POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [30.05.2021, 13:52:56] • Szczecin

To był Dzień Weterana w Szczecinie!

To był Dzień Weterana w Szczecinie!

fot. Organizator

Z inicjatywy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, pod gmachem Filharmonii w Szczecinie im. Mieczysława Karłowicza zebrali się weterani z wielu jednostek i nacji: 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 5 pułku inżynieryjnego, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz żołnierze amerykańscy, w sumie ok. 20 weteranów. Kilku z nich, na motocyklach, wraz z ks. Marianem Augustynem, zakończyła tu Rajd Motocyklowy Weteranów.

Amerykański kapitan Pavel Anisimov dziękując za zaproszenie przypomniał, że wojska amerykańskie i polskie współpracują od wielu lat na misjach poza granicami kraju. - Dobrze, że weterani cieszą się szacunkiem, na jaki zasługują, a my jesteśmy dumni, że możemy być ich częścią - powiedział.

To był Dzień Weterana w Szczecinie!

fot. Organizator

Weteranów odwiedził także wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, dziękując im za zaangażowanie w służbę dla Polski poza granicami kraju. W spotkaniu wziął udział także Tomasz Kloc, pierwszy polski żołnierz poważnie ranny podczas misji w Iraku, dziś prezes Stowarzyszenia Rannych na Misjach Poza Granicami Kraju.

To był Dzień Weterana w Szczecinie!

fot. Organizator

Wieczorem gmach Filharmonii rozbłysnął na cześć weteranów w biało-czerwonych barwach.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest w Polsce od 9 lat. Ma on na celu budowanie etosu weterana i szacunku dla tych żołnierzy, którzy walczyli na misjach. W szczególny zaś sposób czczona jest pamięć poległych. Z samego tylko Szczecina podczas misji w Iraku i Afganistanie zginęło 10 żołnierzy, a kilkudziesięciu zostało poważnie rannych.

To był Dzień Weterana w Szczecinie!

fot. Organizator

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygad Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■