POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [21.06.2021, 07:44:04] • Polska

Jesteś eko? Postaw na kominek w domu pasywnym lub modułowym

Jesteś eko? Postaw na kominek w domu pasywnym lub modułowym

fot. Organizator

Już trzy lata temu 90% Polaków decydowało się na budowę domu energooszczędnego. Nowoczesne rozwiązania, stawiające na oszczędność energii cieplnej, są nie tylko trendem, ale koniecznością. Efektywność energetyczna budynków stała się centrum uwagi także Unii Europejskiej, która dąży do redukcji zużycia energii i emisji CO2 w budownictwie. Nowe standardy energetyczne, obowiązujące od 2021 r., zakładają jeszcze lepszą izolację przegród budowlanych, zapobiegającą stratom ciepła. Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka? Zdecydowanie.

Technologia domów pasywnych jest zaawansowanym rozwiązaniem, które zyskało popularność przede wszystkim dzięki doskonałej izolacji cieplnej. Już sama konstrukcja jest stworzona z systemów zapobiegających utracie energii. Nie wymaga także stosowania aktywnych instalacji grzewczych. Dom pasywny w sposób bierny czerpie ciepło z odnawialnych źródeł energii, np. z instalacji solarnych, oraz wykorzystuje ciepło wytwarzane przez działające w domu urządzenia elektryczne, wentylację mechaniczną czy pochodzące z nadwyżek ciepła, które wytwarzają sami mieszkańcy. Energia cieplna, która wpada do domu, zostaje odzyskana wprost ze słońca. Wydawało by się, że kominek w domu pasywnym staje się zbędny. Nic bardziej mylnego.

Dlaczego kominek w domu pasywnym się opłaca?
Zastosowanie energooszczędnego wkładu kominkowego w domu pasywnym jest doskonałym rozwiązaniem. Dlaczego? - Kominek w domu pasywnym nie stanowi głównego źródła ciepła, lecz pełni dodatkową funkcję. – tłumaczy Tomasz Kostecki, ekspert w UNICO, polskiej firmie produkującej wkłady kominkowe klasy premium. - Można go zastosować na kilka sposobów, w zależności od wyboru rodzaju wkładu. Co więcej, wiele rodzin nie wyobraża sobie swojego wymarzonego domu bez kominka. I słusznie – stanowi on zwykle istotny element aranżacji wnętrza. – dodaje ekspert.

Względy estetyczne to nie wszystko. Kominek w domu pasywnym jest także kolejnym sposobem na odzyskiwanie ciepła. Stosując odpowiedni wkład kominkowy i właściwą izolację zewnętrzną, np. osłonę akumulacyjną, możemy ograniczyć emisję ciepła na zewnątrz. Ta jest bowiem wyprowadzana na zewnątrz dopiero po wygaśnięciu kominka, co oznacza, że dzięki zastosowaniu technologii pasywnej, ciepło nie ucieka z domu. Właśnie dlatego połączenie obu tych rozwiązań ma ogromny sens i generuje znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Co z kominkiem w domu modułowym?

Domy modułowe zyskały spore grono zwolenników m.in. z uwagi na szybkość, z jaką się je buduje. Wszystko za sprawą prefabrykatów, które gotowe dostarcza się na plac budowy, gdzie następnie są ze sobą łączone. Nie dość, że powstają naprawdę szybko, to jeszcze w energooszczędnej technologii. Dla tych, którzy szukają dodatkowych oszczędności na ogrzewaniu, świetnym rozwiązaniem będzie kominek w domu modułowym. Mimo, że tego rodzaju budynki nie są tak dobrze izolowane, jak domy pasywne, lecz oszczędność energii jest absolutnie odczuwalna. Czy jest coś, na co warto zwrócić szczególną uwagę, planując kominek? Jak podpowiada ekspert z UNICO, ze względu na wysoką energooszczędność budynku i odzysk ciepła z rekuperacji, powinien to być kominek z zamkniętą komorą spalania.

Kominek w domu modułowym to opcja, którą należy przemyśleć jeszcze zanim powstanie nasz wymarzony dom. Wielu wykonawców budujących w tej technologii posiada gotowe projekty i elementy konstrukcyjne. Część z nich uwzględnia także kominek. Jest także wielu producentów, którzy realizują projekty inwestora – także te, w których zaplanowano kominek. W domu pasywnym takie rozwiązanie oznacza oszczędność energii. Jest także doskonałym pomysłem na aranżację wnętrza.

Karolina Cempel
Koordynator


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■