajemy. Świetna zabawa gwarantowana!

Leśny tor przeszkód
Zróbmy tor przeszkód z zadaniami. Skakanie z pieńka na pieniek, slalom między korzeniami, równoważnia z powalonego drzewa, leśne limbo, czyli przechodzenie pod gałęzią – to tylko niektóre pomysły na elementy sprawnościowego toru. Pamiętajmy nie tylko o dobrej zabawie, ale również o bezpieczeństwie. Finałem może być wspólne zbudowanie szałasu.

Eko-quiz
Na podstawie wiedzy własnej i internetu stwórz quiz ekologiczny, który może być ciekawym i edukacyjnym elementem wycieczki. Oto przykładowe pytania: Do jakich śmieci wyrzucamy skorupki jajek? (Odpowiedź: do bio). A resztki wędliny? (Zmieszane). Czy więcej wody zużywamy, biorąc prysznic czy kąpiel? (Kąpiel). Kiedy obchodzony jest Dzień Ziemi? (22 kwietnia). Jaki park narodowy w Polsce jest największy? (Biebrzański Park Narodowy). Inspiracje i ciekawostki znajdziesz w bezpłatnych materiałach edukacyjnych dla przedszkoli i szkół podstawowych, opracowanych w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, które dostępne są na stronie www.przyjacielenatury.pl.

Wyścigi
Bieganie to zawsze dobry pomysł na poprawienie kondycji i zastrzyk energii – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Urządźmy wyścigi po leśnych ścieżkach na różne dystanse. Możemy nawet przeskakiwać przez płotki zrobione z gałęzi. Oczywiście mierzmy siły na zamiary. Kilkulatkowi wystarczy narysować patykiem na ziemi kreskę, przez którą musi przeskoczyć.

Aktywnie i ekologicznie
Nawet najmłodsze dzieci wiedzą z zajęć w przedszkolu lub od rodziców, że przyroda to nasze wspólne dobro, o które trzeba dbać, i na pewno chętnie zaangażują się w zbieranie śmieci w lesie czy nad wodą. Na spacer weźmy ze sobą worek i rękawice. Z trochę starszymi pociechami możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, uprawiając plogging, czyli najnowszą wersję joggingu połączoną ze zbieraniem śmieci. Pokażmy dzieciom, że jesteśmy nie tylko na czasie, jeśli chodzi o nowe trendy, ale przede wszystkim odpowiedzialni za przyrodę i jej przyszły stan!

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to program organizowany od 14 lat przez markę Kubuś, który objął swoim zasięgiem już ponad 6 milionów dzieci. W tegorocznej edycji udział bierze co drugie przedszkole i co trzecia szkoła podstawowa (kl. 1-3) w Polsce. W ten sposób, tylko w tym roku szkolnym ponad 1 100 000 dzieci uczy się, jak troszczyć się o rośliny i zwierzęta, segregować śmieci, oszczędzać prąd, wodę i energię, a także poznaje zasady ekonologii, dbania o aktywność fizyczną oraz właściwego odżywiania. Do bezpłatnego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” szkoły i przedszkola mogą się zgłaszać co roku we wrześniu na stronie www.przyjacielenatury.pl.

Zuzanna Karasiewicz


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■